Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Pisica mea are nevoie de ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
vestemeanradu

vestemeanradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.09.2009
buna seara.
ieri pisica mea a vrut sa sara prin geamul termopan, care era deschis in foarfeca, si a ramas intepenita acolo, timp de vreo 2 ore(cred) , pana am ajuns acasa.am luat-o de acolo, iar de atunci nu isi mai poate folosi picioarele din spate si coada....sunt dispperat, e cel mai dulce animal....am fost la doctor , i-a dat un antiinflamator, si 2 injectii care ar trebui sa isi faca efectul in 48 de ore maxim. a spus doctorul , ca daca are un edem pe coloana , ar trebui sa-i treaca in 48 de ore de la injectie....daca nu ii trece...va ramane paralizata....ce pot sa fac? nu exista altceva? am auzit ca in ungaria , se opereaza......am auzit de un medicament"METACAM"....ce e de facut? oare care sunt sansele , sa se vindece....dupa aceste 48 de ore?
voi ati trait asemena experiente cu pisica dvs???


spuneti-mi va rog....ca e cea mai dulce , cea mai iubioare, cea mai cuminte pisica

#2
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
ooof! mergi cu ea la FMV si fa-i o radiografie, vezi exact care e situatia si apoi cauta solutii si variante.
important este sa te lamuresti intai in ce stadiu se afla pisicuta. poate e tanara si are noroc si se recupereaza.
discuta sansele ei cu un medic ortoped eventual, tot la FMV. altceva chiar nu stiu.
asa ceva chiar n-am trait si sper din suflet sa nu stiu cum e...nu las niciodata geamul deschis nesupravegheat, nici macar pe batant. doar cand sunt acasa si sunt cu ochii pe ea.

#3
vestemeanradu

vestemeanradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.09.2009
ce e FMV?

#4
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006
Spuneai de Ungaria...e clinica de la Debrecen unde multi ii lauda pe chirurgi...

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Daca esti in Bucuresti, pe a mea felina am operat-o la Marcovet, cand a calcat-o masina ;)
Iti recomand clinica; are conditii mai bune decat marea majoritate a spitalelor umane din Romania ;(

Teoretic e o compresie pe maduva spinarii si sa treaca.
Ai facut RX?

#6
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Neaparat radiografie, eu nu inteleg de ce nu ti-a recomandat din prima doctorul la care ai fost (e mai scump dar vezi exact despre ce e vorba).

METACAM-ul e un anti-inflamator/analgezic puternic care se foloseste de obicei in caz de artrita. Exista insa o groaza de controverse asupra folosirii lui la pisici si o multime de marturii a stapanilor cum ca dupa ce l-au folosit le-au murit animalutele! EU am refuzat sa il folosesc pe pisul meu pentru ca lui doctorul i l-a dat preventiv pentru o posibila infectie urinara (deci care nu era nici macar clar daca exista sau nu; cand l-am confruntat pe medic cu ce-am citit pe net a zis ca stie de "zvonuri" dar ca nu-i adevarat; eu am preferat sa nu risc). Insa pentru rani/dureri asa mari ca alea pe care le are pisica ta e poate cel mai bun ajutor pe care il poti da.

 vestemeanradu, on 15th September 2009, 21:33, said:

ce e FMV?


Facultatea de medicina veterinara

Edited by Dev, 15 September 2009 - 21:52.


#7
vestemeanradu

vestemeanradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.09.2009
COURAGE? CREZI CA ACOLO O POATE FACE BINE?? AS DA ORICE....................FAC SI OPERATII DE ASTEA?

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Nu imi pot da cu parerea + ca nu se stie daca e nevoie de operatie, mai ales ca nu ai facut radiografie...

#9
vestemeanradu

vestemeanradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.09.2009
merci mult.....abia astept sa ajung acolo.....doamne ajuta

#10
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 vestemeanradu, on 15th September 2009, 22:33, said:

ce e FMV?

FMV e facultatea de medicina veterinara
exista cate una in orasele mari, nu stiu insa de unde esti tu...
de asemenea, poti cauta un cabinet bine dotat, o clinica unde sa ii poti face o radiografie.
niciun medic cat de cat profesionist nu o sa se bage la o concluzie definitiva fara sa vada o radiografie.
nu e suficient sa spui ca daca dupa 48h nu e bine gata e paralizata. sub nicio forma...

odata ce stii exact cum sta treaba, ce are exact acolo si ce se poate face, iei decizia daca vei continua in tara sau in afara. ar fi pacat sa trambalezi matza pana acolo fara sa stii situatia.
daca esti din vestul tarii, probabil Debrecen iti este aproape si ai putea merge acolo fara probleme. din cate am inteles de la altii, au preturi decente si servicii foarte bune. eu nu stiu, din fericire nu am fost nevoita sa ma interesez niciodata.

repet, eu nu as lua nicio hotarare legat de viitorul ei fara investigatiile necesare...

Edited by adrianatoma, 15 September 2009 - 22:37.


#11
vestemeanradu

vestemeanradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.09.2009
va multumesc tuturor pentru raspunsuri.....sper sa fie bine...daca mai stiti ceva, nu ezitati sa scrieti....multumesc din nou

#12
vestemeanradu

vestemeanradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.09.2009
aceasta este mimi pisica mea

Attached Files



#13
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 laffin, on 16th September 2009, 00:01, said:

Daca paralizeaza, solutia ar fi un carucior:
Poate nu are nevoie si-si revine.

 laffin, on 16th September 2009, 00:01, said:

totusi.. daca moare, iti recomand Dream Cat Venus... toarce, zgarie si nu ii place sa fie trasa de mustati!

Nu mi se pare deloc comic. :nonobad:

Radule mergi cu ea la alt doctor URGENT si vezi care-i treaba. Eu nu pot sa cred ca doctorul i-a facut 2 injectii si atat. Unde e pisica acum? Sub supraveghere la doctor sau acasa? Cum ti-a zis sa ai grija de ea?

#14
vestemeanradu

vestemeanradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.09.2009
pisica e cu mine acasa. mi-a zis doctorul sa o las in pace 48 de ore sa faca ce vrea, si daca isi revine , atunci injectia si-a facut efectul , daca nu , sa ma duc in ungaria, ca e paralizata

#15
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Trecand peste faptul ca nu ti-a recomandat radiografie, in mod normal, daca exista suspiciuni ca are coloana fracturata, pisica trebuie imobilizata, apoi facute teste etc. si in functie de rezultatul acestora facut un plan de recuperare/insanatosire. NU asteptat 48 de ore timp in care starea pisicii se poate inrautati.

Presupun ca injectii i-a facut cu corticosteroizi (nu ti-a scris undeva ce contineau injectiile?!) si intradevar daca au fost administrate in timp ar putea rezolva situatia. Dar o radiografie sa vada daca e fractura sau nu tot trebuia sa faca!

In orice caz, daca pisica e acasa, ai grija sa nu se miste pana maine prea mult (sa nu sara, sa nu incerce sa mearga prea mult, sa urce scari), pazaste-o dar nu o sufoca. Cand o ridici sa o duci la doctor sa ii protejezi coloana si sa ai grija cum o ridici.

PS: Pisica raspunde la stimuli la picioarele din spate? Daca o atingi usor pare ca te simte sau nu?

Edited by Dev, 16 September 2009 - 00:31.


#16
ecaiarina

ecaiarina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.06.2009

 vestemeanradu, on 15th September 2009, 22:06, said:

buna seara.
ieri pisica mea a vrut sa sara prin geamul termopan, care era deschis in foarfeca, si a ramas intepenita acolo, timp de vreo 2 ore(cred) , pana am ajuns acasa.am luat-o de acolo, iar de atunci nu isi mai poate folosi picioarele din spate si coada....sunt dispperat, e cel mai dulce animal....am fost la doctor , i-a dat un antiinflamator, si 2 injectii care ar trebui sa isi faca efectul in 48 de ore maxim. a spus doctorul , ca daca are un edem pe coloana , ar trebui sa-i treaca in 48 de ore de la injectie....daca nu ii trece...va ramane paralizata....ce pot sa fac? nu exista altceva? am auzit ca in ungaria , se opereaza......am auzit de un medicament"METACAM"....ce e de facut? oare care sunt sansele , sa se vindece....dupa aceste 48 de ore?
voi ati trait asemena experiente cu pisica dvs???


spuneti-mi va rog....ca e cea mai dulce , cea mai iubioare, cea mai cuminte pisica


Buna seara,

Am citit ceea ce i s-a intamplat pisicii tale si imi pare nespus de rau. Am si eu pisici si imi dau seama cat este de greu. Sfatul meu, desi poate parea unul gratuit in astfel de momente, este sa nu iti piezi speranta. Cea mai buna solutie, din punctul meu de vedere, si am observat ca a mai mentionat cineva, este sa mergi la MARCOVET. Vei avea parte de pareri avizate. De cativa ani merg acolo cu ale mele si consider ca au cele mai bune conditii si mai presus de orice au medici foarte competenti. Ca exemplu, acum 2 -3 luni de zile unui prieten de al meu i-a cazut pisica de la etajul opt pe ciment. Cand am ajuns la MarcoVet, pisica nu putea sa isi miste/nu reactiona cu jumatate din corp. Dupa un set complet de analize si supraveghere medicala, pisica a reationat la tratament: in numai 1 saptamana si jumatate a inceput sa isi miste pisioarele din spate si cu un program de fizioterapie in momentul de fata s-a refacut complet. Adevarul este ca serviciiile acestei clinici presupun o investitie financiara consistenta, dar parerea mea este ca isi merita toti banii.

Daca te pot ajuta cu mai multe informatii, e-mailul meu este [email protected]


Toate cele bune,
Iarina

Edited by ecaiarina, 16 September 2009 - 03:29.


#17
vestemeanradu

vestemeanradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.09.2009
imi pun mari sperante in cei de la marcovet...maine la 15 ma asteapta, iar maine dimenteata la 9 plec din sibiu....doamne ajuta....ca pe viata le fac reclama gratis celor de acolo, daca vor reusi....

#18
vestemeanradu

vestemeanradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.09.2009
totusi acum a inceput sa aiba miscari scurte din coada, oare este un semn bun?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate