Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

PLASA INSECTE PT TERMOPAN

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Free-Your-Mind

Free-Your-Mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.07.2008
Foarte buna treaba asta cu plasele. Zilele astea incerc si eu la cei de langa Adesgo - sper sa ii gasesc. Are cineva un nr de tel de la ei, eventual in PM?
O zi buna.

#20
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
OK, cumperi rama, plasa,balamale si o asamblezi. dar unde dai gauri pentru balama pe tamplaria de pvc? Banuiesc ca nu este indiferenta pozitia acestora pe tamplarie.
Multam anticipat daca cineva ne va lumina.

#21
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Si eu as aprecia adresa magazinului de la Adesgo
Multumesc!

#22
mousy

mousy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.07.2010
As fi foarte recunoscatoare oricui m-ar putea indruma spre un magazin unde se gaseste plasa metalica pentru geamuri. Am avut pana acum o plasa destul de groasa luata din piata, dar pisica tot a reusit zilele trecute sa o rupa si a picat de la etaj. Din fericire nu a patit mare lucru, dar imi trebuie urgent alta plasa, altfel trebuie mereu sa inchid toate geamurile cand plec undeva, iar cand sunt acasa stau cu ochii pe ea sa nu se mai urce la geam. Geamurile mele sunt vechi, nu din termopan, deci mi-ar trebui doar plasa propriu-zisa pe care sa o prind cu pioneze, fara rama sau altceva. Stie careva unde as putea gasi o astfel de plasa si cam care ar fi preturile? Multumesc anticipat!

#23
klausi60

klausi60

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2007
@mousy & catre toti cei cu pisici curioase
Eu am suprapus 2 plase. Una exterioara normala pentru tantari si una interioara din fibra de sticla. Se gaseste la orice magazin cu materiale de constructii, fiind utilizata pentru tencuiala exterioara a caselor cu termoizolatie de polistiren. Deci 2 plase in loc de una. E probata in timp - ultima o am de cca.3 ani si am 2 motani de cate 6Kg si ceva care se urca pana sus pe ea. Cea de fibra e mai rara la ochiuri decat cea de tantari, dar scopul ei este sa sustina greutatea pisicii. Ar trebui acordata ceva atentie si prinderii ei pe geamuri. Daca tocurile geamurilor sunt din lemn - trebuie ceva sipcute de 10-20 mm latime si 5-10 mm grosime in functie de greutatea si curiozitatea pisicii. Se bat in cuie prinzand cele 2 plase indoite ca un tiv de tesatura. La termopane nu recomand montarea pe balamale ca se deschid usor. Pe profilul de aluminiu fix se monteaza exact ca si o singura plasa.
Succes.

#24
emoka

emoka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.02.2004

 Free-Your-Mind, on 21st June 2010, 10:30, said:

Foarte buna treaba asta cu plasele. Zilele astea incerc si eu la cei de langa Adesgo - sper sa ii gasesc. Are cineva un nr de tel de la ei, eventual in PM?
O zi buna.
Este chiar langa Adesgo

#25
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006

 tincu68, on 25th June 2010, 15:33, said:

OK, cumperi rama, plasa,balamale si o asamblezi. dar unde dai gauri pentru balama pe tamplaria de pvc? Banuiesc ca nu este indiferenta pozitia acestora pe tamplarie.
Multam anticipat daca cineva ne va lumina.
Cam târziu vin cu răspunsul, dar poate va fi de folos altcuiva:
Dacă n-ai acces pe exterior la locul unde se vor prinde șuruburile (la un geam care nu dă în balcon, spre exemplu), eu zic să faci rama, prinzi de ea balamalele, apoi o montezi în tâmplărie (partea cealaltă a balamalelor - te bagi practic prin interiorul ramei goale ca să faci asta), scoți din balamale rama (ca pe o ușă), abia acum îi montezi plasa și o pui înapoi.

#26
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

 emoka, on 27th July 2010, 14:22, said:

Este chiar langa Adesgo
Am gasit, merci. Postasem si experienta mea cu ei, si datele de contact, dar moderatorii de aici nu prea pot face diferenta intre cineva care-si face reclama, si cineva care vrea sa ajute.

Motiv pentru care mi s-a facut, din nou, lehamite de acest forum, si am hotarat s-o las mai moare cu vizitele mele pe aici.

#27
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006
Aici un tutorial pentru realizarea plaselor.  :peacefingers:

#28
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Si-a realizat cineva astfel de plase singur?
Si eu am nevoie la apartament dar ma costa destul de mult(100 euro/mp in Germania) si ne gandeam sa ni le facem singuri dar nu prea stim la ce magazine am gasi profil, balamale si ce mai trebuie, am gasi la OBI sau Pracktiker?

#29
spiridushu_andrei

spiridushu_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 21.07.2008
Unde vine Adesgo asta ? Se gasesc si rulouri la ei ?
Imi poate recomanda cineva unii care fac plase de tantari cu rulouri la preturi acceptabile ?
Din cate am citit aici se vorbeste mai mult despre plase facute pe cadru.

Va multumesc pentru orice sugestie !

#30
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Si pe mine ma intereseaza o solutie. Stau in chirie (nu am cum sa fac modificari ireversibile termopanului) si am si 2 pisici (rup orice, mananca orice insecta sau ce misca). Eventual o plasa de tantari sa o montez pe interior cumva si sa fie rezistenta bine, stau si la etaj mare.

#31
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Sa inteleg ca nu EXISTA si nu se pot gasi in comert plase metalice pentru termopan? Sau trebuie sa cauti cu lumanarea?  :lol: Rog PM cu date de contact (pentru Buc) daca aveti cunostinta de asa ceva. Multam!

#32
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Si eu caut plasa metalică pentru motani. A găsit cineva?

#33
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
cea mai ieftina solutie: gherute taiate

#34
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Degeaba le taiem gherutele pentru ca plasele pe care le avem acum sunt incorporate in rulourile exterioare si cum își lăsa motanii un pic greutatea pe ele, cum ies plasele din ghidajele laterale. As vrea sa prind cumva, pe exterior, de ghidajele de aluminiu ale rulourilor plasa metalică rezistenta la greutatea celor 3 motani :))

#35
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Grăsani motani mai ai! :)

Ai rezolvat ceva?

#36
pitica2012

pitica2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.05.2012
ti-am dat pm cu datele de contact e unde poti cumpara materialele ca sa ti le faci singur. este foarte simplu

____________________________________________

Se poate sa mai trimiteti pm-ul cu date si la mine? Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate