Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

despre vorbirea in limbi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1282 replies to this topic

#37
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Marcu 16:17 Iată semnele cari vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi
Uiti intentionat sa citezi si restul SEMNELOR:

Marcu 16

18 nici o otravă aducătoare de moarte nu-i va vătăma, î?i vor pune mâinile peste cei bolnavi, iar ace?tia se vor face bine.

Fiind legat cu versul anterior, daca ultimele sunt literale, atunci si primele sunt.
Astept un penticostal sau ortodox la spital sa vindece TOTI bolnavii, dupa care il invit la un pahar de soricioaica, sa vedem daca moare sau nu.

Hai sa fim seriosi!!!! Sunt sensuri figurative, insa teologii interpreteaza separat cele doua versuri: primul il iau LITERAL, pt ca ASA VOR EI, iar al doilea figurativ, CA ASA VOR EI.

Edited by zexelica, 27 October 2009 - 01:21.


#38
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008
1.

Quote

Astept un penticostal sau ortodox la spital sa vindece TOTI bolnavii

Nimeni nu poate sa vindece pe cine vrea. Doar care il indeamna Domnu.

Luca 4
25. Ba inca, adevarat va spun ca, pe vremea lui Ilie, cand a fost incuiat cerul sa nu dea ploaie trei ani si sase luni, si cand a venit o foamete mare peste toata tara, erau multe vaduve in Israel;
26. si totus Ilie n'a fost trimes la niciuna din ele, afara de o vaduva din Sarepta Sidonului.
27. Si multi leprosi erau in Israel, pe vremea proorocului Elisei; si totus niciunul din ei n'a fost curatit, afara de Naaman, Sirianul."

Cind Isus s-a dus la scaldatoare erau multi neputinciosi, si totusi Isus a vindecat doar un bolnav.

2.

Quote

dupa care il invit la un pahar de soricioaica, sa vedem daca moare sau nu.

Matei 4
6. si I-a zis: "Daca esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-Te jos; caci este scris: "El va porunci ingerilor Sai sa vegheze asupra Ta; si ei Te vor lua pe mani, ca nu cumva sa Te lovesti cu piciorul de vreo piatra."
7. "De asemenea este scris", a zis Iisus: "Sa nu ispitesti pe Domnul, Dumnezeul tau."

Eu de exemplu :
1. Isus m-o vindecat de o boala de care eram bolnav 7 ani, la rinichi , care nu se lecuieste.
2. Fratele meu a trecut controlul si i-a gasit appendice iflamata puternic, si eu am pus minele asupra lui si mam rugat si dupa ce inainte de operatie a fost controlat
nu era nici urma de apendice imflamat. Sa anulat operatia.
3. Nana mea era bolnava de Schisofrenie, eu cu familia mam rugat si o fost vindecata, medicul la fel nu intelege nici acum cauza vindecarii.
4. Bunica mea o avut cancer la ficat, mama mea so rugat si o fost vindecata.
5. Bunica mea o avut infarct, si medicul o zis nu mai punem aparatele ca este imposibil (o lasam sa moara in liniste), si mama o zis punele, si sa rugat si pe cind se ruga bunica so sculat pe sezute si o cerut apa.
.........................

Multe minuni a facut Domnul in viata mea. Daca vrei deschid un Topic mare mare ca sa povestesc minunele Lui.

Stim ca Dumnezeu n'asculta pe pacatosi; ci, daca este cineva temator de Dumnezeu si face voia Lui, pe acela il asculta. (Ioan.9:31)

Edited by aduntu, 27 October 2009 - 14:47.


#39
Shaazyz

Shaazyz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 17.12.2008
[quote name='aduntu' date='27th October 2009, 15:43' post='7246709']





Eu de exemplu :
1. Isus m-o vindecat de o boala de care eram bolnav 7 ani, la rinichi , care nu se lecuieste.
2. Fratele meu a trecut controlul si i-a gasit appendice iflamata puternic, si eu am pus minele asupra lui....
.........................


Multe minuni a facut Domnul in viata mea. Daca vrei deschid un Topic mare mare ca sa povestesc minunele Lui.


:D

...bagaaa soperbole menofilo bario smenu', :roflmao: traiasca-ti vrajala ceea vicleana,ca te-o ginat unchesu' de-o vreme  cum le arzi  'netali-n toate alea d'a Domnului:mo, da' da-o -n lembi streineze, :P  d'alea cum sa cuvine!

..hai ca n-ai sange-n gland' de n-o pui de-un topic (show)(ia-l si pa *husand* de asistent talmaci la cele "voroviri"[doar una sunteti la casto trombonu' ](parca-i pute lu' nenea ca sunteti clonele lui nu stiu care "estet" dosit). :habarnam:

#40
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009

 aduntu, on 27th October 2009, 14:43, said:

Eu de exemplu :
2. Fratele meu a trecut controlul si i-a gasit appendice iflamata puternic, si eu am pus minele asupra lui si mam rugat si dupa ce inainte de operatie a fost controlat
Ai incercat sa-ti pui mainile la urechi? Poate te vindeci si acolo unde ai cea mai mare nevoie...  :coolspeak:

#41
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 27th October 2009, 01:20, said:

Uiti intentionat sa citezi si restul SEMNELOR:

Marcu 16

18 nici o otravă aducătoare de moarte nu-i va vătăma, î?i vor pune mâinile peste cei bolnavi, iar ace?tia se vor face bine.

Fiind legat cu versul anterior, daca ultimele sunt literale, atunci si primele sunt.
Astept un penticostal sau ortodox la spital sa vindece TOTI bolnavii, dupa care il invit la un pahar de soricioaica, sa vedem daca moare sau nu.

Hai sa fim seriosi!!!! Sunt sensuri figurative, insa teologii interpreteaza separat cele doua versuri: primul il iau LITERAL, pt ca ASA VOR EI, iar al doilea figurativ, CA ASA VOR EI.


Intentia este pe subiect dar daca tu crezi ca este concludent n-am  nimic impotriva .
Spui de asa multe lucruri ca sant figurative ?
                                                                                          1 botez
                                                                                          2 cina
                                                                                          3 punerea mainilor
                                                                                          

Daca asa astepti asa o sa si vezi. " Astept un penticostal sau ortodox la spital sa vindece TOTI bolnavii, dupa care il invit la un pahar de soricioaica, sa vedem daca moare sau nu"
         Mai cereau semne si altii dar n-au primit.
Acum intreb eu, unde este DUHUL care face calauzirea ?  Prin care toate acestea: cina ,botez, punerea mainilor apar efectiv din reflex?
Trebuie crezute ca sa fie si mai apoi vin spontan.

Și fiecăruia i se dă arătarea Duhului spre folosul altora.

De pildă, unuia îi este dat, prin Duhul, să vorbească despre înțelepciune; altuia, să vorbească despre cunoștință, datorită aceluiași Duh;

altuia credința, prin același Duh; altuia, darul tămăduirilor, prin același Duh;

altuia, puterea să facă minuni; altuia, prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; și altuia, tălmăcirea limbilor.

Dar toate aceste lucruri le face unul și același Duh, care dă fiecăruia în parte, cum voiește

Edited by husand, 28 October 2009 - 13:28.


#42
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Urmăriți dragostea. Umblați și după darurile duhovnicești, dar mai ales să prorociți.
În adevăr, cine vorbește în altă limbă, nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; căci nimeni nu-l înțelege, și, cu duhul, el spune taine.
Cine prorocește, dimpotrivă, vorbește oamenilor, spre zidire, sfătuire și mângâiere.
Cine vorbește în altă limbă, se zidește pe sine însuși; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.
Aș dori ca toți să vorbiți în alte limbi, dar mai ales să prorociți. Cine prorocește, este mai mare decât cine vorbește în alte limbi; afară numai dacă tălmăcește aceste limbi, pentru ca să capete Biserica zidire sufletească.

Mulțumesc lui Dumnezeu că eu vorbesc în alte limbi mai mult decât voi toți.

Deci, dacă s-ar aduna toată Biserica la un loc, și toți ar vorbi în alte limbi, și ar intra și de cei fără daruri, sau necredincioși, n-ar zice ei că sunteți nebuni?
Dar dacă toți prorocesc, și intră vreun necredincios sau vreunul fără daruri, el este încredințat de toți, este judecat de toți.
Tainele inimii lui sunt descoperite, așa că va cădea cu fața la pământ, se va închina lui Dumnezeu, și va mărturisi că, în adevăr, Dumnezeu este în mijlocul vostru.


Cum e? Este sau nu mai este?

Edited by husand, 28 October 2009 - 23:28.


#43
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008

 Shaazyz, on 27th October 2009, 20:54, said:

traiasca-ti vrajala ceea vicleana,

Nu este vrajala, este puterea lui Isus. Isus da aceasta putere la toti cei ce cred in El si il urmeaza (la ucenici).

Marturisiti-va unii altora pacatele, si rugati-va unii pentru altii, ca sa fiti vindecati. Mare putere are rugaciunea fierbinte a celui neprihanit. (Iac.5:16)

Eu sunt un gunoi, dar Isus este puterea si slava care vindeca. El a venit si pentru tine Shaazyz.
Prin El poti sa fii iertat

Dar El era strapuns pentru pacatele noastre, zdrobit pentru faradelegile noastre. Pedeapsa, care ne da pacea, a cazut peste El, si prin ranile Lui santem tamaduiti. (Isaia 53:5)

1 Petru 1
4. Caci orice faptura este ca iarba, si toata slava ei, ca floarea ierbii. Iarba se usuca si floarea cade jos,
25. dar Cuvantul Domnului ramane in veac. Si acesta este Cuvantul, care v'a fost propovaduit prin Evanghelie.

#44
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
E o chestiune de credinta , sigur pentru uni din noi prea de tot. Dar cum ca este doar la indemana sa crezi pe D-zeu pe cuvant?
Scurta istorie.
La doi pasi de mine este un batrinel, el se roaga pentru bolnavi, doar cei care-l solicita. Intr-o seara bate la usa mama unui baietel si femeia incepe sa planga de mila copilului si toata povestea acestuia ,medici ,operati cu disperare ,etc... (tumoare pe ficat operat de 2 ori) acum iarasi era dezvoltata si urmatoarea zi avea programata internarea .
Omul s-a imbracat a chemat pe un prieten al sau a verificat credinta mamei ,s-a deplasat la locuinta femeii, a pus mana pe tumoare ,s-a rugat si a plecat.
Dimineata suna telefonul, mama plangand:
- nu mai are tumoarea copilui, striga prin telefon( tumoare cat pumnul, dupa spusele omului) Am ridicat pijamaua dimineata si nu mai era.

Am intrebat, de ce nu a ridicat-o seara ?  Nu a crezut ca va veni efectul  pe loc ,a fost raspunsul.

Marcu 16:17 Iată semnele care vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
Marcu 16:18 vor lua în mână șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; își vor pune mâinile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșa."

    -SF nu alta. NU pot sa cred pina nu vad .
    - am vazut.

Daca crezi. Nu din senin , pe baza de vedere. Dar daca vad si nu cred ajung orb, In materie de credinta.
    - Minciuni, mai lasane cu balivernele astea.
    -Sa dea D-zeu sa nu ajungeti acolo , cand toata lumea da din umeri pe langa voi,si copii ,sau sotia devin straini ,ori distanti , si medici spun : luati-l acasa. Atunci este CINEVA care spune   Fiindcă Mă iubește - zice Domnul - deaceea îl voi izbăvi;îl voi ocroti, căci cunoaște Numele Meu.
Ascultă, poporul Meu, și voi vorbi;ascultă, Israele, și te voi înștiința.Eu sînt Dumnezeu, Dumnezeul tău.
Chiar dinainte te instiinteaza si sti ce urmeaza.

    -dar cum e cu " vor lua în mână șerpi; dacă vor bea ceva de moarte" ?

Eu voi asculta ce zice Dumnezeu, Domnul:căci El vorbește de pace poporului Său și iubiților Lui,numai, ei să nu cadă iarăș în nebunie.


Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sînt pe calea pierzării: dar pentru noi, cari sîntem pe calea mîntuirii, este puterea lui Dumnezeu.

... Voi veni totuși la vedeniile și descoperirile Domnului.
Cunosc un om în Hristos, care, acum patrusprezece ani, a fost răpit până în al treilea cer (dacă a fost în trup nu știu; dacă a fost fără trup, nu știu: Dumnezeu știe).
Și știu că omul acesta (dacă a fost în trup sau fără trup, nu știu: Dumnezeu știe);
a fost răpit în rai, și a auzit cuvinte, care nu se pot spune, și pe care nu-i este îngăduit unui om să le rostească

De cinci ori am căpătat de la Iudei patruzeci de lovituri fără una;
de trei ori am fost bătut cu nuiele; odată am fost împroșcat cu pietre; de trei ori s-a sfărâmat corabia cu mine; o noapte și o zi am fost în adâncul mării.


Omul acesta pare ca a baut mai multe pahare de otrava si totusi a trait
Despre serpi ve-ti vedea daca ajungeti in fata unuia demonizat.

Dar mă tem ca, după cum șarpele a amăgit pe Eva cu șiretlicul lui, tot așa și gândurile voastre să nu se strice de la curăția și credincioșia care este față de Hristos.

Din punctul lui D-zeu de vedere tu poti fi de acum optimist oriunde esti.
Dar poate nu ai nevoie de El.
Singur poti sa-ti castigi painea , cu de la sine putere poti sa-ti faci casa, cultura ta te duce spre un castig bun,... Tu nu ai nevoie sa-l cunosti pe El si puterea invierii Lui. Mergi prin puterea ta.

Eu zic ce zice aici  Smeriți-vă dar supt mîna tare a lui Dumnezeu, pentru ca, la vremea Lui, El să vă înalțe.

în timp ce Dumnezeu întărea mărturia lor cu semne, puteri și felurite minuni, și cu darurile Duhului Sfânt, împărțite după voia Sa!

Edited by husand, 30 October 2009 - 11:00.


#45
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 aduntu, on 27th October 2009, 14:43, said:

Nimeni nu poate sa vindece pe cine vrea. Doar care il indeamna Domnu.
Asta va spun ei pt ca NU POT SA VINDECE PE NIMENI.
Dar soricioaca, beau ei? Hai sa vedem si noi, daca nu-i omoara, ca asa scrie, impreuna cu vindecarea.

Marcu 16

17Iată semnele cari vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;

    18vor lua în mînă șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; își vor pune mînile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșa.``

Deci, semnele sunt:
  • vor scoate draci
  • vor vorbi în limbi noi
  • dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma
  • își vor pune mînile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșa

Acestea sunt semnele care insotesc pe CEI CARE CRED.
Daca unul este figurativ, atunci TOATE SUNT.
Daca unul bea soricioaica si nu moare, inseamna ca ala poate sa vindece bolnavii.
Bei niste soricioaica, sau........o dai cotita?

Insa eu iti pot demonstra CU SCRIPTURA ca toate cele de mai sus inseamana propovaduire si salvare: bolnavii sunt cei nesalvati care in urma AUZIRII devin salvati, otrava (sarpe=satan =>otrava/venin = invataturi diavolesti) este doctrina falsa (ex.: liberul arbitru) care nu afecteaza pe cei salvati pt ca ei stiu ca nu pot face nimic fara Dumnezeu, limba noua este limba imparatiei lui Dumnezeu, intelesul DUHOVNICESC pe care cei nesalvati nu-l cunosc (1Cor2:7-15), scoaterea dracilor <=> salvarea care vine prin propovaduirea lor = auzirea Cuvantului (Rom 10:17, Ef 1:13)

Efeseni 1

13Și voi, după ce ați auzit cuvîntul adevărului (Evanghelia mîntuirii voastre), ați crezut în El, și ați fost pecetluiți cu Duhul Sfînt, care fusese făgăduit,

Tu si cu mincinosii aia care pretind voci si vindecari, nu puteti dovedi sensul LITERAL al Matei 16:17-18, deoarece in secunda 2 va invit sa beti soricioaica si o dati la intors......

Edited by zexelica, 01 November 2009 - 11:58.


#46
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 1st November 2009, 11:49, said:

Asta va spun ei pt ca NU POT SA VINDECE PE NIMENI.
Dar soricioaca, beau ei? Hai sa vedem si noi, daca nu-i omoara, ca asa scrie, impreuna cu vindecarea.

Marcu 16

17Iată semnele cari vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;

    18vor lua în mînă șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; își vor pune mînile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșa.``

Deci, semnele sunt:
  • vor scoate draci
  • vor vorbi în limbi noi
  • dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma
  • își vor pune mînile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșa

Acestea sunt semnele care insotesc pe CEI CARE CRED.
Daca unul este figurativ, atunci TOATE SUNT.
Daca unul bea soricioaica si nu moare, inseamna ca ala poate sa vindece bolnavii.
Bei niste soricioaica, sau........o dai cotita?

Insa eu iti pot demonstra CU SCRIPTURA ca toate cele de mai sus inseamana propovaduire si salvare: bolnavii sunt cei nesalvati care in urma AUZIRII devin salvati, otrava (sarpe=satan =>otrava/venin = invataturi diavolesti) este doctrina falsa (ex.: liberul arbitru) care nu afecteaza pe cei salvati pt ca ei stiu ca nu pot face nimic fara Dumnezeu, limba noua este limba imparatiei lui Dumnezeu, intelesul DUHOVNICESC pe care cei nesalvati nu-l cunosc (1Cor2:7-15), scoaterea dracilor <=> salvarea care vine prin propovaduirea lor = auzirea Cuvantului (Rom 10:17, Ef 1:13)

Efeseni 1

13Și voi, după ce ați auzit cuvîntul adevărului (Evanghelia mîntuirii voastre), ați crezut în El, și ați fost pecetluiți cu Duhul Sfînt, care fusese făgăduit,

Tu si cu mincinosii aia care pretind voci si vindecari, nu puteti dovedi sensul LITERAL al Matei 16:17-18, deoarece in secunda 2 va invit sa beti soricioaica si o dati la intors......


#47
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Bei niste soricioaica, sau........o dai cotita?


Tu si cu mincinosii aia care pretind voci si vindecari, nu puteti dovedi sensul LITERAL al Matei 16:17-18, deoarece in secunda 2 va invit sa beti soricioaica si o dati la intors



Eu fara mincinosii aceeia dar cu tine in frunte nu beau dar tu bei clar fiindca deja se vede ca figurativa ta credinta este de teapa figurantilor din SF-ul credulistilor de tot soiul. Deja esti ca mort la cuvantul acesta de credinta   Locuința ta este în mijlocul fățărniciei, și, de fățarnici ce sînt, nu vor să Mă cunoască, - zice Domnul.

Cunoaste pe Domnul si nu te otravi cu figurative  cuvinte band din apa inselatoriei.
acum inteleg cum merge cuvantul la tine ocolind PUTEREA Domnului luind doar ce-ti place. MInciuna aceasta o beau toti din religii si fara sa sti tu esti printre ei.

  1Eu stau in picioare datorita Domnului D-ze dupa cum e( scris nu figurativ)

Mărturisiți-vă unii altora păcatele, și rugați-vă unii pentru alții, ca să fiți vindecați. Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit.

2   In fata mea a stat primul secretar de partid pe judetul Bihor in ani 80 din moarte scos si iesit din clica comunistilor
3   Saptaminal vad  un om cu diabet 400 si nu e orb nici in coma

Pe cine sa cred acum . pe un fals asemeni credintei tale sau pe D-zeu care ma confrunta.
Daca va trebui sa bea cineva otrava o va bea dar nu in ispita sinelui ci la vointa lui D-zeu

Ai grija ca daca este concluzia ta numai referitor la PUTEREA Domnului se va trece cu vederea dar daca apari pe forumuri si inveti pe alti s-ar putea sa bei tocmai tu paharul cat de curand.

a căror minte necredincioasă a orbit-o dumnezeul veacului acestuia,  

Orb, umbla cu paharul de soricioaica (metale grele) dupa el. Asa -i cere credinta lui in Deavolul

[b]În adevăr El a fost răstignit prin slăbiciune; dar trăiește prin puterea lui Dumnezeu. Tot astfel și noi sîntem slabi în El, dar, prin puterea lui Dumnezeu, vom fi plini de viață cu El față de voi.  

Edited by husand, 03 November 2009 - 18:24.


#48
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci, raspuns evaziv, intocmai ca si cu pupatul mainilor de morti si al icxcoanelor.
In versurile din Marcu 16, sunt prezentate semnele care insotesc pe cei care cred. Daca vindecarea si vorbitul in limbi au sens fizic, automat are sens literal si bautul otravei.
Deci, va astept sa beti soricioaica.

Daca nu vreti sa beti soricioaica, atunci incetati cu tampeniile vindecarilor fizice si al vorbitului in limbi.

#49
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 4th November 2009, 14:41, said:

Deci, raspuns evaziv, intocmai ca si cu pupatul mainilor de morti si al icxcoanelor.
In versurile din Marcu 16, sunt prezentate semnele care insotesc pe cei care cred. Daca vindecarea si vorbitul in limbi au sens fizic, automat are sens literal si bautul otravei.
Deci, va astept sa beti soricioaica.

Daca nu vreti sa beti soricioaica, atunci incetati cu tampeniile vindecarilor fizice si al vorbitului in limbi.


Evaziv zici ?

: "Dacă ești Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos de aici";
căci este scris: "El va porunci îngerilor Lui să Te păzească
";
și: "Ei Te vor lua pe mâini, ca nu cumva să Te lovești cu piciorul de vreo piatră."
Isus i-a răspuns: "S-a spus: Să nu ispitești pe Domnul, Dumnezeul tău."


Ce spui tu este identic cu ispitirea celui rau  "Daca nu vreti sa beti soricioaica, atunci incetati cu tampeniile" ..

Nu-ti dai seama ce marturisesti omule ?
Adica aruncate voit in moarte si ispiteste pe cel ce te-a creat.

Erau inchisi la Aiud mai multi crestini care nu se puteau fi reconverti din punct de vedere ideologic si ideea a fost sa moara prin otravitre. Cine a scapat de aici ? Cativa prin care D-zeu mai trebuia sa vorbeasca lumii. NU AU MURIT ACOLO
exact dupa cum este scris   "vor lua în mînă șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; își vor pune mînile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșa"

Figurativ numai?

Sa cred  mincinosi sau pe D-zeu care ma confrunta ?


Sigur ca inseamna si figurativ  

bolnavii sunt cei nesalvati care in urma AUZIRII devin salvati, otrava (sarpe=satan =>otrava/venin = invataturi diavolesti) este doctrina falsa (ex.: liberul arbitru) care nu afecteaza pe cei salvati pt ca ei stiu ca nu pot face nimic fara Dumnezeu, limba noua este limba imparatiei lui Dumnezeu, intelesul DUHOVNICESC pe care cei nesalvati nu-l cunosc (1Cor2:7-15), scoaterea dracilor <=> salvarea care vine prin propovaduirea lor = auzirea Cuvantului

dar tu nu vei fi scos intreg din malaxor prin credinta  care desfinteaza tocmai subiectul.

Edited by husand, 05 November 2009 - 14:22.


#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Erau inchisi la Aiud mai multi crestini care nu se puteau fi reconverti din punct de vedere ideologic si ideea a fost sa moara prin otravitre. Cine a scapat de aici ? Cativa prin care D-zeu mai trebuia sa vorbeasca lumii. NU AU MURIT ACOLO
exact dupa cum este scris "vor lua în mînă șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; își vor pune mînile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșa"
Foarte bine ca au fost inchisi si bine le-au facut bagandu-i in inchisoare.
Aceia propovaduiau o alte Evanghelie, cea in care mortii vindeca si mantuiesc oameni, femeile care au nascut raman fecioare si dupa nastere :lol:, etc....

Insa, povesti si iar povesti..... Scriptura et clara:

Marcu 16

17Iată semnele cari vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;

18vor lua în mînă șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; își vor pune mînile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșa.``

Deci, daca elementele sunt figurative, atunci si vorbitul in limbi este figurativ.
Daca insemnatatea este LITERALA atunci TOATE aceste SEMNE trebuie sa fie literale, deci, poti proba daca bei soricioaica si nu mori si daca pui mainile peste bolnavi si se insanatosesc toti.

Normal ca o s-o dai cotita cu doveditul sensului literal, asa, bisericeste.

Edited by zexelica, 06 November 2009 - 22:58.


#51
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 6th November 2009, 22:56, said:

Foarte bine ca au fost inchisi si bine le-au facut bagandu-i in inchisoare.
Aceia propovaduiau o alte Evanghelie, cea in care mortii vindeca si mantuiesc oameni, femeile care au nascut raman fecioare si dupa nastere :lol:, etc....

Insa, povesti si iar povesti..... Scriptura et clara:

Marcu 16

17Iată semnele cari vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;

18vor lua în mînă șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; își vor pune mînile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșa.``

Deci, daca elementele sunt figurative, atunci si vorbitul in limbi este figurativ.
Daca insemnatatea este LITERALA atunci TOATE aceste SEMNE trebuie sa fie literale, deci, poti proba daca bei soricioaica si nu mori si daca pui mainile peste bolnavi si se insanatosesc toti.



Normal ca o s-o dai cotita cu doveditul sensului literal, asa, bisericeste.


Daaaa Zexe nu vorbesti in limbi ca asa vrei tu si nici nu bei ceva de moarte ca asa incerci credinta ci toate daca iti este dat de Duhul. S-a intamplat lui Pavel o data sa ia in mana un sarpe fara sa vrea si a trait.
Daca un om trebuie sa traiasca in fata lui Dumnezeu va trai. si revin sensul figurativ nu elimina intelesul literal. UNDE este inteles literal.

Nu poti proba de dragul literei ci daca ti se da.
Poti sa te rogi cat vrei pentru cineva bolnav daca nu esti trimis la el nu se intampla nimic ,dar nu mai vorbesc . Trebuie CREDINTA si CALAUZIRE  altfel raman ascunse privirii.

Sa nu incepi iar cu religiosii aceea de fatada ca motiv sa dai cu piciorul la ce-i scris.
Cat despre acei oaneni nu-i bine ce zici   Foarte bine ca au fost inchisi si bine le-au facut bagandu-i in inchisoare

Duhul lui Hristos nu asa spune !!!!

Scriptura este clara pentru aceea   Căci Dumnezeu, care a zis: Să lumineze lumina din întunerec, ne-a luminat inimile, pentruca să facem să strălucească lumina cunoștinței slavei lui Dumnezeu pe fața lui Isus Hristos.

și să cunoașteți dragostea lui Hristos, care întrece orice cunoștință, ca să ajungeți plini de toată plinătatea lui Dumnezeu.

Voi aveți totul deplin în El, care este Capul oricărei domnii și stăpîniri.

Nu toti primesc aceste cuvinte mai ales ca falsificatorii umbresc vizualul.

Edited by husand, 07 November 2009 - 00:14.


#52
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Cand probezi biblic trebuie sa ramai in context, care era PUSCARIA. In acest caz, Duhul lui Hristos spune:

Romani 13

1Oricine să fie supus stăpînirilor celor mai înalte; căci nu este stăpînire care să nu vină dela Dumnezeu. Și stăpînirile cari sînt, au fost rînduite de Dumnezeu.
    2Deaceea, cine se împotrivește stăpînirii, se împotrivește rînduielii puse de Dumnezeu; și ceice se împotrivesc, își vor lua osînda.

    3Dregătorii nu sînt de temut pentru o faptă bună, ci pentru una rea. Vrei dar să nu-ți fie frică de stăpînire? Fă binele, și vei avea laudă dela ea.

    4El este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tău. Dar, dacă faci răul, teme-te, căci nu degeaba poartă sabia. El este în slujba lui Dumnezeu, ca să -L răzbune și să pedepsească pe cel ce face rău.

    5Deaceea trebuie să fiți supuși nu numai de frica pedepsei, ci și din îndemnul cugetului.

    6Tot pentru aceasta să plătiți și birurile. Căci dregătorii sînt niște slujitori ai lui Dumnezeu, făcînd necurmat tocmai slujba aceasta.

Au calcat Legea? La puscarie!! Eu de ce sa fac puscarie si ei nu? Iar, daca erau barbati nu se plangeau. Niste muieri care au primit ceea ce meritau.
In puscarie sau la carcera nu exista lanturi care sa te lege de ziduri, ca in Evul Mediu. Daca in momentul in care un gardian intra si moare, urmatorii vor fi din ce in ce mai precauti, pana te lasa in pace. Omori doi-trei, dupa care te baga la izolatie, unde au obligatia sa te hraneasca de 3 ori pe zi. Nici gardienii nu vor sa moara si le este frica. Daca esti adevarat, te lasa in pace si iau numai fraierii, care asta merita pt ca sunt slabi. Un ucigas nu este deranjat niciodata, pt ca nu are nimic de perdut, iar gardienii stiu ca nu sunt crocodili, cu pielea imposibil de penetrat. Insa, cine nu stie, crede povesti nemuritoare.

Quote

Daaaa Zexe nu vorbesti in limbi ca asa vrei tu si nici nu bei ceva de moarte ca asa incerci credinta ci toate daca iti este dat de Duhul. S-a intamplat lui Pavel o data sa ia in mana un sarpe fara sa vrea si a trait.
Daca un om trebuie sa traiasca in fata lui Dumnezeu va trai. si revin sensul figurativ nu elimina intelesul literal. UNDE este inteles literal.
Adica tu hotarasti cand este sens literal si cand nu, este?

Edited by zexelica, 08 November 2009 - 18:05.


#53
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 8th November 2009, 17:59, said:

Cand probezi biblic trebuie sa ramai in context, care era PUSCARIA. In acest caz, Duhul lui Hristos spune:

Romani 13

1Oricine să fie supus stăpînirilor celor mai înalte; căci nu este stăpînire care să nu vină dela Dumnezeu. Și stăpînirile cari sînt, au fost rînduite de Dumnezeu.
    2Deaceea, cine se împotrivește stăpînirii, se împotrivește rînduielii puse de Dumnezeu; și ceice se împotrivesc, își vor lua osînda.

    3Dregătorii nu sînt de temut pentru o faptă bună, ci pentru una rea. Vrei dar să nu-ți fie frică de stăpînire? Fă binele, și vei avea laudă dela ea.

    4El este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tău. Dar, dacă faci răul, teme-te, căci nu degeaba poartă sabia. El este în slujba lui Dumnezeu, ca să -L răzbune și să pedepsească pe cel ce face rău.

    5Deaceea trebuie să fiți supuși nu numai de frica pedepsei, ci și din îndemnul cugetului.

    6Tot pentru aceasta să plătiți și birurile. Căci dregătorii sînt niște slujitori ai lui Dumnezeu, făcînd necurmat tocmai slujba aceasta.

Au calcat Legea? La puscarie!! Eu de ce sa fac puscarie si ei nu? Iar, daca erau barbati nu se plangeau. Niste muieri care au primit ceea ce meritau.
In puscarie sau la carcera nu exista lanturi care sa te lege de ziduri, ca in Evul Mediu. Daca in momentul in care un gardian intra si moare, urmatorii vor fi din ce in ce mai precauti, pana te lasa in pace. Omori doi-trei, dupa care te baga la izolatie, unde au obligatia sa te hraneasca de 3 ori pe zi. Nici gardienii nu vor sa moara si le este frica. Daca esti adevarat, te lasa in pace si iau numai fraierii, care asta merita pt ca sunt slabi. Un ucigas nu este deranjat niciodata, pt ca nu are nimic de perdut, iar gardienii stiu ca nu sunt crocodili, cu pielea imposibil de penetrat. Insa, cine nu stie, crede povesti nemuritoare.

Adica tu hotarasti cand este sens literal si cand nu, este?
Acei oameni N-aveau nici o vina ci doar trebuiau sa semneze ca se leapada de Isus.Te faci ca nu citesti dar raspunzi .

Pana acum am avut doar impresia ca am de-a face cu ceva eroare a vreunui om dar acum te-ai pozitionat in lumina bine ca sa se vada clar ca esti un duh strain iesit sa batjocoreasca bine mascat in cuvint dreapta intelepciune a lui Hristos intorcand cuvintele acestuia impotriva tuturor celor ce sant pe cale dar nu vei face asta prea mult ca insasi Domnul ti se va impotrivi si te va confrunta ,iata hotarirea Lui cu privire la tine

Vai, - zice Domnul - de copiii răzvrătiți, cari iau hotărîri fără Mine, fac legăminte cari nu vin din duhul Meu, și îngrămădesc astfel păcat peste păcat!



Vă voi rupe mahramele, și voi scoate pe poporul Meu din mâinile voastre, ca să nu mai cadă pradă în mâinile voastre; și veți ști că Eu sunt Domnul.

pentru că întristați prin minciuni inima celui neprihănit, când Eu însumi nu l-am întristat, și pentru că întăriți mâinile celui rău ca să-l împiedicați să se lase de calea lui cea rea, făgăduindu-i viața, -



 zexelica, on 8th November 2009, 17:59, said:

Adica tu hotarasti cand este sens literal si cand nu, este?


Nu, eu nu hotarasc dar se vede ca tu HOTARASTI

Te citez  :   Vorbirea in limbi a fost un fenomen izolat pana s-a terminat completarea Scripturii.
Dupa aceea, ar trebui sa credem toti nebunii ..., etc..........


Mai mult ca revelatie trebuie sa fie la tine.... DUH STRAIN

Edited by husand, 09 November 2009 - 09:56.


#54
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Acei oameni, fac pariu ca sustineau doctrina liberului arbitru. Iar la puscarie, asta e. Ori esti barbat, ori te fac aia cum vor. Ghinion, deh!!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate