Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

The Shawshank Redemption (1994)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
[ http://bokunosekai.files.wordpress.com/2009/03/the_shawshank_redemption.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
De data asta te parafrazez eu:

View Posttonny77, on 2nd September 2009, 16:15, said:

este dragut filmul dar nu te da pe spate :P


#3
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006

View Posteddingro, on 2nd September 2009, 19:23, said:

De data asta te parafrazez eu:

nici chiar asa -_-

#4
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Povestea mi se pare geniala si este unul dintre cele mai bune filme vazute vreodata.

#5
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

View PostdanutHD, on 2nd September 2009, 20:30, said:

Povestea mi se pare geniala si este unul dintre cele mai bune filme vazute vreodata.

La fel cred si io. Pacat ca l-am vazut d-abia acum ( cateva zile ).

#6
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
si eu zic la fel.. ca este unul dintre cele mai bune filme :D

#7
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
E o poveste interesanta si frumoasa in acelasi timp spusa foarte frumos...dar tare ma tem ca primul loc de pe imdb l-a facut putin supraevaluat acolo.
Nu stiu/nu cred ca e cel mai bun film facut vreodata...de fapt, nici nu vreau sa fie cel mai bun. Are un mesaj frumos si e o placere de vizionat de fiecare data dar sunt atatea filme de la regizori mai mari care spun aceleasi lucruri ca in filmul asta si chiar mai multe.

#8
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
eu zic ca isi merita primul loc in imdb.

#9
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View PostM0n0, on 2nd September 2009, 21:07, said:

E o poveste interesanta si frumoasa in acelasi timp spusa foarte frumos...dar tare ma tem ca primul loc de pe imdb l-a facut putin supraevaluat acolo.
Nu stiu/nu cred ca e cel mai bun film facut vreodata...de fapt, nici nu vreau sa fie cel mai bun. Are un mesaj frumos si e o placere de vizionat de fiecare data dar sunt atatea filme de la regizori mai mari care spun aceleasi lucruri ca in filmul asta si chiar mai multe.

E un film bun cu siguranță, dar cred că poziția lui (în imdb) e mult prea subiectivă...

Edited by eddingro, 02 September 2009 - 21:08.


#10
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

View PostSima2k, on 2nd September 2009, 21:32, said:

eu zic ca isi merita primul loc in imdb.

Si eu cred la fel. Dintre toate filmele pe care le-am vazut si apar in topul imdb, acesta este cel mai interesant.

#11
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
un film superb. Nu stiu daca e cel mai bun, da' cu singuranta e intre primele 5 filme din istorie.

#12
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View PostdanutHD, on 2nd September 2009, 20:30, said:

Povestea mi se pare geniala si este unul dintre cele mai bune filme vazute vreodata.

Daca imi permiti o corectura, este unul din cele mai bune filme realizate vreodata.

View PostM0n0, on 2nd September 2009, 21:07, said:

E o poveste interesanta si frumoasa in acelasi timp spusa foarte frumos...dar tare ma tem ca primul loc de pe imdb l-a facut putin supraevaluat acolo.
Nu stiu/nu cred ca e cel mai bun film facut vreodata...de fapt, nici nu vreau sa fie cel mai bun. Are un mesaj frumos si e o placere de vizionat de fiecare data dar sunt atatea filme de la regizori mai mari care spun aceleasi lucruri ca in filmul asta si chiar mai multe.


Poti sa numesti un altul pentru locul 1, care sa fie "fara de greseala"?

#13
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Pe locul 1 se afla un film de suflet, nu un film care e facut bine pentru ca sunt o groaza care sunt facute bine. Asta e facut bine, intr-adevar, e spus bine, dar un ii lipsesc cateva elemente cu care s-ar incadra pe primul loc in sufletul cuiva. Mesajul filmului e simplu...prietenia. Pe langa asta, putine sunt de spus. Bineinteles, fiind pe locul 1 in topul imdb dar in nici un alt top, multi si l-au asumat ca fiind si cel de suflet...dar nu cred ca e adevarat.

Eu am multe filme pe care le-as pune pe primul loc. Dar pe primul loc inca se afla pentru mine Eternal Sunshine of the Spotless Mind.

#14
sasaki_kojiro

sasaki_kojiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 19.09.2008
de acord, e foarte bun, de cand l-am vazut tot caut povestirea aia dupa care e facut, dar nu reusesc sa dau de ea.

#15
Giuly

Giuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 21.10.2007
Am vazut de curand filmul,mi-a placut,dar nici pe departe cel mai bun film,cel putin nu dupa gusturile mele :D

#16
Ethera

Ethera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.11.2009
E bun filmul, dar nu foarte bun.

#17
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006

View PostEthera, on 1st November 2009, 21:27, said:

E bun filmul, dar nu foarte bun.

Ma scot din sarite posturile de genul asta.

De ce ai parerea asta? Argumenteaza, sau macar imagineaza-ti cum ar arata aria daca toate posturile ar fi de genul "e bun", "e grozav", "nu mi-a placut"... Oh, wait...

Edited by kastor, 01 November 2009 - 21:43.


#18
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
E un film bun,frumos,emotionant si care spune multe dar nu e un film de clasa.Asa cred eu.Avand in vedere ca meritul unui film sta in ce are de spus si felul in care o spune,filmul nostru mi se pare ca"sufera" la capitolul al doilea.In primul rand,ii reprosez ca secventele de film durand de la momentul zero(inceputul filmului) si pana la intrarea in inchisoare a lui Andy sunt seci din punct de vedere dramatic si au doar rolul de a ne intriga in a-l judeca pe Andy(scop pur comercial, deci).In al doilea rand,dupa parerea mea, sa apelezi la un narator e una dintre cele mai miselesti nascociri si un agent degradant al artei cinematografice iar ca un film cu asemenea pretentii sa recurga la folosirea unui narator,eu unul,cred ca nu e bine.In al treilea rand,filmul contine la un moment dat o imagine de o grosolanie pura:imaginea lui Andy strangand o funie in maini si sugerand,mai mult decat agresiv, ca acesta se va sinucide;deci,pe fondul relatarii povestii din perspectiva naratorului,coleg de suferinta al eroului nostru(deci nu omniprezent si omniscient) intervine deodata imaginea cu pricina care, dupa cum veti fi de acord si voi, e prezentata din perspectiva unui narator omniprezent si omniscient.Si asta numai ca sa amplifice megasurpriza ce ni se pregatea.Deci,pentru mine asta e un gest de neiertat pentru un film de clasa.In randul al patrulea,in afara inevitabilelor "goofs"(si exemple-s multe) faptul ca sapa un ditamai tunelul in ceea ce trebuia sa fie un simplu perete de celula vecina e de netrecut cu vederea.Asadar,la examenul de capodopera,eu l-as pica la subiectul regie(care e obligatoriu).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate