Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Inglourious Basterds (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postwiseguy76, on 2nd October 2009, 23:58, said:

Nu stiu ce laudati atat filmul asta, ca e plictisitoooor, frate, credeam ca nu se mai termina. Stau pana se screme asta sa doua ore sa transmita, ce? Ca nemtii sunt rai si omoara evrei, si americanii sunt buni? Si scena aia din carciuma, care nuuu se mai termina, vorbarie si iar vorbarie, fara nici o sclipire, ceva, acid, inteligent. Pur si simplu gargara obosita. Nu e mai prost decat Planet terror, da' se apropie.
Off topic:
Planet Terror e  super tare!!! Trebuie doar luat ca atare, ca pur entertainment ,fara nici o pretentie estetica. Este facut voit tamp ,cu replici de 2 lei super sablonizate ,cu personaje tembele ,cu mult "gore" , un plot de gradinita  si cu cu mult, mult umor. Este exact ce vrea sa fie adica un omagiu adus filmelor grindhouse si de pe VHS-uri din anii 80. Daca te duci pregatit sa vezi altceva normal ca iti va pare cel mai prost film din lume...
On Topic:
Daca urasti scenele cu multa vorbarie , de ce te-ai dus la un film de Tarantino ?

#20
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

View Postedigee, on 3rd October 2009, 02:03, said:

On Topic:
Daca urasti scenele cu multa vorbarie , de ce te-ai dus la un film de Tarantino ?


Imi plac dialogurile acide, specialitatea luibTarrantino, vezi- "royale with cheese" din Pulp Fiction, sau "Like a virgin" din Reservoir Dogs, dar in filmul asta e doar vorbarie goala, fara continut, mesajul daca eista e atat de ascuns, incat eu, cu parere de rau, nu l-am inteles. Singura faza demna de atentie e moul in care se razbuna gagica- le da foc nemtilor, exact cum si ei le dadeau evreilor- faza distrusa si aia de exclamatia teatrala: "this is the jewish revenge  :lol: ". Slabut.

#21
ndm

ndm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.10.2009
Mie nu mi se pare deloc slabut, chiar este foarte bine realizat si nu e greu sa intelegi ca Tarantino ironizeaza pe toata lumea in film :) Dialogurile sunt savuroase si in stilul cu care s-a facut remarcat Tarantino, comicul de situatie este si el prezent, iar personajul Hans Landa este magistral interpretat de Cristoph Waltz.

#22
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Am vazut si eu aseara filmul la cinema. L-am savurat secunda cu secunda iar actorii isi joaca rolurile exceptional. Accentul lui Pitt este demential iar unorul lui Tarantino este de asemenea savuros. De mult nu am mai vazut un film asa bun.
PS. Chiar merita mers la cinema ptr acest film

#23
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Cel mai bun film al anului si posibil, ca in timp, sa fie cel mai bun film al lui Tarantino, depasind Pulp Fiction. Pana la urma sunt doua genuri diferite, e posibil.

Totul e fost perfect...de la imagine, la personaje, de la comedie, la actiune si teroare pura, de la suspans (nemasurabil) la dialogurile Tarantino intotdeauna savuroase care starneau si mai mult atentia. Un film complet, perfect executat. Jucat excelent de Pitt si Waltz ca personajele principale din taberele opuse.
Tarantino si-a permis sa-si creeze propria istorie, in propriul stil caracteristic, facand in film cu adevarat unic care ii apartine in totalitate. Un clasic instant.

#24
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Inglourious Basterds e o poezie de film si,daca mai exista vreun dubiu,acesta a fost spulberat complet:Quentin Tarantino e un poet al cinemaului.Doar pentru ca sunt constient de avantajul proaspetei impresii pe care il are filmul asupra mea(cu toate ca atrecut deja o luna de la vizionare),nu afirm ca e cea mai savuroasa experienta cinematografica a mea si cea mai stralucita lectie de regie la care am asistat,spun ca e doar "una dintre cele mai".
In ciuda relativei sale lipse de continut,valoare acestei bijuterii-in special, regizorale-este repede recuperata prin compensarea accentuata a celorlalte aspecte constituente.Dupa parerea mea, Brad Pitt se afla la cel mai bun rol din cariera,iar Cristoph Waltz -a cata oara spus!?-e impecabil si sclipitor.Restul distributiei este si ea de un decent irepresosabil;dialogul-in dulcele stil clasic si -vizibil- atent scris.
Tarantino si el se arata inca o data de un tupeu apropae sfidator,in sensul bun al...expresiei:rescrierea istoriei intr-o asemenea maniera, in general,si,paharul cu lapte,crestarea svasticii,ciuruirea lui Adolf si altele,in particular.

Dupa Antichrist si Inglourious Basterds-aceste veritabile bombe atomice-si cu Avatarul venind tare din...fata,2009 se anunta un an memorabil.Chiar ma intreb daca mai suport inca un asemenea soc....

#25
EoliThic007

EoliThic007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 22.09.2009

View Postentity22, on 14th September 2009, 12:13, said:

si stiu o gramada de fete care urmaresc numai horror-uri,filme cu actiune,violenta..
:lol: in general fetele se uita la filme horror doar asa CA E COOL :lol:  ceva gen : "HAI FATA LA MINE SA VEDEM UN HORROR "

cat despre film inca nu l-am vazut.. o sa revin cu o parere

Edited by EoliThic007, 02 November 2009 - 15:09.


#26
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
mai inainte am vazut filmul, si ma gandeam sa zic si eu ca Waltz a jucat extraordinar, dar vad ca nu sunt primul
filmul 8.5/10

#27
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
Tare film. Nota 10 parerea mea. Actorul care l-a jucat pe Hans Landa a fost genial, iar Brad Pitt la fel.

#28
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Mie mi s-a părut un film foarte aiurea deoarece nu știu în ce gen să-l încadrez.
Pare a fi un fel de comedie neagră, dar la final demonstrează că nu-i.

Regia, distribuția sunt briliante dar scenariul este stupid.

#29
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Un film ca vinul bun: merita savurat si chiar revazut. Ca la orice film de Tarantino are scene memorabile, studiate, cu substrat si zeci de referinte la alte filme. E un film pur Tarantino.
Waltz, interpretul lui Landa, e magistral. Un actor care merita Oscarul. Brad Pitt e sters, desi are un rol important.
La scena cu Hitler care iese din loja si cere soldatilor o guma de mestecat nu mai aveam aer de atita ris.

#30
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postm3th0dman, on 21st November 2009, 10:38, said:

Mie mi s-a părut un film foarte aiurea deoarece nu știu în ce gen să-l încadrez.
Pare a fi un fel de comedie neagră, dar la final demonstrează că nu-i.

Regia, distribuția sunt briliante dar scenariul este stupid.
Pai daca iei scenariul in serios ce vrei sa-ti fac? Ce vrei sa-ti zica Tarantino? Ba, nu luati scenariul in serios la inceput? E evident...
E un spaghetti western...o combinatie perfecta intre extrem de serios si absurd de comic. Asta a fost frumusetea lui...fiind si comic nu se ia in serios. E un film ce merita vazut de mai multe ori. De ce? Pentru ca in sfarsit cineva o face...asa cum trebuie. De cate ori am vazut in trecut filme despre al doilea razboi mondial...nici unul nu s-a trezit sa arate ce simte. Acesta ne indeplineste un vis real dar si macabru...daca ar fi sa intoarcem timpul am fi gasit orice modalitate sa il stergem pe mastermindul malefic din istorie. Acesta o face in cel mai violent si spectaculos mod. Pana in momentul ala ai zice ca asa ceva ar fi fost posibil, ca poate chiar a fost o gasca de 11 oameni care au vanat nazisti fara sa respecte regulile unui razboi, poate chiar a existat o astfel de tentativa (stim doar ca au fost foarte multe) dar poate nu a reusit in final.

Dialogurile sunt geniale si ajuta cel mai mult la cladirea tensiunii pana la finalul scenii prin explozia gloantelor...terminandu-se tot cu un superb foc ce simbolizeaza razbunarea evreilor...bineinteles, tot fictiva. E ceva ce toti am fi vrut sa vedem intr-un film despre al doilea razboi mondial dar asteptarea a luat sfarsit pentru ca l-a facut omul ce vrea sa puna capat filmelor despre razboiul mondial al doilea prin acesta...

#31
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
Am vazut si io filmu' si ce pot sa zic... SUPERB! In general nu imi place deloc Tarantino, ba chiar il antipatizez la maxim, insa filmu' asta a fost ceva special. Interpretarea lu' Waltz este incredibila, insa mi-a placut si Brad Pitt cu accent de cowboy autentic. Scena cand are loc dialogu' in italiana e memorabila. Am ras cu lacrimi. Ma asteptam ca Brad Pitt sa vorbeasca cu un accent aiurea, insa in momentu' cand a scos pe gura "bongiorno", mi-a intrecut toate asteptarile si am izbucnit in ras. Si nu toate dialogurile sunt tampe si fara sens, de exemplu Landa il face din vorbe pe fermieru' francez sa ii spuna unde ascunde jidanii, sau maioru' ala neamt aduce conversatia de acolo din bodega din subsol exact unde a vrut intr-un mod subtil.

Oricum, ideea filmului e cam aceeasi cu cea din filmu' ala din '77 (pt cine l-a vazut). Si acolo planu' era sa fie bubuit un tren plin cu ofiteri de rang inalt ai armatei naziste, iar cei care ar fi trebuit sa indeplineasca planu' sunt omorati printr-o conjunctura nefericita si locu' lor e luat de niste bastarzi neinstruiti intr-ale jobului respectiv.

Edited by dmx85, 22 November 2009 - 02:36.


#32
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View Postm3th0dman, on 21st November 2009, 10:38, said:

Mie mi s-a părut un film foarte aiurea deoarece nu știu în ce gen să-l încadrez.
Pare a fi un fel de comedie neagră, dar la final demonstrează că nu-i.

Regia, distribuția sunt briliante dar scenariul este stupid.
Cum sa-l incadrezi? Nu te-ai obisnuit ca filmele lui Tarantino sa fie un gen aparte? Toate filmele lui contin actiune, umor negru, drama etc. Iar scenariul e bestial tocmai pentru ca iese din tipare si nu a fost un "inca un film despre WW2".
Filmul e de vis, un clasic Tarantino inca de la generic. De la actori pana la regie totul e superb. Iar imaginile sunt de-a dreptul dementiale! Cine se pricepe si are ca pasiune arta fotografica nu are cum sa nu savureze fiecare cadru.

#33
ThePanker

ThePanker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.11.2009
Frumos filmul merita vazut...

#34
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008
Mi-a placut! Quentin Tarantino se intrece pe sine...

#35
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
bestial.

insa cred ca se putea mai mult.

nici vorba sa intreaca Pulp Fiction.

#36
lucifer00

lucifer00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.06.2008
E normal sa nu iti placa un astfel de film, daca nu ai urmarit niciun film marca Tarantino.

Ma asteptam la un pic mai mult actiune. Un pic mai mult sange pe pereti. Dialogurile intortocheate au fost super.. LANDA magistral, dar care pana la urma are si el ca si ceilalti cate o slabiciune care il costa .
Pitt e Pitt ce sa zic. E bun bolovanu. Cel mai bun la Italiana :))  :roflmaofast:  
Faza cu Hitler cerand o guma a fost magistrala, dementiala , D-zeu pe pamant. (Oricum aia are o sosie a lu Hitler .. :)) )

Nota 8.5/10

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate