Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

despre vorbirea in limbi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1282 replies to this topic

#19
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 30th September 2009, 20:50, said:

Mă zexe,
Mă faci să rîd și nu prea î-mi arde de glume. Adică ȘI tu crezi că cei care au viziuni sau aud voci sînt nebuni?
Adică cei din VT erau nebuni? Ioan era nebun? A scris Revelația la...nebunie.
Mă faci să mă îdoiesc de sănătetea ta mintală! Zău măi că ai luat-o pe cîmpii. Cum pulpa mea afirmi că ai DUHUL?
Așa, pur și simplu? Adică a venit la tine și nu ți-a șoptit numic? Fugi mă. :rolleyes:
Da' lu' Ioan Botezatoru' ce i-a zis Duhul? Sau lu' Ieremia in burta la ma-sa?
Iar, tu confunzi timpul pana cand s-a completat Scriptura cu timpul dupa ce s-a incheiat revelatia, cand nu mai avem voie sa ADAUGAM la Cuvant.

#20
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 30th September 2009, 23:13, said:

Da' lu' Ioan Botezatoru' ce i-a zis Duhul? Sau lu' Ieremia in burta la ma-sa?
Iar, tu confunzi timpul pana cand s-a completat Scriptura cu timpul dupa ce s-a incheiat revelatia, cand nu mai avem voie sa ADAUGAM la Cuvant.
Mă zexe,
De ce îl faci pe Iisus mincinos și ții morțiș, cu dinți, la chestia asta.
Ia uită ce zice Iisus:

Ioan 14:16 Și Eu voi ruga pe Tatăl, și El vă va da un alt Mângâietor (Grecește: Paraclet, apărător, ajutor.); care să rămână cu voi în veac;
Ioan 14:17 și anume, Duhul adevărului, pe care lumea nu-l poate primi, pentru că nu-L vede și nu-L cunoaște; dar voi Îl cunoașteți, căci rămâne cu voi, și va fi în voi

Ioan 14:26 Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl, în Numele Meu, vă va învăța toate lucrurile, și vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.

Ioan 15:7 Dacă rămâneți în Mine, și dacă rămân în voi cuvintele Mele, cereți orice veți vrea, și vi se va da.
Ioan 15:8 Dacă aduceți mult rod, prin aceasta Tatăl Meu va fi proslăvit; și voi veți fi astfel ucenicii Mei.
Ioan 15:9 Cum M-a iubit pe Mine Tatăl, așa v-am iubit și Eu pe voi. Rămâneți în dragostea Mea.
Ioan 15:10 Dacă păziți poruncile Mele, veți rămâne în dragostea Mea, după cum și Eu am păzit poruncile Tatălui Meu, și rămân în dragostea Lui.
Ioan 15:11 V-am spus aceste lucruri, pentru ca bucuria Mea să rămână în voi, și bucuria voastră să fie deplină.
Ioan 15:12 Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unii pe alții, cum v-am iubit Eu.
Ioan 15:13 Nu este mai mare dragoste decât să-și dea cineva viața pentru prietenii săi.
Ioan 15:14 Voi sunteți prietenii Mei, dacă faceți ce vă poruncesc Eu.
Ioan 15:15 Nu vă mai numesc robi, pentru că robul nu știe ce face stăpânul său; ci v-am numit prieteni, pentru că v-am făcut cunoscut tot ce am auzit de la Tatăl

Dacă toate acestea au fost valabile PÎNĂ la complectarea Scripturi...tu, deci tu zexe cel salvat, cum puii mei afirmi CĂ AI DUHUL, dar nu la-i auzit...VORBIND?!!!!!!! :D Cine te...călăuzește?!!! B)
Rezultă că:
Ori ești un mincinos notoriu și devii penibil. Ori ești...oligofren și-n acest caz te compătimesc.

#21
Unul_oarecare

Unul_oarecare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.10.2009
Chestia cu vorbirea in limbi e expirata complet in zilele noastre. Chiar saptamana trecuta am fost martor la un surogat de vorbire in limbi.Vorbea tiganeste in fata unui auditoriu roman 100%, si e evident ca pe majoritatea i-a dat gata...desi habar n-aveau care era mesajul...E nasol rau sa-i vezi cum se chinuie unii sa agate merele in rachita numai pentru a poza in pomi roditori.

#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
2 Tesaloniceni 2

    9Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne și puteri mincinoase,

    10și cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sînt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mîntuiți.

    11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

    12pentruca toți cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiți.

   Adevarul este Hristos=Cuvantul.

Ioan 14

6Isus i -a zis: ,,Eu sînt calea, adevărul și viața. Nimeni nu vine la Tatăl decît prin Mine.

Ioan 1
1La început era Cuvîntul, și Cuvîntul era cu Dumnezeu, și Cuvîntul era Dumnezeu.

14Și Cuvîntul S'a făcut trup, și a locuit printre noi, plin de har, și de adevăr. Și noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl. -

Deci, celor care nu cred Scriptura, Dumnezeu le trimite o lucrare de ratacire sa creada o minciuna.

#23
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008
Totdeauna au fost oameni care apuca pe cale gresita, insa asta nu da dovada ca nu exista botezul cu Duh.

Faptele Apostolilor 18
24. La Efes, a venit un Iudeu numit Apolo, de neam din Alexandria. Omul acesta avea darul vorbirii si era tare in Scripturi.
25. El era invatat in ce priveste Calea Domnului, avea un duh infocat, si vorbea si invata amanuntit pe oameni despre Isus, macar ca nu cunostea decat botezul lui Ioan.

Acest Iudeu numit Apolo era bun in scripturi dar nu avea decat botezul lui IOAN. (in apa)

Faptele Apostolilor 19
2. si le-a zis: "Ati primit voi Duhul Sfant cand ati crezut?" Ei i-au raspuns: "Nici n'am auzit macar ca a fost dat un Duh Sfant."
3. Dar cu ce botez ati fost botezati?" le-a zis el. Si ei au raspuns: "Cu botezul lui Ioan."
4. Atunci Pavel a zis: "Ioan a botezat cu botezul pocaintei, si spunea norodului sa creada in Celce venea dupa el, adica in Isus."
5. Cand au auzit ei aceste vorbe, au fost botezati in Numele Domnului Isus.
6. Cand si-a pus Pavel manile peste ei, Duhul Sfant S-a pogorat peste ei, si vorbeau in alte limbi, si prooroceau.

Eu stiu ca exista multi oameni si biserici eritice, care emit Duhul Svant. Si in timpul propriilor sentimente turba , urla s.a
Cind Domnu mia descoperit ca exista botezul cu Duh, am inceput sa ma rog sal primesc si am inceput sa vorbesc in limbi, ca nu ma puteam opri, vroiam sa
spun cuvinte dar aveam pe buze cuvinte necunoscute. Si nu turbam deloc, eram calm si aveam pace totala.

Apoi am primit botezul in apa, la fel ca Corneliu

Faptele Apostolilor 10
44. Pe cand rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorat Duhul Sfant peste toti cei ce ascultau Cuvantul.
45. Toti credinciosii taiati imprejur, cari venisera cu Petru, au ramas uimiti cand au vazut ca darul Duhului Sfant s-a varsat si peste Neamuri.
46. Caci ii auzeau vorbind in limbi si marind pe Dumnezeu. Atunci Petru a zis:
47. "Se poate opri apa ca sa nu fie botezati acestia, cari au primit Duhul Sfant ca si noi?"

"Se poate opri apa ca sa nu fie botezati acestia, cari au primit Duhul Sfant ca si noi?"
Omul poate fi botezat cu Duh chiar nefind botezat cu apa.

Dar e normal prima sa fie botezul cu APA, dar se intimpla si ca la Corneliu, Slavit sa fie Domnul.

Faptele Apostolilor 2
38. "Pocaiti-va", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfantului Duh.
39. Caci fagaduinta aceasta este pentru voi, pentru copiii vostri, si pentru toti cei ce sunt departe acum, in oricat de mare numar ii va chema Domnul, Dumnezeul nostru."

Caci fagaduinta aceasta este pentru voi, pentru copiii vostri si pentru toti cei ce sunt departe acum, in oricat de mare numar ii va chema Domnul, Dumnezeul nostru."

Aceasta fagaduinta nu era numai atunci

Edited by aduntu, 01 October 2009 - 17:04.


#24
Unul_oarecare

Unul_oarecare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.10.2009
Ceea ce vreau eu sa spun legat de vorbirea in limbi e ca unii in ziua de astazi pleaca de la ideea ca vorbirea in limbi e unul din darurile Duhului Sfant, si pentru a-si demonstra lor si celorlalti ca au Duhul, incearca din rasputeri sa-si atribuie in mod fortat acest rod. In vechime, intotdeauna cand era vorba de vorbire in limbi, se refera la vorbire in limbile unor neamuri straine. Ceea ce era un lucru foarte mare, mai ales atunci cand venea din partea unor oameni simpli, fara scoala. Astazi insa, vorbirea in limbi nu isi mai are rostul, decat poate in ocazii cu totul speciale.Degeaba vine unul si insira astazi vorbe fara rost si neintelese de nimeni, ca paganii-cum spunea Hristos. Nu mai este timpul acestora...a cam trecut vremea lor, asa cum spune Pavel:"...prorociile se vor sfarsi...".

#25
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaduntu, on 1st October 2009, 17:42, said:

Apoi am primit botezul in apa, la fel ca Corneliu
Degeaba l-ai primit. Tu crezi ca o fapta de-a ta te-a mantuit: pocainta, credinta, aceept, botez, etc......

#26
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008

View PostUnul_oarecare, on 1st October 2009, 19:23, said:

Degeaba vine unul si insira astazi vorbe fara rost si neintelese de nimeni, ca paganii-cum spunea Hristos. Nu mai este timpul acestora...a cam trecut vremea lor, asa cum spune Pavel:"...prorociile se vor sfarsi...".

Romani 8
26. Si tot astfel si Duhul ne ajuta in slabiciunea noastra: caci nu stim cum trebuie sa ne rugam. Dar insus Duhul mijloceste pentru noi cu suspine negraite

1 Corinteni 14
2. In adevar, cine vorbeste in alta limba, nu vorbeste oamenilor, ci lui Dumnezeu; caci nimeni nu-l intelege, si, cu duhul, el spune taine.
3. Cine prooroceste, dimpotriva, vorbeste oamenilor, spre zidire, sfatuire si mangaiere.
4. Cine vorbeste in alta limba, se zideste pe sine insus; dar cine prooroceste, zideste sufleteste Biserica.

1 Corinteni 14
18. Multamesc lui Dumnezeu ca eu vorbesc in alte limbi mai mult decat voi toti.
19. Dar in Biserica, voiesc mai bine sa spun cinci cuvinte intelese, ca sa invat si pe altii, decat sa spun zece mii de cuvinte in alta limba.


1. "Degeaba vine unul si insira astazi vorbe fara rost si neintelese de nimeni,"
Daca citesti mai sus, vorbirea in limbi este pentru zidire personala, nu pentru cineva sa inteleaga. Vorbirea in limbi este pentru zidire a bisericii numai cind este cineva care are darul sa inteleaga ce vorbesti tu in limbi si spune la toata biserica.

2.Pavel:"...prorociile se vor sfarsi...".

1 Corinteni 13
8. Dragostea nu va pieri niciodata. Proorociile se vor sfarsi; limbile vor inceta; cunostinta va avea sfarsit.
9. Caci cunoastem in parte, si proorocim in parte;
10. dar cand va veni ce este desavarsit, acest "an parte" se va sfarsi.

Atrage atentia la "Caci cunoastem in parte, si proorocim in parte" -La inceput trebuie sa vie  ce este desavarsit.
Prorocii este cind Dumnezeu iti descopera numai o bugata de adevar. Dar atunci vei stii deplin si nu vei avea nevoie de "IN PARTE".
Atunci o sa despara Prorocia numai ca o sa cunosti deplin.


View Postzexelica, on 2nd October 2009, 00:56, said:

Degeaba l-ai primit. Tu crezi ca o fapta de-a ta te-a mantuit: pocainta, credinta, aceept, botez, etc......

Sa fii salvat nu trebuie sa faci nimic. Doar sa crezi in Isus, dar ca sa tii salvarea pina la urma uite ce scrie aici.

Astfel dar, prea iubitilor, dupa cum totdeauna ati fost ascultatori, duceti pana la capat mantuirea voastra, cu frica si cutremur, nu numai cand sunt eu de fata, ci cu mult mai mult acum, in lipsa mea. (Filip.2:12)

Efeseni 2
10. Caci noi santem lucrarea Lui, si am fost ziditi in Hristos Isus pentru faptele bune, pe cari le-a pregatit Dumnezeu mai dinainte, ca sa umblam in ele.

Religia spune: "trebuie sa faci", harul spune tot deja e facut. Faptele care trebuie sa le facem deja sunt pregatite pentru noi..."pregatit Dumnezeu mai dinainte, ca sa umblam in ele"

Pomul rau nu face roade buna. Prima salvarea te face pom bun, apoi trebuie sa aduci roade, daca nu aduci vei fi taiat!!!

Daca insusi Isus a fost botezat! Noi nu trebuie?

Edited by aduntu, 02 October 2009 - 12:12.


#27
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 1st October 2009, 12:58, said:

Ioan 1
1La început era Cuvîntul, și Cuvîntul era cu Dumnezeu, și Cuvîntul era Dumnezeu.

14Și Cuvîntul S'a făcut trup, și a locuit printre noi, plin de har, și de adevăr. Și noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl. -

Deci, celor care nu cred Scriptura, Dumnezeu le trimite o lucrare de ratacire sa creada o minciuna.

Te încadrezi perfect aici!!!!
Sau nu pricepi firul duscuției? Derulează puțin și vezi cine-i...rătăcitul!

#28
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaduntu, on 2nd October 2009, 13:09, said:

Sa fii salvat nu trebuie sa faci nimic. Doar sa crezi in Isus, dar ca sa tii salvarea pina la urma uite ce scrie aici.
Porunceste legea sa crezi? Porunceste. Atunci, daca tu o faci, este FAPTA.
Tot legea ne spune ca nu credinta noastra este cea care mantuieste, ci credinta lui Hristos.

Efeseni 2

8Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

9Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

Galateni 2

16Totuș, fiindcă știm că omul nu este socotit neprihănit, prin faptele Legii, ci numai prin credința lui Isus Hristos, am crezut și noi în Hristos Isus, ca să fim socotiți neprihăniți prin credința lui Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentrucă nimeni nu va fi socotit neprihănit prin faptele Legii.

Quote

Astfel dar, prea iubitilor, dupa cum totdeauna ati fost ascultatori, duceti pana la capat mantuirea voastra, cu frica si cutremur, nu numai cand sunt eu de fata, ci cu mult mai mult acum, in lipsa mea. (Filip.2:12)
Bineinteles, uiti sa citezi versul urmator, unde LUCRUL (nici macar nu te-ai obosit sa verifici textul koine!!!!)este definit:

Filipeni 2

13Căci Dumnezeu este Acela care lucrează în voi, și vă dă, după plăcerea Lui, și voința și înfăptuirea.


Quote

Pomul rau nu face roade buna. Prima salvarea te face pom bun, apoi trebuie sa aduci roade, daca nu aduci vei fi taiat!!!
Vei aduce roade, DACA ai Duhul:

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Iar, salvarea nu se pierde, deoarece Hristos a platit TOATE pacatele.

Coloseni 2

13Pe voi, cari erați morți în greșelile voastre și în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viață împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greșalele.

1 Ioan 3

9Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuiește, pentrucă sămînța Lui rămîne în el; și nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.

    

Quote

Daca insusi Isus a fost botezat! Noi nu trebuie?
Isus a urmat ritualul investirii ca mare preot cerut de legea ceremoniala.

Exod 30

18,,Să faci un lighean de aramă, cu piciorul lui de aramă, pentru spălat; să -l așezi între cortul întîlnirii și altar, și să torni apă în el,

    19ca să-și spele în el Aaron și fiii lui mînile și picioarele.

    20Cînd vor intra în cortul întîlnirii, se vor spăla cu apa aceasta, ca să nu moară; și se vor spăla și cînd se vor apropia de altar, ca să facă slujba și ca să aducă Domnului jertfe arse de foc.

Si botezul CU APA este tot o ceremonie, deoarece cei salvati sunt considerati preotie:

1 Petru 2

5 Si voi, ca niste pietre vii, sunteti ziditi ca sa fiti o casa duhovniceasca, o preotie sfinta, si sa aduceti jertfe duhovnicesti, placute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.

Observi JERTFELE , PREOTIA care sunt comune cu spalarea cu apa?

Mai mult:

1 Corinteni 1

17De fapt, Hristos m'a trimes nu să botez, ci să propovăduiesc Evanghelia: nu cu înțelepciunea vorbirii, ca nu cumva crucea lui Hristos să fie făcută zadarnică.

In continuare botezul este definit:

Efeseni 5

24Și după cum Biserica este supusă lui Hristos, tot așa și nevestele să fie supuse bărbaților lor în toate lucrurile.

    25Bărbaților, iubiți-vă nevestele cum a iubit și Hristos Biserica și S'a dat pe Sine pentru ea,

    26ca s'o sfințească, după ce a curățit -o prin botezul cu apă prin Cuvînt,

    27ca să înfățișeze înaintea Lui această Biserică, slăvită, fără pată fără sbîrcitură sau altceva de felul acesta, ci sfîntă și fără prihană.

Mai lasa si tu brosuricile bisericii si citeste toata Scriptura.

#29
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008
zexelica sunt absolut de acord, ca si eu singur lupt pentru asta, ca orice om nu este salvat prin fapte, dar prin CREDINTA LUI ISUS.
Insa dupa ce primesti salarea gratis, trebuie sa aduci roade, nu toti ce au Duhul aduc roade. Asa ar trebui sa fie, dar multi asculta mai mult de carnea lor,
decit de Duhul. Si eu nu am vrut sa spun ca salvarea este prin fapte, dar salvarea te aduce la roade.

1 Corinteni 3
16. Nu stiti ca voi santeti Templul lui Dumnezeu, si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi?
17. Daca nimiceste cineva Templul lui Dumnezeu, pe acela il va nimici Dumnezeu; caci Templul lui Dumnezeu este sfant: si asa santeti voi.

Nu stiti ca trupul vostru este Templul Duhului Sfant, care locuieste in voi, si pe care L-ati primit dela Dumnezeu? Si ca voi nu santeti ai vostri? (1Cor.6:19)

Crezi ca Duhul te impune sa faci ceva? El te cheama, te invata, dar daca omul nu vrea atunci e degeaba. Omul dupa ce este salvat trebuie sa lucreze impreuna cu Duhul svant, Duhul svant te invata, dar noi trebuie sa facem ce zice El. Domnul a dat omului alegere, pe care o face fiecare zi

Edited by aduntu, 04 October 2009 - 21:49.


#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaduntu, on 4th October 2009, 22:46, said:

zexelica sunt absolut de acord, ca si eu singur lupt pentru asta, ca orice om nu este salvat prin fapte, dar prin CREDINTA LUI ISUS.
Insa dupa ce primesti salarea gratis, trebuie sa aduci roade, nu toti ce au Duhul aduc roade. Asa ar trebui sa fie, dar multi asculta mai mult de carnea lor,
decit de Duhul. Si eu nu am vrut sa spun ca salvarea este prin fapte, dar salvarea te aduce la roade.

TREBUIE înseamnă că încă ești sub Lege.
Faptele sunt GARANTATE daca ai Duhul. Problema e ca auto-salvarea asta prin pocainta, credinta, acceptare, botez este falsă, fiind prin FAPTE si nu prin har, iar aceia care fac asta nu au avut niciodata Duhul, iar dupa o perioada o bagă cum că ar fi PIERDUT salvarea.
Practic, ei n-au fost niciodata salvați, altfel Duhul i-ar fi FĂCUT să aibă fapte.

Galateni 5

22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,

N-ai fapte? N-ai Duhul.

Edited by zexelica, 05 October 2009 - 00:08.


#31
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008
Zic dar: umblati carmuiti de Duhul, si nu impliniti poftele firii pamantesti. (Gal.5:16)
Caci firea pamanteasca pofteste impotriva Duhului, si Duhul impotriva firii pamantesti: sunt lucruri protivnice unele altora, asa ca nu puteti face tot ce voiti. (Gal.5:17)

Daca traim prin  Duhul, sa si umblam prin Duhul. (Gal.5:25)

Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii. (Efes.4:30)

Ce zici aici?

Omul are alegere sa asculte de Duh sau de poftele ?

Edited by aduntu, 05 October 2009 - 09:33.


#32
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 29th September 2009, 18:41, said:

M-am intrebat si am si gasit raspunsul in Scriptura:

Apocalipsa 22
18Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.

    19Și dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărții acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vieții și din cetatea sfîntă, scrise în cartea aceasta.``

Deci, cei care pretind ca mai au viziuni inspirate divin sau vorbesc in limbi inspirate de Dumnezeu, practic ignora aceste versuri.
Vorbirea in limbi a fost un fenomen izolat pana s-a terminat completarea Scripturii.
Dupa aceea, ar trebui sa credem toti nebunii care spun ca au vorbit cu Dumnezeu: Mahomed, coana mare, John Smith, baba vasile, cleopa, etc..........



practic ignora aceste versuri


Ignoranti care au probe biblice cand e vorba de vorbirea in limbi apocalipsa 22


Vorbirea in limbi a fost un fenomen izolat pana s-a terminat completarea Scripturii  

"Acesta este un pasaj secret din scriptura diavolului hai cu scriptura lui Isus"


AHA deci nu faci parte din nici o grupare si nu portinici o doctrina         MINCINOSULE

Edited by husand, 16 October 2009 - 12:34.


#33
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postaduntu, on 4th October 2009, 22:46, said:

zexelica sunt absolut de acord, ca si eu singur lupt pentru asta, ca orice om nu este salvat prin fapte, dar prin CREDINTA LUI ISUS.
Insa dupa ce primesti salarea gratis, trebuie sa aduci roade, nu toti ce au Duhul aduc roade. Asa ar trebui sa fie, dar multi asculta mai mult de carnea lor,
decit de Duhul. Si eu nu am vrut sa spun ca salvarea este prin fapte, dar salvarea te aduce la roade.

1 Corinteni 3
16. Nu stiti ca voi santeti Templul lui Dumnezeu, si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi?
17. Daca nimiceste cineva Templul lui Dumnezeu, pe acela il va nimici Dumnezeu; caci Templul lui Dumnezeu este sfant: si asa santeti voi.

Nu stiti ca trupul vostru este Templul Duhului Sfant, care locuieste in voi, si pe care L-ati primit dela Dumnezeu? Si ca voi nu santeti ai vostri? (1Cor.6:19)

Crezi ca Duhul te impune sa faci ceva? El te cheama, te invata, dar daca omul nu vrea atunci e degeaba. Omul dupa ce este salvat trebuie sa lucreze impreuna cu Duhul svant, Duhul svant te invata, dar noi trebuie sa facem ce zice El. Domnul a dat omului alegere, pe care o face fiecare zi


Pai te-a prins ca ai spus trebuie sa faci fapte. Acum tu nu ai asa multa lumina recunoaste , si nu pun la idoiala sinceritatea ta dar maine poimaine vin incercarea credintei si (cancerul,accidentul ,moartea in familie ) si te confrunta D-zeu , eu deja -ti spun ca tot ce sti in felul acesta atunci nu valoreaza doi bani fiindca folosesi cuvant fara sa-l probezi

Proverbe 30:5  Orice cuvînt al lui Dumnezeu este încercat.El este un scut pentru ceice se încred în El.  

Daca in viata te lepezi de tot ce ai si mergi dupa El vei ajunge

hi 3:10  .. puneți-Mă astfel la încercare, zice Domnul oștirilor, și veți vedea dacă nu vă voi deschide zăgazurile cerurilor, și dacă nu voi turna peste voi belșug de binecuvîntare.  

Nu oameni din religia ta , nu te baza pe ei, sa nu-i crezi ca daca striga si galagie mare acolo ori numar imens. Retragete si vezi ce-i asta

Psalmi 51:17  Jertfele plăcute lui Dumnezeu sînt un duh zdrobit:Dumnezeule, Tu nu disprețuiești o inimă zdrobită și mîhnită.  

Psalmi 34:18  Domnul este aproape de cei cu inima înfrîntă,și mîntuiește pe cei cu duhul zdrobit.  

Cat despre zexe iti va demonstra ca esti fara Duhul Sfant deoarece tu esti in biserica din babilon careia i s-a luat sfesnicul si deci este moarta si deci tu esti mort. Partial el are dreptate .Totusi daca El te va trezi dintre acei despre care se spune ca nu putini dorm sa fi sigur ca tot ce ai stiut pana acum a fost un vis si te-ai trezit la realitate. De acum urmeaza sa mergi pe picioarele tale. Drum bun si sa ajungi cu bine.

Edited by husand, 18 October 2009 - 00:04.


#34
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008

View Posthusand, on 18th October 2009, 00:00, said:

Cat despre zexe iti va demonstra ca esti fara Duhul Sfant deoarece tu esti in biserica din babilon careia i s-a luat sfesnicul si deci este moarta si deci tu esti mort. Partial el are dreptate .Totusi daca El te va trezi dintre acei despre care se spune ca nu putini dorm sa fi sigur ca tot ce ai stiut pana acum a fost un vis si te-ai trezit la realitate. De acum urmeaza sa mergi pe picioarele tale. Drum bun si sa ajungi cu bine.

Apocalipsa lui Ioan 18
2. El a strigat cu glas tare, si a zis: "A cazut, a cazut, Babilonul cel mare! A ajuns un locas al dracilor, o inchisoare a oricarui duh necurat, o inchisoare a oricarei pasari necurate si urate;
3. pentruca toate neamurile au baut din vinul maniei curviei ei, si imparatii pamantului au curvit cu ea, si negustorii pamantului s-au imbogatit prin risipa desfatarii ei."
4. Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: "Iesiti din mijlocul ei, poporul Meu, ca sa nu fiti partasi la pacatele ei, si sa nu fiti loviti cu urgiile ei!

Babilonul nu este biserica. Caci biserica este sfanta a lui ISUS cu care EL vorbeste.
Babilonul este religia. Israel era dus in babilon de fiecare data cind incepeau sa se inchine la idoli.
Dumnezeu vede biserica Lui un singur trup. Pentru Isus exista o singura biserica, mireasa.
Dar in fiecare biserica exista oameni religiosi. Chiar sunt biserici intregi religioase. Care sunt pline de idoli.
Ele sunt Babilonul, dar copii lui Dumnezeu sunt inca in mijlocul religiei. Drept spui.. Degraba vin incercarile cele mari.
Si babilonul o sa cada. O sa ramaie in picioare doar cei ce cred. Nu cei ce au religia.

Am avut un vis de la Domnului.
Eu mergeam in urma la vrajmasii mei, dar ei nu ma vedeau. Si eu ascultam ce zic ei. Ei spuneau :"Exista crestini la care le taiem carnea, le varam ace, obiecte de fier sub piele in testicule si ei nu renunta la Isus".

Dar sunt unii care numai ii speriem si renunta.
Uite pe vremea Comunistilor. Toti au renuntat la ortodoxie si sau dat in comsomol. Dar totusi intre oamenii ortodocsi erau oameni care credeau cu adevarat.
Care citeau biblia si ascultau de Cuvant. Tot asa si protestanti s.a

Edited by aduntu, 23 October 2009 - 12:18.


#35
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Cu scuzele de rigoare: Balaceanca original movie :lol:

#36
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Fapte 19:6  Cînd și-a pus Pavel mînile peste ei, Duhul Sfînt S-a pogorît peste ei, și vorbeau în alte limbi, și prooroceau.  

Marcu 16:17  Iată semnele cari vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi

Ioel 2:28  După aceea, voi turna Duhul Meu peste orice făptură; fiii și fiicele voastre vor prooroci, bătrînii voștri vor visa visuri, și tinerii voștri vor avea vedenii.  

1 Corinteni 13:1  Chiar dacă aș vorbi în limbi omenești și îngerești, și n-aș avea dragoste, sînt o aramă sunătoare sau un chimval zîngănitor.

1 Corinteni 14:39  Astfel, deci, fraților, rîvniți după proorocire, fără să împedecați vorbirea în alte limbi.  


Isaia 28:11  Ei bine! Prin niște oameni cu buze bîlbăitoare și cu vorbirea străină va vorbi poporului acestuia Domnul.  

1 Corinteni 2:13  Și vorbim despre ele nu cu vorbiri învățate dela înțelepciunea omenească, ci cu vorbiri învățate dela Duhul Sfînt, întrebuințînd o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovnicești.

Edited by husand, 26 October 2009 - 13:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate