Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Obiectiv Sigma accidentat

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Missfifi

Missfifi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.09.2009
Buna! Am o mica problema cu obiectivul meu Sigma. Acum ceva timp a fost scapat pe gresie destul de urat. N-a patit nimic prea grav. Intr-un timp focalizarea manuala mergea putin mai greu (am citit un thread asemanator despre un obiectiv tamron) dar problema s-a remediat de la sine.

Insa problema vin din partea filtrului UV pe care il aveam pus... Scopul lui era sa protejeze obiectivul, dar tocmai el l-a stricat intr-un fel. Sticla filtrului s-a crapat foarte rau, iar inelulfiltrului a intrat, intr-un punct, in interiorul obiectivului. Practic, marginea obiectivului incaleca intr-un punct inelul filtrului.

Am reusit sa scot sticla filtrului si pot sa folosesc normal obiectivul. Insa faptul ca inelul resprectiv e acolo are multe dezavantaje: nu pot pune capac de protectie (am pus la un moment dat si era sa nu-l mai scot, pentru ca se bloca in inelul de la filtru), nu pot pune un nou filtru si arata foarte urat.

Am inteles ca nu prea sunt oameni care s-ar baga in a repara obiective Sigma in Romania. La service-ul Nikon nici vorba, iar la F64 mi-au zis ca-l trimit afara, dar m-au avertizat ca o sa dureze si o sa coste foarte mult.

In aceste conditii, ce-as putea sa fac sa scot singura acel inel? Cei de la Nikon si-au dat cu parerea si au spus ca probabil singura metoda ar fi sa fie taiat... dar suna prea brutal si mi-e frica sa nu pateasca ceva lentila... Ce sa fac? Fiti inventivi!  :)

Multumesc mult!

#2
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
La Focus94 ai incercat ? Stiu ca ei se ocupau de service la obiective Sigma.

#3
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,835
  • Înscris: 12.06.2004
Focus94 e reprezentanta Sigma, poate-poate... :)
L.E. mrdobanda a fost mai rapid.

Edited by Kunzite, 08 September 2009 - 18:30.


#4
Missfifi

Missfifi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.09.2009

View Postmrdobanda, on 8th September 2009, 18:29, said:

La Focus94 ai incercat ? Stiu ca ei se ocupau de service la obiective Sigma.


La ei pe site scrie ca sunt service autorizat Pentax... Nu zice nimic de Sigma. :(

#5
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,835
  • Înscris: 12.06.2004
Nu strica insa sa intrebi.

#6
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

View PostMissfifi, on 8th September 2009, 20:20, said:

La ei pe site scrie ca sunt service autorizat Pentax... Nu zice nimic de Sigma. :(


Vorba lui Kunzite, intreaba, roaga-i, etc. Daca se poate face, nu cred ca te vor refuza.

#7
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Poți atașa o imagine cu problema?

#8
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Presupun ca inelul port-filtru, cel in care ai infiletat filtrul, este din plastic, iar inelul filtrului care e indoit, e din metal. Mai mult ca sigur ca filetul de plastic, de la inelul port-filtru, a suferit.

   Daca inelul port-filtru, nu face corp comun cu tubul primei lentile, s-ar scoate usor si nu e scump, daca e o piesa intreaga cu tubul grupului rapid, presupune demontarea lensului.

  Raspunsul primit de la Nikon, este corect, singura solutie sa se scoata rama stramba a filtrului, e sa se taie, dar nu-ti fa probleme, NU se atinge nimeni de lentila ;)

Edited by ledongreen, 09 September 2009 - 05:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate