Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Router TP-LINK TL-R460 cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
javamamboo

javamamboo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.06.2009
Salutare, am cumparat azi un router tp link pentru a conecta doua calculatoare si pentru a le da internet dar atunci cand ma conectez la rds primesc eroare 678.
Ce pot face ca sa am internet pe cele doua calculatoare? Am incercat sa configurez routerul pentru pppoe, a mers insa la conect primesc eroarea 678. Trebuie comunicat mac-ul routerului sau am procedat eu gresit?

Edited by Ravy, 01 September 2009 - 10:59.
update titlu cu modelul exact


#2
stanionut

stanionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.07.2009
Despre ce TP-Link e vorba?
Eu iti recomand sa faci un upgrade de firmware.
Am router TP-Link 340GD in casa si nu am probleme cu el. Nu mi-a dat niciodata vreo eroare.

Edited by Ravy, 31 August 2009 - 21:54.


#3
javamamboo

javamamboo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.06.2009
Am restartat calculatorul si am refacut conexiunea de la RDS, acum merge. Primesc internet si am reusit sa fac lan-ul intre cele doua insa
Router Status
Firmware Version:	
3.5.1 Build 070321 Rel.50877na
Hardware Version:	
R460v3 1001225B
LAN
MAC Address:	
x-x1-x-EB-x-3E
IP Address:	
x.x.x.x
Subnet Mask:	
x.x.x.x
WAN
MAC Address:	
IP Address:	x.x.x.x	PPPoE
Subnet Mask:	x.x.x.x
Default Gateway:	x.x.x.x 
DNS Server:	x.x.x.x; x.x.x.x
Online Time:	0 day(s) 12:34:47	
Traffic Statistics
	Received	Sent
Bytes:	82446977	2840975
Packets:	59937	37319
System Up Time:	
0 day(s) 12:34:53
cum fac sa am internet si pe celalat calculator? Ce setari trebuiesc facute in router?

#4
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006
Pune rezultatul ipconfig /all de PE AMBELE calculatoare si mentioneaza pe care merge si pe care nu... Pentru ce ti-am cerut NU MAI CENZURA decat mac-ul din rezultate!!!

Bafta!

LE: pppoe TREBUIE sa setezi pe router si NU MAI TREBUIE sa ai aceea conexiune pe nici un calculator. STERGE conexiunea de pe toate calculatoarele!

#5
javamamboo

javamamboo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.06.2009
Windows IP Configuration



Host name............: pc-123412312a33
Primary Dns Suffix....:
Node type:Unknown
Ip Routing Enabled:No
WINS Proxy Enabled........:No


Ethernet adapter Local Area Connection:


Connecion-specific DNS Suffix:
Description..............:realtek ......
Pysical Adress.............
Dhcp Enabled.......:No
Ip Address:192.168.1.101
Subnet mask............:255.255.255.0
Default Gateway.........:
Dns Servers ............:213.154.124.1; 193.231.252.1    


Acesta de mai sus e calculatorul pe care nu merge internetul, pot sa-i dau ping, pot sa-l vad in jocuri
insa nu putem sharui fisiere sau nu ne putem vedea in retea desi facem parte din acelasi WORKGROUP.


Windows IP Configuration

Host Name............:a0s98ddd05sl
Primary Dns Suffix........:
Node type............:Unknown
Ip Routing Enabled.......:no
WINS Proxy Enabled.........:no

Ethernet adapter Local Area connection:

Connection-specific DNS Suffix:
Description.........:Realtek
Physical Adress:
Dhcp enabled..........:YES
Autoconfiguration enabled: yes
Ip adress:192.168.1.100
Subnet mask.....:255.255.255.0
Default gateway......:192.168.1.1
DHCP SERVER 192.168.1.1
DNS SERVERS:213.154.124.1
193.231.252.1

Lease optained....tuesday, september 01,2009 11:23
Lease expires tuesday, september 01,2009 1:23  >Pe acest calculator merge internetul.
Si tot. Doar pe celalalt nu merge internetul, si nu-l pot vedea in retea pentru a sharui documente.
Si nici pe mine nu ma vad in workgroup desi am verificat daca facem parte din acelasi workgroup si facem.
Multumesc si scuze ca am cenzurat.
Ps:Eu am mers la quick setup>am setat pppoe si mi-am pus datele acolo, nu ma mai conectez prin iconita aceea de pe desktop.

Edited by javamamboo, 01 September 2009 - 11:10.


#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006
Pune si pe primul calculator sa obtina ip-urile automat si testeaza asa. Daca tot nu merge mai pune odata rezultatul ipconfig /all de pe acel calculator.
p.s. Din cauza ca ai cenzurat primul rezultat nu am putut vedea ce ip are routerul pe wan si ce ip are pe lan... Din acest motiv nu avem de unde sa stim daca 1.routerul este conectat la net 2.care este ipul de lan al routerului si s-ar putea sa ne invartim in jurul cozii. data viitoare cand cenzurezi cenzureaza doar o parte din ipuri dar nu ultimele doua "seturi de numere"...

Bafta!

#7
ovidiul

ovidiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.01.2006
primul pc nu are gateway setat...

#8
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006
sau a fost iar cenzurat...
n-avem de unde sa stim...

:(

#9
javamamboo

javamamboo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.06.2009

View PostRavy, on 1st September 2009, 12:42, said:

sau a fost iar cenzurat...
n-avem de unde sa stim...

:(
NU e nimic cenzurat, nu scrie nimic de aceea nu e nimic acolo.
Tot ce scrie acolo e exact ce primesc in ipconfig/all pentru amandoua calculatoarele. Nu am scris doar mac-ul in rest e tot.


Am rezolvat, le-am pus sa obtina automat ip-ul si tot, iar acum merge. Va multumesc. Daca mai intampina cineva problema asta, mergeti la quick setup, pppoe, user si parola, apoi bifati in network sa obtina automat ip,dns si tot.
Va multumesc mult.

Edited by javamamboo, 01 September 2009 - 12:33.


#10
postoser

postoser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.09.2010
Nu vad router-ul de pe calculator

Buna ziua tuturor.
Am asa o problema:
Am facut o retea intre 2 calculatoare prin router TP-Link(TL-R460) pentru a avea intrenet
IP intern al routerului este 192.168.1.254
La calculatoare respectiv 192.168.1.3 , 4. In configurari la router sunt permise aceste ip-uri, nu este activat firwall-ul, dar:
La un calculator am internet fara probleme, dar la celalalt doar retea locala, adica daca dau ping intre calculatoare merge de la unul la altul fara probleme, inclusiv reteaua Windows, dar daca dau ping la 192.168.1.254 de la calculatorul care nu am internet nu merge. request time out.

Poate sa imi spuna cineva in ce ar putea fi problema.

P.S. Ambele calculatoare au Windows XP SP2.
Si aceeasi problema este chiar daca schimb IP intern la route (am incercat 192.168.1.1 si 192.168.1.10)

P.P.S Mentionez ca mai inainte exact acest route a lucrat foarte bine cu alt calculator (in schimbul celui cu problema) si de asta presupun ca este o problema cu serviciile de la calculator. (Serviciile calculatorului sunt setate implicit). Am facut incercari si cu firewall-ul oprit pe calculator

Edited by Ravy, 02 September 2010 - 13:26.


#11
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006
Pune print screenuri/detalii cu setarile de pe calculatorul cu care ai probleme si de pe router.
Mai exact rezultatul comenzii "ipconfig /all", precum si setarile de LAN si WAN de pe router.

Bafta!

#12
postoser

postoser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.09.2010
Nu prea pot acum sa fac acest lucru

Sunt in alta parte a orasului. Dar cu prima ocazia o sa pun. Daca asta este foarte important. Doar ca pot sa mentionez ca Masca si Poarta din configurarile TCP-IP sunt identice la ambele calculatoare. Am schimbat si cablurile in router cu locurile si tot degeaba.

#13
LOSTE2000

LOSTE2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.08.2011
salut am si eu o problema cu modelul . TL-R460 , observ ca daca imi bag calculatorul prin el viteza la net imi scate considerabil viteza  ceva de genu din 100 mbps la 35 mbps
daca imi bag mufa  de la provider direct in calculator viteza e ok , m-am uitat prin interfata lui dar nu am gasit nici o setare pt fractionarea vitezei sau ceva de genu !!!
am facut update de firmware si reset factory setings dar nimic tot asa imi fractioneaza viteza indiferent ca e un calculator sau mai multe conectate . daca stie cine-va ceva ? ms

#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
atat poate acel router. ai nevoie de ceva mai performant.

exemple: http://www.ubnt.com/...dge-router-lite
   http://routerboard.com/RB2011iL-IN

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate