Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Seppuku (1962)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Seppuku (1962)

Pe langa filmele cu samurai regizate de Akira Kurosawa si cele in care joaca Toshirô Mifune, care sunt aproape toate de mare valoare, am gasit prin topurile anilor '60 un film care m-a fermecat. Este un film care incearca sa gaseasca echilibrul dintre valorile sacre ale samuraiului (armele sale, atitudinea sa) si valorile sacre ale vietii (propriul copil).

Il recomand cu caldura!

#2
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016
Pe asta l-am vazut relativ recent , dar n-as putea sa scriu mare lucru despre el fiindca era subtitrat in portugheza. Stiu ceva limbi straine, din pacate portugheza e tot atat de straina pentru mine ca si chineza...
Sunt un fan al filmelor cu samurai , mai cu seama filmele lui Kuroswa ma prind pe mine, mi se pare cel mai "european" regizor japonez. Poate discutam pe aici despre niste filme cu samuraiuti.
Din poze , pe onoarea mea, n-am inteles mare lucru. Vine un ronin, isi ofera serviciile, sta de vorba si afla am impresia despre fiul sau ca a fost obligat sa comita seppuku. Nu ma intrebati de ce , ca habar n-am , chiar n-am inteles din portugheza aia mai nimic. Dintr-un motiv care imi ramane la fel de obscur si astuia i se cere sa se sinucida. Cam 80 % din film se consuma cu scenele in care astia se pregatesc sa se sinucida. E mult dialog, e bine filmat, sunt scene misto , dar sa mor daca am inteles mare lucru. Stiu doar ca  spre final avem o bataie draguta intre samuraiul asta care nu se mai sinucide si o gramada de samurai care asistasera la marele gest.
Cand imi voi acoperi lacunele o sa reviu cu comentarii ca filmul e bun, poate discutam putin despre el. In general iti dai seama dupa cum e filmat, dupa cum joaca actorii , chiar daca nu intelegi mare lucru din poveste ca un film e bun.

#3
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
L-am vazut de mult si nu mai tin minte exact, dar parca era vorba despre un samurai tanar care a fost fortat sa-si faca seppuku, iar cand a scos sabia, aceasta era de bambus. A fost foarte blamat(ca pentru samurai sabia e sfanta) si fortat sa faca seppuku cu sabia de bambus. Nu prea interesa pe nimeni ca a fost nevoit sa-si vanda sabia pentru a-si salva femeia bolnava. Cam atat imi amintesc.

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
L-am vazut prin 1985, asa ca imi aduc aminte cam vag...
Samuraiul cel tanar venise sa cerseasca intr-un mod mai mascat. A crezut ca va impresiona si va capata ceva.. Si cand colo, i s-a zis da, poti sa iti faci sepukku la noi.
Nu iti dam nici macar un bol de orez inainte, ca tot o sa crapi.
A, nu mai vrei? Ce e aia te-ai razgandit? Daca iti dam drumul sa pleci o sa spuna lumea ca suntem zgarciti...Si noi, familie de traditie, nu, nu suntem..
Nu noi te-am rugat sa bati la poarta noastra ..
Cam asa..
Ca sa il intelegeti ar trebui sa faceti un ciclu "Cei 7 samurai", "Sanjuro", samdp..

#5
CatalinCB

CatalinCB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 07.07.2009
Mi-aduce aminte de seria Zatoichi, samuraiul orb.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate