Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

LHC:restart

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
calugaru' vaxile

calugaru' vaxile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.09.2007

 m3th0dman, on 14th April 2010, 03:21, said:

Nu am intenția de a contrazice. Undeva clar nu ne înțelegem. Nu văd ce nu-i clar în analogia radioactiviate / CERN. Prima dată au descoperit radioactivitatea, apoi i-au făcut aplicații. La CERN poate vor decoperi bosoni Higgs și poate în viitor și aceștia vor avea aplicații. Nimeni nu putea garanta în anii '20 că radioactivitatea avea aplicații. La fel nici acum nimeni nu poate garanta că LHC nu va descoperi bosonul Higgs și că în viitor acesta nu va avea aplicații.
Eu tot nu văd ce legătura are Bell Labs cu bomba atomică, cu Oppenheimer & co. și cu discuția.

pai cred ca am inceput discutia cu "de ce"-ul asta: pentru ca avem o problema foarte mare si daca n-o rezolvam, degeaba descoperim bosonu' higgs. posibil ca in 20 de ani sa avem nevoie de bosonu' higgs. dar daca intirziem cercetarea bosonului higgs inca 20 de ani n-o sa se intimple nimic. daca intirziem cercetarile in directia energiilor alternative reale (nu wind, water, earth, go planet!) s-ar putea sa nu mai avem inca 20 de ani pentru boson. s-ar putea sa nu mai avem decit o turma de capre.

Quote

AT&T în ce produs sau serviciu al lor au folosit radiația cosmică de fond?

sper ca realizezi ca ala a fost by-product.

Quote

Atunci de ce n-o realizează?

oare de ce nu s-a facut motorul de dacie imediat dupa descoperirea ciclului Carnot? esti sigur ca macar materialele necesare construrii motorului existau? existau rafinarii? dar lubrifianti? etcetcetc

Quote

Ce modele matematice ar mai putea aduce un fizician teoretician la un motor de avion?

mniezaule!! cum poti sa spui asa ceva? pai da' cine scrie/rezolva ecuatia curgerii amestecului combustibil? da' pe aia a transportului de caldura? cine calculeaza energia libera a reactiei de ardere functie de conditiile atmosferice? cine calculeaza stressul in materialul din care e facuta turbina? dar aparitia microfisurilor in paletii turbinei din cauza vibratiilor?

tu chiar vrei sa-ti umplu o pagina numai cu motorul de avion?


Quote

Mai sunt multe de descoperit în fizică (nu există încă o teorie a gravitației la nivel cuantic de exemplu).

verdad!! si mie mi-ar place sa-mi cumpar un cessna si sa ma plimb cu el pe deasupra padurii amazoniene. ce pacat ca-mi trebuie de mincare, de imbracat, etcetc mai intii. sper ca ai inteles si nu mai e nevoie sa insist.

#56
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 briigii, on 8th April 2010, 05:40, said:

Va plangeti ca sunt irosite 10 miliarde totusi pe niste echipamente, cand statul sua a dat 700 miliarde la banci ???
Care este logica ta? Daca unu s-a aruncat de pe pod, trebuie sa fii fericit cand ai tai te arunca numai de pe casa?
Cheltuielile respective nu sunt deloc egale, miliardele alea date "la banci" sunt cu imprumut si au folosit la ceva presant. Banii pe LHC nu numai ca nu ajuta la nimic presant, dar deturneaza fonduri si resurse de la chestii mai importante - criza de energie.

#57
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 calugaru' vaxile, on 14th April 2010, 05:01, said:

pai cred ca am inceput discutia cu "de ce"-ul asta: pentru ca avem o problema foarte mare si daca n-o rezolvam, degeaba descoperim bosonu' higgs. posibil ca in 20 de ani sa avem nevoie de bosonu' higgs. dar daca intirziem cercetarea bosonului higgs inca 20 de ani n-o sa se intimple nimic. daca intirziem cercetarile in directia energiilor alternative reale (nu wind, water, earth, go planet!) s-ar putea sa nu mai avem inca 20 de ani pentru boson. s-ar putea sa nu mai avem decit o turma de capre.



sper ca realizezi ca ala a fost by-product.



oare de ce nu s-a facut motorul de dacie imediat dupa descoperirea ciclului Carnot? esti sigur ca macar materialele necesare construrii motorului existau? existau rafinarii? dar lubrifianti? etcetcetc



mniezaule!! cum poti sa spui asa ceva? pai da' cine scrie/rezolva ecuatia curgerii amestecului combustibil? da' pe aia a transportului de caldura? cine calculeaza energia libera a reactiei de ardere functie de conditiile atmosferice? cine calculeaza stressul in materialul din care e facuta turbina? dar aparitia microfisurilor in paletii turbinei din cauza vibratiilor?

tu chiar vrei sa-ti umplu o pagina numai cu motorul de avion?




verdad!! si mie mi-ar place sa-mi cumpar un cessna si sa ma plimb cu el pe deasupra padurii amazoniene. ce pacat ca-mi trebuie de mincare, de imbracat, etcetc mai intii. sper ca ai inteles si nu mai e nevoie sa insist.
Și ce alternative reale avem? Poate cineva garanta că bosonul Higgs nu va fi o alternativă?


Credeam că n-aveau pentru ce îndrepta antene spre cer prin '65. Nu mă așteptam să fi trimis sateliți pentru telecomunicații atât de devreme.
Oricum Unix, C, C++ sunt gratis, fiind produse tot acolo.


Atunci mai trebuie căutate (explorate) metode de a produce materialele necesare (sau ce-o mai fi necesar).


Aia cred că-i treabă de inginer. Fizicianul teoretician ar trebui să vină el cu ecuații noi, nu să se folosească de formulele date de alții pentru a calcula acele chestii; nu că n-ar capabil.


Adică în trecut, când nu eram atât de evoluați ca și acum era nevoie de așa ceva, iar acum nu mai este.

#58
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
nimeni nu deturneaza resurse de la nimic
cercetarea in domeniul energiei alternative continua,si sunt fonduri si acolo destule
in 2018 va fi gata iter
credeti ca daca oprim toate cercetarile care ar putea avea aplicatii o sa se faca peste noapte?ventual va fi terminat mai devreme prin 2015
mai avem inca timp cu combustibilii fosili

#59
calugaru' vaxile

calugaru' vaxile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.09.2007

 m3th0dman, on 14th April 2010, 17:52, said:

Și ce alternative reale avem? Poate cineva garanta că bosonul Higgs nu va fi o alternativă?

pai stii, ecuatia conversiei masei in energie exista. trebuie doar gasit modul de optimizare, ceva care sa transforme cit mai multa masa-n energie. se repeta faza de la ciclul carnot. stiam principiile termodinamicii, trebuia sa vina sadi sa ne spuna ce sa facem cu ele. nu e nevoie de reinventat roata. bosonu' higgs la ce pacatele mele sa fie alternativa? in primu' rind e doar o teorie. posibil sa nu existe. probabil ca nu exista. si daca exista ce? numai ca sa-l pui in evidenta cita energie iti trebuie? dar ca sa-l manipulezi cita energie iti trebuie? si cu ce unealta? iar mai pierdem 20 de ani?

Quote

Credeam că n-aveau pentru ce îndrepta antene spre cer prin '65. Nu mă așteptam să fi trimis sateliți pentru telecomunicații atât de devreme.
Oricum Unix, C, C++ sunt gratis, fiind produse tot acolo.

pentru aceasta fraza, comunitatea open source iti arata politicos un deget.


Quote

Atunci mai trebuie căutate (explorate) metode de a produce materialele necesare (sau ce-o mai fi necesar).

incepi sa te apropii de adevar. numai ca ai idee numai cit de simplu e sa faci un coating care sa reziste la citeva mii de K? ai idee in ziua de azi cit de prost stam numai la capitolu' asta? stii cum se fac coatingurile la motoarele de avion (ca tot vorbim de ele)? se face o jmecherie in stramosescul mojar cu pistil si se toarna peste elementi. dece? pentru ca nu stim sa simulam depunerea/cresterea de materiale pe interfete. si asta tot o treaba de teoretician e ...


Quote

Aia cred că-i treabă de inginer. Fizicianul teoretician ar trebui să vină el cu ecuații noi, nu să se folosească de formulele date de alții pentru a calcula acele chestii; nu că n-ar capabil.

imi pare bine ca am reusit sa-ti expun o parte din munca unui fizician teoretician si sa demitizez bransa. nu te supara pe mine, dar tu ai acces la reviste de specialitate? conferinte? stii ca 99% din ceea ce se publica este ceva de genul "studiul influentei presiunii partiale a oxigenului asupra conductivitatii lui y". stii in ce consta studiul? se ia un software de pe piata (eventual se cumpara) se parametrizeaza si se scot niste curbe. 80% din fizicienii teoreticieni cu asta se ocupa!!

ecuatii noi? 70% dintre teoreticieni abia bunghesc matematica din softwareurile pe care le folosesc. hihi, ce frumos arata lucrurile privite din afara.

Quote

Adică în trecut, când nu eram atât de evoluați ca și acum era nevoie de așa ceva, iar acum nu mai este.

n-am inteles la ce te referi. la probabilitatea ca vaxile sa-si cumpere cessna? regret, ea e (cu o foarte buna aproximatie) nula. in trecut, in prezent si mi-e teama ca si-n viitor!


 doctorwho, on 14th April 2010, 23:19, said:

nimeni nu deturneaza resurse de la nimic
cercetarea in domeniul energiei alternative continua,si sunt fonduri si acolo destule
in 2018 va fi gata iter
credeti ca daca oprim toate cercetarile care ar putea avea aplicatii o sa se faca peste noapte?ventual va fi terminat mai devreme prin 2015
mai avem inca timp cu combustibilii fosili

imi pare bine ca esti optimist. atit asupra cercetarilor asupra energiei, cit si asupra rezervelor de combustibili fosili.

#60
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 calugaru' vaxile, on 15th April 2010, 05:22, said:

pai stii, ecuatia conversiei masei in energie exista. trebuie doar gasit modul de optimizare, ceva care sa transforme cit mai multa masa-n energie. se repeta faza de la ciclul carnot. stiam principiile termodinamicii, trebuia sa vina sadi sa ne spuna ce sa facem cu ele. nu e nevoie de reinventat roata. bosonu' higgs la ce pacatele mele sa fie alternativa? in primu' rind e doar o teorie. posibil sa nu existe. probabil ca nu exista. si daca exista ce? numai ca sa-l pui in evidenta cita energie iti trebuie? dar ca sa-l manipulezi cita energie iti trebuie? si cu ce unealta? iar mai pierdem 20 de ani?


pentru aceasta fraza, comunitatea open source iti arata politicos un deget.


incepi sa te apropii de adevar. numai ca ai idee numai cit de simplu e sa faci un coating care sa reziste la citeva mii de K? ai idee in ziua de azi cit de prost stam numai la capitolu' asta? stii cum se fac coatingurile la motoarele de avion (ca tot vorbim de ele)? se face o jmecherie in stramosescul mojar cu pistil si se toarna peste elementi. dece? pentru ca nu stim sa simulam depunerea/cresterea de materiale pe interfete. si asta tot o treaba de teoretician e ...


imi pare bine ca am reusit sa-ti expun o parte din munca unui fizician teoretician si sa demitizez bransa. nu te supara pe mine, dar tu ai acces la reviste de specialitate? conferinte? stii ca 99% din ceea ce se publica este ceva de genul "studiul influentei presiunii partiale a oxigenului asupra conductivitatii lui y". stii in ce consta studiul? se ia un software de pe piata (eventual se cumpara) se parametrizeaza si se scot niste curbe. 80% din fizicienii teoreticieni cu asta se ocupa!!
ecuatii noi? 70% dintre teoreticieni abia bunghesc matematica din softwareurile pe care le folosesc. hihi, ce frumos arata lucrurile privite din afara.


n-am inteles la ce te referi. la probabilitatea ca vaxile sa-si cumpere cessna? regret, ea e (cu o foarte buna aproximatie) nula. in trecut, in prezent si mi-e teama ca si-n viitor!
La randament doar anihilarea matertie/antimaterie produce mai multă energie decât fuziunea nucleară, dacă nu greșesc. Dar putem considera și hidrogenul ca și sursă epuizabilă, deoarece fără apă nu putem trăi.
Cred că el a fost cel care a pus bazele celei de-a doua legi a termodinamicii.
Cum putem găsi noi metode foarte bune de transformare masă -> energie, dacă noi nu prea știm care-i treaba cu masa? (building on sand, de mai sus)

De ce? Nu-s gratis?
Alt exemplu de corporație din care nu a obținut profit (sau nu știu eu cum au obținut profit) îi IBM, care la laboratorul din Zurich a avut cercetători ce au descoperit superconductivitatea de temperatură înaltă și scanning tunneling microscope (habar n-am cum se zice în română - microscop cu scanare tunelară?).

Din moment ce pune mâna pe mojar, nu prea înțeleg ce treabă de teoretician îi.

Acces cred că poate avea cam oricine, dar nu mi-au trecut prin mână.
Și eu care credeam că a fi fizician teoretician înseamnă a face cam ce făcea Einstein, Landau sau chiar Higgs dacă tot veni vorba de el aici.

Adică în trecut vaxile n-avea posibilitatea să-și cumpere o mașină și tot erau bani de cercetare.

Edited by m3th0dman, 15 April 2010 - 12:57.


#61
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
In spatele fiecarui experiment trebuie sa existe o teorie, e obligatoriu. Daca nu ne dam seama ce e in spatele unui fenomen atunci inseamna ca suntem idioti si ca nu cautam unde trebuie, sau ca nu avem uneltele de aproximare a fenomenului (relatiile matematice necesare). Daca nu poti traduce fenomenologic ceea ce obtii experimental in formule analitice sau numerice, atunci nu-ti ramane decat sa postulezi si atunci nimeni nu se va mai intreba de ce e asa ci o va lua ca atare (definirea masei nu intra aici?), sau sa o lasi ca aproximare pur empirica.

#62
calugaru' vaxile

calugaru' vaxile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.09.2007

 m3th0dman, on 15th April 2010, 18:50, said:

La randament doar anihilarea matertie/antimaterie produce mai multă energie decât fuziunea nucleară, dacă nu greșesc. Dar putem considera și hidrogenul ca și sursă epuizabilă, deoarece fără apă nu putem trăi.
Cred că el a fost cel care a pus bazele celei de-a doua legi a termodinamicii.
Cum putem găsi noi metode foarte bune de transformare masă -> energie, dacă noi nu prea știm care-i treaba cu masa? (building on sand, de mai sus)

De ce? Nu-s gratis?
Alt exemplu de corporație din care nu a obținut profit (sau nu știu eu cum au obținut profit) îi IBM, care la laboratorul din Zurich a avut cercetători ce au descoperit superconductivitatea de temperatură înaltă și scanning tunneling microscope (habar n-am cum se zice în română - microscop cu scanare tunelară?).

Din moment ce pune mâna pe mojar, nu prea înțeleg ce treabă de teoretician îi.

Acces cred că poate avea cam oricine, dar nu mi-au trecut prin mână.
Și eu care credeam că a fi fizician teoretician înseamnă a face cam ce făcea Einstein, Landau sau chiar Higgs dacă tot veni vorba de el aici.

Adică în trecut vaxile n-avea posibilitatea să-și cumpere o mașină și tot erau bani de cercetare.

ei, daca tu vrei sa ai dreptate ad absurdum, eu ma opresc aici. sincer n-am timp de dispute care deraiaza.

#63
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 calugaru' vaxile, on 16th April 2010, 04:46, said:

ei, daca tu vrei sa ai dreptate ad absurdum, eu ma opresc aici. sincer n-am timp de dispute care deraiaza.
Cam jumate din ce-am scris constă în întrebări. Oricum nu înțeleg ce-i atât de absurd.

#64
calugaru' vaxile

calugaru' vaxile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.09.2007

 m3th0dman, on 19th April 2010, 15:21, said:

Oricum nu înțeleg ce-i atât de absurd.

nasol pentru tine. din pacate, eu n-am timp sa-ti explic. mi-e mai comod (si mai ieftin) sa ma opresc aici. ti-am dat suficiente date si explicatii. as putea sa-ti explic la ce foloseste afm-ul in industrie si de ce-a fost inventat (pina si becurile tale de la osram sunt scanate de defecte cu asa ceva, pentru ca daca au bube se sparg rapid) da' repet, nu e treaba mea. e doar un forum si eu am de lucru.

#65
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Crapaturi in spatiu si timp? :naughty:

#66
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Legat de ce am zis mai sus relativ la rezolvarea problemelor serioase ale planetei (energetice) - uite pe ce cheltuiesc banii niste indivizi mai pragmatici:
http://ziarero.reali..._laser_din_lume

#67
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Americanii cu NIF-ul vor lua fata europenilor ce se chinuie de 50 de ani sa obtina fuziunea autointretinuta in tokamakuri, gen ITER sau JET, iar progresul e foarte lent.

192 de fascicule laser extrem de intense vor face elementele usoare precum izotopii hidrogenului si ai heliului sa fuzioneze, dar si mai mult de atat sa aprinda o mini stea. Din ce stiu vara aceasta va fi primul test si daca merge vom avea probabil in viitor reactoare de fuziune cu laser.

Aici e un film de prezentare al NIF, e foarte interesant: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yixhyPN0r3g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by accelerator, 07 May 2010 - 21:22.


#68
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Ce-mi place mie la americani ca stiu sa-si prezinte creatiile. Dar ce nu inteleg ei, ca deja s-a ajuns intr-un punct in care orice concurenta duce la esuarea proiectelor. la anumite nivele se intelege f bine. dar noua vulgului ni se prezinta un fel de ....razboi, care trebuie sa inceteze in interesul tuturor. Miza atit in cercetarile acestea de virf cit si in explorarea si exploatarea cosmosului, depaseste micimea intereselor unor falsi promovatori de valori.

#69
djbogdi

djbogdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 08.06.2009
Lhc este periculos

#70
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Se poate sa fie periculos. Dar pe ce se bazeaza cei care spun asta?
Dupa acest principiu, si in Soare ar trebui sa aiba loc formarea de gauri negre. Probabil se intimpla si se duc spre centru. Iar cind soarele ajunge la sfirsit, gaura din centru e deja formata.

Dar lhc, e prea mic. Parerea mea.

#71
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 NASTYPRIMUL, on 27th July 2010, 14:45, said:

Se poate sa fie periculos. Dar pe ce se bazeaza cei care spun asta?

Cum sa nu fie periculos?! Sigur ca e periculos. Daca te pui pe directia vreunui fascicol de particule de inalta energie intr-un loc neprotejat, ai toate sansele sa inghiti o doza de radiatie de sa dai coltu' rapid.
Din fericire, tehnicienii si fizicienii stiu asta si nu se baga aiurea la locul nepotrivit in momentul nepotrivit.

#72
djbogdi

djbogdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 08.06.2009
da atunci cand se efectueaza experimentul nu au voie sa intre in tunel fizicieni

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate