Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Domeniul profetic,profetii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2783 replies to this topic

#19
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postkruger, on 3rd September 2009, 22:45, said:

Am citit zeci de carti, romane de mii de pagini si imi plac si acum la nebunie. Dar una e cand vorbesti despre Shogun sau Jules Verne si alta e cand fabulezi despre ''domeniul profetic'' si amesteci idei din Biblie cu imaginatia...bogata... a unora. Oricum ar fi, eu ti-am spus ca nu conteaza ce scrii tu acolo, cine se apuca sa citeasca o carte pe sarite, asteptand urmatorul ''episod'' al lui enohabel ...?

kruger pentru tine nu conteaza ori ca il pun tot odata materialul ori pe episoade
poate nu intereseaza pe nimeni de pe forum la ora actuala
dar poate vine intr-o zi  pe forum omul care stie sa deosebeasca valorile spirituale

numai bine

#20
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 10.09.2008

View Postjeremiah, on 3rd September 2009, 21:47, said:

Nu exista nici o contradictie ..decat in capul dogmaticilor care nu deosebesc sireturile pantofului de pantof .
E vb despre timpul trecut ....<daca cineva a pacatuit>////DINTRE ALESI ...
APOI SCRIE <Cine este nascut (adica la timpul prezent )...nu mai pacatuieste >.....
fa diferenta enoh ...intre trecut si prezent ...

jeremiah, unde ai citit "explicatia" aceasta? Vrei sa spui ca exista pacatosi care nu pacatuiesc? Poti sa dai un nume? Cred ca nu...

Apoi, in text nu e vorba deloc despre timpul trecut!!! In greaca ambele verbe sunt la prezent, dar primul este in varianta aorista, care da ideea unei actiuni posibile, al doilea la prezentul continuu - actiunea tocmai se desfasoara. Ca in engleza you sin (in general, nu neaparat acum sau luna acesta)- you are sinning (tocmai practici pacatul).

Sa fim seriosi! Pacatosii sunt pacatosi. Oricat ar incerca sa nu mai fie. Dar au un mijlocitor la Tatal pentru iertare.
Chiar Ioan a scris:
1:8 Daca zicem ca nu avem pacat, ne inselam singuri si adevarul nu este in noi.

#21
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postenohabel, on 4th September 2009, 20:29, said:

dar poate vine intr-o zi  pe forum omul care stie sa deosebeasca valorile spirituale
Tocmai, ca nu ai nimic spiritual acolo.

Daca esti om spiritual, atunci explica de ce Ierusalimul este numit Sodoma si Egipt? Cu PROBE, nu cu "se refera la".

Apocalipsa 11

8Și trupurile lor moarte vor zăcea în piața cetății celei mari, care, în înțeles duhovnicesc, se cheamă ,,Sodoma`` și ,,Egipt``, unde a fost răstignit și Domnul lor.

Care este intelesul duhovnicesc si care sunt versurile care il definesc? Ca tot te bagi la d-astea grele.......

Edited by zexelica, 04 September 2009 - 23:27.


#22
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postzexelica, on 5th September 2009, 00:24, said:

Tocmai, ca nu ai nimic spiritual acolo.

Daca esti om spiritual, atunci explica de ce Ierusalimul este numit Sodoma si Egipt? Cu PROBE, nu cu "se refera la".

Apocalipsa 11

8Și trupurile lor moarte vor zăcea în piața cetății celei mari, care, în înțeles duhovnicesc, se cheamă ,,Sodoma`` și ,,Egipt``, unde a fost răstignit și Domnul lor.

Care este intelesul duhovnicesc si care sunt versurile care il definesc? Ca tot te bagi la d-astea grele.......

pai e o intrebare prea simpla pentru mine
cei 2 martori vor zacea in piata cetatii adica Ierusalimului actual(unde a fost rastignit Domnul)
iar faptul ca Ierusalimul si poporul Israel sunt asemanati de Domnul cu Sodoma si Egipt este des intalnit in profetiile lui Ieremia

da iti pun si eu o intrebare
ce forma geometrica avea piatra din capul unghiului care sa folosit la zidirea templului pe timpul lui Solomon???

#23
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postlogic1, on 4th September 2009, 23:19, said:

jeremiah, unde ai citit "explicatia" aceasta? Vrei sa spui ca exista pacatosi care nu pacatuiesc? Poti sa dai un nume? Cred ca nu...

Apoi, in text nu e vorba deloc despre timpul trecut!!! In greaca ambele verbe sunt la prezent, dar primul este in varianta aorista, care da ideea unei actiuni posibile, al doilea la prezentul continuu - actiunea tocmai se desfasoara. Ca in engleza you sin (in general, nu neaparat acum sau luna acesta)- you are sinning (tocmai practici pacatul).

Sa fim seriosi! Pacatosii sunt pacatosi. Oricat ar incerca sa nu mai fie. Dar au un mijlocitor la Tatal pentru iertare.
Chiar Ioan a scris:
1:8 Daca zicem ca nu avem pacat, ne inselam singuri si adevarul nu este in noi.

si atunci ce faci cu versetul acesta ...

6. Oricine rămâne în El, nu păcătuiește; oricine păcătuiește, nu L-a văzut, nici nu L-a cunoscut. :D
7. Copilașilor, nimeni să nu vă înșele! Cine trăiește în neprihănire, este neprihănit, cum El însuși este neprihănit.
8. Cine păcătuiește, este de la diavolul, căci diavolul păcătuiește de la început. Fiul lui Dumnezeu S-a arătat ca să nimicească lucrările diavolului. 1 Ioan 3.

sau acesta ,,,

9. Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuiește, pentru că sămânța Lui rămâne în el; și nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.  :D

Edited by jeremiah, 07 September 2009 - 14:42.


#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postjeremiah, on 7th September 2009, 15:41, said:

si atunci ce faci cu versetul acesta ...

9. Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuiește, pentru că sămânța Lui rămâne în el; și nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.  :D

Simplu.

Coloseni 2

13Pe voi, cari erați morți în greșelile voastre și în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viață împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greșalele.

Cum in rai nu intra pacatosi, TOATE inseamna chiar toate.

Pacatul este calcarea Legii.

1 Ioan 3

4Oricine face păcat, face și fărădelege; și păcatul este fărădelege.

Deci, orice porunceste Legea (crezi, asculta, fii perfect, alege binele, etc.) si nu faci este pacat. Nu esti perfect? Esti pacatos.
Insa, celor salvati le-a platit TOATE pacatele, deci salvarea nu se poate pierde, dupa cum invata bisericile pacatoase. Dumnezeu nu plateste TOATE pacatele si dupa aia sa te puna INCA ODATA la plata.

Romani 6

10Fiindcă prin moartea de care a murit, El a murit pentru păcat, odată pentru totdeauna; iar prin viața pe care o trăiește, trăiește pentru Dumnezeu.

#25
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
tocmai asta le-am zis...si eu ..

Quote

Nu exista nici o contradictie ..decat in capul dogmaticilor care nu deosebesc sireturile pantofului de pantof .

E vb despre timpul trecut ....<daca cineva a pacatuit>////DINTRE ALESI ...

APOI SCRIE <Cine este nascut (adica la timpul prezent )...nu mai pacatuieste >.....

fa diferenta enoh ...intre trecut si prezent ...

mai citeste ROMANI 7 ...APOI VEZI CE ZICE PAVEL in Romani 8 ...

capit 7 e la trecut ....iar 8 la prezent ....s.a.m.d!


Nimic nu intelegeti din Biblie .,.nimic ,.,.. biggrin.gif
logic1 Data 3rd September 2009, 21:07


#26
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Ancora

Săbiile noastre creșteau la fiecare nivel și la un moment dat chiar am vrut să renunț la sabia mea pentru că aveam impresia că nu voi mai avea nevoie de ea la nivelurile mai înalte. M-am hotărât, ca din întâmplare, s-o păstrez, gândin­du-mă că trebuie să-mi fi fost dată cu un motiv anume. Apoi, pentru că terasa pe care stăteam era foarte îngustă și devenise nespus de alunecoasă, mi-am înfipt sabia în pământ și m-am legat eu însumi de ea, ca să pot continua să trag împotriva dușmanului. Atunci am auzit vocea Domnu­lui, spunându-mi: „Ai folosit înțelepciunea care te va ajuta să-ți continui urcușul. Mulți au căzut, deoarece n-au știut să-și folosească sabia pentru a se ancora. "Nimeni nu părea să fi auzit această voce, dar mulți au văzut ce făcusem și mi-au urmat exemplul.
M-am întrebat de ce Domnul nu mă învățase mai devreme cum să procedez, deși știam că, într-un fel, El făcuse lucrul acesta. Cugetând la această problemă, am început să înțeleg că întreaga mea viață fusese o pregătire pentru această oră. Știam că pregătirea mea era propor­țională cu supunerea mea față de Domnul și cu ascultarea vocii Lui de-a lungul întregii mele vieți, Știam de aseme­nea că datorită unui motiv anume, înțelepciunea și înțelegerea pe care le aveam acum nu-mi puteau fi nici sporite, nici luate în timpul acestei bătălii. Eram recunoscător, îi mulțumeam Domnului meu pentru fiecare încercare prin care trecusem în viață, și regretam că nu le apreciasem îndeajuns în momentul trăirii lor. Nu peste multă vreme am ajuns să-i lovim pe demoni cu o precizie aproape perfectă. Din armata dușmană, mânia a început să se ridice ca focul și pucioasa. Creștinii prinși în acea armată au început să simtă focul mâniei demonilor. Unii se înfuriaseră atât de tare încât aruncau cu săgeți unii împotriva altora, în mod normal, acest lucru ar fi fost foarte încurajator, dar cei care sufereau cel mai mult erau creștinii care se aflau în tabăra dușmanului. Știam că în ochii lumii aceasta părea o dezintegrare de neînțeles a creștinismului însuși.
Unii dintre aceia care nu-și folosiseră săbiile ca ancore puteau să doboare mulți vulturi la pământ, dar ei erau de asemenea mult mai ușor de doborât de pe terasele pe care se aflau, în căderea lor, unii se opreau la vreun nivel inferi­ or, iar alții se rostogoleau până jos de tot și de acolo erau ridicați și duși de vulturi, în ce mă privește, foloseam fiecare clipă liberă pe care o aveam încercând să-mi înfig sabia mai adânc în terasă, ori încercând să mă leg mai sigur de aceasta. De fiecare dată când procedam astfel, înțelepciu­nea veghea lângă mine, așa că am înțeles că ceea ce făceam avea o importanță foarte mare.


\va urma

#27
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on 8th September 2009, 00:58, said:

Simplu.

Romani 6

10Fiindcă prin moartea de care a murit, El a murit pentru păcat, odată pentru totdeauna; iar prin viața pe care o trăiește, trăiește pentru Dumnezeu.

....tipic pt. tine.....fraze scoase din context.....cum ramane atunci cu cei
convertitzi si despre care mai apoi ...scrie apostolul ....ca din iubire pt. lume....l-au
parasit..... :mellow:
....si chiar apostolul.....de ce declara ca este intr-o lupta continua...pt. ca
sa nu cada si sa fie lepadat.... :huh:
....scriptura declara f. exact......prin Jertfa oricine poate fi scris in Cartea Vietzii....dar
la fel de bine poate fi sters....daca se reintoarce in ,,mocirla,, pacatului..... :rolleyes:

#28
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 9th September 2009, 10:23, said:

....tipic pt. tine.....fraze scoase din context.....cum ramane atunci cu cei
convertitzi si despre care mai apoi ...scrie apostolul ....ca din iubire pt. lume....l-au
Te rog sa-mi arati unde scrie ca erau salvati, ca aveau Duhul. Iar, daca nu scrie, faptul ca mergeau la biserica nu inseamna nimic, dupa cum nici sarguinta lui Iuda pt cauza crestina n-a insemnat. Aia nu au fost niciodata salvati.

Romani 14:4
Cine ești tu, care judeci pe robul altuia? Dacă stă în picioare sau cade, este treaba stăpînului său; totuș, va sta în picioare, căci Domnul are putere să -l întărească pentru ca să stea.

Neeeeeext!!!!

#29
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on 10th September 2009, 00:48, said:

Te rog sa-mi arati unde scrie ca erau salvati, ca aveau Duhul. Iar, daca nu scrie, faptul ca mergeau la biserica nu inseamna nimic, dupa cum nici sarguinta lui Iuda pt cauza crestina n-a insemnat. Aia nu au fost niciodata salvati.

Romani 14:4
Cine ești tu, care judeci pe robul altuia? Dacă stă în picioare sau cade, este treaba stăpînului său; totuș, va sta în picioare, căci Domnul are putere să -l întărească pentru ca să stea.

Neeeeeext!!!!

.....caci D-ul doreste ca NIMENI sa nu piara .....ci toti sa aiba viatza vesnica....parca
asa scrie Nuuu-i asaaa ?..... ;) ......cu preluare de la tine -----> Neeeeeext!!!!..... ;)

Edited by leoluke, 11 September 2009 - 09:17.


#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 11th September 2009, 10:15, said:

.....caci D-ul doreste ca NIMENI sa nu piara .....ci toti sa aiba viatza vesnica....parca
asa scrie Nuuu-i asaaa ?..... ;) ......cu preluare de la tine -----> Neeeeeext!!!!..... ;)

Nimeni, cine? Toata omenirea? OUDEIS nu inseamna intotdeauna toata omenirea. Niciunul din cei salvati, impune restul Scripturii. Ca Dumnezeu daca nu voia sa piara, nu ii punea la plata.

OUDEIS si PAS, PANTAS definesc multimi stabilite de restul Scripturii.

Asta ANULEAZA versul asta?

Romani 14:4
Cine ești tu, care judeci pe robul altuia? Dacă stă în picioare sau cade, este treaba stăpînului său; totuș, va sta în picioare, căci Domnul are putere să -l întărească pentru ca să stea.

Meritul este al lui Dumnezeu, nu al omului.

#31
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on 11th September 2009, 11:41, said:

Nimeni, cine? Toata omenirea? OUDEIS nu inseamna intotdeauna toata omenirea. Niciunul din cei salvati, impune restul Scripturii. Ca Dumnezeu daca nu voia sa piara, nu ii punea la plata.

OUDEIS si PAS, PANTAS definesc multimi stabilite de restul Scripturii.

Asta ANULEAZA versul asta?

Romani 14:4
Cine ești tu, care judeci pe robul altuia? Dacă stă în picioare sau cade, este treaba stăpînului său; totuș, va sta în picioare, căci Domnul are putere să -l întărească pentru ca să stea.

Meritul este al lui Dumnezeu, nu al omului.

.....nu incurca meritul.. cu dorintza lui D-zeu..... :rolleyes:

Edited by leoluke, 11 September 2009 - 14:48.


#32
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 11th September 2009, 15:48, said:

.....nu incurca meritul.. cu dorintza lui D-zeu..... :rolleyes:
Ma, Lio, inchinator la cucoane schizofrenice :lol: , iti arat un vers unde NICIUNUL nu sunt TOTI.

Luca 4:27
Și mulți leproși erau în Israel, pe vremea proorocului Elisei; și totuș niciunul din ei n'a fost curățit, afară de Naaman, Sirianul.``

1 Corinteni 1:14
Mulțămesc lui Dumnezeu că n'am botezat pe niciunul din voi, afară de Crisp și Gaiu,

Galateni 1:19
Dar n'am văzut pe niciunul altul dintre apostoli, decît pe Iacov, fratele Domnului.

In aceste cazuri, Scriptura a completat pe loc, insa posibilitatea ca NICIUNUL sa nu fie TOTI OAMENII exista.

Acesti NICIUNUL sunt definiti in Scriptura foarte exact:

Ioan 17:12
Cînd eram cu ei în lume, îi păzeam Eu în Numele Tău. Eu am păzit pe aceia, pe cari Mi i-ai dat; și niciunul din ei n'a perit, afară de fiul pierzării, ca să se împlinească Scriptura.

Deci, NICIUNUL - urmeaza definirea multimii - DIN CARE I-A DAT TATAL nu au pierit.

Tu izolezi versurile de restul Scripturii, nu eu..... Scriptura se explica numai prin Scriptura. Tu ai izolat versul si ai facut doctrina pe el.

#33
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on 11th September 2009, 23:32, said:

Ma, Lio, inchinator la cucoane schizofrenice :lol: , iti arat un vers unde NICIUNUL nu sunt TOTI.

Luca 4:27
Și mulți leproși erau în Israel, pe vremea proorocului Elisei; și totuș niciunul din ei n'a fost curățit, afară de Naaman, Sirianul.``

1 Corinteni 1:14
Mulțămesc lui Dumnezeu că n'am botezat pe niciunul din voi, afară de Crisp și Gaiu,

Galateni 1:19
Dar n'am văzut pe niciunul altul dintre apostoli, decît pe Iacov, fratele Domnului.

In aceste cazuri, Scriptura a completat pe loc, insa posibilitatea ca NICIUNUL sa nu fie TOTI OAMENII exista.

Acesti NICIUNUL sunt definiti in Scriptura foarte exact:

Ioan 17:12
Cînd eram cu ei în lume, îi păzeam Eu în Numele Tău. Eu am păzit pe aceia, pe cari Mi i-ai dat; și niciunul din ei n'a perit, afară de fiul pierzării, ca să se împlinească Scriptura.

Deci, NICIUNUL - urmeaza definirea multimii - DIN CARE I-A DAT TATAL nu au pierit.

Tu izolezi versurile de restul Scripturii, nu eu..... Scriptura se explica numai prin Scriptura. Tu ai izolat versul si ai facut doctrina pe el.
CIteste cu atentie si nu fi ipocrit... Interpretezi cum vrei si cand vrei acelasi verset...

Dumnezeu doreste ca toti sa fie mantuiti, dar numai o parte din ei sunt... Motivul? Foarte simplu... numai o parte isi doresc acest lucru si Dumnezeu respecta decizia la toti... Fiecare isi alege cum vrea sa traiasca si de cine vrea sa asculte...

Biblia asta spune. Nu am gasit nicaieri in Biblie ca Dumnezeu imi impune sa ascult... imi spune ce sa fac... dar eu hotarasc ca sa ascult de El sau nu... El nu impune... daca impune... Unde e dragostea Lui? Cum se manifesta ea?

Vezi zexe ca esti un deviator de topicuri... Pe unde apuci te legi de EGW... ti-am mai spus eu cu complexitatea aia a ta fata de ea... te oftici... dar asta e... nimeni nu e ca tine... a toate stiutor... prefer sa fiu prost si sa ascult de Dumnezeu... decat ca tine galagios si doar atat... ascultarea nu se trambiteaza, se traieste... pe cand tu...

#34
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on 12th September 2009, 21:58, said:

Romani 3

10după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

11Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.

12Toți s'au abătut, și au ajuns niște netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar.

Da ...... asta scrie, iar schizofrenica visatoare isi invata enoriasii ca, de fapt, exista cei care sa caute pe Dumnezeu inainte de a fi salvati......
Tu chiar esti obsedat... m-ai convins... oare e un topic macar in care sa nu calomniezi si sa jignesti?

#35
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008
[quote name='zexelica' post='7048334' date='12th September 2009, 21:58']Romani 3

10după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

11Nu este nici unul care să aibă pricepere. [size=3]Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu[/size].

12Toți s'au abătut, și au ajuns niște netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar.

quote]

.....fals.....biblia ne invatza ca D-zeu este nepartinitor.....insa tu probabil te
consideri deja unu din cei 144000 ;) ....ca la martori..... :D
.....apropo.....cum crezi ca arata chipul unui adevarat crestin....emana bunatate,
modestie, seninatate, bucurie, sinceritate,...etc.....sau ingamfare, nervozitate, viclesug, imfumurare, etc....?
.....vezi ca exteriorul exprima starea interioara.....parca 7 ani dureaza inlocuirea atomilor din corp cu altzii
din cate imi amintesc....insa daca tu ai calculat sfarsitul pe 2011 ....tre sa accelerezi schimbarea .... ;)

Edited by clara_spiele, 18 September 2009 - 14:52.


#36
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

din cate imi amintesc....insa daca tu ai calculat sfarsitul pe 2011 ....tre sa accelerezi schimbarea ..

ce o ajuns si zexe ca EGW ...sa pronosticheze sfarsitul ...? :D

vezi daca si-a batut joc de "gospodina "...a ajuns si el ca ea.... :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate