Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Doresc ajutor alegere statiune

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
furceag

furceag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 09.10.2005
As vrea sa va rog sa ma ajutati in alegerea unei destinatii de vacanta dupa data de 17 septembrie. Solicit aceasta pentru ca sotia mea ar vrea sa fie o statiune la malul marii insa nu stiu unde s-ar putea merge in aceasta perioada ca sa prindem vreme calda.
Principala problema ar fi ca nu-i place sa faca deplasarea cu avionul (e cam frica de zbor dar daca-i musai, merge si cu avionul), deci ar fi indicat sa fie un loc accesibil cu masina.

Multumesc anticipat tuturor celor care vor raspunde.

Edited by furceag, 13 September 2009 - 14:46.


#2
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
Iti recomand Antalya, Turcia.
Sudul continental al Greciei, Italiei, Spaniei.

In toate aceste zone se poate face plaja si baie in mare pana dupa 1 octombrie si in toate se poate ajunge cu masina.

Daca as fi in locul tau, parere personala, ordinea ar fi Turcia, Spania, Grecia, Italia.

Concediu Placut!

#3
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 furceag, on 13th September 2009, 15:46, said:

As vrea sa va rog sa ma ajutati in alegerea unei destinatii de vacanta dupa data de 17 septembrie. Solicit aceasta pentru ca sotia mea ar vrea sa fie o statiune la malul marii insa nu stiu unde s-ar putea merge in aceasta perioada ca sa prindem vreme calda.
Principala problema ar fi ca nu-i place sa faca deplasarea cu avionul (e cam frica de zbor dar daca-i musai, merge si cu avionul), deci ar fi indicat sa fie un loc accesibil cu masina.

Multumesc anticipat tuturor celor care vor raspunde.
marmaris, antalya, dubai etc

#4
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
Anul trecut, intre 7 si 11 octombrie am fost la Kusadasi iar intre 11 si 15 octombrie , la Marmaris, in Turcia. A fost vreme buna de plaja si de baie in mare. Ceva mai racoare seara in Kusadasi, care este mai la nord. La Marmaris erau 30 de grade ziua si apa avea 25-26 de grade. Tin minte ca am remarcat ca in aceeasi perioada (prima jumatate a lui octombrie!) in Antalya erau 30-32 grade in aer si 28 de grade in apa !
Noi am mers cu masina, intr-un circuit, pentru ca nu ne place sa stam mult in acelasi loc dar e destul de lung drumul, parca tot mai bine ar fi cu avionul, daca vrei sa fie un concediu de relaxare. In statiuni sunt multe posibilitati de distractie si multe oferte de mini-excursii, nu simti lipsa masinii.
Parerea mea: Turcia, Marmaris !

Edited by auriciu, 13 September 2009 - 16:52.


#5
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Subscriu, Antalya.

#6
furceag

furceag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 09.10.2005
Multumesc tuturor pentru recomandari.
Anul trecut, in aceasta perioada am fost la Barcelona. Din 13 zile am prins doar 3 cu vreme foarte faina si in care se putea sta la plaja. In rest... innorat si ploaie. Si destul de rece chiar daca era senin iar in apa doar curajosii si nordicii. Macar acolo am compensat cu altceva.

La Antalya, Marmaris sau Bodrum imi statea mintea insa apare tocmai problema zborului dar... asta este.

#7
adrianv

adrianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 03.09.2006

 furceag, on 13th September 2009, 15:46, said:

As vrea sa va rog sa ma ajutati in alegerea unei destinatii de vacanta dupa data de 17 septembrie. Solicit aceasta pentru ca sotia mea ar vrea sa fie o statiune la malul marii insa nu stiu unde s-ar putea merge in aceasta perioada ca sa prindem vreme calda.
Principala problema ar fi ca nu-i place sa faca deplasarea cu avionul (e cam frica de zbor dar daca-i musai, merge si cu avionul), deci ar fi indicat sa fie un loc accesibil cu masina.

Multumesc anticipat tuturor celor care vor raspunde.

Eu iti recomand Egipt.Poti prinde oferte foarte bune in aceasta perioada plus ca sunt 0% sanse sa ploua :) iar marea e superba .

#8
furceag

furceag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 09.10.2005
As merge fara discutii in Egipt. Ma deranjeaza insa tigania de acolo. Mi-au spus mai multe cunostinte cum trag aia de tine pe acolo si nu-mi place sa plec in concediu si sa traga aia de mine "da' si mie...".
Am mai fost in Turcia, stiu ca si acolo se trage de turist, mai ales la cumparaturi intr-un mod care mie imi displace complet. Nu-mi place sa negociez cu ei si detesc modalitatea lor de a face comert insa pare ceva mai putin oriental decit cel din Egipt.

#9
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 furceag, on 14th September 2009, 19:05, said:

As merge fara discutii in Egipt. Ma deranjeaza insa tigania de acolo. Mi-au spus mai multe cunostinte cum trag aia de tine pe acolo si nu-mi place sa plec in concediu si sa traga aia de mine "da' si mie...".
Am mai fost in Turcia, stiu ca si acolo se trage de turist, mai ales la cumparaturi intr-un mod care mie imi displace complet. Nu-mi place sa negociez cu ei si detesc modalitatea lor de a face comert insa pare ceva mai putin oriental decit cel din Egipt.
Daca ramai in resort ("tzarc" cum l-au numit multi), nu te deranjeaza nimeni. Iar daca mergi in Antalya, mai mult decat sa strige dupa tine (ceva de genul: Madam, madam), ca sa te invite sa intri la ei in magazin, niciodata nu a tras nimeni la modul "fizic" de noi. Si eu am auzit de la colegi de agresivitatea celor din Egipt, dar s-ar putea sa nu fii deranjat decat atunci cand mergi sa vizitezi anumite obiective (piramide, alea-alea...). In rest, in hotel nu i-a deranjat nimeni.

#10
furceag

furceag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 09.10.2005
Pai tocmai de aia mi-e sila... Nu prea apreciez turismul "gastronomic" si prefer sa merg undeva unde as putea sa si vad cite ceva. Ori, as merge la plimbari dar nu voi scapa de tigania localnicilor.

#11
sandavo

sandavo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.07.2008

 furceag, on 13th September 2009, 15:46, said:

As vrea sa va rog sa ma ajutati in alegerea unei destinatii de vacanta dupa data de 17 septembrie. Solicit aceasta pentru ca sotia mea ar vrea sa fie o statiune la malul marii insa nu stiu unde s-ar putea merge in aceasta perioada ca sa prindem vreme calda.
Principala problema ar fi ca nu-i place sa faca deplasarea cu avionul (e cam frica de zbor dar daca-i musai, merge si cu avionul), deci ar fi indicat sa fie un loc accesibil cu masina.

Multumesc anticipat tuturor celor care vor raspunde.



Buna!!

Noi am stat in Center Parcs-ul de langa Eindhoven - deci nu departe de Belgia...

Ca sa incep cu inceputul, am plecat joi dimineata pe la 8 si am mers intins (e un fel de a spune cand vorbesti de drumurile patriei) iesind pe la Nadlac pana in granita Ungaro-Austriaca, unde am innoptat langa Hegyeshalom la Hotel Barokk la doi pasi de autostrada. Am ajuns pe la ora 0:00, au sonerie la poarta, dar daca va hotarati sa va cazati acolo luati si nr lor de tel la indemana ca sunt oleaca surzi...Camera de trei persoane in care am stat noi putea primi lejer 6 , nu au frigider si ac in camera; Mic dejun atat cat trebuie (omleta cu sunca sau/si ciuperci sau ochiuri(ham and eggs), dulceata, unt, cacao, cafea, ceai, la fix cat sa nu pleci flamand sau sa ti se duca sangele in stomac si sa adormi pe drum.

Ziua 2 a fost dedicata drumului Ungaria-Austria-Germania-Olanda, infrastructura e super doar ca pe autostrada erau in curs niste lucrari pe care e posibil sa le fi terminat din august pana acum. In orice caz cu toata ploaia torentiala si cu toate ambuteiajele datorate lucrarilor la autostrazi drumul a durat (cu tot cu opriri la benzinarii, gustari si pish pauze) de pe la 9:30 pana pe la 23:00. In zonele de autostrada LIBERE am tinut maxim 130km/h, nu pot da o viteza medie din cauza lucrarilor de pe traseu ... Trebuie sa spun si ca ne-am ratacit aproape de destinatie pentru ca Parcul este intr-o zona mai izolata/padure langa granita cu Belgia si GPS-ul a fost useless. Si atentie, nu sunt benzinarii deschise noaptea in zona Eindhoven-Valkenswaard, sau nu le-am gasit noi in aproape 2 ore cat ne-am invartit in gol...

Acum sunt la serviciu si nu pot detalia dar o sa ma uit diseara pe site-ul CP Vossemeren si mai completez impreuna cu sotul meu datele despre taxe, benzine si traseul urmat, eu eram in spate pe bancheta si ma luptam cu copiii sa stea potoliti...nu am mai luat seama si la detaliile astea.

Neaparat gps actualizat, bani marunti pt toalete pt ca sunt din cele cu turnicheti-50 centi ii primesti inapoi in produse daca iti cumperi cafea sau mancare; vigneta la unguri se poate plati si cu cardul, o sa iti spun si pentru Austria; in germania si olanda nu e taxa de drum (nici cu indicatoarele nu se omoara olandezii astia) , dar benzina e mai scumpa, cam asta imi vine in cap acum. Scuze, revin cu amanunte.

A meritat tot efortul si banii!!!

[

SCUZE, NU POT TRIMITE ALTFEL, SPER SA GASESTI MESAJUL !!!


Buna!!

Noi am stat in Center Parcs-ul de langa Eindhoven - deci nu departe de Belgia...

Ca sa incep cu inceputul, am plecat joi dimineata pe la 8 si am mers intins (e un fel de a spune cand vorbesti de drumurile patriei) iesind pe la Nadlac pana in granita Ungaro-Austriaca, unde am innoptat langa Hegyeshalom la Hotel Barokk la doi pasi de autostrada. Am ajuns pe la ora 0:00, au sonerie la poarta, dar daca va hotarati sa va cazati acolo luati si nr lor de tel la indemana ca sunt oleaca surzi...Camera de trei persoane in care am stat noi putea primi lejer 6 , nu au frigider si ac in camera; Mic dejun atat cat trebuie (omleta cu sunca sau/si ciuperci sau ochiuri(ham and eggs), dulceata, unt, cacao, cafea, ceai, la fix cat sa nu pleci flamand sau sa ti se duca sangele in stomac si sa adormi pe drum.

Ziua 2 a fost dedicata drumului Ungaria-Austria-Germania-Olanda, infrastructura e super doar ca pe autostrada erau in curs niste lucrari pe care e posibil sa le fi terminat din august pana acum. In orice caz cu toata ploaia torentiala si cu toate ambuteiajele datorate lucrarilor la autostrazi drumul a durat (cu tot cu opriri la benzinarii, gustari si pish pauze) de pe la 9:30 pana pe la 23:00. In zonele de autostrada LIBERE am tinut maxim 130km/h, nu pot da o viteza medie din cauza lucrarilor de pe traseu ... Trebuie sa spun si ca ne-am ratacit aproape de destinatie pentru ca Parcul este intr-o zona mai izolata/padure langa granita cu Belgia si GPS-ul a fost useless. Si atentie, nu sunt benzinarii deschise noaptea in zona Eindhoven-Valkenswaard, sau nu le-am gasit noi in aproape 2 ore cat ne-am invartit in gol...

Acum sunt la serviciu si nu pot detalia dar o sa ma uit diseara pe site-ul CP Vossemeren si mai completez impreuna cu sotul meu datele despre taxe, benzine si traseul urmat, eu eram in spate pe bancheta si ma luptam cu copiii sa stea potoliti...nu am mai luat seama si la detaliile astea.

Neaparat gps actualizat, bani marunti pt toalete pt ca sunt din cele cu turnicheti-50 centi ii primesti inapoi in produse daca iti cumperi cafea sau mancare; vigneta la unguri se poate plati si cu cardul, o sa iti spun si pentru Austria; in germania si olanda nu e taxa de drum (nici cu indicatoarele nu se omoara olandezii astia) , dar benzina e mai scumpa, cam asta imi vine in cap acum. Scuze, revin cu amanunte.

A meritat tot efortul si banii!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate