Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ansamblul Belleview Sinaia - Dificultati sau inselaciune?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
felicic76

felicic76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.09.2009
Imi pare foarte rau ca trebuie sa deschid acest subiect, dar...... OZER CONSTRUCTION ROMANIA nu mai exista. Firma din Bucuresti si-a inchis birourile, oamenii au plecat acasa, administratorul turc tot acasa la el, D-na Stanciu raspunde la telefon, dar este depasita de situatie.
Pe scurt: am achizitionat in august, anul trecut, o garsoniera in complex, pe care am achitat-o 90%, restul banilor urmand sa fie dati la finalizare, adica 30.06.2009. Am primit notificarea in mai 2009 cum ca Blocul B va fi gata la 31.12.2009 si am incercat zilele trecute sa schimb cu similar Blocul A. Surpriza: nu am mai avut cu cine sa iau legatura, nu mi se raspundea la mail-uri sau telefoane, toata lumea a intrat in pamant. Am apelat la Euroest, agentia cu care s-a lucrat, fara rezultat, contractul intre Ozer si ei se terminase anul tracut.
Am fost dimineatza la fostul sediu, unde am reusit sa obtin un numar de telefon de la D-na Stanciu. Am inteles ca banca finantatoare, Piraeus, a pus un fel de sechestru pe ansamblu si se asteapta..... nu stiu ce. Am mers si la banca, am reusit sa vorbesc cu cineva de acolo, mi- s-a spus ca in doua saptamani sa revin pentru un raspuns (se incearca, cred, continuarea proiectului de catre banca, dar in acealsi timp se asteapta probabil si hotararea de insolventa, Ozer se afla pe lista cererilor de insolventa, inca nefinalizata datorita grevei din magistratura).
In continuare vreau sa  merg la avocat si politie, dar am postat acest mesaj in speranta ca va fi vazut de mai multi "proprietari" din ansamblu si poate facem front comun, ideal ar fi sa ne putem  asocia in vreun fel si constitui ca parte impotriva firmei Ozer, Bancii, Furnizorilor neachitati etc. (aici ar fi necasara opinia unui jurist, constituirea Asociatiei de Proprietari fiind imposibila in acest moment)

astept mesajele DVS.

Edited by felicic76, 10 September 2009 - 13:42.


#2
mavo

mavo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.04.2007
Rau ai facut ca ai achitat 90% pentru un bun ipotecat.
Cred ca blocul B va ramane la faza de schelet de beton asa cum au ramas blocurile Ceausiste.

Se pare ca OZER a intrat in faliment si in tara de origine - Turcia.
Oricum, in caz de faliment, ia fiecare ce poate.
Am auzit ca ordinea ar fi urmatoarea: statul, banca, creditorii - deci si clientii.
Se pare ca au datorii mari la furnizorii/subcontractorii de pe santier.

Cu balamucul asta din justitie, cred ca va dura 5 ani pana se vor lamuri lucrurile.
Dupa ce se pronunta ceea ce la noi se numeste 'Justia',
probabil ca banca va incerca sa valorifice cumva bunurile respective.
Cred ca pana la actul de proprietate este cale lunga. Banca detine doar ipoteca
dar nu este proprietar pentru a putea face act de vanzare/cumparare.

Am achitat si eu, dar numai avansul pentru blocul A.
I-ti doresc mult noroc.

#3
mihai09

mihai09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.09.2009
Salut,

Sunt in aceeasi situatie sau chiar mai rau cu 100% achitat pt apart 2 camere bloc B si, la fel, in curs de a schimba pe A. Am inteles ca se negociaza preluarea ansamblului de catre banca, dar deocamdata nu s-a finalizat nimic; daca banca se intelege cu turcii si se face tranzactia atunci probabil ca turcii isi achita datoriile si ies din insolventa dupa care predau ansamblul catre clienti si banca; ramane de vazut ce se intampla; rugamintea mea este daca imi puteti trimite pe mail nr de telefon al dnei stanciu; eu nu am nici macar acest contact. De asemenea, dati-mi si datele dvs. de contact

#4
felicic76

felicic76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.09.2009
pentru contact [email protected], am rugamintea ca aceasta adresa sa fie folosita doar de cei care au incheiat un antecontract de vanzare cumparare in Belleview -Sinaia si care au interesul sa rezolve aceasta problema, alte schimburi de opinie ramanand sa fie impartasite aici.

#5
arghy

arghy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.12.2005
Buna ziua,

Numele meu este Alexandru Tudor si am fost Project Manager in Vanzari la Ozer. La telefon si e-mailuri nu s-a putut raspunde din motive obiective si independente de vointa noatra. In masura in care va pot ajuta va stau la dispozitie la adresa de mail [email protected]. Oricum daca s-a luat legatura cu Dna. Stanciu probabil ca stiti cam tot ce stiu si eu (si noi suntem intr-o postura pe care nu ne-o dorim si in care nu am crezut ca vom ajunge).




View Postfelicic76, on 10th September 2009, 13:25, said:

Imi pare foarte rau ca trebuie sa deschid acest subiect, dar...... OZER CONSTRUCTION ROMANIA nu mai exista. Firma din Bucuresti si-a inchis birourile, oamenii au plecat acasa, administratorul turc tot acasa la el, D-na Stanciu raspunde la telefon, dar este depasita de situatie.
Pe scurt: am achizitionat in august, anul trecut, o garsoniera in complex, pe care am achitat-o 90%, restul banilor urmand sa fie dati la finalizare, adica 30.06.2009. Am primit notificarea in mai 2009 cum ca Blocul B va fi gata la 31.12.2009 si am incercat zilele trecute sa schimb cu similar Blocul A. Surpriza: nu am mai avut cu cine sa iau legatura, nu mi se raspundea la mail-uri sau telefoane, toata lumea a intrat in pamant. Am apelat la Euroest, agentia cu care s-a lucrat, fara rezultat, contractul intre Ozer si ei se terminase anul tracut.
Am fost dimineatza la fostul sediu, unde am reusit sa obtin un numar de telefon de la D-na Stanciu. Am inteles ca banca finantatoare, Piraeus, a pus un fel de sechestru pe ansamblu si se asteapta..... nu stiu ce. Am mers si la banca, am reusit sa vorbesc cu cineva de acolo, mi- s-a spus ca in doua saptamani sa revin pentru un raspuns (se incearca, cred, continuarea proiectului de catre banca, dar in acealsi timp se asteapta probabil si hotararea de insolventa, Ozer se afla pe lista cererilor de insolventa, inca nefinalizata datorita grevei din magistratura).
In continuare vreau sa  merg la avocat si politie, dar am postat acest mesaj in speranta ca va fi vazut de mai multi "proprietari" din ansamblu si poate facem front comun, ideal ar fi sa ne putem  asocia in vreun fel si constitui ca parte impotriva firmei Ozer, Bancii, Furnizorilor neachitati etc. (aici ar fi necasara opinia unui jurist, constituirea Asociatiei de Proprietari fiind imposibila in acest moment)

astept mesajele DVS.


#6
felicic76

felicic76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.09.2009
Buna seara, domnule Alexandru Tudor!

Va multumim pentru bunele intentii pe care le exprimati(imi permit sa vorbesc si in numele altor "proprietari" aflati in situatia mea) si va rugam sa o dovediti prin a ne pune la dispozitie lista clientilor Ansamblului Rezidential  Belleview cu care Dvs ati avut contact si cat activati ca agent imobiliar al Euroest, cat si ulterior transferarii Dvs la Ozer ca Project Manager, pentru a putea stabili o intrevedere cu acestia la care Dvs, D-na Stanciu si Dl Canea sunteti invitati.
In speranta ca veti accepta solicitarea noastra si veti onora invitia fara a fi necesara interventia organeleor abilitate, Va multumim anticipat si asteptam raspunsul Dvs. (am scris adresa  mea de mail mai sus, pentru a nu o face publica pe un forum, celor interesati urmand a le sta la dispozitie)


Ca o parere personala imi permit sa va spun ca lipsa de colaborae a Dvs, a D-lui Canea si A D-nei Stanciu de pana in acest moment, in ar putea avea anumite interpretari neplacute pentru Dvs. in Codul Penal in cazul unor plangeri formulate de cei "pagubiti".

Edited by felicic76, 11 September 2009 - 20:16.


#7
mavo

mavo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.04.2007
Cred ca trebuie constituita o asociatie a contractantilor pentru a putea fi reprezentati unitar in relatiile cu ceilalti.
Nu cred ca salariatii de la (fosta ?) Ozer pot fi trasi la raspundere. Cel mult administratorul.

#8
AdaBell

AdaBell

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2009
Am auzit ceva de  PriceWaterhouseCoopers ca si lichidator.... stie cineva ceva???

Merci

#9
AdaBell

AdaBell

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2009
Va dau nr. meu de telefon,  0740111056,  am contractat si eu in A o garsoniera......
Tinem legatura.
Multumesc.

Edited by AdaBell, 23 September 2009 - 12:21.


#10
florin_oana

florin_oana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.09.2009
Si eu sunt in acceasi situatie: am achitat 30% din pretul unui apartament cu 2 camere in blocul B. Dupa parerea mea, deocamdata nu putem actiona in nici un fel asupra lui Ozer deoarece se afla in perioada de gratie pana la 31. 12. 2009, data limita la care urma sa se semneze procesele verbale de receptie. Totusi, voi credeti ca putem face ceva pana la 31.12.2009?

Eu propun sa stabilim o intalnire duminica,  27 sept., la intrarea in parcul Herastrau dinspre televiziune, la ora 11:00, intre cativa posesori de ante contracte si sa hotaram ce putem face, urmand ca apoi sa informam pe toata lumea. Ce parere aveti? Dc sunteti de acord va rog sa imi scrieti pe adresa [email protected]

#11
Real4ev3r

Real4ev3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.08.2009
Buna Seara.

Dupa parerea mea trepadusii de Valentin Canea si Alexandru Tudor au mintit cu nerusinare , fiind platiti sa duca oamenii cu zaharelul practicand la anumite persoane si in momentul de fata zvonuri false precum ca banca este dinspusa sa preia toate datoriile pentru a deveni proprietara .
Nu mai aveti incredere in aceste persoane in frunte cu Ileana Stanciu . Acestia ar trebui actionati penal in justitie .
Intrebati-o pe Ileana Stanciu daca este asa de nevinovata precum pare, ce stie de actul aditional nr 2 autentificat sub nr 918/28.05.09 de notar public Ionita Dorina la contractul de ipoteca nr 1950/08.08.07 inscris in cartea funciara 10440 al localitati Sinaia , conform incheierii nr 7256 din 17.02.09 avand ca obiect extinderea ipotecii de rang 1 cu imputerniciri totale catre Piraeus Bank Romania S.A. conform art . 27225 / 09.
Si intrebati-o de aranjamentul dintre consilierii primariei Sinaia cu firma Ozer facut cu doua saptamani inainte de a fugi de la sediul din Str Siriului .
"Stati linistiti" Piraeus Bank vegheaza asupra noastra ! ! !
Va sfatuiesc sa consultati avocati buni si urmariti procesele de insolventa .

                                                                                           BAFTA TUTUROR .

#12
VasilicaL

VasilicaL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.09.2009
Buna Ziua

Din informatiile mele am aflat ca Ileana Stanciu inainte ca cei de la Ozer sa fuga si-a luat concediul de odihna, ulterior dandu-si demisia si incheind un contract de colaborare cu firma Ozer facand diferite servicii firmei printre care si vanzarea unora dintre utilajele si bunurile firmei sus mentionate pe preturi de nimic in acte, fiind ajutata de avocata Vera .....
Mai mult de atat Piraeus Bank inafara de cei 8.000.000 E dati fara garantii bancare le-a mai dat o spaga de 500.000 E sub forma de imprumut pentru finalizarea etajelor 1 si 2 in perioada inceputului luni august sa mituiasca consilieri de la primaria Sinaia care nu erau multumiti cu cea ce li-se oferise referitor la schimbul terenului contra celor 20 de apartamente. din cate se pare cei de la Ozer nu au fost multumiti cu suma data si s-au hotarat sa plece fara sa-i anunte pe cei de la banca creditoare mai mult de atat le-au facut si o bucurie incheind procesele verbale de predare primire cu locatarii din blocul A .
In urma plecari celor de la Ozer Ileana Stanciu a avut tupeul sa instraineze acte originale cerute de Piraeus Bank in urma intalnirii acestea cu un oficial al bancii cu doua zile inainte de parasirea sediului din Str Siriului avand , promisiuni de la acestia ca o vor ajuta sa intre in posesia apartamentului pentru care a dat avans .
Parerea mea este ca din intelegerile avute de catre Ozer si Piraeus Bank apartamentele si garsonierele nu au vrut a fi vandute niciodata , urmand a fi hotarate in instanta si preluate de banca .

#13
florin_oana

florin_oana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.09.2009
Buna ziua,
intalnirea de duminica a fost reprogramata pentru miercuri, 30 septembrie, ora 18.30 in acelasi loc, adica la intararea in parcul Herastrau dinspre TVR.
Pentru mai multe informatii va rog sa ma contactati la adresa de e-mail [email protected].
Sper ca de data asta sa aiba loc intalnirea si sa punem bazele unei asociatii.
Multumesc,
Bogdan

#14
catanexus

catanexus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 22.11.2006
http://forum.softped...sult_type=posts

Uitati ce reclama ascunsa facea Mr. Tudor proiectului Belleview prin FEB 2008 !!! (poate atunci turcii nu erau hotarati sa fuga) !!!

Oricum semne de intrebare trebuiau ridicate in cond in care:

1. blocul A e gata de anul trecut si nu s-a trecut la intabularea apartamentelor; racordarea la utilitati si semnarea contractelor de vz-cump. Greseala voita/nevoita este si a OZER ca nu a facut lucrul asta pentru a incasa banii pentru ap din bloc A.

2. din Mai nu s-au mai updat-at foto pe site !!!

3. in iunie s-au primit notificari cum ca se lucreaza la intabulari/etc. si in sept incep semnarea actelor vz/cump. !!!

Deci lucurile se stiau din mai'09, cel putin, si restul a fost vrajeala ca sa se tireze turcii linistiti !!!

#15
ancana

ancana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.07.2009

View Postmihai09, on 11th September 2009, 10:17, said:

Salut,

Sunt in aceeasi situatie sau chiar mai rau cu 100% achitat pt apart 2 camere bloc B si, la fel, in curs de a schimba pe A. Am inteles ca se negociaza preluarea ansamblului de catre banca, dar deocamdata nu s-a finalizat nimic; daca banca se intelege cu turcii si se face tranzactia atunci probabil ca turcii isi achita datoriile si ies din insolventa dupa care predau ansamblul catre clienti si banca; ramane de vazut ce se intampla; rugamintea mea este daca imi puteti trimite pe mail nr de telefon al dnei stanciu; eu nu am nici macar acest contact. De asemenea, dati-mi si datele dvs. de contact

Buna ziua, sunt Anca Nastasi, de la Pro Tv, eu voi merge saptamana aceasta sa filmez acolo, fac un reportaj pentru emisiunea Romania Te Iubesc. Va rog sa ma contactati (am trimis si cateva mesaje private) daca credeti ca imi puteti spune intr-un interviu ce s-a intamplat dupa ce ati cumparat apartamentele. Va multumesc, astept o veste la 0722.503.691; [email protected]

#16
catanexus

catanexus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 22.11.2006
O initiativa laudabila, mai ales ca ar fi ca un semnal pentru toti romanii care mai vor sa achizitioneze imobile in perioada aceasta !!! Indiferent cat de avansata ar fi constructia (cum a fost cazul blocului Belleview- corp A care era gata in Dec 2008); dezvoltatorul poate intra oricand in "faliment" si casa mult visata poate sa nu mai fie terminata deloc !

#17
skret

skret

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.10.2009
Si eu am achitat  un apartament si sunt interesat sa putem colabora pentru a reusi sa recuperam ceva daca se mai poate! [email protected]

Edited by skret, 10 October 2009 - 11:05.


#18
catanexus

catanexus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 22.11.2006
http://www.zf.ro/com...orilor-4982872/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate