Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Banca Transilvania Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
586 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
De azi Programul Prima Casa se bucura de o arie dedicata. Pe acest topic se discuta exclusiv despre programul PC prin Banca Transilvania. succes

#2
ovidiudobie

ovidiudobie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.02.2006
As dori sa intreb daca e cineva care a reusit prin BT sau oricare alta banca...
care ar fi dobanda pe 30 de ani ... daca exista aceasta perioada de creditare de 30 de ani ...
si as vrea sa aflu daca acest tip de credit, sau ce e, trebuie giranti ... adica "prima casa" va fi girul rambursarii creditului ?

#3
kingalbert

kingalbert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2008

View Postovidiudobie, on 13th September 2009, 00:40, said:

As dori sa intreb daca e cineva care a reusit prin BT sau oricare alta banca...
care ar fi dobanda pe 30 de ani ... daca exista aceasta perioada de creditare de 30 de ani ...
si as vrea sa aflu daca acest tip de credit, sau ce e, trebuie giranti ... adica "prima casa" va fi girul rambursarii creditului ?

Ovidiu, eu am depus dosarul la BT acum cateva zile, iar pentru un credit de 49.000 euro, voi restitui peste 30 de ani 95.000 euro (rata lunara de 269).
Garantia o ofera statul in acest program.
Din cate stiu, in cazul creditelor ipotecare nu discutam de giranti, ci de coplatitori. Daca salariul tau este suficient de mare incat sa poti acoperi rata fara a depasi pragul de indatorare impus de banca, nu iti trebuie inca un coplatitor.

#4
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postkingalbert, on 13th September 2009, 00:27, said:

iar pentru un credit de 49.000 euro, voi restitui peste 30 de ani 95.000 euro (rata lunara de 269).
Doar daca EURIBOR se mentine la acest nivel (foarte scazut). Altfel, vei avea de rambursat alta suma, ajustata in functie de EURIBOR.

Edited by Sylverix, 13 September 2009 - 01:39.


#5
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View Postkingalbert, on 12th September 2009, 23:27, said:

Ovidiu, eu am depus dosarul la BT acum cateva zile, iar pentru un credit de 49.000 euro, voi restitui peste 30 de ani 95.000 euro (rata lunara de 269).
Garantia o ofera statul in acest program.
Din cate stiu, in cazul creditelor ipotecare nu discutam de giranti, ci de coplatitori. Daca salariul tau este suficient de mare incat sa poti acoperi rata fara a depasi pragul de indatorare impus de banca, nu iti trebuie inca un coplatitor.
ne poti spune te rog ce conditi va cerut banca ? ce acte si ce salar ?

multumesc.

#6
ionela77

ionela77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.09.2009

View Postovidiudobie, on 12th September 2009, 23:40, said:

As dori sa intreb daca e cineva care a reusit prin BT sau oricare alta banca...
care ar fi dobanda pe 30 de ani ... daca exista aceasta perioada de creditare de 30 de ani ...
si as vrea sa aflu daca acest tip de credit, sau ce e, trebuie giranti ... adica "prima casa" va fi girul rambursarii creditului ?


eu si sotul meu am apelat la BT pt creditul prima casa si dobanda e 5.1%. poti intra pe site-ul bancii si este simulator de rate! poti sa duci pana la 4 coplatitori daca tu nu ai destul venit pentru achizitionarea creditului! bafta!

#7
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006

View PostCroconelu, on 13th September 2009, 08:42, said:

ne poti spune te rog ce conditi va cerut banca ? ce acte si ce salar ?

multumesc.
Mie pentru 31200 euro pe 20 de ani , mi-a iesit rata la 223 euro/luna. Asta la un salar de 2500 + bonuri .
Uite ce acte mi-au fost cerute (la inceputul lui august, s-ar putea sa se mai fi modificat).




ACTE  NECESARE  PT.  CREDIT “PRIMA CASA’ :

 

      Declarația pe propria răspundere a beneficiarului, dată în formă autentică privind faptul că la data intrării în vigoare (04.06.09) a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului "Prima casă", nu dețin în proprietate o locuință, individual sau în comun, împreună cu soții lor sau cu alte persoane, indiferent de modul în care a fost dobândită și nici nu au în derulare un credit ipotecar (în original)

      Copii ale actului de identitate (BI/CI) al solicitantului și al soției/soțului

      Certificat de căsătorie (dacă este cazul)

      Documente care să ateste veniturile luate în considerare – (adeverinta de venit 6 luni , copie Carte Munca primele si ultimele 3 pagini-semnate si stampilate in conformitate cu originalul, fluturasi -6 luni- semnati si stampilati de unitate, Fisa Fiscala 2008 in original)

      Documente care să ateste existența aportului propriu (precontract de vanzare –cumparare in care este stipulat avansul , suma totala a imobilului, suma ramasa de achitat, datele imobilului)

      Documente din care să rezulte valoarea bunului pentru care se solicită creditul: 

§         Copia actului de proprietate al vânzătorului asupra imobilului ce face obiectul vânzării ; 

§         Extras de Carte Funciară (în original) ; 

§         Declaratie pe proprie raspundere a vanzatorului în care să se precizeze, ca imobilul nu este revendicat conform Legii 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, si nu exista alte litigii în desfășurare în legatură cu acesta (original) ; 

§         Antecontractul de vânzare – cumpărare a locuinței/contractul de construcție încheiat cu o societate de construcții (după caz) - (copie certificată) ; 

§         Contractul de vânzare cumpărare autentificat, încheiat cu persoana fizică sau juridică care vinde locuința, în care se precizează valoarea la care s-a efectuat vânzarea, adresa acesteia / amplasarea acestuia, modalitatea de plată și valoarea achitată ca avans (original) ; 

 

#8
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View PostDedelu, on 14th September 2009, 09:31, said:

Mie pentru 31200 euro pe 20 de ani , mi-a iesit rata la 223 euro/luna. Asta la un salar de 2500 + bonuri .
Uite ce acte mi-au fost cerute (la inceputul lui august, s-ar putea sa se mai fi modificat).




ACTE  NECESARE  PT.  CREDIT “PRIMA CASA’ :

 

      Declarația pe propria răspundere a beneficiarului, dată în formă autentică privind faptul că la data intrării în vigoare (04.06.09) a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului "Prima casă", nu dețin în proprietate o locuință, individual sau în comun, împreună cu soții lor sau cu alte persoane, indiferent de modul în care a fost dobândită și nici nu au în derulare un credit ipotecar (în original)

      Copii ale actului de identitate (BI/CI) al solicitantului și al soției/soțului

      Certificat de căsătorie (dacă este cazul)

      Documente care să ateste veniturile luate în considerare – (adeverinta de venit 6 luni , copie Carte Munca primele si ultimele 3 pagini-semnate si stampilate in conformitate cu originalul, fluturasi -6 luni- semnati si stampilati de unitate, Fisa Fiscala 2008 in original)

      Documente care să ateste existența aportului propriu (precontract de vanzare –cumparare in care este stipulat avansul , suma totala a imobilului, suma ramasa de achitat, datele imobilului)

      Documente din care să rezulte valoarea bunului pentru care se solicită creditul: 

§         Copia actului de proprietate al vânzătorului asupra imobilului ce face obiectul vânzării ; 

§         Extras de Carte Funciară (în original) ; 

§         Declaratie pe proprie raspundere a vanzatorului în care să se precizeze, ca imobilul nu este revendicat conform Legii 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, si nu exista alte litigii în desfășurare în legatură cu acesta (original) ; 

§         Antecontractul de vânzare – cumpărare a locuinței/contractul de construcție încheiat cu o societate de construcții (după caz) - (copie certificată) ; 

§         Contractul de vânzare cumpărare autentificat, încheiat cu persoana fizică sau juridică care vinde locuința, în care se precizează valoarea la care s-a efectuat vânzarea, adresa acesteia / amplasarea acestuia, modalitatea de plată și valoarea achitată ca avans (original) ; 

 
ok. multumesc foarte mult.
problema mea sta in modul urmator :
am un teren ( intravilan ) proprietate cu o casa aflata in constructie. am facut pana in acest moment fundatia. mai departe, ma ajuns criza...
vreau sa iau un credit pt prima casa aflata in constructie. am sunat la BT si se pare ca pot sa primiesc o promisiune pt. credit din partea BT si FNG dar trebuie sa imi ridic casa cu o firma autorizata ( am la dispozitie 18 luni ) apoi se va face o re-evaluare de acordare credit si daca mai indeplinesc conditiile, primesc bani. daca nu...
stie cineva ? este corect asa ceva ? daca e asa, cel putin pt prima casa in constructie este praf in ochi ( parerea mea ) de bani am nevoie ca sa ridic casa, nu mai tarziu.

multumesc.

#9
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
bt sucks

Ce vreau sa cumpar: O garsoniera, decomandata, constructie noua (2008), 30 mp utili, 38 mp construit, et. 4 din 4+M, parchet laminat, gresie, faianta, baia utilata (cada colt, WC, chiuveta) caloriferele montate, toate tevile si firele trase. Doar sa vin sa pun centrala si mobila si gata. Imobilul beneficiaza de 25 de locuri de parcare pt 20 de apartamente. Pretul de cumparare este de 44.000 de euro iar avansul a fost de 4.000.

Am vrut sa aplic la Programul "Prima Casa" prin bt. Mi-au cerut sa aduc mai intai copie dupa actele proprietatii, si dupa ce juristul zice OK putem sa semnam cererea de credit urmand ca in paralel evaluatorul intern al bancii sa faca evaluarea. E vorba de un bloc nou asa ca le-am dus contractu cv al terenului, autorizatiile de constructie procezul verba de incheiere a lucrarilor etc. Dupa cateva zile ma suna de la banca ca vor si actul prin care precedentul proprietar a cumparat terenul si actul prin care acesta a facut lotizarea. dupa inca cateva zile vor si actul precedent de vanzare si tot asa am ajuns ca abia dupa 3 saptamani in care am dus si titlul de proprietate eliberat in 1991 primului proprietar juridicul sa zica OK. Ne-am dus sa semnam cererea de credit urmand ca dosarul sa plece la evaluator. Cand am semnat cererea ni s-a spus ca intr-o zi maxim 2 ne suna evaluatorul sa faca inspectia. Ne-a sunat dupa 1 saptamana, a fost in inspectie joi dimineata pe la 10, si mi-a dat raspunsul marti la pranz. Bomba: imobilul nu poate fi evaluat la mai mult de 38.000 iar banca finanteaza doar 95% din evaluare.
Mi-am retras dosarul de acolo m-am dus la BRD, am primit o lista cu evaluatori agreati, evaluarea a fost gata de pe 1 zi pe alta, am depus toate actele necesare si intr-o saptamana am avut OK de la juridic,  am semnat actele (cerere de credit, deschidere de cont, acord consultare BC etc.), si a doua zi a plecat in centrala BRD. Adica tot ce a durat la bt aproximativ 6 saptamani la BRD s-a facut in 1 saptamana si jumatate.

Ulterior vanzatorii au vorbit cu un director de la bt de la alta sucurasala care le-a zis ca banca nu agreaza programul prima casa, ca special subevalueaza toate imobilele ca sa te faca sa te duci sa faci un credit ipotecar standard sau sa mai faci si un credit de nevoi personale. S-au inscris in programul asta doar pentru reclama si pentru ca nu isi puteau permite ca o banca de nivelul lor sa ramana pe dinafara.

Asa ca voi continua sa scriu la BRD

#10
danna21

danna21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.09.2009
si noi am luat prima casa la bt.a fost ok,bine au aparut si impedimente dar s au rezolvat.am o rata de 123 eur la un credit de 23 mii

#11
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
am vrut sa aplic la BT, pentru un aprtament in centrul orasului, cu 2 camere, blocul are peste 30 de ani, evaluat la 8000 euro.

probabil suma li s-a parut prea mica pentru 10 ani cat vroiam rata, asa ca la intrebarea mea daca se poate prin "prima casa" mi-au raspuns sec : "nu mai avem fonduri"

#12
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 18.03.2006

View PostVipeR85, on 7th October 2009, 23:58, said:

am vrut sa aplic la BT, pentru un aprtament in centrul orasului, cu 2 camere, blocul are peste 30 de ani, evaluat la 8000 euro.

probabil suma li s-a parut prea mica pentru 10 ani cat vroiam rata, asa ca la intrebarea mea daca se poate prin "prima casa" mi-au raspuns sec : "nu mai avem fonduri"


Nu li s-a parut mica rata, ci asta e adevarul ... fondurile alocate catre B. Transilvania sunt epuizate deja.

Un mic rezumat cu dosarul meu. Pe 21 Sept. dosarul era complet, pe 24 a fost aprobat de centrala. Au durat 6 zile pina a fost trimis la Bucuresti iar ieri am vorbit la Fond si mi-au zis ca cel tarziu Luni trimit la banca contractele de garantare. Deci per total cca. 3 sapt.

Credit : 21.000 euro
Rata   : 114 euro / luna.

Edited by hyp3rion, 09 October 2009 - 08:32.


#13
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Vipe..pe bune, unde in Romnia costa apartament cu 2 camere 8000 de euro?

#14
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
o fi apartament confort 3

#15
danna21

danna21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.09.2009

View PostCorina2009, on 9th October 2009, 08:36, said:

Vipe..pe bune, unde in Romnia costa apartament cu 2 camere 8000 de euro?
si eu imi puneam intrebarea asta.nici garsoniera conf 3 nu gasesti la banii astia

#16
tistina1980

tistina1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.04.2010
Prima casa 2 prin BT, ap 2 camere 35.000 euro, din care 7.000 euro am dat eu si 28.000 euro prin credit.
Costuri RON:
- 872 Comision Agentie imobiliara (c/val 210 euro)
- 100 Extras CF 1
- 100 Extras CF 2
- 202 ron autentificare precontract si declaratie
- 378 comision FMGCIMM
- 40 CF de autentificare
- 1624 autentificare CVC
- 220 CF cu inscriere ipoteca
- 48 autentificare acord cu BT
- 70 inscriere in arhiva electronica
TOTAL 3.654 RON

In euro am platit doar asigurarea 50 euro/an
pe langa avansul de 7000 si 324,28 depozitul colateral.

:)

#17
Aniri_Anele

Aniri_Anele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2013
Buna,

A mai aplicat cineva la BT in 2013? Eu mi-am depus dosarul saptamana trecuta. Luni am trecut pe la banca sa vad daca e totul ok si domnul de acolo mi-a spus ca dosarul e gata sa fie trimis la sediul central al bancii pentru evaluare. Cam cat dureaza evaluarea asa in mare? :D Ei imi spuneau ca tot procesul dureaza undeva la 3-4 saptamani, dar am o vaga impresie ca termenul va fi despasit ... :(

#18
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Asteapta-te la 45-60 de zile cu totul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate