Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

posibilitati lucrare dentara

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Salut tututor . Tatal meu a suferit zilele acestea o extractie in "masa" ( din cauza unei infectii cauzate de o lucrare mai veche ) . Astfel , pe partea dreapta, sus, lipsesc cei  doi premolari, ambii molari si maseaua de minte . In total 5 dinti, toti extrasi de-a lungul timpului.
Aveti idee ce s-ar putea face intr-o astfel de situatie ? S-a mai intalnit cineva cu asa ceva? Astept raspunsurile voastre ...

Edited by msmihai, 09 September 2009 - 18:29.


#2
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Nu exista medic stomatolog sa nu fi vazut o situatie din aceasta.
Rezolvarea se face fie prin implanturi si lucrare fixata pe implanturi fie prin proteza scheletizata.
Solutia exacta o adopta medicul dupa radiografie panoramica si dupa bugetul pacientului.Trebuie neaparat vazut pentru a putea da o solutie corecta.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Decât să faci scheletată care costă de rupe și nici nu e așa bună, varianta implanturilor e cea mai bună! Alt tip de proteză nu se poate pune în situația aia!

#4
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postripper, on 9th September 2009, 21:36, said:

Decât să faci scheletată care costă de rupe și nici nu e așa bună, varianta implanturilor e cea mai bună! Alt tip de proteză nu se poate pune în situația aia!
Sa zicem ca dupa atatea extractii, unele facute mai demult, a coborat sinusul. Fac pariu ca respectivul are nevoie de un sinus lifting. Distractia asta ne costa minim 1000 euro, dupa care luam pauza cel putin 9 luni.
Apoi avem nevoie de cel putin 3 implanturi. Hai 2 implanturi. 2 implanturi  - minim 1400 euro. Mai punem si 2 dinti intre ele, inca 200 euro.
Deci am face ceva cu 2600-3000 euro.
Cat ia un tehnician  pt o scheletata ? Cu tot cu sisteme ? Maxim 1000 RON. La cat poate sa o urce medicul ? Cu bun simt poate sa ceara 4000 RON (avand in  vedere ca el nu face nimic la manevra asta, doar ia vreo 4 de amprente). La asta se adauga si corpul de punte, in care bagam vreo  6 stalpi. 600 euro.
Deci o scheletata ar putea costa 1600 euro.

Care e cea mai buna varianta dintre astea 2 ? Cea cu implanturile. Dar costa dublu.

View Postripper, on 9th September 2009, 21:36, said:

Decât să faci scheletată care costă de rupe și nici nu e așa bună
Uitasem. De ce nu e asa de buna ? Tu ce-ai face daca omul nu are 3000 de euro ?

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nici nu e așa bună în comparație cu implanturile, cum altfel ai fi vrut să zic?

Sunt de acord că... costă aproape dublu... el a dorit să știe variantele posibile, nu?

Edited by ripper, 09 September 2009 - 21:31.


#6
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

View PostAna_Karr, on 10th September 2009, 00:23, said:

Sa zicem ca dupa atatea extractii, unele facute mai demult, a coborat sinusul. Fac pariu ca respectivul are nevoie de un sinus lifting. Distractia asta ne costa minim 1000 euro, dupa care luam pauza cel putin 9 luni.
Apoi avem nevoie de cel putin 3 implanturi. Hai 2 implanturi. 2 implanturi  - minim 1400 euro. Mai punem si 2 dinti intre ele, inca 200 euro.
Deci am face ceva cu 2600-3000 euro.
Cat ia un tehnician  pt o scheletata ? Cu tot cu sisteme ? Maxim 1000 RON. La cat poate sa o urce medicul ? Cu bun simt poate sa ceara 4000 RON (avand in  vedere ca el nu face nimic la manevra asta, doar ia vreo 4 de amprente). La asta se adauga si corpul de punte, in care bagam vreo  6 stalpi. 600 euro.
Deci o scheletata ar putea costa 1600 euro.

Care e cea mai buna varianta dintre astea 2 ? Cea cu implanturile. Dar costa dublu.


Uitasem. De ce nu e asa de buna ? Tu ce-ai face daca omul nu are 3000 de euro ?
cate scheletate ai facut pana acum? dupa raspunsul tau detaliem daca vrei ce face sau nu face doctorul la realizarea unei scheletate! :thumbup: :nonobad:

#7
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Vreo 10-15 am facut . Dupa ce pregateam stalpii, se cam termina munca mea, in afara de amprente ! Inseamna ca am tehnicieni buni ?

Sau tu consideri ca si la probe, medicul munceste ?

Edited by Ana_Karr, 16 September 2009 - 11:04.


#8
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

View PostAna_Karr, on 16th September 2009, 13:37, said:

Vreo 10-15 am facut . Dupa ce pregateam stalpii, se cam termina munca mea, in afara de amprente ! Inseamna ca am tehnicieni buni ?

Sau tu consideri ca si la probe, medicul munceste ?
dac tu intelegi prin probe doar asezarea machetei pe camp si o simpla privire fugara,atunci putem fi si croitori si fotografi si orice vrei!
pregatirea stalpilor draga mea colega face parte din tratamentul pre sau proprotetic? :rolleyes:  asta unde se incadreaza? pregatirea stalplor pt ce tip de proteza? cum e cu crosetele ,alegerea tipurilor sau le alege tehnicianul pt tine? daca e telescopata cum e cu pregatirea bonturilor,cum se cimenteaza telescoapele? sistemele speciale de sustinere,vorbim despre ele? adaptarea lingurilor pt amprentare initiala, amprentare finala si pentru modelul duplicat? faci sabloane? cine stabileste DVO? teste fonetice se fac?
e, numai sa enumar cateva,care mi-au venit in minte la ore tarzii si mi-a trebuit ceva spatiu, dar sa le aplic in cabinet?
nu stiu daca ai tehnicieni buni dar s-ar putea sa faca ei 10-15 cu tine si nu tu cu ei! nu e o lauda sa ai tehnicieni buni,ci sa fim noi medici buni!

#9
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Hai ca nu e atat de complicat sa faci o scheletata.
Daca vrei sa vorbim din carti, iti enumar si eu una-alta , doar asa sa ma dau mare. Dar practic, lucrurile sunt foarte clare. Crosetele eu le aleg si nu trebuie sa fac vreun proiect pe tema asta. Asta cu fonatia - cine naiba face teste de fonatie la o scheletata. DVO la scheletata? Dar mai aveam dinti in gura, nu e ocluzia prabusita. Ca pacientul va  avea punte pe frontali,  e posibil sa i se pare ciudat o zi, dar asta nu e sfarsitul lumii. Se poate intampla la orice lucrare protetica.
Tu ai facut vreodata o scheletata ? Ca vad ca vorbesti din carti. Practic e mult mai simplu. O sa vezi tu.

#10
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

View PostAna_Karr, on 17th September 2009, 17:06, said:

Hai ca nu e atat de complicat sa faci o scheletata.
Daca vrei sa vorbim din carti, iti enumar si eu una-alta , doar asa sa ma dau mare. Dar practic, lucrurile sunt foarte clare. Crosetele eu le aleg si nu trebuie sa fac vreun proiect pe tema asta. Asta cu fonatia - cine naiba face teste de fonatie la o scheletata. DVO la scheletata? Dar mai aveam dinti in gura, nu e ocluzia prabusita. Ca pacientul va  avea punte pe frontali,  e posibil sa i se pare ciudat o zi, dar asta nu e sfarsitul lumii. Se poate intampla la orice lucrare protetica.
Tu ai facut vreodata o scheletata ? Ca vad ca vorbesti din carti. Practic e mult mai simplu. O sa vezi tu.
ce-ar fi sa iti trimit un link pe pm si eventual sa treci pe la clinica mea sa te convingi ca nu vorbesc "din carti"! colega,s-ar putea sa fie vorba de vreo 10 ani diferenta numai in ceea ce priveste practica ,2/3 din ei " pe afara",cred ca am facut scheletate si inca,cu teste de fonatie!

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostAna_Karr, on 17th September 2009, 15:06, said:

Hai ca nu e atat de complicat sa faci o scheletata.
Daca vrei sa vorbim din carti, iti enumar si eu una-alta , doar asa sa ma dau mare. Dar practic, lucrurile sunt foarte clare. Crosetele eu le aleg si nu trebuie sa fac vreun proiect pe tema asta. Asta cu fonatia - cine naiba face teste de fonatie la o scheletata. DVO la scheletata? Dar mai aveam dinti in gura, nu e ocluzia prabusita. Ca pacientul va  avea punte pe frontali,  e posibil sa i se pare ciudat o zi, dar asta nu e sfarsitul lumii. Se poate intampla la orice lucrare protetica.
Tu ai facut vreodata o scheletata ? Ca vad ca vorbesti din carti. Practic e mult mai simplu. O sa vezi tu.

Întreb și eu că anul ăsta fac scheletata... chiar nu-i important DVO-ul?

#12
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postripper, on 17th September 2009, 22:45, said:

Întreb și eu că anul ăsta fac scheletata... chiar nu-i important DVO-ul?
DVO - distanta verticala de ocluzie. Daca nu mai avem dinti, trebuie sa-i determinam DVO -ul. In cazul scheletatei, avem dinti. La scheletate ne lipsesc deobicei molarii, premolarii. Avem frontali. Deci avem DVO. Sub 5 stalpi, eu nu fac scheletate - dar altii fac.  
In situatiile pe care le-am avut eu, pacientii aveau dinti pe ambele arcade. Ce DVO sa determin eu ? Sa-i ridic ocluzia ? Daca omul se simte bine cu dintii lui, sa ma apuc eu sa-i mai inalt un pic ?  Sunt situatii in care dintii sunt abrazati. Dar pt asta exista modelul de studiu. Astfel tehnicianul stie cum aratau dintii omului inainte de slefuire si cu un mic exercitiu de imaginatie, isi da seama si cum erau in vremurile bune. Ar trebui sa realizeze ceva intermediar celor 2 situatii.
Primul pas la o scheletata e realizarea puntii pe dintii stalpi. Dupa proba metalului, puntea "vine" la gata. Omul la proba, sta cu puntea in gura, si spune daca se simte bine, daca simte ceva diferit, daca nu-i place ceva, etc. Eventualele probleme se rezolva atunci, pana la schelet.

Edited by Ana_Karr, 18 September 2009 - 22:48.


#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am înțeles, mulțumesc :)

#14
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Deci ma confrunt cu urmatoarea problema.Pe partea stanga jos, imi lipsesc doua masele, alea din mijloc sa ma exprim asa.Mai am una tocmai in spate de tot.Aia e intreaga.Efectiv s-au macinat dintii pana jos si a mai ramas doar radacina, ascunsa pe acolo pe undeva...Mie frica de ma bep pe mine, de dentist...Dar in acelasi timp nu prea mai am cu ce sa mananc.Doar dintii din fata...Acum intrebarea mea este...ce pot face?Exista cabinete cu laser cu ceva, sa nu ma doara?De asemenea caut un medic IN FOCSANI,sa se uite si sa-si dea cu parerea si eventual sa ajungem si la o intelegere.Dar vreau un medic care sa nu-si bata joc de dintii mei.Adica vreau un om responsabil si care sa aiba rabdare, pentru ca efectiv MIE FRICA DE MA BEP PE MN...Exista asa ceva?Ce se mai poate face?

#15
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Ai 2 posibilitati: te BEEP pe tine in continuare si cand ti s-or duce infectiile la cap sau prin gat si ajungi la urgenta incepi sa faci lucrarile necesare si sa dai o carca de bani ( ca mine ) , sau iti iei inima-n dinti si te duci pe la cateva cabinete sa-ti faci o idee si te apuci de ele, oricum, la ce ai explicat, tot o sa dai o carca de bani, da' cu cat stai mai mult cu atat mai naspa.
Pentru tratamente nedureroase cu laser si alte fantasmagorii, probabil prin 2124 undeva pe Luna. :D
Asta ti-o spune unu' care a patit-o. :)

#16
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Kappa man, am inteles ca 3 dinti la noi cu tot cu tratament si punte au costat 8 milioane.Am mai inteles ca a aparut acum un aparat cu INHALOSEDARE, cica dormi asa, esti high..si cica NU SIMTI ABSOLUT NIMIC.Eu mai am radacinile...sper sa fie buna..macare vreo una...

#17
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Vreau si eu la 8 milioane... :unsure:

#18
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Dar tu cat ai dat?Aici vorbeam de 3 masele...
Nu sunt din portelan...Sunt din altceva...cica rezistent...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate