Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

The Godfather (1972)

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
h3llboy

h3llboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 02.06.2007
Un film pe care l-am vazut de 6 ori (toate 3 partile) si pe care l-as mai vedea (si am sa-l mai vad cu siguranta) de inca 6. Cartea n-am citit-o dar am trecut-o pe lista achizitiilor.
Un film cu multa substanta, o capodopera din care daca stii sa preiei ce e pozitiv (pentru ca exista si astfel de aspecte) te ajuta mult in viata. Eu unul am invatat multe din filmu asta si cred ca nu sunt singurul care spune asta.

#20
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Tineam de mult sa il vad si nu am fost dezamagit.Printre cele mai bune filme pe care le-am vazut.

#21
vampirul_18

vampirul_18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 23.01.2007
stie cineva ce vorbeºte Michael cu Turcul, in italianã (in restaurantul ãla), inainte ºi dupã ce iese din baie ?

Edited by vampirul_18, 07 December 2010 - 00:29.


#22
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Simplu: ii spune ca ceea ce s-a intamplat intre el (Solozzo) si tatal sau a fost o afacere. "Am un respect foarte mare pentru tatal tau, insa e un om de moda veche. Nu intelege ca sunt un om de onoare". Apoi ii spune lui Michael ca a ajutat familia Tattaglia , ca e un om de onoare si ca vrea pace. La care Michael ii cere garantii, Solozzo spunand " ce garantii sa-ti dau Mike, eu sunt cel vanat".

Edited by duculeana, 14 December 2010 - 18:37.


#23
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
2-ul, extraordinar!
Este la mare concurenta pentru primul loc in topul preferintelor personale, alaturi de Once Upon a Time in America.

#24
KAZONDE

KAZONDE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 02.07.2009
Il iau si eu sa vad :)

#25
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010
Cea mai buna triologie fara comentarii.

#26
OmulSpart

OmulSpart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 19.09.2011
Vazut primul, unul din cele mai bune filme vazute vreodata (si nu am vazut putine). Insa la al doilea imi venea somn nu stiu de ce. The Godfather e genul de film care te impresioneaza si prin faptul ca este un film vechi. Spre exemplu, daca acest film iesea prin 2010 va zic eu ca nu era asa cunoscut. La fel si Taxi Driver sau Scarface.

#27
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007
Dupa ce a aparut Godfather,pana si mafiotii adevarati au incercat sa-l imite.Toate cele 3 parti sunt adevarate capodopere in acest domeniu.Nici nu mai stiu de cate ori le-am vazut.

Edited by D_FENS, 23 October 2011 - 02:24.


#28
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Superb:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sKu4OYjzlw8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jazzu, 13 September 2012 - 19:57.


#29
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Frumos!

#30
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Foarte interesant primul film (pe al doilea parca l-am vazut, dar nu prea il mai tin minte, pe al treilea nu.).

Stiu ca e si cartea cu "The Godfather".

Totul a fost frumos pana cand am vazut cum a murit vito corleone :puke: .

N-am mai vazut un final atat de tampit..

#31
TeBat

TeBat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.01.2013
Un film de referinta, intr-adevar, dar partea a doua e peste. Un caz rar cand sequel-ul depaseste originalul. De a treia nici n-are rost sa pomenesc, mai bine nu-l mai faceau.

#32
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Într-adevăr, există o minoritate în ceea ce priveşte plăcerea pentru Godfather III. Nu mulţi gustă filmul ăla.

#33
Paul_Victor

Paul_Victor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.03.2013
Cred ca este si va ramane un film de referinta pentru toate generatiile.

#34
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Practic Vito Corleone are o relatie de suzeran-vasal cu oamenii din comunitatea italiana, nu degeaba se simte jignit la inceputul filmului cand Bonasera vrea sa ii ofere bani, el nu bani cere ci credinta in stilul sicilian care era ancorat ca mental inca in evul mediu, este de mentionat ca Michael numai pare atat de abil in a duce aceasta traditie, el este mult mai pragmatic, parca ar pierde din autoritatea de care se bucurase tatal sau. Asta se demonstreaza si in modul in care ii rezolva pe capii celorlalte familii, masura sa prin care ii ucide pe toti sefii arata ca numai avea acea autoritate pe care Vito o avea, in lipsa ei incepe sa ia masuri radicale sperand ca prin teroare o sa-si domine dusmani. Cea ce reusise Vito doar prin autoritatea , Michael va obtine prin violenta.

#35
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 18.02.2010
Cel mai bun film 'crime' din toate timpurile.

#36
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
am vazut pe youtube un documentar interesant despre problemele pe care le-au avut studioul Paramount si echipa de filmare cu mafia si mai ales cu Joe Colombo, nasu' familiei Profaci/Colombo:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MtWdiYn__NI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate