Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

The Shawshank Redemption (1994)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postdacoroman2310, on 2nd November 2009, 01:08, said:

E un film bun,frumos,emotionant si care spune multe dar nu e un film de clasa.Asa cred eu.Avand in vedere ca meritul unui film sta in ce are de spus si felul in care o spune,filmul nostru mi se pare ca"sufera" la capitolul al doilea.In primul rand,ii reprosez ca secventele de film durand de la momentul zero(inceputul filmului) si pana la intrarea in inchisoare a lui Andy sunt seci din punct de vedere dramatic si au doar rolul de a ne intriga in a-l judeca pe Andy(scop pur comercial, deci).
Momentele initiale nu conteaza pentru poveste. Noi privim povestea din moment ce intra in inchisoare, insa ne-au oferit o privire si asupra sistemului judecatoresc superficial si motivul pentru care a intrat in inchisoare.

View Postdacoroman2310, on 2nd November 2009, 01:08, said:

In al doilea rand,dupa parerea mea, sa apelezi la un narator e una dintre cele mai miselesti nascociri si un agent degradant al artei cinematografice iar ca un film cu asemenea pretentii sa recurga la folosirea unui narator,eu unul,cred ca nu e bine.
Folosirea naratorului mi s-a parut de bun gust. Adica in carti intalnesti naratori peste tot, in orice poveste si filmul asta chiar asta e...o poveste ce este la randul ei povestita in pauzele dintre scenele importante sau ce intervine scurt in momentele in care e nevoie sa se spuna ceva. Insa nu e un narator omniprezent si omniscient ca in exemplul de mai sus.

View Postdacoroman2310, on 2nd November 2009, 01:08, said:

In al treilea rand,filmul contine la un moment dat o imagine de o grosolanie pura:imaginea lui Andy strangand o funie in maini si sugerand,mai mult decat agresiv, ca acesta se va sinucide;deci,pe fondul relatarii povestii din perspectiva naratorului,coleg de suferinta al eroului nostru(deci nu omniprezent si omniscient) intervine deodata imaginea cu pricina care, dupa cum veti fi de acord si voi, e prezentata din perspectiva unui narator omniprezent si omniscient.Si asta numai ca sa amplifice megasurpriza ce ni se pregatea.Deci,pentru mine asta e un gest de neiertat pentru un film de clasa.
Asta ti-a spus tie, ca se va sinucide (desi mie nu mi s-a parut deloc ca stange funia in maini de parca o sa fie mai tarziu spanzurat cu ea...asta a spus la toti care au presupus ca la asta ii e gandul. Dar daca te uitai atent inca de la prima vizionare vedeai multe indicii prin care Andy avea altceva in gand...cererea lui a unui ciocan de pietre, dorinta unui poster imens care putem presupune cu siguranta ca o sa fie pus deasupra unei gauri din perete. Asa ca s-a folosit un gimick care a ridicat nivelul de mister, prin faptul ca nu ti-a spus fiecare detaliu. Nu tot filmul este spus din perspectiva naratorului...el povestete o data cu filmul ce a trait in momentul ala, dar fara sa intre in detaliile pe care nu le stia din cauza ca nu le-a trait...vezi si moartea pustiului. Noi vedem mai mult decat naratorul...naratorul e si el un personaj din poveste dar nu care o traieste pe toata. Plus ca unui povestitor ii este permis sa adauge si sa infloreasca atata timp cat spune adevarul cat mai mult posibil, fara sa-l modifice.

View Postdacoroman2310, on 2nd November 2009, 01:08, said:

In randul al patrulea,in afara inevitabilelor "goofs"(si exemple-s multe) faptul ca sapa un ditamai tunelul in ceea ce trebuia sa fie un simplu perete de celula vecina e de netrecut cu vederea.Asadar,la examenul de capodopera,eu l-as pica la subiectul regie(care e obligatoriu).
Celula lui Andy era ultima si cred ca asta era clar...dupa celula lui era peretele ce ducea la golul pentru instalatia sanitara a caldirii si atat. Simplu.

#20
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 03.07.2008
Cinemagia:

Quote

Anul 1947. Andy Dufresne, un tânăr bancher, este condamnat la închisoare pe viață pentru uciderea soției și a amantului acesteia, deși Andy declară că este nevinovat. În închisoare Andy il întâlnește pe Red, un negru închis de 20 de ani. Andy va pune la cale un ingenios plan de evadare, dar și de pedepsire a tiranicului director al închisorii.

Putini stiu ca regizorul este francez: Frank Darabont... :)

#21
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Mie mi s-a parut impresionata si scena spanzurarii lui Brooks in biblioteca, practic ni se arata doar picioarele atarnand-atat cat sa ne dam singuri seama de gestul batranului, dupa ce scrijelise cateva cuvinte in grinda. Omul ala a recurs la acest gest deoarece, asa cum explicase si Red, in cei 50 de ani de cand se afla acolo, devenise practic una cu sistemul. Odata iesit afara din sistem (inchisoare) nu mai stia sa faca altceva. In afara sistemului era practic inutil, in timp ce in interiorul sistemului era CINEVA!

#22
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postduculeana, on 22nd December 2009, 23:43, said:

Mie mi s-a parut impresionata si scena spanzurarii lui Brooks in biblioteca
In camera de motel, de fapt...ca doar iesise din inchisoare...

#23
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
Abia acum 5 min l-am vazut si imi pare rau ca mi-a luat asa de mult sa vad filmul asta.Sigur intra in top 5 la mine :thumbup:

#24
10Tone

10Tone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 15.01.2010
Numai mie mi se pare că  are foarte multe din Papillon??

#25
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 03.07.2008
La Papillon se pune mai mult accesnt pe ceea ce face dupa ce evadeaza...

#26
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Filmele cu naratori mi se par excelente. :)

#27
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 03.07.2008
Mda, parca-parca aduc cu documentarele...

#28
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Nici sa n-aud, da' nici sa n-aud de naratori. :death:  Conceptul de narator este ANTICINEMA. Filmul trebuie sa se exprime prin ceea ce-l individualizeaza fata de celelate arte si anume prin 'moving pictures' (in primul rand). Filmul ideal nici dialog nu ar trebui sa contina daramite naratori. Naratorul e doar un siretlic confortabil, des intalnit in cazul ecranizarilor( alt procedeu care nu e tocmai cel mai bun prieten al cinemaului) care ajuta mult la a inchega ideile intr-o poveste usor de asimilat. E drept, in cazul lui "Shawshank..." intervine destul de retinut si chiar inspirat, si mai exista exemple reusite( "A Clockwork Orange"  ,"No Country For Old Men" , "Memento" , "Platoon" ) dar de regula, pentru mine, sunt adevarate orori filme precum "Cidade de Deus" ( care ar fi fost genial daca ar fi gasit o cale de a inlocui sau macar tempera rolul naratorul) , "Le Journal  d'un Curee de Campagne" s.a.

#29
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Aseara am vazut filmul.Din partea mea are nota 9 si intra in top 10 filme preferate  :coolspeak:

#30
GNR

GNR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2010
Un film foarte bine realizat.
Ideea nu este originala, fiind inspirat din The Great Escape si alte filme.
Locul de pe imdb este ridicol.
Nu intra in primele 50 de filme realizate ever.

Edited by GNR, 28 January 2010 - 00:38.


#31
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Iar vocea lui Morgan Freeman, care nareaza... face toti banii  :peacefingers:

Edited by SINEKT, 19 March 2010 - 19:57.


#32
TheBlind

TheBlind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.04.2010
The Shawshank Redemption ramane pe locul 1 in topul preferintelor mele chiar daca este genul acela de film pe care dupa ce l-ai vazut de mai multe ori isi pierde farmecul. Dar si-a facut treaba, desi ideea este oarecum banala : justitia nedreapta este pedepsita iar Andy ajunge sa traiasca dupa propria dreptate. Totusi, Morgan Freeman joaca cel mai bine in tot filmul iar vocea lui iti da senzatia de misterios, vechi si lipsit de speranta. Tim Robbins este de asemenea un actor foarte bun dar Freeman este cel mai avantajat de rol, naratorul-personaj.

Este un film pe care il poate intelege oricine, care poate provoca aceleasi senzatii oricui, de aceea este primul in topul 250 IMDB.Pentru ca mesajul se transmite usor, rapid si ramane de efect. Am observat de fiecare data cand ma uit la The Shawshank Redemption cu cineva iar el/ea il vede in premiera, eu nu ii mai pot impartasi aceleasi senzatii pentru ca ele s-au uzat. :) Dar o data si a fost de ajuns sa il tin pe locul 1.

#33
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
si cand te gandesti ca in rolul principal trebuia sa fie Tom Hanks :) dar a refuzat rolul .

#34
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Ce mai e de adaugat despre acest film?
S-a spus tot ce era de spus.
Top 10 personal...

#35
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

View PostRocknroll, on 27th June 2010, 21:56, said:

Ce mai e de adaugat despre acest film?


Personal, filmul mi-a placut. Daca nu il vedeam dupa ce am vizionat Midnight Express (acelasi gen) probabil ca as fi spus ca e genial. Asa spun doar ca e un film foarte bun.

#36
new_wen85

new_wen85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.02.2010
Este cel mai bun film...parerea mea!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate