Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Inglourious Basterds (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#37
EoliThic007

EoliThic007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 22.09.2009
Un film tipic Tarantino :lol:  cel mai "psihopat" regizor din cati am vazut..acum sa nu sariti pe mine dar omu' nu are toata tigla pe casa :lol: nu cred ca intalnesti la alt regizor o asemenea violenta tipica filmelor lui,replicile au fost geniale,coloana sonora din film si ea la inaltime iar umorul si asta specific  Tarantino ridica stacheta filmului..actorii nu au dezamagit iar ce a rezultat este CEL MAI BUN FILM din 2009 vazut de mine :)

#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
genial

#39
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMosotti, on 29th November 2009, 20:11, said:

genial

E tu?

Domenic de Coco  

:lol: :lol: :lol:

#40
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Muhaha. 9.5/10
Nu stiam la ce sa ma astept de la un film de Tarantino cu Brad Pitt si actiunea in WW2.

#41
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu e chiar asa cum a fost tot laudat, dar e super fun. Americanii sunt intr-o ipostaza inedita, de partea binelui dar pe alocuri mai tampiti decat nazistii.
Scene apoteotice stil Tarantino, eu personal nu le-am gustat, mi se par demne de un copil teribilist care rastoarna casa sa demonstreze ce poate.
Vocea lui Pitt e bestiala.

#42
cleriq

cleriq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.02.2007
Crysp tata esti cam dur
Filmu e f reusit desi tarantino s a cenzurat mult din scopuri comerciale,putea si mai mult,stai calm.:)

#43
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
mie mi-a placut foarte tare filmul.
Usor previzibil, am intuit macelul din subsolul barului de cand au intrat pe usa, dar absolut tare filmul. Si Waltz e genial ca Landa....

#44
IRON_Girl

IRON_Girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 19.09.2009
Awesomeee !  :thumbup:

ps - fuck the nazis !  :thumbdown:

#45
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Da, devine oarecum cliseic daca spun "Superb. Genial. Mirific" ??? Ok. Superb. Genial. Mirific.  :P

De cand am vazut trailerul am asteptat filmul sa apara cu sufletul la gura si nu m-a dezamagit deloc. Spunea cineva ca Tarantino se intrece pe el insusi si asa este.  B)

Merita. Merita din plin!

#46
Crtx

Crtx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.12.2009
Super tare filmu...nota 10 ! Merita vazut ! :coolspeak:

#47
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009
L-am vazut este foarte urat !! O nota ? 5/10 ! Nu are nici o logica ! Doar razboaie !

#48
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postiv3sTaR, on 31st December 2009, 19:58, said:

L-am vazut este foarte urat !! O nota ? 5/10 ! Nu are nici o logica ! Doar razboaie !

Ai mai vazut ceva filme de-a lui Tarantino?

Edit: asta ii ca si cum te-ai uita la filme horror da' tie nu iti plac filmele horror, dupa care vi si spui ca is naspa.

Edited by edy_wheazel, 31 December 2009 - 20:23.


#49
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
mda, in afara de scenele tipice Tarantino, filmul mi s-a parut slab dpdv al ideii si implementarii. Un fel de povestire fantasy...

#50
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Unul din filmele bune din 2009

#51
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Un 7.5 sau 8 ar merita. Nu a fost chiar asa de bun, departe de nota 10. Mi-a placut si nu m-am plictisit vizionandul.

#52
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
De ce merita 7.5, 8, nici tu nu stii Nightm4re...asta e problemuta. In schimb, IB e cel mai bun film de anul trecut si concurent serios la Oscaruri, asta daca e nominalizat...si o sa fie in mod sigur.

Inglourious Basterds e genul de film care judeca o natie de oameni dar daca cineva sta si vede o sala de cinema in care suntem noi, se uita cu uimire ca judecam la fel ca ei. Daca a bagat cineva de seama...nazistii stateau si se uitau la un film in care erau ucisi americanii...si radeau si aplaudau. La final stim ce s-a intamplat...si noi ca faceam atunci? Aplaudam si radeam, ne bucuram de masacru, la fel cum la randul lor se bucurau de cel produs de ei. La mine in sala de cinema asa s-a intamplat. Desi nu m-am exteorizat m-am bucurat sa-i vad arzand in focul razbunarii evreilor...chiar daca totul era fictiune. E o fereastra intr-o fereastra...un experiment reusit din partea lui Tarantino.

Asta pentru ca nimeni nu a mai facut asa ceva pana acum. Nu la nivelul asta oricum. Tot ce s-a aratat pana acum ca fiind o victorie pentru aliati, in filme, s-a lasat cu gust amar, nefiind o victorie totala. Tarantino stie insa ce vrea publicul sa vada si a adus-o asa cum nu a mai vazut nimeni pana acum. Idea si implementarea au fost fara cusur, asa cum este scenariul. Daca scenariul este excelent, ceea ce e, atunci ca regizor Tarantino nu poate da gres. Si o zic din cauza ca are in spate filme extrem de bune si memorabile ca Pulp Fiction, Reservoir Dogs, seria Kill Bill (care o sa aiba un vol. 3 in 2014) si pentru cunoscatori Grindhouse.

IB e un film absolut genial despre cinema in sine. E un omagiu (Da, iar!) pentru intreaga arta cinematografica, din orice punct de vedere. Aa, si violenta e necesara intr-un astfel de film...ca poate ma iei cu "de cand e violenta o arta..."...just in case.

#53
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View PostM0n0, on 2nd January 2010, 18:41, said:

De ce merita 7.5, 8, nici tu nu stii Nightm4re...asta e problemuta. In schimb, IB e cel mai bun film de anul trecut si concurent serios la Oscaruri, asta daca e nominalizat...si o sa fie in mod sigur.
Am dreptul la o opinie nu? I-am dat 8 asa cu indulgenta pentru ca s-a cam lungit cu dialogurile si nu prea s-a intamplat nimic in prima ora a filmului. Ce-i drept, mi-a placut mult sfarsitul si cum radea Hitler cand se uita la film. Nu mi-a mai placut ca a murit Shoshanna sau cum se numea.

Edited by M0n0, 02 January 2010 - 19:06.
S-a rezolvat...


#54
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Shoshanna a murit cu un scop. Era intentionata din start chestia asta. Doar nu crezi ca isi lasa iubirea sa moara arzand filmul in spatele ecranului si ea pleca de acolo fara o zgaraietura.
Da, ai dreptul la o opinie...asa zice toata lumea care nu stie sa-si justifice opinia...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate