Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Banca Transilvania Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
586 replies to this topic

#19
Elena09

Elena09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.03.2010

View PostAniri_Anele, on 21 august 2013 - 11:54, said:

Buna,

A mai aplicat cineva la BT in 2013? Eu mi-am depus dosarul saptamana trecuta. Luni am trecut pe la banca sa vad daca e totul ok si domnul de acolo mi-a spus ca dosarul e gata sa fie trimis la sediul central al bancii pentru evaluare. Cam cat dureaza evaluarea asa in mare? Posted Image Ei imi spuneau ca tot procesul dureaza undeva la 3-4 saptamani, dar am o vaga impresie ca termenul va fi despasit ... Posted Image


pana la urma cat a durat pana ai avut raspunsul bancii?

#20
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Eu am trecut prin urmatoarele etape:
30 septembrie am dus dosarul la banca
3 octombrie am mers cu evaluatorul
17 octombrie am primit raspuns de la evaluator
21 octombrie am primit raspuns pozitiv de la banca
24 octombrie am dus cf de informare si a plecat dosarul la fond
29 octombrie am primit raspuns negativ de la fond pentru ca declaratia de prima casa nu avea un anumit format
29 octombrie am refacut declaratia si am dus-o la banca
6 noiembrie am primit raspuns pozitiv de la fond si mi s-a comunicat ca in 11 octombrie vin contractele

#21
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postnoha_1508, on 06 noiembrie 2013 - 18:47, said:

6 noiembrie am primit raspuns pozitiv de la fond si mi s-a comunicat ca in 11 octombrie vin contractele

2014?

#22
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Postizometric, on 06 noiembrie 2013 - 18:53, said:

2014?
azi 6 noiembrie

#23
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
si 11 octombrie in ce an?

#24
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Postizometric, on 06 noiembrie 2013 - 18:57, said:

si 11 octombrie in ce an?
tu te plictisesti?

#25
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ah, deci te-ai prins intr-un final.

#26
adv_nutrition

adv_nutrition

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012
"30 septembrie am dus dosarul la banca
6 noiembrie am primit raspuns pozitiv de la fond si mi s-a comunicat ca in 11 octombrie vin contractele"

septembrie - octombrie - noiembrie - decembrie

#27
yellena

yellena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.12.2013

View PostEagles, on 17 septembrie 2009 - 08:58, said:

bt sucks

Ce vreau sa cumpar: O garsoniera, decomandata, constructie noua (2008), 30 mp utili, 38 mp construit, et. 4 din 4+M, parchet laminat, gresie, faianta, baia utilata (cada colt, WC, chiuveta) caloriferele montate, toate tevile si firele trase. Doar sa vin sa pun centrala si mobila si gata. Imobilul beneficiaza de 25 de locuri de parcare pt 20 de apartamente. Pretul de cumparare este de 44.000 de euro iar avansul a fost de 4.000.

Am vrut sa aplic la Programul "Prima Casa" prin bt. Mi-au cerut sa aduc mai intai copie dupa actele proprietatii, si dupa ce juristul zice OK putem sa semnam cererea de credit urmand ca in paralel evaluatorul intern al bancii sa faca evaluarea. E vorba de un bloc nou asa ca le-am dus contractu cv al terenului, autorizatiile de constructie procezul verba de incheiere a lucrarilor etc. Dupa cateva zile ma suna de la banca ca vor si actul prin care precedentul proprietar a cumparat terenul si actul prin care acesta a facut lotizarea. dupa inca cateva zile vor si actul precedent de vanzare si tot asa am ajuns ca abia dupa 3 saptamani in care am dus si titlul de proprietate eliberat in 1991 primului proprietar juridicul sa zica OK. Ne-am dus sa semnam cererea de credit urmand ca dosarul sa plece la evaluator. Cand am semnat cererea ni s-a spus ca intr-o zi maxim 2 ne suna evaluatorul sa faca inspectia. Ne-a sunat dupa 1 saptamana, a fost in inspectie joi dimineata pe la 10, si mi-a dat raspunsul marti la pranz. Bomba: imobilul nu poate fi evaluat la mai mult de 38.000 iar banca finanteaza doar 95% din evaluare.
Mi-am retras dosarul de acolo m-am dus la BRD, am primit o lista cu evaluatori agreati, evaluarea a fost gata de pe 1 zi pe alta, am depus toate actele necesare si intr-o saptamana am avut OK de la juridic,  am semnat actele (cerere de credit, deschidere de cont, acord consultare BC etc.), si a doua zi a plecat in centrala BRD. Adica tot ce a durat la bt aproximativ 6 saptamani la BRD s-a facut in 1 saptamana si jumatate.

Ulterior vanzatorii au vorbit cu un director de la bt de la alta sucurasala care le-a zis ca banca nu agreaza programul prima casa, ca special subevalueaza toate imobilele ca sa te faca sa te duci sa faci un credit ipotecar standard sau sa mai faci si un credit de nevoi personale. S-au inscris in programul asta doar pentru reclama si pentru ca nu isi puteau permite ca o banca de nivelul lor sa ramana pe dinafara.

Asa ca voi continua sa scriu la BRD

Si eu mi-am depus initial la BRD, dar cereau anumite documente vanzatorului pe care acesta nu le-a putut furniza. Am facut evaluarea cu un evaluator agreat si a fost de 59000 euro. Am mutat dosarul la Banca transilvania, au facut ei evaluare la 45000 euro == exact cat ceream eu credit...

De ce doar BT cere declaratia asta pe propria raspundere: "Declaratie pe proprie raspundere a vanzatorului in care sa se precizeze, ca imobilul nu este revendicat conform Legii 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, si nu exista alte litigii in desfasurare in legatura cu acesta (original);"  ?

Celelalte banci nu o fac. Ce se intampla daca se descopera mai tarziu ca imobilul fusese preluat abuziv?

#28
Aniri_Anele

Aniri_Anele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2013
Am reusit intr-un final sa obtin creditul. Intervalul a fost 13 august si contractul a fost semnat pe 1 noiembrie. Ca si timp a fost mult mai mult decat ziceau ei si asta in mare parte pt ca se misca foarte incet dar daca rezultatul e pozitiv si gasiti si niste proprietari care sa va astepte.... Dupa evaluator am stat si eu undeva la 1-2 saptamani cu tot cu vizita si evaluare. Ca sa va fac un rezumat: am fost prima oara la banca pentru simulare unde conf venituri si suma la care voiam sa ma incadrez mi-au iesit calculele. Mi-au dat o lista de documente pe care trebuia sa le aduc o data ce imi gasesc apartamentul. In momentul asta nu aveam aparatmentul gasit. Pasul urmator: am gasit aparatamentul si m-am mai dus pt o simulare. Am pregatiti actele atat ale mele cat si ale proprietarilor, am facut 2 dosare si le-am depus la banca. Dupa 2-3 saptamani am primit ok pe partea de documente dupa care a venit evluatorul. Evaluatorul a dat ok-ul si dupa inca o sapt am primit raspunsul final ca este ok. Ce e foarte important: cand am semnat ante contractul am trecut valabilitatea acestuia de 60 de zile si bine am facut, deoarece daca treceam 30 riscam sa il mai fac inca o data deoarece aprobarea nu dureaza 30 de zile, iar daca esti inca in proces de evaluare si iti expira contractul de ante cuprarare trebuie sa iei totul de la capat.... asa ca atentie aici. De asemenea, ante contractul semnat in ron, nici nu cred de altfel ca mai merge in euro acum, ideea e ca nu se mai pierd banuti si la semnarea contractului final.

Una peste alta a fost ok. Eu am mai incercat sinainte de BT si la alte banci si nu mi s-au parut ok... Acum cred ca depinde de fiecare.

Bafta la prima casa! :)

#29
belbog

belbog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.03.2007
Buna seara ,
Stie cineva cand se da drumul la fonduri ? Pentru ca cei de la banca spun ca deocamdata nu se finanteaza .

#30
Elena09

Elena09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.03.2010

View Postbelbog, on 03 februarie 2014 - 19:26, said:

Buna seara ,
Stie cineva cand se da drumul la fonduri ? Pentru ca cei de la banca spun ca deocamdata nu se finanteaza .

eu nu am auzit sa se fi sistat ceva... se misca ei greu, cred

#31
Kiki_Riki

Kiki_Riki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.08.2013

View Postbelbog, on 03 februarie 2014 - 19:26, said:

Buna seara ,
Stie cineva cand se da drumul la fonduri ? Pentru ca cei de la banca spun ca deocamdata nu se finanteaza .

Da, se misca ei fooooaaaarte greu. Mie mi-au zis ca au trimis dosarul in data de 9 Ian si dupa enspe telefoane la Fond care ziceau ca nu au primit nimic de la banca, mi-au dat numar de intrare cu 22 Ian la Fond. Cred ca dosarul meu era uitat pe o masa pe undeva... si daca nu insistam pierdeam apartamentul.

Eu zic sa tot insisti ca daca ai nimerit peste o individa paralela ca la mine, iti expira antecontractul.

#32
Elena09

Elena09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.03.2010

View PostKiki_Riki, on 04 februarie 2014 - 10:14, said:


Da, se misca ei fooooaaaarte greu. Mie mi-au zis ca au trimis dosarul in data de 9 Ian si dupa enspe telefoane la Fond care ziceau ca nu au primit nimic de la banca, mi-au dat numar de intrare cu 22 Ian la Fond. Cred ca dosarul meu era uitat pe o masa pe undeva... si daca nu insistam pierdeam apartamentul.

Eu zic sa tot insisti ca daca ai nimerit peste o individa paralela ca la mine, iti expira antecontractul.


la ce numar de telefon putem suna la fond? as incerca sa verific... trebuie sa le dau vreun nr de inregistrare ceva? si dosarul meu e de vreo saptamana jumate la fond... cica....

#33
Kiki_Riki

Kiki_Riki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.08.2013

View PostElena09, on 04 februarie 2014 - 10:24, said:



la ce numar de telefon putem suna la fond? as incerca sa verific... trebuie sa le dau vreun nr de inregistrare ceva? si dosarul meu e de vreo saptamana jumate la fond... cica....

Numerele de telefon sunt 021-310.18.74, 021-310.19.37 luate de pe site-ul celor de la FNGCIMM, dar inainte suna la banca si cere-le numarul de inregistrare cu care a intrat la Fond. Vezi ca nu sunt toti foarte binevoitori sa dea detalii, dar suna pana nimeresti pe cineva care da.

#34
Elena09

Elena09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.03.2010

View PostElena09, on 04 februarie 2014 - 10:24, said:



la ce numar de telefon putem suna la fond? as incerca sa verific... trebuie sa le dau vreun nr de inregistrare ceva? si dosarul meu e de vreo saptamana jumate la fond... cica....


multumesc mult. tocmai ce am aflat ca s-a aprobat la fond.... pffff mai e un pic... doamne ce nervi tb sa ai in programul asta!

#35
Kiki_Riki

Kiki_Riki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.08.2013

View PostElena09, on 04 februarie 2014 - 10:42, said:



multumesc mult. tocmai ce am aflat ca s-a aprobat la fond.... pffff mai e un pic... doamne ce nervi tb sa ai in programul asta!

Am si eu o rugaminte la tine,poti sa intrebi la tine la banca cam in cat timp poti sa semnezi contractul daca astazi s-a aprobat la fond? Ca saptamana trecuta joi s-a aprobat dosarul meu, maine imi expira ante-contractul si cei de la banca ma tin in loc pana ajung hartiile de la Fond. Nu stiu unde sa mai insist sa se grabeasca...

#36
Elena09

Elena09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.03.2010

View PostKiki_Riki, on 04 februarie 2014 - 10:50, said:

Am si eu o rugaminte la tine,poti sa intrebi la tine la banca cam in cat timp poti sa semnezi contractul daca astazi s-a aprobat la fond? Ca saptamana trecuta joi s-a aprobat dosarul meu, maine imi expira ante-contractul si cei de la banca ma tin in loc pana ajung hartiile de la Fond. Nu stiu unde sa mai insist sa se grabeasca...


vezi ca ti-am scris pe privat...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate