Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Problema cu Sony Cybershot DSC-W55

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
iuli_kyle

iuli_kyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.12.2007
Salut,

Detin un Sony Cybershot DSC-W55 si ieri am observat ca atunci cand fac poze cu blitz, pozele ies ba foarte intunecate (daca le fac noaptea va rezulta o poza full black), ba foarte luminate, majoritatea portiunilor din poza fiind albe. Camera o am de aproape doi ani, iar garantia mi-a expirat anul trecut.

Ce pot sa fac ? Este vreo piese defecta ?

Multumesc anticipat !

Edited by iuli_kyle, 02 September 2009 - 10:27.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Regleaza puterea blitz'ului, ia o distanta suficient de mare de subiect incat sa nu iasa "prea luminat", nu te astepta sa iluminezi un peisaj intreg noaptea cu blitz'ul.

#3
iuli_kyle

iuli_kyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.12.2007

 dani.user, on 2nd September 2009, 11:29, said:

Regleaza puterea blitz'ului, ia o distanta suficient de mare de subiect incat sa nu iasa "prea luminat", nu te astepta sa iluminezi un peisaj intreg noaptea cu blitz'ul.

Se observa clar ca puterea blitz-ului e mai mare decat de obicei. Problema nu e distanta, ci camera. Pana ieri scotea pozele impecabil cu blitz-ul, indiferent de zi sau noapte. Atasez doua poze si  urmeaza a treia, ceea prea luminata deindata ce o obtin :P

Prima este cu blitz, iar a doua este fara. Totusi, prima este mai intunecata decat a doua.

Attached Files



#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 30.08.2006
La prima nu se vede ca s-a declansat un blitz. A doua este o expunere corecta.

#5
iuli_kyle

iuli_kyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.12.2007
La prima s-a declansat blitz-ul, insa pare a se fi declansat mai puternic decat de obicei. Stupoare insa, imaginea este mai intunecata decat cea fara blitz.

#6
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
da-i un reset. Treci pe macro si trage 1 cadru si verifica rezultatul

#7
iuli_kyle

iuli_kyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.12.2007

 useralex, on 2nd September 2009, 22:14, said:

da-i un reset. Treci pe macro si trage 1 cadru si verifica rezultatul

I-am dat reset de mai multe ori, insa tot degeaba. Ceea ce suspectez eu este ca s-ar fi defectat o piese interna.

#8
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
si anume ce piesa interna?
Sigur da lumina flash=ul? avand in vedere distanta de modem (sau ce o fi acela) ar fi trebuit sa apara o stralucire...ceva...catusi de putin.

#9
iuli_kyle

iuli_kyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.12.2007

 useralex, on 3rd September 2009, 23:40, said:

si anume ce piesa interna?
Sigur da lumina flash=ul? avand in vedere distanta de modem (sau ce o fi acela) ar fi trebuit sa apara o stralucire...ceva...catusi de putin.

Da, flash-ul se declanseaza.

#10
ovidiu_cristian

ovidiu_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2008
Daca da flash inseamna ca are o problema de sincronizare cu aparatul...ori da inainte ori dupa declansare ,vezi daca ai prin meniul aparatului o asemenea obtiune!!

#11
sg1973

sg1973

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.02.2009
Salut,

Ai o problema cu blitz-ul...acolo are un convertor (un fel de sursa in comutatie) si ceva componente de pe acolo sunt defecte...nu prea mai ai ce-i face decat la un service Sony :(...unde te va costa destul de mult numai constatarea dapai reparatia...
Eu am un Sony Cybershot DSC-W55 CU DISPLAY-UL SPART...FUNCTIONA OK PANA SA FIE TRANTIT...ACUM E VARZA...
Il vinzi ?...daca da zi-mi te rog un pret...poate din 2 rele fac unul bun...

Multumesc.

#12
tudorel92

tudorel92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 28.03.2008
salut...am si eu o intrebare..ca sa nu mai deschid alt topic....cand fac pozele fara blitz ies blur-ate.cum pot sa fac sa iasa pozele clare fara blitz?acelasi model de camera precizat in numele topicului

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
1) Folosesti un trepied sau o improvizatie pentru a tine aparatul nemiscat daca pozezi un subiect static
2) Daca pozezi un subiect in miscare te multumesti de cum iti ies cu blitz

#14
annamaria009

annamaria009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2010
Am si eu o problema am un aparat foto SONY CYBERSHOT DSC-W55 si mi-a picat si s-a blocat obiectivul si nu se mai inchide.... stie cineva de unde pot cumpara si eu un obiectiv nou??
multumesc

#15
darkulet

darkulet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.09.2008

 annamaria009, on 1st March 2010, 10:15, said:

Am si eu o problema am un aparat foto SONY CYBERSHOT DSC-W55 si mi-a picat si s-a blocat obiectivul si nu se mai inchide.... stie cineva de unde pot cumpara si eu un obiectiv nou??
multumesc
Pot sa iti fac eu rost daca te mai intereseaza obiectivul.Daca vrei ,da-mi un mail pe [email protected] si vedem cum te pot ajuta.

#16
valli2009

valli2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.06.2009
am un dsc w55... nu am incarcator la el asa ca folosesc un incarcator universal si ma tem ca o sa se umfle bateria... ma poate ajuta cineva va rog...

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 valli2009, on 31st January 2011, 14:07, said:

am un dsc w55... nu am incarcator la el asa ca folosesc un incarcator universal si ma tem ca o sa se umfle bateria... ma poate ajuta cineva va rog...
salut... incarcator universal? adica?
bateria este NP-BG1. am avut si eu la SONY DSC H9...
aici? sau aici?
e greu rau sa cauti...

#18
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

 iuli_kyle, on 2nd September 2009, 10:25, said:

Salut,

Detin un Sony Cybershot DSC-W55 si ieri am observat ca atunci cand fac poze cu blitz, pozele ies ba foarte intunecate (daca le fac noaptea va rezulta o poza full black), ba foarte luminate, majoritatea portiunilor din poza fiind albe. Camera o am de aproape doi ani, iar garantia mi-a expirat anul trecut.

Ce pot sa fac ? Este vreo piese defecta ?

Multumesc anticipat !

   Unitatea de blitz este defecta 120%.

 valli2009, on 31st January 2011, 14:07, said:

am un dsc w55... nu am incarcator la el asa ca folosesc un incarcator universal si ma tem ca o sa se umfle bateria... ma poate ajuta cineva va rog...


     Nu se umfla bateria, ci o sa crape integratul de incarcare din acumulator si atunci nu o sa mai ai ce face cu el.Incearca pe cat posibil sa faci rost de unul original.Numai bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate