Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Raiffeisen Bank Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
1514 replies to this topic

#1477
toor0p

toor0p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.08.2011
Salut, eu am dosarul complet si cei de la banca mi-au spus ca il trimit la fond. Daca intru pe http://starepc.fngcimm.ro/index.php imi zice ca nu am nici o solicitare , ori nu am introdus corect datele. A mai patit cineva asa ceva? E posibil ca banca sa nu fi incarcat dosarul meu in sistemul fondului?

#1478
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Da, e foarte posibil sa nu fi incarcat inca dosarul la fond.

#1479
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Buna seara,

Mai am vreo sansa sa prind fonduri daca maine obtin raportul de la evaluator?
Ar urma ca dupa primirea raportului sa fie trimis dosarul la Centrala...

Ma gandesc ca suntem in 5 iunie deja si fondurile sunt la limita...

#1480
paul-petru

paul-petru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.06.2017
Buna ziua. La raiffeisen se pot achizitiona prin programul prima casa apartamente in blocuri inca in constructie?Daca nu aveti idee ce banci au aceasta optiune?

#1481
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Nu se pot achizitiona apartamente nefinalizate la Raiffeisen. Locuintele trebuie sa fie 100% finalizate...
Bancile care accepta locuinte nefinalizate sunt BCR, BRD cu certitudine, insa tocmai aceste banci nu mai accepta dosare din cauza lipsei de fonduri.

#1482
Geo2306

Geo2306

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.06.2017
Buna seara,
Dosarul meu cica este trimis la Fond insa pe site nu apare. Care o fi cauza?
In plus mai am o problema...am auzit ca la rfz nu poti face rambursare anticipata cu diminuare perioada de creditare la Prima Casa.Este adevarat ?
Multumesc

#1483
toor0p

toor0p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.08.2011

View PostGeo2306, on 09 iunie 2017 - 20:34, said:

Buna seara,
Dosarul meu cica este trimis la Fond insa pe site nu apare. Care o fi cauza?
In plus mai am o problema...am auzit ca la rfz nu poti face rambursare anticipata cu diminuare perioada de creditare la Prima Casa.Este adevarat ?
Multumesc

Salut, suna la banca si spunele sa iti incarce dosarul in sistem, asa am patit si eu si dupa ce am sunat la banca l-au bagat in sistem. La raiffeisen daca faci rambursarea anticipata nu se micsoreaza perioada de credit dar se micsoreaza rata lunara.

La mine s-au miscat destul de repede, cred ca am avut noroc.

Edited by toor0p, 09 June 2017 - 23:25.


#1484
Geo2306

Geo2306

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.06.2017

View Posttoor0p, on 09 iunie 2017 - 23:23, said:



Salut, suna la banca si spunele sa iti incarce dosarul in sistem, asa am patit si eu si dupa ce am sunat la banca l-au bagat in sistem. La raiffeisen daca faci rambursarea anticipata nu se micsoreaza perioada de credit dar se micsoreaza rata lunara.

La mine s-au miscat destul de repede, cred ca am avut noroc.

Exista cumva posibilitatea sa mut creditul la alta banca dupa ce il iau?

Edited by Geo2306, 10 June 2017 - 10:27.


#1485
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View PostGeo2306, on 10 iunie 2017 - 10:26, said:

Exista cumva posibilitatea sa mut creditul la alta banca dupa ce il iau?

Nu.

#1486
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Cat timp a durat in cazul vostru din momentul trimiterii dosarului in Centrala si pana a aparut pe site-ul Fondului?

#1487
george_bancila

george_bancila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.06.2017

View PostDomnulescu, on 14 iunie 2017 - 19:02, said:

Cat timp a durat in cazul vostru din momentul trimiterii dosarului in Centrala si pana a aparut pe site-ul Fondului?

Eu am depus actele la banca pentru promisiune in 18 mai, mi-au spus ca au ajuns la fond dar nici acum dupa o luna nu apare pe site.

#1488
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Astazi a aparut la mine pe site-ul Fondului. Trimis in Centrala pe 12.06.

#1489
Andrei2k6

Andrei2k6

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.06.2017
Buna ziua, încerc și eu să obțin un credit prin PC și văd că cei de la bancă se mișcă foarte greu. Am vorbit cu consiliera de la bancă și mi-a spus că dosarul este trimis la București pentru aprobarea finală înainte să fie trimis la Fond din data de 20. Are cineva idee cât mai durează să dea aprobarea? Am văzut la alte persoane că postează inclusiv cu dosar în analiză la bancă. Am intrat pe fond si am introdus datele mele dar nu îmi returnează niciun rezultat. Va aparea doar după ce este trimis de banca la fond sau ar trebui să apară de pe acum?

Buna ziua, încerc și eu să obțin un credit prin PC și văd că cei de la bancă se mișcă foarte greu. Am vorbit cu consiliera de la bancă și mi-a spus că dosarul este trimis la București pentru aprobarea finală înainte să fie trimis la Fond din data de 20. Are cineva idee cât mai durează să dea aprobarea? Am văzut la alte persoane că postează inclusiv cu dosar în analiză la bancă. Am intrat pe fond si am introdus datele mele dar nu îmi returnează niciun rezultat. Va aparea doar după ce este trimis de banca la fond sau ar trebui să apară de pe acum?

#1490
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Salutare,

La mine a durat 10 zile aprobarea finala de la Bucuresti. Dupa 10 zile mi-am gasit dosarul incarcat pe site-ul Fondului.
Nu apare in analiza la banca, ci doar in completare si trimiterea directa catre Fond. Intre completare si trimitere la Raiffeisen, de obicei, nu trec decat cateva zeci de minute.

Avantajul la Raiffeisen este ca majoritatea solicitarilor nu mai sunt returnate pentru date incomplete. Se ocupa foarte bine de dosare juristii bancii, chiar daca pentru asta solicita o multime de documente suplimentare.
Spor si multa rabdare! Posted Image

Edited by Domnulescu, 28 June 2017 - 14:56.


#1491
Andrei2k6

Andrei2k6

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.06.2017
Mersi pentru răspuns  .. stau parcă pe ace că am început dosarul pe 29.05 și până acum nu am reușit să ajung cu el la fond ... sper să nu se termine fondurile până ajunge și al meu

#1492
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
La Raiffeisen daca iti este primit dosarul in Centrala bancii ai fondurile asigurate. Daca nu ar mai fi fost fonduri respingea Centrala primirea dosarului spre analiza.
Daca dosarul tau este la Bucuresti deja in analiza poti sta linistit in privinta fondurilor.

#1493
lucaovidiu17

lucaovidiu17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2017
Buna ziua. Pana acum totul a fost ok la mine, mai ales Doamna de la banca. Ma sunat vineri la 3 ca trimite dosarul si la 3 si 15 min mam logat pe fond si aparea acolo, doar ca scrie in în dreapta in completare la banca. Deja este dosarul incomplet?

Edited by lucaovidiu17, 03 July 2017 - 07:22.


#1494
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Salutare,

Daca e in completare inseamna ca nu a fost inca trimis la Fond. Apare statusul "Solicitare trimisa catre FNGCIMM" in momentul in care dosarul poate fi analizat de cei de la Fond.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate