Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

BRD Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
3068 replies to this topic

#19
vali3_08

vali3_08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.11.2006
Eu sunt din Iasi si aici (http://forum.softped...9) gasesti traseul dosarului meu.
Astazi am vorbit cu constructorul si se pare ca e de acord sa prelungim cu inca o luna antecontractul.

#20
SaraHaytham

SaraHaytham

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.09.2009

View Postvali3_08, on 16th September 2009, 16:02, said:

Acum m-a sunat tipa de la banca si dosarul a trecut de BackOffice.
Revin cu intrebarea, stiti cumva cat dureaza la risc si la directori?
Iti spun cat a durat la mine: 3 saptamani.

Ieri, in sfarsit, am semnat si noi contractele de credit si de garantare. Nr. dosar de garantare: 517/08.09.
Nu au vrut sa imi dea si mie cate un exemplar din ele, deocamdata, n-am inteles de ce, mi se pare ca se intorc iar in centrala ( desi aveau vreo 6 semnaturi si stampile, cu totul).
Pe sapt. viitoare trebuie sa semnam contractul de vanzare-cumparare. Notarul mi-a cerut copii ale contractelor de credit si garantare, dar,dupa cum spuneam,nu le am.
Mai e cineva in situatia mea?

Stiti cumva cat dureaza sa iasa un extras de autentificare, si cat arevalabilitate ( am inteles ca ar fi doar 72 de ore- e corect?)

#21
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View PostSaraHaytham, on 16th September 2009, 20:37, said:

Nu au vrut sa imi dea si mie cate un exemplar din ele, deocamdata, n-am inteles de ce, mi se pare ca se intorc iar in centrala ( desi aveau vreo 6 semnaturi si stampile, cu totul).Pe sapt. viitoare trebuie sa semnam contractul de vanzare-cumparare. Notarul mi-a cerut copii ale contractelor de credit si garantare, dar,dupa cum spuneam,nu le am.

Stiti cumva cat dureaza sa iasa un extras de autentificare, si cat arevalabilitate ( am inteles ca ar fi doar 72 de ore- e corect?)
Odata ce c. Garantare apare in Sucursala, inseamna ca are semnaturile celor din Centrala. Semnezi toate cele 5 exemplare, pe 2 din ele scrii in clar "am primit un exemplar al c. Garantare"  (aceste 2 exemplare se vor intoarce la Fond); 1 exemplar ti se cuvine tie, iar cele 2 care mai raman, unul este pentru Centrala si unul ramane in Sucursala; eu asa am inteles.

Vorbeste la banca, caci e nevoie ca ofiterul de credit sa comunice cu Notarul pentru a-i spune ce are de facut; cum spuneam, trebuie sa autentifice o Conventie (aud ca unii de la alte banci au autentificat c. Credit); si trebuie sa specifice niste lucruri in contractul de V-C. Notarul ti-a cerut copii pentru a se informa din timp despre ce e vorba; la Notariat ai nevoie de originale.

Extrasul CF pentru vanzare iese in 3 zile si are valabilitate 48 de ore din clipa in care a fost scos; ideal ar fi sa vorbesti sa scoata extrasul intr-o Luni, cel tarziu Marti pentru a putea semna actele Joi sau Vineri. Sau scoti extras la urgenta, de pe o zi pe alta, insa costa destul de mult (1.5-2 milioane).

Edited by Alta_, 16 September 2009 - 20:02.


#22
la3chi0ru

la3chi0ru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2007
Buna seara.

Am o mare problema: urmeaza sa facem contractul saptamana viitoare si plata catre dezvoltator (e apartament nou) se va face in lei, la curs BNR, ca fiind firma nu poate incasa EUR.

E, din cauza ca dezvoltatorul nu are cont la BRD, eu cica trebuie sa suport diferenta de curs valutar (intre cel BNR si cel de cumparare valuta in cont la BRD) aferenta celor 57.000 de euro, adica peste 3.500 RON.

Numai asta imi mai lipsea acum!

Au zis ca daca avea cont la BRD nu era nici o problema. Mie mi se pare total aiurea treaba asta, chiar discriminatorie!

#23
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
dar firma isi poate face cnt la brd in euro, dureaza 5 minute. :P

#24
la3chi0ru

la3chi0ru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2007
Poate, dar nu vrea. Sunt destul de multe hartii de facut pentru o firma, specimen de semnatura etc.

#25
ictin

ictin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 11.01.2008

View Postla3chi0ru, on 16th September 2009, 21:59, said:

Poate, dar nu vrea. Sunt destul de multe hartii de facut pentru o firma, specimen de semnatura etc.
Nu sunt expert jurist, dar dupa cate stiu daca nu e specificat in antecontract nu are ce face, e obligata sa acepte conditiile. Adica daca in antecontract se specifica 57.000 de euro, atunci euro trebuie sa primeasca, ce face cu ei e treaba lor, sa se duca sa schimbe in lei. Daca refuza, poti sa le ceri dublul avansului inapoi, daca ai o astfel de clauza. Dar ca idee, poti sa ne spui despre ce dezvoltator e vorba, macar sa stie si altii sa se fereasca de ei.

#26
M_andreea

M_andreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.08.2009

View Postvali3_08, on 16th September 2009, 16:02, said:

Acum m-a sunat tipa de la banca si dosarul a trecut de BackOffice.
Revin cu intrebarea, stiti cumva cat dureaza la risc si la directori?



Cat vor domniile lor. trebuie presati.daca ai si ceva cunostinte la brd daca se poate vreun director de agentie ar fi fff bine ca altfel nu se misca.

#27
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View Postictin, on 17th September 2009, 00:22, said:

Nu sunt expert jurist, dar dupa cate stiu daca nu e specificat in antecontract nu are ce face, e obligata sa acepte conditiile. Adica daca in antecontract se specifica 57.000 de euro, atunci euro trebuie sa primeasca, ce face cu ei e treaba lor, sa se duca sa schimbe in lei. Daca refuza, poti sa le ceri dublul avansului inapoi, daca ai o astfel de clauza. Dar ca idee, poti sa ne spui despre ce dezvoltator e vorba, macar sa stie si altii sa se fereasca de ei.
E LEGE, pe teritoriul Romaniei platile catre persoane juridice se fac in LEI. Asadar, dezvoltatorul iti emite o factura in lei iar banca iti vireaza banii in euro. E treaba ta la cat ii schimbi ca sa acoperi suma aia de lei. Plus ca e foarte probabil ca in antecontract sa scrie ceva de genu "Plata se va face in lei, la cursul BNR+1%". Deci n-ai ce sa-i faci. Asa e la oricine cumpara apartament nou. Si la mine a fost la fel, doar ca dezvoltatorul mi-a spus din day one ca trebuie sa le platesc in lei.

#28
vali3_08

vali3_08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.11.2006
Si eu am aflat de chestia asta cand am fost la banca. Tipa mi-a spus  ca ar fi undeva la vreo 2000Ron pentru un credit de 49300 euro, in functie de cum se liciteaza.
Am pregatiti 10.000Ron pentru finalizarea dosarului (comisioane notar, asigurari, diferenta curs valutar etc.), sper sa fie de ajuns.

Edited by vali3_08, 17 September 2009 - 09:22.


#29
bubulina27

bubulina27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.08.2009

View Postvali3_08, on 17th September 2009, 10:21, said:

Si eu am aflat de chestia asta cand am fost la banca. Tipa mi-a spus  ca ar fi undeva la vreo 2000Ron pentru un credit de 49300 euro, in functie de cum se liciteaza.
Am pregatiti 10.000Ron pentru finalizarea dosarului (comisioane notar, asigurari, diferenta curs valutar etc.), sper sa fie de ajuns.


buna.eu sunt din constanta.ai mai aflat ceva?eu am fost azi la banca si mi-au zis ca inca analizeaza. si cam inca o saptamana-doua. dar vroiam sa stiu ceva .am intrebat daca dupa aceasta analiza locala dosarul se mai duce si la brd bucuresti. si mi-au zis clar ca nu, ca se duce direct la fond? tie ce ti-au spus?nu mai am nici chef de munca.

#30
BuBuM5

BuBuM5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 14.11.2006
Am o rugaminte la cei care au incheiat contrctul de vinzare-cumparare la notar si anume:
ne pot pune la dispozitie o copie a acestuia, evident fara datele personale:nume, adresa, obiectul contractului, pret etc. Ma intereseaza dispozitiile referitoare la pret, modalitatea de plata, garanti etc. Eventual PM.
Va multumesc.

Edited by BuBuM5, 17 September 2009 - 12:25.


#31
vali3_08

vali3_08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.11.2006
@bubulina27:
Maine dimineata o sun pe tipa de la banca, dar oricum numai daca i-au dat vre'un mail sau telefon stie ceva ca cica nu au voie sa sune pe la directori.

Edited by vali3_08, 17 September 2009 - 12:44.


#32
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007

View Postvali3_08, on 17th September 2009, 10:21, said:

... in functie de cum se liciteaza.
Banca scoate suma respectiva de euro la licitatie. Suma pe care o obtine o vireaza in contul vanzatorului. In functie de cum s-a licitat e posibil sa mai trebuiasca sa mai platesti tu ceva sau e posibil sa trebuiasca sa iti returneze dezvoltatorul niste bani.
Si noi avem in antecontract cursul bnr+1% dar dezvoltatorul a zis ca daca putem sa ii dam banii in mana in euro e OK. Asa ca noi asa vom face. retragerea la BRD se comisioneaza cu 0,50% cea ce pt 40.000 E inseamna 200 E. Pentru aceasi suma daca se face transferul in contul firmei riscam sa platim 400 E

#33
bubulina27

bubulina27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.08.2009

View Postvali3_08, on 17th September 2009, 13:43, said:

@bubulina27:
Maine dimineata o sun pe tipa de la banca, dar oricum numai daca i-au dat vre'un mail sau telefon stie ceva ca cica nu au voie sa sune pe la directori.


mult succes.azi mi-a zis ca o sa mai dureze ceva timp pentru ca au foarte multe dosare ptr analiza.dar eu tot nu inteleg de ce a stat atunci dosarul meu din iulie pe acolo. aveam toate actele mai putin cele de ap.(avea o ipoteca si a trebuit sa astept sa plateasca si inca ceva ca sa se radieze).eu nu mai am rabdare deloc.sper doar sa se termine cu bine si cat mai repede.

FELICITARI TUTUROR CARE AU TERMINAT CU PROGRAMUL ASTA.

#34
ciutulica

ciutulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 07.07.2008

View Postbubulina27, on 17th September 2009, 17:56, said:

mult succes.azi mi-a zis ca o sa mai dureze ceva timp pentru ca au foarte multe dosare ptr analiza.dar eu tot nu inteleg de ce a stat atunci dosarul meu din iulie pe acolo. aveam toate actele mai putin cele de ap.(avea o ipoteca si a trebuit sa astept sa plateasca si inca ceva ca sa se radieze).eu nu mai am rabdare deloc.sper doar sa se termine cu bine si cat mai repede.

FELICITARI TUTUROR CARE AU TERMINAT CU PROGRAMUL ASTA.
La ce susursala ai dosarul? Si eu tot din CTA. Dosarul merge la sediu central din piata Ovidu, acolo ti se da raspunsul final nu pleaca la Buc.

View Postciutulica, on 17th September 2009, 18:11, said:

La ce susursala ai dosarul? Si eu tot din CTA. Dosarul merge la sediu central din piata Ovidu, acolo ti se da raspunsul final nu pleaca la Buc.
Eu am fost ieri acolo sa semnez contrac. de garantare si au dosare peste dosare pana la nivelul birourilor

#35
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View PostEagles, on 17th September 2009, 13:44, said:

Banca scoate suma respectiva de euro la licitatie. Suma pe care o obtine o vireaza in contul vanzatorului. In functie de cum s-a licitat e posibil sa mai trebuiasca sa mai platesti tu ceva sau e posibil sa trebuiasca sa iti returneze dezvoltatorul niste bani.
Si noi avem in antecontract cursul bnr+1% dar dezvoltatorul a zis ca daca putem sa ii dam banii in mana in euro e OK. Asa ca noi asa vom face. retragerea la BRD se comisioneaza cu 0,50% cea ce pt 40.000 E inseamna 200 E. Pentru aceasi suma daca se face transferul in contul firmei riscam sa platim 400 E

Sincer, mi se pare dubios ca banca sa scoata suma respectiva la licitatie....din moment ce ti-a dat creditul (banii) aia sunt ai tai, tu ii schimbi, nu banca...Asa poate banca bine mersi sa-ti schimbe cu o diferenta enorma si sa spuna ca asta e...cu atat s-a licitat.

#36
bubulina27

bubulina27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.08.2009

View Postciutulica, on 17th September 2009, 18:12, said:

La ce susursala ai dosarul? Si eu tot din CTA. Dosarul merge la sediu central din piata Ovidu, acolo ti se da raspunsul final nu pleaca la Buc.


Eu am fost ieri acolo sa semnez contrac. de garantare si au dosare peste dosare pana la nivelul birourilor

Am inteles.multumesc pt informatie.la agentia de pe stefan cel mare.si de la sucursala ovidiu direct la fond?doamne ajuta sa ajung si acolo si sa terminam cu bine.la tine cat a durat din momentul cand ai avut toate actele si pana a plecat la fond?ma refer la analiza.eu am inteles ca am trecut de juridic si evaluare.au sunat miercuri trecuta la locul de munca.eu nu stiu de ce dar m-a lasat rabdarea.sunt cu ochii mereu pe tel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate