Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Router wireless-G SWR54BGA Serioux

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#1
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
Salutare tuturor!

M-ar interesa si pe mine sa achizitionez un GSWR54BGA Serioux care e 80 de lei la Carrefour pentru a scapa de unele cabluri din casa. Am nevoie de el doar pentru vreo 2 luni (apoi o sa plec din .ro) asa ca pretul a fost un criteriu decisiv in alegerea lui.

E vorba de produsul de aici.

M-ar interesa parerile voastre despre acest echipament low-cost.

Eu acasa am net de la Next-Gen, iar IP-ul mi se aloca prin DHCP in functie de MAC. Am posibilitatea sa clonez MAC-ul de pe PC-ul conectat initial pe interfata jucariei pentru a putea avea net? Pe laptop mi-a mers sa schimb foarte usor, am intrat la setarile placii de retea si la Network Address am pus la Value fix MAC-ul primului PC intrat in retea.

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
http://www.serioux.c...orking/swr54bga

Quote

Specifications
• Supports DHCP/Static IP/PPPoE protocols, PPPoE auto-connect and auto-disconnect
• Supports MAC address and IP address binding, MAC address CLONE
Pare ca suporta ce ai nevoie...

Bafta!

#3
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
Merci. Nu gasisem site-ul producatorului. :blush:

Sper ca "User manual"-ul sa ma lamureasca in legatura cu setarile pe care trebuie sa le fac.

Bafta!

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
daca nu e tardiv, ia legatura cu providerul si vezi daca poti folosi un router in reteaua lui. Sa nu ai surprize!

#5
Master-Vyk

Master-Vyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 07.03.2006

 Mihai1971, on 10th September 2009, 14:14, said:

Am cumparat si eu in aceasta seara acest router si nu prea ii dau de cap.
De unde fac si eu rost de softul pentru a-mi putea seta si eu acest router, pentru ca a venit in cutie fara nici un fel de CD :( .
Ma poate ajuta cineva ?
In manual m-am uitat si ... :

" 1. Click Start button and choose Settings, then click Control Panel.
  2. Double click Network icon and select Configuration tab in the Network window.
  3. Click Add button to add network component into your PC. ..." ,

m-am pierdut dupa:click Control Panel, pt ca iconita cu Network nu exista, am Network Connection sau Network Setup Wizard si asa cum stiti si voi, nu exista nici un tab   Configuration , iar dupa asta nimic nu se mai leaga.

Ce fac ? cum rezolv aceasta problema incat sa fac in asa fel, incat conexiunea mea de RDS, care e PPPOE sa imi functioneze si pe laptop si si pe PC?

Multumesc cu anticipatie.

Edited by Ravy, 15 September 2009 - 23:13.


#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Te-ai uitat gresit... :)

Routerul trebuie setat sa fie un mic server...
1. Cablul de la net va trebui sa-l bagi in mufa WAN a routerului. NU O FA INCA!
2. Calculatoarele le legi la router pe cate unul din porturile LAN cu routerul
3. Pe calculatoare stergi toate setarile ce le facusei inainte pt a te conecta la net si lasi cum era default sa obtina automat ip-urile.
4. Accesezi intr0un browser adresa care o obtine calculatorul la "Default Gateway"
5. Bagi userul si parola din acel manual si esti conectat la router
6. Selectezi WAN, sau ceva de genul "manual setup internet connection"
7. in zona wan selectezi dintr-o lista "PPPoe"
8. bagi user si parola de la rds. NU TRECI NIMICA in dreptul campului service name (sau internet provider)
9. salvezi setarile dai restart si doar acum cuplezi cablul de internet cu mufa wan a routerului.

Daca nu gasesti optiuni sau nu stii ce sa setezi, te rog sa revii ori cu poze din manual ori cu print screenuri (muuulte) din interfata routerului.

Bafta!

#7
Master-Vyk

Master-Vyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 07.03.2006
Multumesc mult pentru raspuns! Se pare ca n-a mers, :( !

Cele 2 calculatoare (pc-ul si laptopul)  se vad intre ele pe retea, insa nu am net la ambele, defapt la niciunul nu am net.
o sa revin in cateva min. si cu screenshot-uri pt a te ajuta sa ma poti ajuta :).

Multumesc!

Edited by Ravy, 16 September 2009 - 14:36.


#8
NeKbv

NeKbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.07.2008
Nu stiu cum la tine nu merge...
Am facut fix ce a zis Ravy si a mers. Ai grija sa stergi de pe calculator vechiile conectii.

Am sa fac un double-post, am observvat ca ravy este online.
Poate ma ajuta si pe mine cu ceva.
Cum pun parola pentru connectia la wireless?

Edited by Ravy, 17 September 2009 - 01:46.


#9
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Pune aici un print screen cu setarile ce le ai disponibile pe wireless...
Daca nu mai sunt pana postezi, sau nu vad postul tau incearca sa urmezi pasii (ii mentionez la general cum ar trebui sa fie deoarece nu cunosc acel model de router)

1. te duci in pagina de configurare a retelei wireless
-in general pe aceea pagina primul lucru care-l ai de facut este sa redenumesti reteaua (adica SSID-ul)
2. in mod normal ar trebui sa ai ori o pagina noua undeva in zona numita "security" (sau ceva de genul) ori o lista (cu enabled/disabled) in dreptul unei optiuni "security"
3. DOAR PT teste iti recomand sa selectezi WEP si sa bagi o parola de 5 sau de 13 caractere
4. deoarece acest tip de securitate este cea mai usor de spart recomandarea este ca in cazul in care ai reusit sa-l faci sa mearga asa atunci:
4.a. NEAPARAT sa redenumesti SSID-ul (si/sau sa stergi reteaua din lista de retele salvate in windows)
4.b. sa faci teste de conectare cu variantele ce le ai care contin "WPA". Unele module WPA nu sunt compatibile cu unele placi de retea/sisteme de operare iar ca test (dupa ce te conectezi la retea cu succes) iti recomand sa verifici cu downloadarea unui fisiser peste 10 mega (de pe softpedia de exemplu) pentru a face o comparatie intre perioadele/viteza de download
4.c. tot timpul cand doresti sa schimbi tipul de securitate sa faci inainte 4.a. de mai sus

Bafta!

#10
NeKbv

NeKbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.07.2008
Am reusit, merci.
Stiam ca e de acolo de undeva, dar nu bagam parola de mai mult de 6 caractere si foloseam WEP.
Acum totul este ok, merci.

#11
benbv

benbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2008

 NeKbv, on 17th September 2009, 01:54, said:

si totusi cum ai reusit sa parolezi wireless-ul?

Edited by Ravy, 10 December 2009 - 21:39.


#12
sile01

sile01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.09.2006
daca poate sa ma ajute si pe mine cineva.....
mi-am luat si eu un router serioux de la carrefour si din pacate nu mia dat  si cartea de configurare:( daca ma poate ajuta cineva ca nu am chef sa ma duc inapoi sa cer cartea.
ma intereseaza useru si parola care este acolo..

#13
Ovidiu676

Ovidiu676

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2009
Doresc userul si parola pentru acest router.

#14
bloutzu

bloutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.12.2009
Am luat si yo un router wireless de la carrefour SERIOUX  SWR54BGA.si am internet de la UPC printr-un modem de la ei...si acu vreo 2 zile cand am luat routeru am facut ceam facut si a mers ....aseara am reinstalat windowsul si nui mai dau de cap.


Ce vreau yo este sa am WIRELESS ...si numai reusesc ...am o placa de retea si o placa wireless model Atheros AR9285.Nu prea ma pricep la chestiile astea si dak e cineva binevoitor sa-mi explice si mie pls.stima

Edited by bloutzu, 14 December 2009 - 09:57.


#15
sile01

sile01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.09.2006
am reusit sa o gasesc din multe incercari, si am gasit  user: admin si pass: admin :D

#16
bloutzu

bloutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.12.2009
sile01 si ai reusit sal configurei??

#17
mambaucig

mambaucig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.11.2008
Am luat si eu acest router, am reusit sa-l configurez, imi merge internetul,
dar nu imi mai merge uploadul din uTorrent, imi spune ca trebuie sa fac ''port forward''.
Cum sa rezolv aceasta problema? ca imi trebuie un program, sau se poate
rezolva din setarile router-ului? Va multumesc.

#18
2good4u

2good4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.06.2006
sal ... am si eu o intrebare legata de acest router .. vreau sa il iau pt acasa.. dar sunt curios daca imi merge in tot apartametul .. sau e doar de camera:P ... astept raspuns de la cei care l-au folosit ...  ms mult .. o zi buna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate