Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

photoshop + flash?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alex

alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 18.02.2002
ermm.... incepator.
nu stiu cum poate lumea sa faca chestiile alea asa de tari cu asa ceva.

Anyway, mi-am luat si eu azi flash mx de dragul vietii, extrem de determinat sa invat serios. Am trecut de lessons, si am vrut sa incerc cate ceva pe acolo.

Am incercat sa importez un psd: minune... eroare. Am deschis psd-ul in fireworks, l-am salvat ca png si l-am importat in flash. alta surpriza... l-am pus sa-mi importeze layerele asa cum sunt. Le-a bagat in library si la right-click, optiunea edit nu era disponibila. Si acum ce pana mea fac cu ele?

Dupa aceea, m-am uitat un pic la action-script, care seamana destul de mult cu jscriptul. Editorul e cea mai mare porcarie inventata vreodata. Nu te lasa sa scrii de mana nimic. Mai tarziu, mi-am dat seama ca poti sa ctrl-c, ctrl-v din Notepad.

De incercare, am scris un mic script care sa modifice alpha transparecy unei poze cu this._alpha si setinveral.
Cand sa testez swf-ul.... oh yay.. Macromedia Flash MX - Not Responding.

Parerea mea generala despre flash : [ http://forums.ffrepublic.com/images/smilies/puke.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta e... oi fi eu prost. Nu sunt deloc obisnuit cu flash.

Revenind la intrebarea mea... CUM IMPORTEZ UN PSD IN PORCARIA ASTA?

#2
Dany

Dany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.06.2002
Ai incercat sa-l faci TGA? Ca PSD nu cred ca o sa stie?

N-am inteles prea bine : Vrei sa importi un  PSD cu alphachanel sau ce?

#3
alex

alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 18.02.2002
:P pana la urma l-am exortat din fireworks ca png si l-am importat asa in flash.

#4
LouCypher

LouCypher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.03.2002
lol :)
psd-urile se importa via QuickTime, insa iti recomand sa nu iti bati capul cu asta. foloseshte png24 cu alpha cand exporti un psd (flashul se intelege bine cu png-urile astea).

ca sa scrii "de mana": ai o optiune in menu-ul apelabil prin triunghiul negru din coltul din dreapta sus - Expert mode (sau Ctrl-E). cu Ctrl-N se revine in modul "geek" :D.

transparentza unei poze in Flash se poate seta numai in cazul in care respectiva poza a fost convertita intr-un simbol.


nu fi dezamagit inca de Flash. nu ai vazut toate bugurile inca, asha ca mai poti fi un pic optimist. eu inca mai sunt, chiar daca injur printre dinti in fiecare zi cand deschid programul asta.

btw: nu folosi in exces bitmapuri in Flash. vor creshte dimensiunea swf-ului foarte mult + procesorul va fi foarte solicitat la vizionarea flashului. invatza un pic de Corel, Freehand sau Illustrator si deseneaza acolo vectorial pentru ca ulterior sa le importi in flash.

#5
alex

alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 18.02.2002
multumesc pentru sfaturi. Dupa vreo douza zile de flash m-am obisnuit, si e chiar interesant.

am downloadat niste fla-uri de la phong.com si acum imi bat capul cu functiile de trigonometrie si cum le foloseste ca sa creeze miscare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate