Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Am deschis o crama!

- - - - -
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#1
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Am deschis o crama intr-un cartier de mana a 3-a pe data de 1 septembrie. Vand vin vrac, la pet si sticle, bag in box, spumant etc. Preturile sunt bune, produsele sunt de calitate foarte buna! Adaosul comercial il tin undeva la 40% si preturile tot mici sunt.
Pe 1 sept in prima zi am avut 250 lei incasari, a doua zi 275, a treia zi 300, a patra 480, a 5-a nu am inchis inca dar deja am depasit incasarile zilei 4. Cam cat credeti ca ar fi randamentul maxim al unui astfel de magazin? Mentionez ca nu am avut vanzari en-gros dar se prefigureaza. Dati-mi sfaturi incotro s-o apuc cu aceasta afacere? Stau in dubii; distributie sau un lant de vinarii?

#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
E normal sa`ti cresca vanzarile la inceput, pt ca se duce vorba.
Eu zic sa te tii de afacerea asta, astfel incat preturile sa nu cresca si calitatea sa nu scada, si dupa ce ai sa ajungi la o vanzare zilnica de 1000 de ron spre exemplu, poate fi si mai mare si mai mica, sa te mentii acolo. Apoi sa vezi ce si cum, in ce mai investesti. Nu te bucura ca ai ajuns asa repede sus.
Oricine ajunge sus, dar nu oricine stie sa se mentina acolo :)

#3
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009

 SirLaurentiu, on 5th September 2009, 20:36, said:

E normal sa`ti cresca vanzarile la inceput, pt ca se duce vorba.
Eu zic sa te tii de afacerea asta, astfel incat preturile sa nu cresca si calitatea sa nu scada, si dupa ce ai sa ajungi la o vanzare zilnica de 1000 de ron spre exemplu, poate fi si mai mare si mai mica, sa te mentii acolo. Apoi sa vezi ce si cum, in ce mai investesti. Nu te bucura ca ai ajuns asa repede sus.
Oricine ajunge sus, dar nu oricine stie sa se mentina acolo :)


doresc sa fac si eu o crama in judetul alba intr-o comuna de munte cu multi turisti si iarna cu partie de schi...sunt si multe pensiuni deci cred ca s-ar merita...imi poti da te rog mai multe detalii despre aceasta afacere? adica de unde iei vinul, ce preturi, ce trebuie sa ai in crama...etc

#4
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007

 republikbanat, on 6th September 2009, 12:33, said:

doresc sa fac si eu o crama in judetul alba intr-o comuna de munte cu multi turisti si iarna cu partie de schi...sunt si multe pensiuni deci cred ca s-ar merita...imi poti da te rog mai multe detalii despre aceasta afacere? adica de unde iei vinul, ce preturi, ce trebuie sa ai in crama...etc
La prima vedere iti pot spune ca ar merge o crama lipita de alta afacere! Magazin universal, ceva care sa iti faca vanzare! Crama merge deschisa cand ai un cartier intreg la dispozitie, altfel, nu iti aduce venituri suficiente.
Poate ca mare lucru nu voi afla de la forumisti dar am remarcat un lucru. Clientii mei vin special pentru vin. Ei nu sunt gura casca si cumpara. Deci ei pleaca de acasa sa cumpere vin. Ei nu trec intamplator, vin pregatiti, iar cei fideli indica si din ce butoi sa le pui. Deci o crama in zona cu ,,vad bun'' e ca nuca in perete. Clientul de vin bun e capabil sa parcurga distante foarte mari doar sa-si procure bautura favorita.
Azi a plouat in dusmanie! Si eu am avut vanzare! Veneau cu umbrele, cu punga pe cap! Erau clientii mei care au cumparat si ieri si alaltaieri. Nu am vazut nici o fata noua, unii stiu ca au avut ceva de mers. Inca nu am vazut potentialul magazinului dar sunt sigur ca daca voi veni cu produse de calitate si preturi bune, vanzarea va merge!
Acum repet intrebarea: cam care ar putea fi randamentul unui astfel de magazin tinand cont de aspectele enumerate.

#5
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009

 TLGTLC, on 6th September 2009, 14:20, said:

La prima vedere iti pot spune ca ar merge o crama lipita de alta afacere! Magazin universal, ceva care sa iti faca vanzare! Crama merge deschisa cand ai un cartier intreg la dispozitie, altfel, nu iti aduce venituri suficiente.
Poate ca mare lucru nu voi afla de la forumisti dar am remarcat un lucru. Clientii mei vin special pentru vin. Ei nu sunt gura casca si cumpara. Deci ei pleaca de acasa sa cumpere vin. Ei nu trec intamplator, vin pregatiti, iar cei fideli indica si din ce butoi sa le pui. Deci o crama in zona cu ,,vad bun'' e ca nuca in perete. Clientul de vin bun e capabil sa parcurga distante foarte mari doar sa-si procure bautura favorita.
Azi a plouat in dusmanie! Si eu am avut vanzare! Veneau cu umbrele, cu punga pe cap! Erau clientii mei care au cumparat si ieri si alaltaieri. Nu am vazut nici o fata noua, unii stiu ca au avut ceva de mers. Inca nu am vazut potentialul magazinului dar sunt sigur ca daca voi veni cu produse de calitate si preturi bune, vanzarea va merge!
Acum repet intrebarea: cam care ar putea fi randamentul unui astfel de magazin tinand cont de aspectele enumerate.

nu inteleg de ce eviti sa imi raspunzi...doresti informatii sa primesti dar nu esti dispus sa dai...
ma bucur ca iti vin clientii si pe ploaie...ma bucur ca ai realizari...de 2 luni si eu ma interesez de preturi de la diferiti producatori...te am intrebat ceva...puteam face un schimb de informatii...in loc sa te lauzi puteai sa ajuti un om...dar na...asta e lumea in care traim....bafta la vanzari

#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Dar nu ti-am dat PM? Vrei sa strig in gura mare de unde si cu cat iau? Daca incercam conversatia in particular aflai tot ce aveai nevoie!

#7
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009
:death:
da vinba mea! nu am vazut pm-ul...imi  cer scuze....

#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Afacerea mea care debutase foarte bine sufera! Cauza? Hiperproductia de anul acesta. Si multa si de buna calitate. Acum toti vand vin. Preturile au scazut mult si planurile s-au schimbat. Trebuie sa supravietuiesc! Toti ma incurajeaza, dar concluzia e una singura. Afacerea nu e mare fas daca doar vinzi in magazin. Devine rentabila daca ai comenzi, distribui cantitati mari. Altfel poti doar sa-ti asiguri un salariu si cam atat! Treaba cu vinurile merge foarte bine lipita de alta afacere. Sau sa ai mai multe magazine de vinuri plasate prin cartiere. Ma gandesc foarte serios sa mai deschid o crama.

#9
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
"hiperproductie" va fi in fiecare an de prin octombrie pana dupa revelion ..

(nu stiu cum a fost prin alte parti , da' la braila a fost cam proasta via ... nu mi s-a parut hiperproductie pe aici .. )

#10
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
In zona Prahova e o productie peste medie; pretul strugurilor culesi a ajuns pe la 50-60-70 bani, in functie de soi. La aceste preturi costul productiei un litru de vin, in conditii de "casa" se invarte pe langa 1-1.2 Ron/l - foarte ieftin, dupa mine.

Atat ca am incredere ca profesionistii vor reveni rapid la magazin, chiar si cu productie buna nu e niciodata suficient :))

#11
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Dupa ce ca vanzarile sunt cum sunt, au venit cei de la Vama in control. Au descoperit ca pe un buletin de analiza nu era trecuta cantitatea. Voiau sa-mi dea 5000 lei amenda. Dupa ce le-am umplut sacosa cu sticle amenda a scazut la 300 lei. Nu va mai povestesc dialogul ca la prosti care a avut loc. Cred ca in corpurile acestea de control se afla toti betivanii si scursurile pentru ca se vedeau dupa cum ranjeau. Daca saream la cap mai repede cred ca era o amenda era doar un avertisment. Printre doua randuri unul imi explica de fapt ca ei au iesit la ,,produs''. Cert e ca s-a dat alarma si ma vor calca toate institutiile posibile pentru ,,degustari".

#12
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009

 TLGTLC, on 6th October 2009, 17:42, said:

Dupa ce ca vanzarile sunt cum sunt, au venit cei de la Vama in control. Au descoperit ca pe un buletin de analiza nu era trecuta cantitatea. Voiau sa-mi dea 5000 lei amenda. Dupa ce le-am umplut sacosa cu sticle amenda a scazut la 300 lei. Nu va mai povestesc dialogul ca la prosti care a avut loc. Cred ca in corpurile acestea de control se afla toti betivanii si scursurile pentru ca se vedeau dupa cum ranjeau. Daca saream la cap mai repede cred ca era o amenda era doar un avertisment. Printre doua randuri unul imi explica de fapt ca ei au iesit la ,,produs''. Cert e ca s-a dat alarma si ma vor calca toate institutiile posibile pentru ,,degustari".

Da-i in gat!

#13
bravo558

bravo558

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.09.2007
Exact ca la noi in tara!

Sa speram ca doar ei o sa treaca pe acolo!

#14
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Mi-a trecut supararea de ieri! Trebuie sa merg mai departe. Cu ultimele resurse incep o campanie de reclama si diversific paleta de produse. Trebuie sa mearga dar e al naibii de cald afara. Chiar si eu mi-am luat o bere! Vinul parca se opreste in gat. Am remarcat ca cele mai bune zile ca vanzari sunt cele racoroase.

#15
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
La o vanzare medie de 300 de lei / zi iti raman 3720 de lei lunar . Pe care platesti diferenta de tva , ramanand 3120 . Daca ai un angajat , cu tot cu cas si somaj , ramai cu 2.000 de lei . Daca mai ai si chirie , utilitati si alte cheltuieli nu prea pare profitabila combinatia
Pe de alta parte media aia zilnica inseamna 75 de litri / zi . Cat naiba sa bea si un cartier , avand in vedere ca nu sunt multi oamenii care consuma 1-2 l de vin in fiecare zi , 7 zile din 7 .
Pacat ca adaosul de 40% este destul de bunicel in comert , cel putin la alimente fiind mult mai mic . Distributie ai putea sa te orientezi in zonele turistice montane , mai ales catre cele care practica turismul rural , insa crede-ma ca e bataie de cap , timp si bani cheltuiti .
Asa ca..ori iei vinul mai ieftin , ori cresti vanzarile ....

#16
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 TLGTLC, on 7th October 2009, 15:17, said:

Mi-a trecut supararea de ieri! Trebuie sa merg mai departe. Cu ultimele resurse incep o campanie de reclama si diversific paleta de produse. Trebuie sa mearga dar e al naibii de cald afara. Chiar si eu mi-am luat o bere! Vinul parca se opreste in gat. Am remarcat ca cele mai bune zile ca vanzari sunt cele racoroase.

eu zic ca de revelion vinzi mai mult si dupa aia ...
daca te astepti sa vinzi tone pe zi sau sa castigi miliarde pe luna, o sa ai deziluzii.

dramuieste-ti bine costurile (fii tu si patron si muncitor ) si daca ramai in profit cu 3-4000 ron pe luna nu e ok ?

#17
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008
la inceput nu iti poti da seama cam care va fi medie deoarece lumea incearca sa vada...e bine sa ai niste clienti care iau periodic chiar daca nu iau cine stie ce cantitati .... ar fi o idee sa vorbesti sa distribui la niste restaurante etc... ce zici?

#18
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Salutare!

Felicitari pentru succesul inregistrat pana acum in afacerea ta!

Te rog, da-ne si unele detalii generale, cum ar fi capitalul de start-up, durata intocmirii documentatiei necesare deschdierii afacerii, intervalul de timp estimat amortizarii investitiei initiale, samd. Generalitati de astea, care sa ne deschida/mareasca si noua apetitul pt afaceri  :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate