Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

BRD Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
3068 replies to this topic

#3061
Sofi666

Sofi666

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.03.2018
Salut! Urmăresc de ceva timp discuțiile voastre si acum ma lovesc si eu de aceste lucruri. Ieri am scos la urgentă din nou extrasul de carte funciară ( am inteles ca trebuie sa ai valabilitate cel putin 15 zile cand este trimis către fond ) si dupa ce l-am dat doamnei de la banca mi-a zis ca o să-l încarce in aplicație si ca se va vedea pe site in a 2 a parte a zilei de azi. Inca nu a aparut nimic. Aveți idee cam in cat timp apare dosarul pe site dupa ce este incarcat ? Multumesc anticipat,

Cristi

#3062
Cristina050196

Cristina050196

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.03.2018

View PostSofi666, on 20 martie 2018 - 19:00, said:

Salut! Urmăresc de ceva timp discuțiile voastre si acum ma lovesc si eu de aceste lucruri. Ieri am scos la urgentă din nou extrasul de carte funciară ( am inteles ca trebuie sa ai valabilitate cel putin 15 zile cand este trimis către fond ) si dupa ce l-am dat doamnei de la banca mi-a zis ca o să-l încarce in aplicație si ca se va vedea pe site in a 2 a parte a zilei de azi. Inca nu a aparut nimic. Aveți idee cam in cat timp apare dosarul pe site dupa ce este incarcat ? Multumesc anticipat,

Cristi

Salut. Dosarul nostru a fost trimis viner (16.03) si luni (19.03) pe la ora 11 a apărut pe site.

#3063
Sofi666

Sofi666

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.03.2018

View PostCristina050196, on 20 martie 2018 - 21:57, said:



Salut. Dosarul nostru a fost trimis viner (16.03) si luni (19.03) pe la ora 11 a apărut pe site.

A ajuns si al meu azi la fond. Din ce am observat cam in 2-3 zile intra si in analiza .

#3064
OpalJester

OpalJester

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.07.2018
Salutare tuturor! Am o situatie deosebita la BRD. Am promisiune de garantare facuta de anul trecut. Anul asta au iesit actele apartamentului si am dosarul complet. Intr-o luna imi expira antecontractul, dosarul a fost aprobat de banca si urma sa plece la Fond. Primesc un telefon de la banca vineri prin care mi se comunica faptul ca din cauza unei erori in aplicatia Fondului, solicitarea mea a fost inregistrata cu zero fonduri. Solutia propusa de BRD (singura dupa spusele lor) este sa anulez promisiunea de garantare de anul trecut. Mi se pare absurd ca din cauza lor eu sa fiu obligata sa renunt la fondurile rezervate anul trecut. A mai trecut cineva prin asa situatie?

#3065
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Buna,
  Stie cineva daca BRD a inceput sa trimita dosare la fondul de garantare?

#3066
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Am rezolvat.Intr-o singura zi am primit aprobarea de la fond.Multumesc.

#3067
TndDana

TndDana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.05.2019
Bunaa!
Am si eu o intrebare : Cat dureaza pana aflu suma pe care evaluatorul a dat-o apartamentului?Evaluarea a avut loc vineri si azi e marti .
Lucram cu Brd

#3068
Mariuss31

Mariuss31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.06.2019
Salut. Vreau să vă împărtășesc experiența mea neplăcută cu BRD-ul. Am dosarul la ei de 2 luni și nu a ajuns nici măcar la Fond. Timp de mai bine de o lună mi-au tot inventat motive pentru a nu trimite dosarul mai departe.

Mi-au calculat greșit venitul pe baza adeverințelor ANAF doar ca să îmi poată cere niște adiționale care nu existau (deși cunoșteam persoană la ANAF care mi-a confirmat că am dreptate). Mi-au cerut adiționale pentru lucruri stabilite prin legi la nivel național și pentru care orice contabil de firmă va spune că în mod normal nu se fac adiționale pentru așa ceva. După ce le-am făcut pe plac, mi-au întors în continuare dosarul pentru motive idioate (că ar părea contractul de muncă incomplet, deși nu era, că nu îmi apare venitul pe nush ce lună deși apărea, și culmea îmi și intrau banii în cont BRD, și exemplele pot continua). Și mai grav că nu mi-au spus toate lucrurile astea din prima, ci săptămânal mai găseau câte ceva. Rezolvam una, apărea ca prin minune alta, unele chestii banale care trebuiau evidențiate de la prima analiză. Când ile-am cerut explicații, cică dosarul a trecut pe la mai mulți analiști și de aceea tot apar chestii noi (eu nu am mai auzit asta până acum,de câți analiști e nevoie pentru un dosar?)

După o lună mi-am pierdut răbdarea și le-am spus că nu le mai trimit nici un document și plec la altă bancă, iar atunci ca prin minune mi-au aprobat dosarul și mi-au spus că urmează să fie trimis la Fond. Doar că distracția nu s-a terminat aici.  Vreo 3-4 zile mai târziu mă anunță că de fapt nu se trimite încă, pentru că toate dosarele sunt blocate cu schimbarea ROBOR-ului. Ok, mai trece o săptămână, hai că chipurile s-a deblocat și că acum chiar urmează să fie trimis (asta se întâmpla vinerea trecută). Acum, după încă o săptămână, eu încă nu am dosarul la Fond. De ce? Nu știu, mie îmi zic că e la analiști pentru încărcare și atât... bătaie de joc. Mai e cineva pe aici cu dosar Prima Casă în lucru la BRD? Sunt curios dacă doar la mine se întâmplă asta.

#3069
Yullyi_k

Yullyi_k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.05.2019
Buna si noi suntem in aceeasi situatie cu dosarul.Ne-a tot amanat pentru diverse motive. Azi ne zice ca dosarul e la nush ce analisti si ca sunt foarte aglomerati din cauza ircc-ului si ca zilele astea urmeaza sa-l vedem pe site desi de joi ne-a zis ca trebuia sa fie incarcat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate