Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

BCR Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
7193 replies to this topic

#19
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009

View Postalexmaria12, on 15th September 2009, 16:30, said:

Bravo! Felicitari! Dar credeam ca iti indica ei un notar agreat de banca...?

asa stiam si eu...dar se pare ca au renuntat...

#20
AnduI

AnduI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2009

View Postprimcasuist, on 15th September 2009, 15:36, said:

Dosarul meu a ajuns azi la banca, azi am platit o parte din comisioane, maine semnez contractul de credit si cel de garantare, iar miercurea viitoare mult asteptatul contract de vanzare-cumparare...

Depozitul colateral a fost vreo 651 euro, iar inregistrarea in arhivele nu stiu care... 390 RON...

Atentie la alegerea notarului... BCR-ul semneaza contractul de credit in fata notarului, fapt pt care sunt doua solutii:

1) iti alegi un notar din apropierea sucursalei bancare si astfel reprezentantii bancii trag o fuga cu tine la semnarea actului;
2) vine notarul la banca...

problema apare in momentul in care vrei sa le amesteci...adica sa mergi la un notariat din apropiere ca sa semnezi in fata lui si apoi sa faci VC cu altul...La un credit normal ordinea de semnare a actelor nu ridica aceasta problema... Un notar nu este motivat sa te asiste la semnarea c de credit decat daca dupa aia faci la el si c de VC...


Ai idee cum a ajuns dosarul in BCR? Dosarul meu a fost preluat azi de banca cica. Ofiterul de credit e paralel cu acest program. Dosarele se duc in centrala si de acolo in sucursala/agentie?

Ca imi vine sa o strang de gat pe femeia aia. A mai facut o tampenie inainte sa trimita dosarul la FNG si nu am incredere in nimic din ceea ce face.

#21
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009

View PostAnduI, on 15th September 2009, 19:28, said:

Ai idee cum a ajuns dosarul in BCR? Dosarul meu a fost preluat azi de banca cica. Ofiterul de credit e paralel cu acest program. Dosarele se duc in centrala si de acolo in sucursala/agentie?

Ca imi vine sa o strang de gat pe femeia aia. A mai facut o tampenie inainte sa trimita dosarul la FNG si nu am incredere in nimic din ceea ce face.

Mda...consiliera mea s-a dat putin de gol... A trecut prin centrala cu alta treaba si ... asa a ajuns dosarul meu azi la sucursala...altfel alternativa ar fi fost Posta Romana...ceea ce este echivalentu a 3 zile pierdute aiurea pe drum intre doua locatii din Bucuresti.

Edited by primcasuist, 15 September 2009 - 18:51.


#22
AnduI

AnduI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2009

View Postprimcasuist, on 15th September 2009, 19:50, said:

Mda...consiliera mea s-a dat putin de gol... A trecut prin centrala cu alta treaba si ... asa a ajuns dosarul meu azi la sucursala...altfel alternativa ar fi fost Posta Romana...ceea ce este echivalentu a 3 zile pierdute aiurea pe drum intre doua locatii din Bucuresti.


Astia sunt tampiti... Trimit prin posta????? Comisionul ala catre fond trebuie platit in cel mult 3 zile lucratoare de la data primirii deciziei Fondului. De ce ai platit asa mult pentru arhiva electronica? Stiam ca inscriere e vreo 70 lei. Scuze ca te intreb dar noi suntem cu banii numarati si macar sa stim sa ne imprumutam

#23
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009

View PostAnduI, on 15th September 2009, 19:55, said:

Astia sunt tampiti... Trimit prin posta????? Comisionul ala catre fond trebuie platit in cel mult 3 zile lucratoare de la data primirii deciziei Fondului. De ce ai platit asa mult pentru arhiva electronica? Stiam ca inscriere e vreo 70 lei. Scuze ca te intreb dar noi suntem cu banii numarati si macar sa stim sa ne imprumutam

1. Da asa lucreaza BCR-ul trimit prin Prioripost... Eu stiam de 5... si plata se confirma prin fax parca...
2. Habar nu am initial si mie mi-au spus ca o sa ma coste 100 lei... apoi m-am trezit cu suma amintita mai sus... Sa fi calculat oare in functie de valoarea imprumutului?

Edited by primcasuist, 15 September 2009 - 18:59.


#24
AnduI

AnduI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2009

View Postprimcasuist, on 15th September 2009, 19:58, said:

1. Da asa lucreaza BCR-ul trimit prin Prioripost... Eu stiam de 5... si plata se confirma prin fax parca...
2. Habar nu am initial si mie mi-au spus ca o sa ma coste 100 lei... apoi m-am trezit cu suma amintita mai sus... Sa fi calculat oare in functie de valoarea imprumutului?

Poate face ofiterul de credit o fapta buna desi... si se duce in centrala. Ca nu face mai mult de 30 de minute, hai o ora ca au inceput scolile.

#25
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009

View PostAnduI, on 15th September 2009, 20:05, said:

Poate face ofiterul de credit o fapta buna desi... si se duce in centrala. Ca nu face mai mult de 30 de minute, hai o ora ca au inceput scolile.

Si eu sunt la limita cu banii... Dar ma gandesc la urmatoarea shmecherie... Daca platesc asigurarea de viata partial (adica sa platesc doar pe un trimestru sau doua...) s-ar putea sa-mi ramana si ceva bani pt facturile de telefon.... :thumbup:

Edited by primcasuist, 15 September 2009 - 19:10.


#26
AnduI

AnduI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2009

View Postprimcasuist, on 15th September 2009, 20:09, said:

Si eu sunt la limita cu banii... Dar ma gandesc la urmatoarea shmecherie... Daca platesc asigurarea de viata partial (adica sa platesc doar pe un trimestru sau doua...) s-ar putea sa-mi ramana si ceva bani pt facturile de telefon.... :thumbup:

Asta de la banca nici de asigurare nu a stiut sa-mi spuna

#27
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009

View PostAnduI, on 15th September 2009, 20:22, said:

Asta de la banca nici de asigurare nu a stiut sa-mi spuna

100 euro

#28
AnduI

AnduI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2009

View Postprimcasuist, on 15th September 2009, 20:37, said:

100 euro

Multumesc.

#29
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009
Azi am semnat contractul de credit si cel de garantare... Notarul m-a costat 999 RON (onorariu c de credit)... cu deplasare la banca... CV+intabulare ma va costa 3000 ron.

Toate onorariile de mai sus cica au reducere de 30 %...

#30
mihai_ioan

mihai_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.08.2009
si noi cu banii numarati..
apartamentul a fost subevaluat cu 2500 e, aveam de ales sa repetam evaluarea (ceea ce insemna o intarziere de 7-10 zile) sau sa ne imprumutam. am mers pe a doua varianta...

inteleg ca pentru cam 56 mii e notarul costa 10 mil contractul de credit si 30 mil contractul de vanzare cumparare. are cineva idee inregistrarea ipotecii in favoarea statului cat costa?

#31
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View Postmihai_ioan, on 16th September 2009, 21:29, said:

si noi cu banii numarati..
apartamentul a fost subevaluat cu 2500 e, aveam de ales sa repetam evaluarea (ceea ce insemna o intarziere de 7-10 zile) sau sa ne imprumutam. am mers pe a doua varianta...

inteleg ca pentru cam 56 mii e notarul costa 10 mil contractul de credit si 30 mil contractul de vanzare cumparare. are cineva idee inregistrarea ipotecii in favoarea statului cat costa?

Ipoteca nu costa...e instituita legal, deci nu costa...de aia costa contractul de credit sa-l autentifici...deci iti da cu o mana si iti ia cu cealalta...

#32
MM_13

MM_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.06.2009
Buna seara tuturor!
Sunt abia la inceputul aventurii si sunt inarmata cu rabdare (asa zic acum, dar...).
Am ajuns la pasul 'evaluare'; este adevarat ca evaluatorul BCR ma va suna sa stabilim cand se va face evaluarea?
Asa mi s-a spus, dar mi se pare ciudat. Ma asteptam sa-l sun eu pentru programare.

#33
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Bine ai venit MM 13.
Eu sunt la faza completez maine actele si apoi evaluarea, deci esti inaintea mea.

Ne impartasim experienta pe aici.
Esti in Buc?

#34
MM_13

MM_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.06.2009

View PostCorina2009, on 16th September 2009, 22:51, said:

Bine ai venit MM 13.
Eu sunt la faza completez maine actele si apoi evaluarea, deci esti inaintea mea.

Ne impartasim experienta pe aici.
Esti in Buc?

Bine (ca) v-am gasit.

Aham... Buc...

#35
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009

View PostMM_13, on 16th September 2009, 22:48, said:

Buna seara tuturor!
Sunt abia la inceputul aventurii si sunt inarmata cu rabdare (asa zic acum, dar...).
Am ajuns la pasul 'evaluare'; este adevarat ca evaluatorul BCR ma va suna sa stabilim cand se va face evaluarea?
Asa mi s-a spus, dar mi se pare ciudat. Ma asteptam sa-l sun eu pentru programare.

Corect... Pe mine m-a sunat in 2-3 zile...

View PostCorina2009, on 14th September 2009, 19:10, said:

La o agentie mai mare in BUC?
La agentia unde am dus eu mai au doarun dosar cu Prima casa in completare...e de bine, de rau?

Update: Agentie mica - primul dosar "Prima Casa" aprobat a fost al meu... S-au miscat excelent...

Edited by primcasuist, 17 September 2009 - 04:40.


#36
ionutste

ionutste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.05.2007

View PostMM_13, on 16th September 2009, 22:48, said:

Buna seara tuturor!
Sunt abia la inceputul aventurii si sunt inarmata cu rabdare (asa zic acum, dar...).
Am ajuns la pasul 'evaluare'; este adevarat ca evaluatorul BCR ma va suna sa stabilim cand se va face evaluarea?
Asa mi s-a spus, dar mi se pare ciudat. Ma asteptam sa-l sun eu pentru programare.


SA iti spun cum a fost la mine: pe 3.09 am dus actele imobilului, pe 04.09 m-a sunat evaluatorul - intr-o ora m-am intalnit cu el, iar pe 7 (luni) am avut evaluarea. Apartamenul era nou, inca nu erau puse parchetul si usa la baie. Evaluatorul m-a intrebat daca la pretul platit de mine 45000 nu adaug si tva, m-am mirat. Cand a venit evaluarea ....surpriza  pretul era fara tva. L-a evaluat la 44572E fara TVA. Cei de la banca spun ca diferenta trebuie sa o platesc eu. Asta e.

Acum am dosarul la fond, de luni. Faza e ca pe 21.09 imi expira antecontractul si dezvoltatorul nu il prelungeste decat daca am un raspuns de la fond. Am fost ieri la fond, sper sa primesc un raspuns pana pe 21.09

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate