Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Inglourious Basterds (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#55
blu3lion

blu3lion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.07.2007
Interesant filmul, nu mi s-a parut deloc genial, nota 8 cu indulgenta (mi-a placut finalul). Waltz a fost perfect pentru rolul lui. Cel mai mult mi-a placut Diane Krüger, arata super   :thumbup: . Shosana si soldatul au murit ca prostii, taierea scalpurilor .... dezgustator  :death:

#56
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View PostM0n0, on 2nd January 2010, 19:08, said:

1.Shoshanna a murit cu un scop. Era intentionata din start chestia asta. Doar nu crezi ca isi lasa iubirea sa moara arzand filmul in spatele ecranului si ea pleca de acolo fara o zgaraietura.
2.Da, ai dreptul la o opinie...asa zice toata lumea care nu stie sa-si justifice opinia...
1. Pai iubitul ei a scapat insa asta nu a fost aratat. De ce cred ca a scapat? Pentru ca atunci cand a venit soldatul german(nu mai stiu cum se numea) la ea in camera ea a spus ca nu mai are timp, care sugereaza ca ar fi vrut sa scape. Daca nu vroia sa scape atunci nu-l mai impusca.
2. Daca tu ai o sensibilitate pentru asemenea filme sau pentru un anumit actor din film nu inseamna ca toti trebuie sa faca la fel. Mie nu prea mi-a placut cum a jucat Brad Pitt; vocea era un pic exagerata si nu tipul lui de rol.

#57
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostNightm4re, on 2nd January 2010, 19:29, said:

1. Pai iubitul ei a scapat insa asta nu a fost aratat. De ce cred ca a scapat? Pentru ca atunci cand a venit soldatul german(nu mai stiu cum se numea) la ea in camera ea a spus ca nu mai are timp, care sugereaza ca ar fi vrut sa scape. Daca nu vroia sa scape atunci nu-l mai impusca.
Nu. Iubitul ei, cel care a aprins filmul, a murit imediat fiind inghitit de flacari. Asta e mai mult decat evident, nu avea unde si cand sa fuga. Ea a spus ca nu mai are timp din cauza ca trebuia sa aiba grija ca nimic sa nu deranjeze filmul sa mearga pana la capat. Daca ala intra si o impiedica, oprind filmul in timp ce ea vorbea pe ecran totul se ducea de rapa...tot planul lor. Amandoi s-au sacrificat pentru un bine comun si maret. Au fost martiri. Nici nu trebuie sa-ti arate ca Marcel arde, e ceva logic.

View PostNightm4re, on 2nd January 2010, 19:29, said:

2. Daca tu ai o sensibilitate pentru asemenea filme sau pentru un anumit actor din film nu inseamna ca toti trebuie sa faca la fel. Mie nu prea mi-a placut cum a jucat Brad Pitt; vocea era un pic exagerata si nu tipul lui de rol.
Tarantino face anume ca unele chestii sa para exagerate. Omul interpretat de Pitt vine dintr-o zona in care accentul asta e un lucru comun. Si totusi el zice ca se trage din indieni...de unde si scalpatul (@blu3lion). Filmul asta se vrea si un western, un spaghetti western mai exact...cowboy erau nazistii si indienii erau evreii...si asta e o poveste despre razbunare pe doua nivele de discutii, daca observi comparatiile. Un actor nu are un tip de rol, Pitt nu a fost type-cast niciodata...intotdeauna a avut roluri diverse si asta e unul din ele.

Edited by M0n0, 02 January 2010 - 19:38.


#58
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View PostM0n0, on 2nd January 2010, 19:38, said:

1. Nu. Iubitul ei, cel care a aprins filmul, a murit imediat fiind inghitit de flacari. Asta e mai mult decat evident, nu avea unde si cand sa fuga. Ea a spus ca nu mai are timp din cauza ca trebuia sa aiba grija ca nimic sa nu deranjeze filmul sa mearga pana la capat. Daca ala intra si o impiedica, oprind filmul in timp ce ea vorbea pe ecran totul se ducea de rapa...tot planul lor. Amandoi s-au sacrificat pentru un bine comun si maret. Au fost martiri. Nici nu trebuie sa-ti arate ca Marcel arde, e ceva logic.


2. Tarantino face anume ca unele chestii sa para exagerate. Omul interpretat de Pitt vine dintr-o zona in care accentul asta e un lucru comun. Si totusi el zice ca se trage din indieni...de unde si scalpatul (@blu3lion). Filmul asta se vrea si un western, un spaghetti western mai exact...cowboy erau nazistii si indienii erau evreii...si asta e o poveste despre razbunare pe doua nivele de discutii, daca observi comparatiile. Un actor nu are un tip de rol, Pitt nu a fost type-cast niciodata...intotdeauna a avut roluri diverse si asta e unul din ele.
1. Cred ca nu prea am fost atent la scena aia.
2. De acord, dar nu a imitat vocea de 'redneck' asa de bine, suna un pic exagerat atata tot.

#59
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Tocmai l-am terminat de vazut. 9/10

#60
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostNightm4re, on 2nd January 2010, 19:02, said:

I-am dat 8 asa cu indulgenta pentru ca s-a cam lungit cu dialogurile si nu prea s-a intamplat nimic in prima ora a filmului.

De aceea imi plac filmele lui Tarantino. Prima scena in care vine col. Hans Landa sa caute evrei ascunsi in casa din Franta mi se pare geniala. Vine omu' politicos, bea un pahar cu lapte, tine un discurs "casual" (parca ii un comis-voiajor nu un vanator de evrei) dar care incet, incet capata tendinte antisemite si se termina prin convingerea francezului de a-i trada pe evrei care sunt ucisi.
O alta faza care m-a distrat in scena respectiva este momentul in care francezul isi aprinde pipa iar col. Landa cere voie sa-si aprinda si el pipa (in mijlocul unui discurs legat de superioritate) si scoate mandru o pipa de 5 ori (zici ca era un saxofon, nu pipa) cat a francezului.

View PostNightm4re, on 2nd January 2010, 19:29, said:

Mie nu prea mi-a placut cum a jucat Brad Pitt; vocea era un pic exagerata si nu tipul lui de rol.

Pai, care-i tipu' lui de rol? Si-a jucat bine rolul de red-neck fara mari tangente cu cultura, in contrast cu Landa si cu SS-istul Hellstrom.

#61
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Vad pe aici tot felul de opinii, insa unele tradeaza lipsa de cultura cinematografica (probabil datorita virstei). Unora nu le-a placut ca au murit niste personaje, altora ca era cu razboi, altora dialogurile. Jesus! De ce va uitati la filme? Mai ales ale lui Tarantino.
Dialogurile, asa lungi cum li s-au parut unora, au fost delicioase, superbe. Exercitiu de teatru si cinematografie. Pur si simplu Tarantino se joaca facind filme si face filme jucindu-se cu toate mijloacele cinematografiei. Nu intelegeti? Omul asta nu face filme comerciale ca sa scoata bani, desi face si asta, e si el american. Tarantino exploreaza, incearca sa evite cliseele. Cum? Folosind clisee si ironizindu-le.

#62
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postedy_wheazel, on 3rd January 2010, 09:22, said:

Landa cere voie sa-si aprinda si el pipa (in mijlocul unui discurs legat de superioritate) si scoate mandru o pipa de 5 ori (zici ca era un saxofon, nu pipa) cat a francezului.
Pipa asta, citind undeva (parca pe imdb la trivia), e aceeasi pipa ca faimosului detectiv britanic Sherlock Holmes...cum aflam la final ca se autoproclama..."I'm a good detective."

#63
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Margarete,Decucu!

:roflmao:

#64
moviecritic

moviecritic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2010
Mi-a placut foarte mult scena din barul ala din pivnita. Genial dialogul dintre ofiterul nazist si britanic:)


In schimb nu mi-a placut deloc de Brad Pitt care a parut a interpreta rolul unui retardat. Prea fortata miscarea gurii ziceai ca-l imita pe Marlon Brando din The Godfather. Col Hans Landa a fost cel mai tare de departe.

#65
AresGrup

AresGrup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2010
ma ajuta si pe mine cineva?...am cateva intrebari de drept penal,cui ma adresez,gasescpe cineva pe acest forum?...multumesc e important


View PostAresGrup, on 6th January 2010, 04:58, said:

ma ajuta si pe mine cineva?...am cateva intrebari de drept penal,cui ma adresez,gasescpe cineva pe acest forum?...multumesc e important


e cineva???

#66
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostAresGrup, on 6th January 2010, 06:02, said:

ma ajuta si pe mine cineva?...am cateva intrebari de drept penal,cui ma adresez,gasescpe cineva pe acest forum?...multumesc e important





e cineva???
Tre' sa fie cinefil? :lol: Sau de ce ai postat aici?!
Vezi ca exista aria "Juridic".

Edited by zuv, 06 January 2010 - 09:28.


#67
Eol

Eol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 15.06.2007
genial filmul! iar Brad Pitt a jucat de nota 10+ :thumbup:

#68
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Deci absolut SUPERB :inlove: ,merita pe deplin titlul de cel mai bun film al anului 2009.Col Hans Landa mi-a placut cel mai mult,a fost fenomenal :D ,a fost interpretat foarte bine.Scena de la inceput cu Colonelul si Francezul si scena din subsol mi-au placut foarte mult,cum au fost presati de nazisti pentru a dezvalui adevarul,absolut genial.

Scena cu dialogul italienesc...fara cuvinte,am ras de mi-au dat lacrimile cum au pronuntat aia "Margareeete" si "DeCocco"  :roflmaofast:

La fazele cu taierea scalpurilor,m-am cam strambat.Cam urate acele faze,dar binevenite in film.

Genial film,nota 10/10,daca tinea 4 ore tot nu ma plictiseam,tot la fel de repede trecea timpul.Le are pe toate,de la scene horror pana la scene pline de umor.

Edited by Katta92, 10 January 2010 - 19:36.


#69
IRON_Girl

IRON_Girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 19.09.2009

View PostKatta92, on 10th January 2010, 18:33, said:

Scena de la inceput cu Colonelul si Francezul si scena din subsol mi-au placut foarte mult,cum au fost presati de nazisti pentru a dezvalui adevarul,absolut genial.

Scena cu dialogul italienesc...fara cuvinte,am ras de mi-au dat lacrimile cum au pronuntat aia "Margareeete" si "DeCocco"  :roflmaofast:
AGREED !  :thumbup:

Tarantino stie ce face  ;)

#70
enegrea

enegrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.05.2006
Cu exceptia notabila a scenelor in care apare Landa, filmul a fost slabut. Imi place Tarantino, dar asta e, mi s-a parut un film facut cam fortat.

#71
EoliThic007

EoliThic007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 22.09.2009

View Postenegrea, on 13th January 2010, 09:31, said:

Cu exceptia notabila a scenelor in care apare Landa, filmul a fost slabut. Imi place Tarantino, dar asta e, mi s-a parut un film facut cam fortat.
Asta e Tarantino :thumbup: ,nu stiu la ce te asteptai..

#72
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postenegrea, on 13th January 2010, 09:31, said:

Cu exceptia notabila a scenelor in care apare Landa, filmul a fost slabut. Imi place Tarantino, dar asta e, mi s-a parut un film facut cam fortat.
asa zic si eu, pfuai, i-au omorit pe nemti

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate