Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Perete calcan

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mihaelac

mihaelac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.03.2005
Un perete de calcan care nu e lipit de casa vecina (exista 10-20cm spatiu liber) nu poate fi tencuit pe partea exterioara (semi-exterioara avand in vedere ca spatiul dintre case va fi inchis).

Intrebarea e din ce si cum s-ar putea construi un astfel de perete lung de vreo 20m si inalt de 4.5 m, peste primul nivel, astfel incat sa fie cat mai usor si sa sprijine si acoperisul (usor, din Tegola).

Ideea e ca BCA-ul nu se poate lasa descoperit, nici lemnul... caramizile pline sunt cam grele... iar inginerii cu care am vorbit sunt de parere ca "merge si-asa" (adica oricare din solutiile mai sus mentionate).

Alte pareri? Avantaje/dezavantaje pt. diverse solutii?

#2
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
din panouri tip sandwich din tabla umpluta cu spuma poliuretanica, care vin deja finisate pe exterior. ar fi una din solutii..

Quote

nu poate fi tencuit pe partea exterioara (semi-exterioara avand in vedere ca spatiul dintre case va fi inchis)

Quote

deea e ca BCA-ul nu se poate lasa descoperit, nici lemnul..
va fi sau nu inchis?! daca da, merge lasat bca-ul nefinisat pe (pseudo)exterior..

#3
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
Incearca sa te intersezi daca merge asa: pui foi de gips carton pe pseudo exterior (gips cartonul fiind considerat o tencuiala uscata - cvare se aplica uscat) iar apoi pui caramida. Deci practic incepi construirea peretului dinspre exterior cu aceasta tencuiala uscata apoi vii si asezi caramida. O problema ar fii intairea mortarului dintre caramizi. profilele pt prinderea gips cartonului se pot monta. Intreaba pe cineva avizat daca merge aceasta improvizatie. Bafta

#4
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
daca sunt 20 cm problema ta e foarte simpla.

zidaria se poate face din orice, iar tencuiala se va aplica din "mala" pe masura ce se ridica zidul.

in caz ca nu intelegi, spune-i oricarui zidar cele spuse de mine si iti va explica el.

c cris85: omule daca nu ai habar, abtine-te.
1. rigipsul pus la exterior (same ol' ...) nu inseamna decat bani aruncati
2. apa are initial doua efecte asupra cimentului. hidroliza si hidratare. in urma hidrolizei, cei trei silicati care intra in compozitie (alit, celit si belit) se transorma in geluri, care geluri chiar si in conditii anaerobe trec in stare cristalina.
in cuvinte mai pe intelesul tuturor, laptele de ciment nu are nevoie de aer pentru a se intari.

Edited by as xxl, 13 May 2005 - 22:57.


#5
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
Ma gandeam ca se poate finisa sau trata inainte de aplicare. in fine era doar o idee...
Si nu spune de altu ca habar n-are, daca tu spui ca rigips si gips carton este acelasi rahat  :nonobad:

Edited by c_cris85, 13 May 2005 - 23:29.


#6
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
c_cris85:
Nu te mai ridiculiza singur.. daca vezi ca dai numai raspunsuri aiurea, macar ai curajul sa recunosti si sa te pleci in fata unui om cu adevarat scolit/informat.

Ce dreaq vrei sa demonstrezi cu "diferenta dintre gipscarton si rigips"?? Eram la  lectia de trademark?.. daca n-ai folosi Rigips ci Norgips sau Lafarge, ar fi vreo diferenta in ce priveste raspunsul tau total deplasat?

Esti culmea.. stai si-asculta (si daca ai capacitatea, invata) ce spune as_xxl si nu mai da tu replici acide, ca te faci de kkt (ca sa "traduc" un cuvint folosit de tine mai sus).

Revenind.. solutia lui as_xxl e cea mai buna.. am folosit-o si eu cindva.. dar "uitasem" de ea!

#7
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003

c_cris85, on May 13 2005, 23:01, said:

Si nu spune de altu ca habar n-are, daca tu spui ca rigips si gips carton este acelasi rahat  :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>



scuse me, eu stiam ca rigips e denumirea data de o anumita firma peretilor din gips carton...nu-i asa ?

#8
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005

addicted, on May 14 2005, 00:21, said:

scuse me, eu stiam ca rigips e denumirea data de o anumita firma peretilor din gips carton...nu-i asa ?

<{POST_SNAPBACK}>

asa este, dar nu pot sa spun ca mi-am pus rigips in casa daca mi-am pus gips carton facut de o alta firma. e ca si cum a sspunee "mi-am luat niste nike adidas!"  :lol:

#9
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

c_cris85, on May 14 2005, 09:42, said:

asa este, dar nu pot sa spun ca mi-am pus rigips in casa daca mi-am pus gips carton facut de o alta firma. e ca si cum a sspunee "mi-am luat niste nike adidas!"  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>



nu va agitati :)
la fotbal constructii femei si masini se pricepe toata lumea....

cind ai nevoie de un "XEROX" la ce apelezi? la canon, mita, minolta, samd... :D

asa e la noi...facem copii xerox...folosim adidasi nike....gips-carton rigips...si exemplele pot continua.. :nonobad:

#10
mihaelac

mihaelac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.03.2005
Revenind la discutie... am ales YTONG de 25 pt. ca asa zice dl. inginer ca-i de musai (eu as fi preferat Porotherm).
Am vrut sa plachez cu polistiren, dar dupa ce-am citit pe forum si dupa ce-am vazut cum lucreaza cu polistiren zidarii mei... mai bine sa fie un perete mai rece decat sa am probleme ulterior.

Ideea cu tencuitul pe masura ce se construieste mi se pare cea mai buna, dar dupa ce-am dat jos zidul vechi mi-am dat seama ca am doar vreo 5 cm distanta fata de peretele vecin, iar muncitorii mei (zidari, firma de constructie, inginerul de santier) zic ca nu se prea poate tencui avand un spatiu asa de mic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate