Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cehii cresc TVA-ul, ingheata pensiile si taie din salarii

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Cehii cresc TVA-ul, îngheață pensiile și taie din salarii

Quote

Guvernul ceh a adoptat, luni, mai multe măsuri de austeritate, inclusiv majorarea TVA, pentru a diminua deficitul bugetar record estimat pentru 2010, de la 9,2 miliarde de euro la 6,2 miliarde, transmite AFP.

Măsurile propuse pentru o perioadă de un an vor fi analizate de camera inferioară a Parlamentului în regim de urgență. Măsurile includ creșterea cotei standard  a TVA cu un punct. la 20%, de la 19% în prezent, și a cotei reduse de la 9% la 10%, alături de reducerea alocațiilor parentale, înghețarea pensiilor, creșterea impozitelor indirecte și o nouă diminuare a salariilor funcționarilor publici.

Scădere economică de 5,5%

"După dezbaterea asupra pachetului de măsuri, guvernul va decide dacă va continua până la următoarele alegeri", a declarat premierul Jan Fischer. Următoarele alegeri din Cehia sunt programate pentru mai 2010. În trimestrul al doilea, economia cehă a înregistrat o scădere a PIB de 5,5%, raportat la perioada similară din 2008, însă a avansat cu 0,1% față de primele trei luni ale anului.

Cam asa ar trebui sa fie si la noi dupa alegeri, dar puneti pariu ca nu va fi?

La noi urcam putin impozitele la firme, sa nu suparam electoratul, iar firmele cer populatiei => patronii e rai!
Firmele o b*lesc, apoi mai bagam un bir, ca e prea mare economia gri-verzuie...

#2
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Patronii e rai si 'oti, are gip si secretara minijupista. Mai exagerez eu cateodata dar aici am totala dreptate, asta este parerea angajatilor romani fata de cei care le creeaza locuri de munca.
Toata lumea asteapta sa vada ce se intampla dupa alegeri si ce mai inventeaza baietii astia impotriva firmelor.

Cred ca nu mai este un secret pentru nimeni faptul ca in Romania firmele sunt vazute ca niste entitati malefice, bune doar de jupuit.

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Da, utopiile (mentalitatile comuniste) nu mor atat de usor... Si in SUA se incerca o incriminare a firmelor, pentru ca este o reactie normala de invide umana, facil de exploatat de politicieni. Multi uita usor ca firmele alea rele le dau de mancare... lor si bugetarilor. Tine absolut de educatie.

Pe de alta parte, cand nu mai ai bani solutia nu este sa furi mai mult de la populatie, ci sa reduci cheltuielile. Adica wellfare-ul public generalizat din statele foste comuniste, unde fiecare vrea servicii gratis, ca de... asa sunt obisnuiti. La un moment dat se ajunge la fundul sacului, oricat de bogata este economia - vezi cazul California.

Edited by SuperDuper, 22 September 2009 - 00:00.


#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu le mai luati atata apararea la patroni. Ii intereseaza doar sa isi maxmizeze profiturile cu orice pret si de multe ori pe spatele unor fraieri care sa le munceasca cat mai mult, pe salarii cat mai mici. Chiar stiu cazuri in care angajatul era platit la comision si pentru ca ajunsese sa castige bine patronul a facut tot posibilul sa scape de el ca sa angajeze un alt fraier pe bani mai putini, care sa ii mareasca si ala profitul si tot asa.
Dar intr-o tara in care oamenii incearca sa se foota cat mai mult unu pe altul, sa fie cat mai jigodii, nu stiu de ce patronii sa fie altfel?

Si acuma legat de subiect, singura chestie pe care m-a interesat vreodata in cehia au fost femeile de acolo. Am vazut exemplare foarte interesante, o combinatie intre nemtoaice (alea-s urate) si brunetele din est.
Si daca da criza peste ei, las' ca o sa fie mai bine, ca o sa combin o cehoaica doar cu un suc... deh... criza... :P

enjoy,
Mtz

#5
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 28.12.2005
Dupa decizia de trimitere acasa a vietnamezilor din Cehia, asta era o masura asteptata.Ca prim rezultat, coroana ceheasca are un curs pozitiv, ajungand sub 25czk/1euro..

#6
ce10

ce10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.04.2007

View PostMtz, on 22nd September 2009, 01:20, said:

Nu le mai luati atata apararea la patroni. Ii intereseaza doar sa isi maxmizeze profiturile cu orice pret si de multe ori pe spatele unor fraieri care sa le munceasca cat mai mult, pe salarii cat mai mici. Chiar stiu cazuri in care angajatul era platit la comision si pentru ca ajunsese sa castige bine patronul a facut tot posibilul sa scape de el ca sa angajeze un alt fraier pe bani mai putini, care sa ii mareasca si ala profitul si tot asa.
Dar intr-o tara in care oamenii incearca sa se foota cat mai mult unu pe altul, sa fie cat mai jigodii, nu stiu de ce patronii sa fie altfel?


enjoy,
Mtz

  Daca ceea ce spui e real, traducerea si adaptarea suna cam asa:

Orice afacere este creata pentru a produce un profit cat mai mare. Prin urmare atunci cand un patron ( denumire generica ) considera ca afacerea lui poate avea un profit mai mare scazand costurile ( de orice fel ar fi ele ), in mod normal va lua deciziile necesare pentru a scadea respectivele costuri.

Prin urmare patronul din exemplul tau este un bun administrator al PROPRIEI afaceri.

#7
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postce10, on 2nd October 2009, 17:33, said:

Daca ceea ce spui e real, traducerea si adaptarea suna cam asa:

Orice afacere este creata pentru a produce un profit cat mai mare. Prin urmare atunci cand un patron ( denumire generica ) considera ca afacerea lui poate avea un profit mai mare scazand costurile ( de orice fel ar fi ele ), in mod normal va lua deciziile necesare pentru a scadea respectivele costuri.

Prin urmare patronul din exemplul tau este un bun administrator al PROPRIEI afaceri.

Bravo, foarte corect, si nu sunt ironic deloc.



View PostMtz, on 22nd September 2009, 01:20, said:

Nu le mai luati atata apararea la patroni. Ii intereseaza doar sa isi maxmizeze profiturile cu orice pret si de multe ori pe spatele unor fraieri care sa le munceasca cat mai mult, pe salarii cat mai mici. Chiar stiu cazuri in care angajatul era platit la comision si pentru ca ajunsese sa castige bine patronul a facut tot posibilul sa scape de el ca sa angajeze un alt fraier pe bani mai putini, care sa ii mareasca si ala profitul si tot asa.
Dar intr-o tara in care oamenii incearca sa se foota cat mai mult unu pe altul, sa fie cat mai jigodii, nu stiu de ce patronii sa fie altfel?

Si acuma legat de subiect, singura chestie pe care m-a interesat vreodata in cehia au fost femeile de acolo. Am vazut exemplare foarte interesante, o combinatie intre nemtoaice (alea-s urate) si brunetele din est.
Si daca da criza peste ei, las' ca o sa fie mai bine, ca o sa combin o cehoaica doar cu un suc... deh... criza... :P

enjoy,
Mtz

Corect si asta, insa tu ca angajat (mai aels cei cu comision) poti cstiga mai bine chiar decat patronul, sau poti pleca cu tot cu clientii firmei, sau te poti duce la concurenta etc etc.
Si daca chiar vezi ca ti se face vant cand devii prea istet, iti faci firma ta si ii linistesti pe patronii cei mari si rai  ^_^

Edited by tavktm, 17 October 2009 - 20:25.


#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Patronii adevarati STIU ca angajatii buni se gasesc greu si incerca sa nu ii jupoaie - cel putin nu la nivelul la care sa ii faca sa isi caute de lucru in alta parte. Firmele care uita asta nu au viata lunga.

#9
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Posttavktm, on 17th October 2009, 21:24, said:

Corect si asta, insa tu ca angajat (mai aels cei cu comision) poti cstiga mai bine chiar decat patronul, sau poti pleca cu tot cu clientii firmei, sau te poti duce la concurenta etc etc.
Si daca chiar vezi ca ti se face vant cand devii prea istet, iti faci firma ta si ii linistesti pe patronii cei mari si rai  ^_^
.....si devine si el un "patron mare si rau" ...

In fine, cand unui patron ii merge bine ( si chiar daca nu ii merge prea bine), toti vor biruri, vor salarii mari, mai mari, CELE MAI MARI,se uita chiorâș la masina patronului,  dar n-am auzit pe nici un angajat zicand din proprie initiativa  ca e dispus sa i se diminueze salariul cand firma lucreaza pe pierderi sau  cand e aproape de faliment, pentru a putea salva acea firma. Sau macar sa faca o ora suplimentara/zi  fara sa ceara sa fie platit pentru ea.  Dar se uita "chiorâș" la "averile" patronului cand firma merge bine.

De bugetari, nu mai discut.....țara arde și ei vor măriri....pe seama cui? Ca "patronul cel mare si rau" a cam strans si el cureaua si nu prea mai are cum sa tina in spinare atatea "căpușe" bugetare care stampileaza o foaie pe la nu stiu ce departament administrativ ....

#10
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Postpointiv, on 17th October 2009, 21:48, said:

.....si devine si el un "patron mare si rau" ...

In fine, cand unui patron ii merge bine ( si chiar daca nu ii merge prea bine), toti vor biruri, vor salarii mari, mai mari, CELE MAI MARI,se uita chiorâș la masina patronului,  dar n-am auzit pe nici un angajat zicand din proprie initiativa  ca e dispus sa i se diminueze salariul cand firma lucreaza pe pierderi sau  cand e aproape de faliment, pentru a putea salva acea firma. Sau macar sa faca o ora suplimentara/zi  fara sa ceara sa fie platit pentru ea.  Dar se uita "chiorâș" la "averile" patronului cand firma merge bine.

De bugetari, nu mai discut.....țara arde și ei vor măriri....pe seama cui? Ca "patronul cel mare si rau" a cam strans si el cureaua si nu prea mai are cum sa tina in spinare atatea "căpușe" bugetare care stampileaza o foaie pe la nu stiu ce departament administrativ ....
E si normal ca angajatii sa ceara salarii mai mari, mai ales in dezastrul economic din Romania, fiindca odata cu trecerea timpului si scumpirea produselor de larg consum cetatenii nu mai pot tine frau inflatiei. De fapt, cine nu ar dori o marire de salariu ? Daca si salariile ar urca in accelasi ritm cu scumpirea produselor sigur angajatii nu vor mai cere marire de salariu si nu vor mai apela la credite bancare.

Lumea in principiu lucreaza pe bani, si nu cred ca cineva ar fi dispus sa faca ore suplimentare fara sa fie remunerat financiar.

Acelasi lucru este valabil si pentru bugetari. Excluzand duduiele si domnitele din Parlament care au salarii exorbitant de mari, si in schimb nu fac nimic, nu muncesc, ceilalti bugetari, adica cetatenii obisnuiti muncesc mult si sunt platiti prost.

#11
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Despre masuri dure se poate vorbi doar dupa alegeri si va trebui  nu numai sa se vorbeasca ci si sa se efectueze multe dintre ele. Organismele internationale s-au mulat destul dupa profilul gelatinos al economiei, politicienilor si al tarii per ansamblu, rabdarea lor va lua sfarsit cat de curand.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate