Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BCR Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
7193 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
De azi Programul Prima Casa se bucura de o arie dedicata. Pe acest topic se discuta exclusiv despre programul PC prin BCR. succes

#2
acroscad

acroscad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 30.11.2004
Pare cea mai interesanta banca pentru client! Motive:

- cel mai mare plafon cerut si alocat, deci au toate motivele sa atraga clienti !
- pe mine m-au servit ireprosabil pana la ora asta... cu unele mici ezitari pentru cei care analizeaza dosarele la nivel central deoarece nu cunosc legile ... desi ar trebui sa le aiba la degetul mic..

Ca si minusuri evident colaborarea agentie - FNGCIMM ... sau agentie- nivel centra- fngcimm si invers... probabil toate bancile au aceasta problema...

#3
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Care aveti dosarul la Bcr VA ROG sa veniti cu sfaturi din propria experienta.


Eu am dus azi actele si mi-au zis ca le-a dat din centrala ok-ul, ca nu au ei treaba cu marirea de salariu daca nu s-a facut in ultimele 3 luni.

Maine trebuie sa dau declaratia agreata de ei, sa dea proprietara declaratie ca locuinta nu e cu legea 10 si sa mai duc cadastrul si intabularea.


asa au dat si la voi, cu legea asta 10?


intrebare.
LA EI PE SITE SCRIE CA ITI GARANTEAZA ACORDAREA CREDITULUI TIMP DE 120 DE ZILE, PRIN CE E GARANTAREA ASTA, PRINS SCRISOARE SCRISA?

Eu vreau scris, nu pe vorbe, sa nu patesc ca la brd.

In acelasi timp mi-au dat raspuns si de la raiff pentru credit normal ca e ok, doar ca nu imi ajunge suma la ei.

Asa ca am doua varianta....merg cu bcr-ul si proprietara trebuie sa accepte prelungire de antecontract minim o luna si jumatate..
Merg cu raiff si nu imi ajunge suma asa ca ...renegociem pretul si in 3 saptamani are banii in cont.

Voi ce ma sfatuiti?

#4
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View PostCorina2009, on 14th September 2009, 17:15, said:

Care aveti dosarul la Bcr VA ROG sa veniti cu sfaturi din propria experienta.


Eu am dus azi actele si mi-au zis ca le-a dat din centrala ok-ul, ca nu au ei treaba cu marirea de salariu daca nu s-a facut in ultimele 3 luni.

Maine trebuie sa dau declaratia agreata de ei, sa dea proprietara declaratie ca locuinta nu e cu legea 10 si sa mai duc cadastrul si intabularea.


asa au dat si la voi, cu legea asta 10?


intrebare.
LA EI PE SITE SCRIE CA ITI GARANTEAZA ACORDAREA CREDITULUI TIMP DE 120 DE ZILE, PRIN CE E GARANTAREA ASTA, PRINS SCRISOARE SCRISA?

Eu vreau scris, nu pe vorbe, sa nu patesc ca la brd.

In acelasi timp mi-au dat raspuns si de la raiff pentru credit normal ca e ok, doar ca nu imi ajunge suma la ei.

Asa ca am doua varianta....merg cu bcr-ul si proprietara trebuie sa accepte prelungire de antecontract minim o luna si jumatate..
Merg cu raiff si nu imi ajunge suma asa ca ...renegociem pretul si in 3 saptamani are banii in cont.

Voi ce ma sfatuiti?

1. Asa am dus si eu declaratie ca nu e cu legea 10, nush despre ce e vorba, dezvoltatorul mi-a dat-o, si eu am dus-o la ei
2. Garantarea aia de 120 de zile e in cazul in care nu ti-ai gasit locuinta. Tu duci actele tale, te analizeaza, iti dau ok-ul si in termen de 120 de zile tu trebuie sa vii cu actele apartamentului, sa-l analizeze si dupa aia sa-l trimita la fond.
3. Eu zic sa mai astepti cu raiffeisen-ul si sa mergi pe varianta asta. Dar sa fii tu atenta la acte, cf, etc, ca aia de la banca sigur n-o sa fie....de fapt stii tu, ca esti veche pe aici.

Multa bafta!

#5
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Bafta multa Corina!
Eu as merge pe Prima Casa, cu BCR. E pacat sa te bagi la credit normal acum, cat mai merge smecheria. Daca treci de analiza BCR si pleaca dosarul la Fond, nu o sa mai dureze atat de mult. Spunea o doamna de la FNGCIMM ca or sa se analizeze dosare si de pe o zi pe alta. Cred ca in week-endul asta au muncit si si-au informatizat/cetralizat datele asa incat vor putea spune care-i starea unui dosar, fara sa se apuce sa caute fizic :> De asemenea, am auzit ca Banca si Fondul or sa schimbe intre ele (de acum incolo) documentele scanate  prin e-mail, urmand ca originalele sa fie trimise prin Curier, ulterior.

Cu putin noroc, intr-o luna poti termina.

#6
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009
K... sa recapitulam:


1. Am semnat antecontractul pe 27 Iulie.
2. Am asteptat inceperea PC si pt BCR
3. Am depus actele la banca pe 10 Aug.
4. Pe 13 Aug. am realizat evaluarea apartamentului
5. Pe 20 Aug. am primit aprobarea creditului.
6. Am refacut declaratia si extrasul de carte funciara iar pe 25 Aug. le-am depus la banca
7. Pe 26 Aug. dosarul pleaca cu Prioripost la Fond
8. Dosarul ajunge la Fond pe 28 (confirmare de primire Prioripost + confirmare telefonica vezi 9.)
9. Pe 2 Sept. sun la banca... N-au primit nici un raspuns (trecusera 5 zile calendaristice)
10. Incep campania de cucerire a Fondului... 2 cereri de urgentare electronice, una pe hartie depusa la fond, 1 telefonica si multe... multe telefoane de verificare a stadiului in care se afla dosarul... Primesc la fel de multe promisiuni pana la melodramatica urgentare telefonica amintita mai sus...
11. Dosarul e finalizat pe 12-13 Sept. si pleaca spre banca pe 14...
12. Pe 15 Sept. imi expira antecontractul....norocul meu ca am vanzatori de treaba si ma mai pasuiesc cateva zile...

Edited by primcasuist, 14 September 2009 - 18:22.


#7
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Oaw..4 saptamani cu totul....FELICITARI.
La o agentie mai mare in BUC?
La agentia unde am dus eu mai au doarun dosar cu Prima casa in completare...e de bine, de rau?


Ce suma vrei sa iei din banca?

#8
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009

View PostCorina2009, on 14th September 2009, 17:15, said:

Care aveti dosarul la Bcr VA ROG sa veniti cu sfaturi din propria experienta.


Eu am dus azi actele si mi-au zis ca le-a dat din centrala ok-ul, ca nu au ei treaba cu marirea de salariu daca nu s-a facut in ultimele 3 luni.

Maine trebuie sa dau declaratia agreata de ei, sa dea proprietara declaratie ca locuinta nu e cu legea 10 si sa mai duc cadastrul si intabularea.


asa au dat si la voi, cu legea asta 10?


intrebare.
LA EI PE SITE SCRIE CA ITI GARANTEAZA ACORDAREA CREDITULUI TIMP DE 120 DE ZILE, PRIN CE E GARANTAREA ASTA, PRINS SCRISOARE SCRISA?

Eu vreau scris, nu pe vorbe, sa nu patesc ca la brd.

In acelasi timp mi-au dat raspuns si de la raiff pentru credit normal ca e ok, doar ca nu imi ajunge suma la ei.

Asa ca am doua varianta....merg cu bcr-ul si proprietara trebuie sa accepte prelungire de antecontract minim o luna si jumatate..
Merg cu raiff si nu imi ajunge suma asa ca ...renegociem pretul si in 3 saptamani are banii in cont.

Voi ce ma sfatuiti?

In legatura cu declaratia (legea 10)... la mine a fost cuprinsa in antecontract...si nu a mai fost nevoie de inca una separata...
Mergi cu BCR...in final vei castiga mai mult decat la Reiff... Cat despre proprietara...roag-o sa se uite in presa sa vada ca nu esti singurul cu amanarea asta...si deci sa te mai lase oleaca...

Cat despre garantarea de 120 zile....ei bine aia nu e valabila pt Prima casa.... ca sa plece la Fond trebuie sa ai un antecontract la dosar...

View PostCorina2009, on 14th September 2009, 19:10, said:

Oaw..4 saptamani cu totul....FELICITARI.
La o agentie mai mare in BUC?
La agentia unde am dus eu mai au doarun dosar cu Prima casa in completare...e de bine, de rau?


Ce suma vrei sa iei din banca?

La o agentie mica... ceea ce e de bine... Motivul? Ei bine cred ca o agentie mica e mai motivata sa faca dosare de creditare (consilierii primesc comisioane pt fiecare credit acordat), decat o agentie mare unde exista un flux continuu de clienti...si deci se pot pune si pe tanjeala...

In cazul meu cei de la banca s-au miscat rezonabil...

Am cerut 56000 si mi s-a dat 55600...

Edited by primcasuist, 14 September 2009 - 18:18.


#9
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Ai avut noroc primcasuist. Eu am avut toate actele gata in 20 iulie, am asteptat sa-i dea BCR-u drumul si pe 7 august eram deja cu evaluarea facuta. Acum astept ca prostu raspuns de la fond ca boiii de la banca n-au putut sa stampileze cererea de garantare...vai s-amar...

#10
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009

View PostCorina2009, on 14th September 2009, 19:10, said:

Oaw..4 saptamani cu totul....FELICITARI.

Revin... am adaugat inca un pas la toata lista...semnarea antecontractului ... deci in total 50 zile pana maine + inca vreo cateva pana semnez contractul de VC

View Postmarshall_balance, on 14th September 2009, 19:19, said:

Ai avut noroc primcasuist. Eu am avut toate actele gata in 20 iulie, am asteptat sa-i dea BCR-u drumul si pe 7 august eram deja cu evaluarea facuta. Acum astept ca prostu raspuns de la fond ca boiii de la banca n-au putut sa stampileze cererea de garantare...vai s-amar...

Ceea ce este interesant este ca cei de la BCR invata din propriile greseli...eu am vazut cum din mers incercau sa ajusteze pe ici si colo diferite acte ca sa fie totul OK la Fond... Am avut noroc fata de unii si poate ghinion fata de altii...de ex: am stat 1 sapt degeaba ca vanzatorii sa-si faca cadastru... si cu toate astea stai nitel ca inca n-am vazut contractul...pate D...fereste mi l-au trimis cu greseli....

#11
annabella

annabella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.10.2005
noi ne luam apart nou, tot prin BCR, toate actele erau gata prin iulie dar fiindca bcr-ul a inceput mai tarziu, la inceputul lui august abia ne-au luat dosarul la banca. a fost totul ok in final dupa multe umblaturi, si la o saptamana ne-a dat ok-ul, s-a vrut evaluare dar dpv al banciiapart nu era inca finalizat (fara finisaje) si ne-a bagat pe promisiune de creditare-garantare, a trimis dosarul al fond, pe 20 august a ajuns, prin confirmare de primire la posta, si de atunci...tot acolo sta. am facut cerere de urgentare vineri, si astazi inca nu suntem pe lista...in 2-3 saptamani blocul se termina, in oct exprira si AC iar noi nici macar nu am ajuns sa ne dea fondul promisiunea, iar pana la contractul de garantare, mai e cale luuuuuuuunga de batut...evaluare, facut alt dosar din nou si iar trimis la fond pt o luna...groaznic...:(
deci, banca nota 10, fondul nota 1...

#12
AnduI

AnduI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2009

View PostCorina2009, on 14th September 2009, 17:15, said:

Care aveti dosarul la Bcr VA ROG sa veniti cu sfaturi din propria experienta.


Eu am dus azi actele si mi-au zis ca le-a dat din centrala ok-ul, ca nu au ei treaba cu marirea de salariu daca nu s-a facut in ultimele 3 luni.

Maine trebuie sa dau declaratia agreata de ei, sa dea proprietara declaratie ca locuinta nu e cu legea 10 si sa mai duc cadastrul si intabularea.


asa au dat si la voi, cu legea asta 10?


intrebare.
LA EI PE SITE SCRIE CA ITI GARANTEAZA ACORDAREA CREDITULUI TIMP DE 120 DE ZILE, PRIN CE E GARANTAREA ASTA, PRINS SCRISOARE SCRISA?

Eu vreau scris, nu pe vorbe, sa nu patesc ca la brd.

In acelasi timp mi-au dat raspuns si de la raiff pentru credit normal ca e ok, doar ca nu imi ajunge suma la ei.

Asa ca am doua varianta....merg cu bcr-ul si proprietara trebuie sa accepte prelungire de antecontract minim o luna si jumatate..
Merg cu raiff si nu imi ajunge suma asa ca ...renegociem pretul si in 3 saptamani are banii in cont.

Voi ce ma sfatuiti?

Si la mine a mers destul d eok cu BCR-ul.

Am depus dosarul cu tot cu actele casei si precontract pe 18 august si pe 4 septembrie a plecat la Fond.

La BCR dosarul catre FNG pleaca direct din agentie/sucursala, asa ca poti sa verifici destul de usor daca ofiterul de credit spune adevarul.

#13
mihai_ioan

mihai_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.08.2009
si noi suntem cu prima casa la BCR.

pe 9 sept am facut evaluarea si de atunci asteptam vesti de la banca.
intrebare: ma anunta cineva daca evaluarea a decurs ok, la cat s-a evaluat apartamentul si cat mi se acorda credit? nu am niciun fel de informatii pana la aceasta ora.. cat a durat intre evaluare si informarea clientului asupra evaluarii?

multumesc anticipat

Edited by mihai_ioan, 14 September 2009 - 21:26.


#14
AnduI

AnduI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2009

View Postmihai_ioan, on 14th September 2009, 22:25, said:

si noi suntem cu prima casa la BCR.

pe 9 sept am facut evaluarea si de atunci asteptam vesti de la banca.
intrebare: ma anunta cineva daca evaluarea a decurs ok, la cat s-a evaluat apartamentul si cat mi se acorda credit? nu am niciun fel de informatii pana la aceasta ora.. cat a durat intre evaluare si informarea clientului asupra evaluarii?

multumesc anticipat

La mine a venit raspunsul final la o saptamana dupa evaluare. Raportul de evaluare a fost trimis de evaluator a doua zi in banca. Ofiterul de credit poate sa-ti spuna cat este evaluarea. Se acorda 95% din suma evaluata.

Suna-l pe ofiterul de credit si intreaba-l ce se intampla cu dosarul tau. Ca sa intrebe si el mai departe.

#15
acroscad

acroscad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 30.11.2004

View PostCorina2009, on 14th September 2009, 19:10, said:

La agentia unde am dus eu mai au doarun dosar cu Prima casa in completare...e de bine, de rau?

Poate fi de bine ca nu is stresati prea tare cu Prima Casa si ii poti stresa tu  :P  !
Poate fi de rau ca is incompetenti si lumea s-a reorientat la alte agentii  :huh: !

Sper sa ai noroc de data asta si sa dai peste oameni bine documentati si binevoitori ! Oricum BCR ul are o politica mai putin "centralizata" decat BRD si asta ajuta in circulatia documentelor ! Daca tu ai toate actele OK, teoretic, in cel mult 2 saptamani ar trebui sa ai dosarul la FNGCIMM!
BAFTA

#16
alexmaria12

alexmaria12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 01.07.2009
BCR-ul se misca destul de bine, eu am fost foarte multumita de ei, pana la problema cu intarzierea dosarului...pe care nu l-au trimis la timp la fond fiindca ofiterul de credite a plecat in concediu. Intre timp a expirat si CF-ul...asa ca mai am de asteptat ceva, dar oricum, in general BCR-ul e destul de OK

#17
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009
Dosarul meu a ajuns azi la banca, azi am platit o parte din comisioane, maine semnez contractul de credit si cel de garantare, iar miercurea viitoare mult asteptatul contract de vanzare-cumparare...

Depozitul colateral a fost vreo 651 euro, iar inregistrarea in arhivele nu stiu care... 390 RON...

Atentie la alegerea notarului... BCR-ul semneaza contractul de credit in fata notarului, fapt pt care sunt doua solutii:

1) iti alegi un notar din apropierea sucursalei bancare si astfel reprezentantii bancii trag o fuga cu tine la semnarea actului;
2) vine notarul la banca...

problema apare in momentul in care vrei sa le amesteci...adica sa mergi la un notariat din apropiere ca sa semnezi in fata lui si apoi sa faci VC cu altul...La un credit normal ordinea de semnare a actelor nu ridica aceasta problema... Un notar nu este motivat sa te asiste la semnarea c de credit decat daca dupa aia faci la el si c de VC...

Edited by primcasuist, 15 September 2009 - 14:38.


#18
alexmaria12

alexmaria12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 01.07.2009

View Postprimcasuist, on 15th September 2009, 15:36, said:

Dosarul meu a ajuns azi la banca, azi am platit o parte din comisioane, maine semnez contractul de credit si cel de garantare, iar miercurea viitoare mult asteptatul contract de vanzare-cumparare...

Depozitul colateral a fost vreo 651 euro, iar inregistrarea in arhivele nu stiu care... 390 RON...

Atentie la alegerea notarului... BCR-ul semneaza contractul de credit in fata notarului, fapt pt care sunt doua solutii:

1) iti alegi un notar din apropierea sucursalei bancare si astfel reprezentantii bancii trag o fuga cu tine la semnarea actului;
2) vine notarul la banca...

problema apare in momentul in care vrei sa le amesteci...adica sa mergi la un notariat din apropiere ca sa semnezi in fata lui si apoi sa faci VC cu altul...La un credit normal ordinea de semnare a actelor nu ridica aceasta problema... Un notar nu este motivat sa te asiste la semnarea c de credit decat daca dupa aia faci la el si c de VC...

Bravo! Felicitari! Dar credeam ca iti indica ei un notar agreat de banca...?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate