Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mit sau Adevar?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
silviu_marius

silviu_marius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 25.04.2009
salut, scriu in calitate de om care are analizele foarte bune (cel putin cele de sange, in rest ma simt normal), care merge la doctor foarte foarte rar (ce bine... :>) dar totusi ceva ma tot framanta.
am fost la cineva in vizita si nu stiu cum, dar imi zicea ca cica nu e bine sa dormi pe partea cu inima, adica sa dormi lateral pe stanga  :huh: .
acuma nu mai stiu daca era asa cum zicea el (am mai si baut acolo unde am fost..), desi suna cam ciudat.
voi ce spuneti?



multumesc :hug:

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
E cam la fel ca atunci cand ai febra mare si se spune sa nu stai/dormi pe spate... Bine zis mit sau adevar...

Ca lumea, mai din necunoastere, mai din ignoranta etc, doarme in toate felurile posibile si imposibile, atata vreme cat iti gasesti locul, te simti bine si te relaxezi si odihnesti.

Poate ca nu este bine pentru cei care au probleme cu inima (pentru ca in adevar, presiunea este mai mare, apasa mai mult pe inima si atunci pot aparea unele probleme), cu respiratia, dar in rest, eu unul, nu vad de ce...

#3
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
Eu stiam doar ca nu e bine sa dormi cu fata in sus cand esti manga din cauza pericolului de inec. Despre alte pozitii de dormit nu detin info.

#4
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
"It has been shown that patients with chronic heart failure tend to prefer sleeping on their right side as opposed to their left. Subsequent studies have demonstrated that, indeed, sympathetic nervous system activity is lower in patients with chronic heart failure, or in those who have had a heart attack, when they lie on their right sides versus their left. Sympathetic nervous activity is what controls heart rate and blood pressure and thus, for these patients, lying on the right reduces their heart rate and blood pressure, both of which are good for the heart when faced with these medical conditions. As such, some authorities recommend that patients with heart failure or who have had a heart attack not sleep on their left sides. It should be noted, however, that this therapy has not been studied to confirm that it changes other clinical outcomes." - aici

Se pare ca e ceva adevar la mijloc. Nu se stie inca daca pozitia asta de dormit poate determina probleme cardiace la oameni sanatosi, dar s-a observat ca dauneaza celor care au deja probleme cu inima.

#5
amicul_tau

amicul_tau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 09.09.2009
Cateodata cand dormeam pe partea stanga simteam niste intepaturi la inima.
E posibil ca muschiul inimii sa se atinga de peretele toracic.

#6
silviu_marius

silviu_marius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 25.04.2009
gata, m-am intors de la suspendare:lol:
deci, sa va spun: eu in general dorm pe partea stanga, asa ma simt mai bine. cand dormeam pe cealalta parte, adormeam foarte greu, iar cand adormeam, ori visam foarte urat, ori ceva astfel incat sa ma simt foarte "uscat", lipsit de energie, mai rau, chiar obosit. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate