Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

caderea parului

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ilovebutterflies

ilovebutterflies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.01.2008
As dori un ajutor dinpartea voastra..  Nu a fost nimeni la un endocrinolog pentru aceasta cauza? eu am facut pana acuma toata tratamentele posibile cu revalid, hairgrow, alopexy.. vitamine, analizele sunt foarte bune, si simt ca nu ii mai dau de capat acestei probleme..
De fiecare data cand ma spal tot mai mult par imi pica..  
Si imi este teama cand o sa merg la endocrinolog ca o sa imi zica ca totul este ok si la glanda, atunci cred ca o sa ma tund zero

Attached Files



#2
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
waw...pare f serioasa problema ta...
niste dozari hormonale ai facut? sa nu fie un dezechilibru hormonal? ai nascut? iei contraceptive?

#3
ilovebutterflies

ilovebutterflies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.01.2008
pai probabil dezechilibru hormonal.. pentru ca nu mi-am inceput nici viata sexuala, deci nu iau anticoncenptionale si nici nu am nascut.
Am fost la un endocrinolog si mi-a dat sa imi fac iar analizele de sange, in a 21-a zi de ciclu..
Chiar sper sa iasa ceva, ca asa stiu ce am de facut..

#4
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008

 ilovebutterflies, on 1st September 2009, 21:29, said:

As dori un ajutor dinpartea voastra..  Nu a fost nimeni la un endocrinolog pentru aceasta cauza? eu am facut pana acuma toata tratamentele posibile cu revalid, hairgrow, alopexy.. vitamine, analizele sunt foarte bune, si simt ca nu ii mai dau de capat acestei probleme..
De fiecare data cand ma spal tot mai mult par imi pica..  
Si imi este teama cand o sa merg la endocrinolog ca o sa imi zica ca totul este ok si la glanda, atunci cred ca o sa ma tund zero


Daca prin "glanda" te referi la tiroida, sa sti ca tiroida poate functiona splendid si totusi sa existe un dezechilibru hormonal care sa duca la caderea parului. Si daca te tunzi "zero" nu vei scapa de acest dezechilibru.

In z 21 probabil ca ti s-a recomandat sa faci progesteronul pt a vedea daca exista o deficienta progesteronica in faza luteala. Aici am 2 observatii:
- z 21 este relevanta doar daca ai un ciclu de 28 de zile;
- chiar daca exista un deficit progesteronic, doar tratamentul de 10 zile pe luna cu progesteron este posibil sa nu te ajute prea mult.

Testosteronul nu ti s-a cerut sa-l faci? Este foarte important.

Oricum, ai clar nevoie de un endocrinolog bun care sa-ti stabileasca un diagnostic corect si sa primesti tratamentul corespunzator.

#5
ilovebutterflies

ilovebutterflies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.01.2008

 Nanoq, on 10th September 2009, 11:57, said:

Daca prin "glanda" te referi la tiroida, sa sti ca tiroida poate functiona splendid si totusi sa existe un dezechilibru hormonal care sa duca la caderea parului. Si daca te tunzi "zero" nu vei scapa de acest dezechilibru.

In z 21 probabil ca ti s-a recomandat sa faci progesteronul pt a vedea daca exista o deficienta progesteronica in faza luteala. Aici am 2 observatii:
- z 21 este relevanta doar daca ai un ciclu de 28 de zile;
- chiar daca exista un deficit progesteronic, doar tratamentul de 10 zile pe luna cu progesteron este posibil sa nu te ajute prea mult.

Testosteronul nu ti s-a cerut sa-l faci? Este foarte important.

Oricum, ai clar nevoie de un endocrinolog bun care sa-ti stabileasca un diagnostic corect si sa primesti tratamentul corespunzator.


Mi-a cerut urmatoarele analize :
TSH
FSH
LH
Estradiol
Progesteron
Testosteron
Cortizol
Prolactina

Am fost de dimineata sa fac, insa mi-a zis tipa de acolo ca pentru nu stiu ce analiza trebuia sa fiu trezita de 2 ore.. si am zis ca mai stau o ora acolo prin sala, apoi s-a uitat mai bine peste analize si mi-a zis parca ca Cortizolul se face doar la 8 si la 4 dupa-amiaza.
Asa ca ramane sa merg acuma la 4, si o sa imi dea analizele pe e-mail.
Pana la urma am optat pentru o clinica privata, intrucat casa de asigurar nu are fonduri pentru analizele hormonale.. si ma costa de ma ustura.
Eu chiar sper sa iasa ceva, Nanog stiu ca sa ma tund scurt nu e o solutie, dar crede-ma ca nu mai suport sa vad cat par imi pica..

Ceva endocrinolog bun prin timisoara stie careva?

#6
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008
Cortisolul se face la 8 dimineata. Nu ti-a spus medicul?

FSH-ul si LH-ul se fac de obicei in z2 sau z3.

Endocrinolog bun stiu in Bucuresti. In Timisoara din pacate nu.

#7
ilovebutterflies

ilovebutterflies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.01.2008
Cortizolul mi-a zis ca se face si la 4 dupa masa la clinica, si la rezultate chiar iti da doua valori normale.. a.m si p.m , dar asta mi-a iesit bine.
La restul, majoritatea au niste valori normale pe ANI.. intre .. si atatia ani. Si la unele sunt niste faze.. faza foliculara, ovulatorie, luteala si post menopauza.

Daca ma uit la valorile intre ani, la varsta mea, mi-au iesit toate bune.
Daca ma uit la faza luteala, care este intre a 15 si 28 zi de ciclu parca , eu facand analizele in a 21-a zi, 4 din ele imi sunt total aiurea.
Chiar sunt curioasa ce imi zice marti endocrinoloaga, pentru ca mie nu imi vine ciclul tocmai la 28 de zile. Am facut un calcul de anu trecut de cand aveam notat, si au fost vreo 3-4 luni cand mi-a venit exact la 27 de zile, dar acuma recent si la 33, 38, 23..
Si eu stiam ca acea faza e pentru ciclul regulat. Atunci chiar mi-ar parea rau pentru ca analizele ar indica ca totul este ok, si am aruncat o gramada de bani pe geam si tot nu am rezolvat nimic, bineinteles decat sa ma stresez mai tare!

#8
ilovebutterflies

ilovebutterflies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.01.2008
iata ca au trecut 3 luni de cand am postat..
am fost la 2 endocrinologi, si amandoi mi-au dau acelasi tratament : 3 luni jasmine + Selezin ACE
Tin sa zic ca sunt dezamagita, ca tot imi pica.. dar m-am gandit sa continui tratamentul inca 3 luni, eventual chiar pana la sfarsitul anului scolar sa vad ce se intampla. Sper sa dea ceva rezultate..

#9
andi_iuda

andi_iuda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.04.2008
Salut!
Am 23 de ani si ma confrunt cu caderea parului. Port parul lung de aprox 8 ani si acum pot spune ca aproape am chelit, este atat de rar de nu-mi ramane decat sa ma tund scurt. Am incercat toate tratamentele: sampoane si tincturi din farmacii, leacuri babesti, vitamine, solutii cu concentratie minoxidil (alopexy si hairgrow) dar toate astea n-au facut decat sa opreasca temporar caderea parului. Dermatologii m-au diagnosticat cu alopecie androgenetica, dar e important sa mentionez ca nu mi s-a facut nici o analiza. De asemenea mai am o problema: am mult par pe pipet/burta si pe spate. Ma gandeam ca poate am o dereglare hormonala sau ceva. Poate aici este problema si daca as restabilii un echilibru poate as reusesc sa scap de parul de pe spate si sa mi se indeseasca cel de pe cap. Astept sfaturi!

De asemenea m-am gandit la solutia finala: implantul de par. Am cautat pe net despre clinici, n-am reusit inca sa-mi formez o opinie dar din prezentarea lor, Euroclinic Bucuresti pare ok, iar la prima vedere nici nu pare asa de scumpa. Dar totusi ma intreb de ce atatia oameni (cu situatie financiara foarte buna) raman cu chelie. Oameni tineri, vedete, care purtau plete si au fost nevoite sa-l tunda din cauza "chelii". Toti acestia de ce nu-si implanteaza par. Stiu ei ceva ce eu nu stiu? Exista riscuri pe termen lung (cancer)?
Astept sfaturile voastre si va multumesc anticipat.

#10
ilovebutterflies

ilovebutterflies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.01.2008
Buna andi iuda! Imi pare rau sa aud ca si tu te confrunti cu aceasta priblema, ca multe alte femei..
Primul lucru ce mi-a sarit in ochi la postarea ta este lungimea parului. Faptul ca ai parul foarte lung de atata timp, cum ai mentionat, poate duce la caderea parului.. pentru ca greutatea lui trage.. de ce nu ai incercat sa te tunzi pana la umeri?
Implantul de par nu este o solutie, banuiesc ca nu ai inca chelie..
Primul lucru care trebuie sa faci este sa pui totul cap la cap. de cat timp iti pica parul? esti stresata? iti vine ciclul neregulat? treci printr-o perioada dificila?
Daca ai incercat atatea metode de stopare a caderii externe fara niciun rezultat, este clar : problema este una interna!
Nu astepta sa treaca timpul, si fa ceva in aceasta privinta. Du-te la un endocrinolog, fa-ti o serie de analize hormonale si afli raspunsul.  
Si nu te mai gandi la alte "filme", persoanelor bolnave de cancer le pica parul pentru ca urmeaza chimioterapia!
Ceea ce este mai important.. este sa nu te demoralizezi si deziluzionezi.

Uite, eu sunt un caz nefericit al sexului feminin :)) ma confrunt cu caderea parului din anul 2005, si a inceput odata cu venirea menstruatiei (cel putin asa ma gandesc eu). Am fost la vreo 4 dermatologi, mi-au dat pastile si solutii si tratamente N la numar, am incercat si eu de capul meu altele (am folosit revalid pastile,balsam,sampon, solutie, alopexy,minoxidil,hairgrow,vitamine,antibiotice timp de 6 luni - iti dai seama ce bun dermatologi avem in tara etc) toate fara niciun rezultat. Pana am citit pe un forum ca ar putea fi dereglare. am dat fuga la endocrinolog, mi-am facut analizele si hopa, chiar era dereglare si aveam ceva chist polichistic. Mi-a dat tratament anticonceptionale + vitamine, care le-am folosit 9 luni, ca nu e bine sa folosesti fara pauza, si pot spune ca per total, chiar a fost ameliorata caderea. erau zile cand ma spalam pe cap si nu cred ca adunam 10 fire, apoi iar incepea sa imi cada. Tot asa cu suisuri si coborasuri.. Iar acuma cand am intrerupt tratamentul, iar a inceput sa imi cada:(
Saptamana asta incep tratamentul de la ducray chronostim, am auzit ca e bun. O sa imi refac analizele sa vad daca s-a mai reglat ceva, iar de prin octombrie vreau sa incep tratament cu crescina, care e foarte scump, dar am auzit ca e foarte eficient..
Ce pot sa spun mai mult.. e greu pentru o fata care tine la parul ei, sa vada cum il pierde. Pentru mine e foarte dureros..
Va doresc multa sanatate fetelor si sa aveti grija de parul vostru :)

#11
Marcus3175

Marcus3175

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2013
Pastile pentru caderea parului - follixin.ro

#12
marcos11

marcos11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.06.2014
Mult conteaza si ce alimentatie avem. Sa nu uitam ca mare parte din vitaminele si mineralele existente in organism le luam din alimente. Mai este si stresul un factor pentru pierderea parului.

#13
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Fix aceeasi problema si la mine - caderea enorma a parului, parul oricum e scurt dar efectiv ma dispera cand il vad. Arat ca un om bolnav.
La dermato am fost, nu mi s-a facut nicio analiza - mi-au dat alopexy nu m-a ajutat. Mi s-a zis insa: asa sunteti dvs.

iau anticonceptionale de aproape 8 luni - nimic, doar ca nu mai am durerile alea inforatoare dinainte. Am fost si lla 2 endocrinologi din Buc, au ridicat din umeri. Zica ca analizele sunt bune si ma trimit la dermato.

Imi puteti recomanda un alt medic va rog?

#14
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Zinc. Doza soc de 50 mg/zi timp de 14 zile apoi reduci doza. Pe termen lung ar trebui sa iei 10 mg/zi.
Am incercat eu si a functionat.
https://perfecthairh...ur-zinc-levels/
http://lataifas.ro/m...aderea-parului/

Edited by jadcomp, 18 December 2017 - 17:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate