Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

despre vorbirea in limbi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1282 replies to this topic

#1
MarturisitorOrtodox

MarturisitorOrtodox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 21.09.2009
Fiindcă s-au ivit unii sectari (penticostali, cunoscuți și sub numele de «tremurători» sau «spiriți»), care în legătură cu «vorbirea în limbi» răspândesc învățături și practici greșite, izvorâte din nepriceperea lor în Sfânta Scriptură, se cuvine a lămuri în cele ce urmează chestiunea aceasta cu toată atenția.

ascultati si acest material [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rPVPvAcJnJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
MarturisitorOrtodox

MarturisitorOrtodox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 21.09.2009
nimeni nu dezbate acest subiect? haideti
va doare adevarul ?

#3
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Cine cu cine sa discute?

#4
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Daca pleci de la premiza ca numai tu ai dreptate, discutiile nu vor fi contructive si cu bun simt... pentru ca unu are dreptate si retul sunt prosti...
Penticostalii au gasit adevarul cu privire la "vorbirea in limbi" dar au pus-o gresit in practica...
Dumnezeu prni harul Sau poate da acest dar al vorbirii dar problema e alta... pentru inceput ar trebui data o definitie biblica, fara alte adaosuri, a acestui dar, si apoi sa se discute pe margine ei...

#5
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 MarturisitorOrtodox, on 21st September 2009, 13:21, said:

Fiindcă s-au ivit unii sectari (penticostali, cunoscuți și sub numele de «tremurători» sau «spiriți»), care în legătură cu «vorbirea în limbi» răspândesc învățături și practici greșite, izvorâte din nepriceperea lor în Sfânta Scriptură, se cuvine a lămuri în cele ce urmează chestiunea aceasta cu toată atenția.

ascultati si acest material [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rPVPvAcJnJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

.....din pacate la acest capitol penticostalii sunt pacalitzi de
duhuri false.....adventistii si baptistii le-au atras de nenumarate ori
atentia....insa ei se bazeaza mult pe ,,simtzuri,,....care de multe ori
inseala..... -_-

#6
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 MarturisitorOrtodox, on 21st September 2009, 13:21, said:

Fiindcă s-au ivit unii sectari (penticostali, cunoscuți și sub numele de «tremurători» sau «spiriți»), care în legătură cu «vorbirea în limbi» răspândesc învățături și practici greșite, izvorâte din nepriceperea lor în Sfânta Scriptură, se cuvine a lămuri în cele ce urmează chestiunea aceasta cu toată atenția.

ascultati si acest material [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rPVPvAcJnJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da, este manifestarea unei doctrine false si a prezentei lui satan in acele biserici.

2 Tesaloniceni 2

9Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne și puteri mincinoase,

    10și cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sînt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mîntuiți.

    11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

    12pentruca toți cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiți.

Eu am dezbatut subiectul. Poate ne spui si noua cine e nesanatosul ala cu olitza in cap din avatarul tau :lol: :lol:

#7
MarturisitorOrtodox

MarturisitorOrtodox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 21.09.2009

 zexelica, on 22nd September 2009, 11:18, said:

Da, este manifestarea unei doctrine false si a prezentei lui satan in acele biserici.

2 Tesaloniceni 2

9Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne și puteri mincinoase,

    10și cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sînt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mîntuiți.

    11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

    12pentruca toți cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiți.

Eu am dezbatut subiectul. Poate ne spui si noua cine e nesanatosul ala cu olitza in cap din avatarul tau :lol: :lol:



bine
acel nesanatos cu olita in cap te va judeca
daca tot ai vrut sa afli
e Sfantul Seraphim Rose
a fost si el sectant si a afirmat ca "Da am fost in gura iadului"
vai tie

 ktulu22, on 22nd September 2009, 08:49, said:

Daca pleci de la premiza ca numai tu ai dreptate, discutiile nu vor fi contructive si cu bun simt... pentru ca unu are dreptate si retul sunt prosti...
Penticostalii au gasit adevarul cu privire la "vorbirea in limbi" dar au pus-o gresit in practica...
Dumnezeu prni harul Sau poate da acest dar al vorbirii dar problema e alta... pentru inceput ar trebui data o definitie biblica, fara alte adaosuri, a acestui dar, si apoi sa se discute pe margine ei...


cat puteti sa dramatizati voi
am cerut vreun DUEL sau razboi?

#8
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Am pomenit cuvantul razboi? Tu chiar nu stii sa porti o discutie... Am spus ca pleci de la premiza ca numai tu ai dreptate... si nu am gresit cu nimic...
Nu interpreta cuvinetele mele ca si Scriptura caci asta faci... Vrei sa vorbim, vorbim... dar cu Scriptura in fata, nu cu alte scrieri care nu isi au rostul...
Biblia este suficienta pentru a discuta despre acest subiect... Alte neclaritati mai ai?

#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 MarturisitorOrtodox, on 22nd September 2009, 15:22, said:

bine
acel nesanatos cu olita in cap te va judeca
daca tot ai vrut sa afli
e Sfantul Seraphim Rose
a fost si el sectant si a afirmat ca "Da am fost in gura iadului"
vai tie
Deci, voi fi judecat de Sci-Fi serafimoza cu o olitza in cap!!!! :lol:

Dar de unde stii ca a fost sfant? Scrie despre el in Biblie? Nu cumva la voi POPORUL hotaraste cine este sfant? Iar, in Scriptura, nici vorba de asa ceva.

#10
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 MarturisitorOrtodox, on 21st September 2009, 13:21, said:

Fiindcă s-au ivit unii sectari (penticostali, cunoscuți și sub numele de «tremurători» sau «spiriți»), care în legătură cu «vorbirea în limbi» răspândesc învățături și practici greșite, izvorâte din nepriceperea lor în Sfânta Scriptură, se cuvine a lămuri în cele ce urmează chestiunea aceasta cu toată atenția.

ascultati si acest material [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rPVPvAcJnJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

V-ati intrebat vreodata de ce exista atata batjocura si impotrivire impotriva vorbirii in limbi?

Cine este in spatele denigrarii lucrarii si manifestarii Duhului Sfant???...nimeni altul decat Diavolul

De ce denigreaza Diavolul acest dar si acest semn supranatural??? raspunsul este simplu si este scris;cel ce vb in alte limbi spune taine si se adreseaza prin Duhul direct lui Dumnezeu, nu persoana insasi ci Duhul cu care am fost botezati si constituiti acela insasi mijloceste pentru noi inaintea lui Dumnezeu.

Cui si ce rau face cel care vb in alte limbi??? nimic si nimanui...daca era un proroc si prorocea minciuni facea mult rau intradevar.

De asemenea acest mic dar si semn este denigrat pentru ca in majoritatea cazurilor este semnul botezului cu Duhul Sfant...si avem scrptura ca dovada in acest sens

Sigur exista si vorbire in limbi falsificata de Diavolul dar credeti voi ca oricine si oricand poate discerne si deosebi o lucrare autentica de o lucrare de rsatacire??

cine poate sa deosebeasca o vorbire in limbi falsa de una autentica???.numai si numai cineva care este botezat cu Duhul,si are darul de talmacire a limbilor sau sa aiba darul deosebirii duhurilor.
Personal eu am fost martor in nenumarate randuri la staruinte unde Domnul a botezat cu Duhul Sfant si unde acest botez era insotit de vorbirea in limbi, am  experimentat si experimentez acest dar minunat, nu fac rau la nimeni,

Personal nu cred ca vreodata vreun crestin autentic a denigrat acest dar,dimpotriva s-a bucurat cand l-a experimentat personal


#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 enohabel, on 29th September 2009, 01:36, said:

[b]V-ati intrebat vreodata de ce exista atata batjocura si impotrivire impotriva vorbirii in limbi?
M-am intrebat si am si gasit raspunsul in Scriptura:

Apocalipsa 22
18Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.

    19Și dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărții acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vieții și din cetatea sfîntă, scrise în cartea aceasta.``

Deci, cei care pretind ca mai au viziuni inspirate divin sau vorbesc in limbi inspirate de Dumnezeu, practic ignora aceste versuri.
Vorbirea in limbi a fost un fenomen izolat pana s-a terminat completarea Scripturii.
Dupa aceea, ar trebui sa credem toti nebunii care spun ca au vorbit cu Dumnezeu: Mahomed, coana mare, John Smith, baba vasile, cleopa, etc..........

#12
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 zexelica, on 29th September 2009, 15:41, said:

Vorbirea in limbi a fost un fenomen izolat pana s-a terminat completarea Scripturii.
Dupa aceea, ar trebui sa credem toti nebunii care spun ca au vorbit cu Dumnezeu: Mahomed, coana mare, John Smith, baba vasile, cleopa, etc..........

Recte zexe, salvatu.
Așa reiese...domn zexe.

#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dulgherul, on 29th September 2009, 22:24, said:

Recte zexe, salvatu.
Așa reiese...domn zexe.
Poate arati unde am spus vreodata ca am avut vreo viziune sau am auzit vreo voce. Daca nu, atunci esti mincinos.

#14
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Lupii si cainii urla....asta-i meseria si menirea lor,dar caravana biruitorilor trece :thumbup:

#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Caravana aia nu calca Scriptura si nu citeaza alti popi, ci doar Cuvantul.

#16
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 zexelica, on 29th September 2009, 19:27, said:

Poate arati unde am spus vreodata ca am avut vreo viziune sau am auzit vreo voce. Daca nu, atunci esti mincinos.
Poi tocmai asta e.
Nu ai avut nici o viziune și nici nu ai auzit vreo voce, dacă se întîmpla asta aveai altă atitudine. Da nu-i tîrziu. Poate , într-o zi se va întîmpla. Să-mi tranzmiți atunci cum te simți!!!!! B)

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dulgherul, on 30th September 2009, 12:31, said:

Poi tocmai asta e.
Nu ai avut nici o viziune și nici nu ai auzit vreo voce, dacă se întîmpla asta aveai altă atitudine. Da nu-i tîrziu. Poate , într-o zi se va întîmpla. Să-mi tranzmiți atunci cum te simți!!!!! B)
Garantat nu voi avea nicio viziune, pt ca nu sunt nebun.

#18
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 zexelica, on 30th September 2009, 09:46, said:

Garantat nu voi avea nicio viziune, pt ca nu sunt nebun.
Mă zexe,
Mă faci să rîd și nu prea î-mi arde de glume. Adică ȘI tu crezi că cei care au viziuni sau aud voci sînt nebuni?
Adică cei din VT erau nebuni? Ioan era nebun? A scris Revelația la...nebunie.
Mă faci să mă îdoiesc de sănătetea ta mintală! Zău măi că ai luat-o pe cîmpii. Cum pulpa mea afirmi că ai DUHUL?
Așa, pur și simplu? Adică a venit la tine și nu ți-a șoptit numic? Fugi mă. :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate