Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Q-tunneling/QinQ

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
factor

factor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2007
de ceva timp caut ceva documentatie despe QinQ , dar nu prea gasesc.

Stie cineva exact ce insemana QinQ si la ce foloseste. Am inteles ca ia headerul de eth cu tag de VLAN si ii mai pune inca un Tag de vlan. Dar nu sunt sigur daca e asa. Stiu ca in Provider Backbone Bridge se foloseste Q tunneling, dar nu stiu exact cum se face.

Orice explicatie este binevenita

#2
smeclem

smeclem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.10.2003

 factor, on 23rd September 2009, 10:04, said:

de ceva timp caut ceva documentatie despe QinQ , dar nu prea gasesc.

Stie cineva exact ce insemana QinQ si la ce foloseste. Am inteles ca ia headerul de eth cu tag de VLAN si ii mai pune inca un Tag de vlan. Dar nu sunt sigur daca e asa. Stiu ca in Provider Backbone Bridge se foloseste Q tunneling, dar nu stiu exact cum se face.

Orice explicatie este binevenita

QinQ, aka 802.1Q tunneling, e o tehnologie care presupune existenta a doua tag-uri dot1q in headerul unui frame ethernet. Este folosita de obicei in partea de access a unui service provider sau pentru crearea unor unele layer 2 intre diferite locatii, peste o infrastructura ethernet, cu pastrarea vlan id-ului asignat de client. Mai multe informatii poti gasi aici:

http://www.cisco.com...e/swtunnel.html

#3
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
practic ispul nu trebuie sa cfg decat un singur vlan in reteaua lui iar clientul poate folosi oricate vlanuri vrea intre locatiile sale si acest lucru se realizeaza dupa cum a spus smeclem.
daca iti e mai simplu gandeste-te la tunele gre  :D principiul e asemanator (ma rog putin fortata comparatia)
avantajul este de ambele parti atat pe parte de provider cat si de client; se pot "tunela" spre exemplu cdp, vtp si stp transparent adica vor fi  total separate de protocoalele de layer 2 ce ruleaza in reteaua isp-ului

Edited by justasking, 25 March 2010 - 01:35.


#4
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Daca totusi din septembrie pana acum nu a aflat cum sta treaba cu 802.1QinQ uite link: http://en.wikipedia.org/wiki/802.1QinQ

#5
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006

 Huza, on 25th March 2010, 17:15, said:

Daca totusi din septembrie pana acum nu a aflat cum sta treaba cu 802.1QinQ uite link: http://en.wikipedia.org/wiki/802.1QinQ

Dar tu stii cum sta treaba cu qnq  :rolleyes:  ca de comentat toata lumea e buna
Ma rog nu am observat ca era din septembrie era printre primele linkuri pe aria asta..my bad

Edited by justasking, 25 March 2010 - 22:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate