Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Concediu fara plata - Bugetarii mai saraci

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

Quote

Fiecare minister va trimite angajatii in concediu fara plata timp de 10 zile ca sa reduca cheltuielile cu salariile cu aproape un miliard si jumatate de lei. Asta, desi sindicatele ameninta ca vor da in judecata Guvernul pentru ca masura este ilegala.

Sursa: http://www.antena1.r...p;currentPage=2
Se pare ca Guvernul nu renunta la concediul fara plata din partea bugetarilor. Guvernul a probat ieri, 29 August 2009, o modificare bugetara prin care va trimite bugetarii in concediu fara plata.

Ce masura proasta, aberanta de reducere a cheltuielilor, numai in Romania este posibil asa ceva. Eu ma indoiesc de faptul ca bugetarii sunt nerabdatori sa intre in concediu, fara sa fie platiti, de buna voie si nesiliti de nimeni, pentru ca asa vor baetii si fetele care conduc Romania. Doar cel mai prost bugetar pleaca acasa pentru ca asa spunea neica Pogea. Din pacate o parte din bugetari vor avea salarii mai mici din toamna. Concluzie: se va muri de foame.

Acum nu pot sa suport si ma enerveaza faptul ca mare parte din lume le plange de mila saracilor bugetari. Aici ma refer la domnii si domnitele din ministere, agentii guvernamentale, directori de administratie publica si locala, etc care au salarii destul de grase, mari, plus spaga pe care o primesc de la diversi cetateni, si care stau prin cafenele, restaurante si umbla cu haine de marca.

Cei mai afectati vor fi cei din invatamant, functionarii care lucreaza intr-o comnuna foarte indepartata si exmplele pot continua.

Edited by Gabysh, 30 August 2009 - 11:29.


#2
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 29.05.2006

View PostGabysh, on 30th August 2009, 12:29, said:

...
Ce masura proasta, aberanta de reducere a cheltuielilor, numai in Romania este posibil asa ceva.
...

Nu zic ca ar fi bine, dar California, precum si alte state americane au adoptat acest concediu fortat fara plata.

#3
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
da asa e ...... California ..... unde castigi poate 2000$/luna ..... dai cat oi da la banca pe ipoteca la casa si mai dai cateva (putine) sute pe mancare .....

la noi ..... ai poate 300-400$ - dai pe mancare 3/4, intretinere ..... telefoane .... copii ....... aaaaaa ?:)

parerea mea ca nu se pot compara situatiile ....

nu inteleg de ce nu se stopeaza investitiile stupide efectuate de primarii ..... cum am stat 20 de ani fara sa se faca mai nimic la metrou . nu cred ca moare cineva sa se continue anul asta ... fara fantani, fara copacei ...... etc......  hai sa va zic o faza de m'am prapadit de ras .. firma unui amic are contract cu un minister pt intretinere aere conditionate .... li s'a defectat un AC, - nu au voie sa faca achizitii - au platit aproape la fel pt repararea lui :) .... nu ca s'a facut o adevarata economie sa repari un AC de acum n ani ?? :)

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
si in mediul privat s-au luat asemenea masuri. daca tin bine minte, pe la inceputul anului Dacia a facut exact acelasi lucru, pentru a reduce productia.


investitiile nu se stopeaza pentru ca sunt singura modalitate de a depasi criza. ceva de genul: statul nu mai repara AC-uri, firma amicului tau nu mai are comenzi si da faliment, angajatii devin someri, in loc sa dea bani la buget incep sa ceara bani pt ajutorul de somaj, iar dupa aceea statul descopera ca nu mai are bani si-i trimite pe bugetari 20 de zile in concediu fara plata.

evitarea investitiilor stupide e cu totul altceva. guvernul actual nu pare a fi capabil de asa ceva.

Edited by _Smiley_, 31 August 2009 - 08:54.


#5
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View PostoSerX, on 30th August 2009, 23:27, said:

da asa e ...... California ..... unde castigi poate 2000$/luna ..... dai cat oi da la banca pe ipoteca la casa si mai dai cateva (putine) sute pe mancare .....

la noi ..... ai poate 300-400$ - dai pe mancare 3/4, intretinere ..... telefoane .... copii ....... aaaaaa ?:)

parerea mea ca nu se pot compara situatiile ....

..........

scuzati interventia.....dar ce face bugetarul roman pentru cei 3-400dolari ( sumele sunt de multe ori mult mai mari, dar in fine, sa spunem ca sunt doar atat!) ???? 90% din ei freaca menta.
Daca la privat se fac concedieri si reduceri ( din salarii care in general oricum sunt mai mici decat cele ale bugetarilor, in majoritatea cazurilor!!), mi se pare normal sa stranga cureaua si bugetarii care traiesc pe spinarea privatilor.  S-au obisnuit cu bani fara munca, cu stimulente si cu sporuri....care erau platite din impozitele puse pe spinarea privatilor. Uite ca privatii nu mai pot sustine capusile bugetare, tot mai multe si mai lenese.  E cazul sa invete si bugetarii ( nu toti, doar 90% din ei !!!) ce este aia munca si sa stea cate 10-12 /zi la lucru si sa nu inchida in nas ghiseul celui care il plateste si care ii aduce hartia stampilata ca sa o plimbe...pt ca e ora de masa.

Sa ma scuteasca! La privat e o vorba: nu-ti convine, da-ti demisia si pleaca. Asta le sugerez si eu: nu va convine, plecati in mediul privat, dar nu iesiti in strada sa cereti bani.....pentru ca nu-i meritati ( repet 90% din voi). Daca sunteti atat de buni incat sa va meritati salarii mai mari, adica o sa fiti competitivi si nu  capusi, o sa fiti cautati si o sa va gasiti de munca in mediul privat la salariul pe care il visati.
De ce nu va dati demisia? Va zic eu! Pentru ca la patron nu se angajeaza pe pile ci pe competenta si eficienta. Asa ca lasati-o moarta si rabdati si voi ca sa vedeti cum o duc cei care nu lucreaza la stat si n-au sindicate.
Din pacate, masura asta cred ca este doar o alta propaganda politica....din pacate.
Pana n-o sa crape din cauza impozitelor si ultimul intreprinzator din tara asta, n-o sa se faca nimic. Atunci sa te vad, stimata capusa bugetara, de unde o sa te mai hranesti.

#6
asilviu2004

asilviu2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.08.2007
[quote name='pointiv' date='31st August 2009, 13:13' post='6988588']
scuzati interventia.....dar ce face bugetarul roman pentru cei 3-400dolari ( sumele sunt de multe ori mult mai mari, dar in fine, sa spunem ca sunt doar atat!) ???? 90% din ei freaca menta.
Daca la privat se fac concedieri si reduceri ( din salarii care in general oricum sunt mai mici decat cele ale bugetarilor, in majoritatea cazurilor!!), mi se pare normal sa stranga cureaua si bugetarii care traiesc pe spinarea privatilor.  S-au obisnuit cu bani fara munca, cu stimulente si cu sporuri....care erau platite din impozitele puse pe spinarea privatilor. Uite ca privatii nu mai pot sustine capusile bugetare, tot mai multe si mai lenese.  E cazul sa invete si bugetarii ( nu toti, doar 90% din ei !!!) ce este aia munca si sa stea cate 10-12 /zi la lucru si sa nu inchida in nas ghiseul celui care il plateste si care ii aduce hartia stampilata ca sa o plimbe...pt ca e ora de masa.

Sa ma scuteasca! La privat e o vorba: nu-ti convine, da-ti demisia si pleaca. Asta le sugerez si eu: nu va convine, plecati in mediul privat, dar nu iesiti in strada sa cereti bani.....pentru ca nu-i meritati ( repet 90% din voi). Daca sunteti atat de buni incat sa va meritati salarii mai mari, adica o sa fiti competitivi si nu  capusi, o sa fiti cautati si o sa va gasiti de munca in mediul privat la salariul pe care il visati.
De ce nu va dati demisia? Va zic eu! Pentru ca la patron nu se angajeaza pe pile ci pe competenta si eficienta. Asa ca lasati-o moarta si rabdati si voi ca sa vedeti cum o duc cei care nu lucreaza la stat si n-au sindicate.
Din pacate, masura asta cred ca este doar o alta propaganda politica....din pacate.
Pana n-o sa crape din cauza impozitelor si ultimul intreprinzator din tara asta, n-o sa se faca nimic. Atunci sa te vad, stimata capusa bugetara, de unde o sa te mai hranesti.
[/quotare destept esti vezi ca a mai ramas un loc pt tine langa baselu ca aplecat udrea la turism da trebuie sa stai in genunchi toata ziua

#7
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Postpointiv, on 31st August 2009, 13:13, said:

scuzati interventia.....dar ce face bugetarul roman pentru cei 3-400dolari ( sumele sunt de multe ori mult mai mari, dar in fine, sa spunem ca sunt doar atat!) ???? 90% din ei freaca menta.
Daca la privat se fac concedieri si reduceri ( din salarii care in general oricum sunt mai mici decat cele ale bugetarilor, in majoritatea cazurilor!!), mi se pare normal sa stranga cureaua si bugetarii care traiesc pe spinarea privatilor.  S-au obisnuit cu bani fara munca, cu stimulente si cu sporuri....care erau platite din impozitele puse pe spinarea privatilor. Uite ca privatii nu mai pot sustine capusile bugetare, tot mai multe si mai lenese.  E cazul sa invete si bugetarii ( nu toti, doar 90% din ei !!!) ce este aia munca si sa stea cate 10-12 /zi la lucru si sa nu inchida in nas ghiseul celui care il plateste si care ii aduce hartia stampilata ca sa o plimbe...pt ca e ora de masa.

Sa ma scuteasca! La privat e o vorba: nu-ti convine, da-ti demisia si pleaca. Asta le sugerez si eu: nu va convine, plecati in mediul privat, dar nu iesiti in strada sa cereti bani.....pentru ca nu-i meritati ( repet 90% din voi). Daca sunteti atat de buni incat sa va meritati salarii mai mari, adica o sa fiti competitivi si nu  capusi, o sa fiti cautati si o sa va gasiti de munca in mediul privat la salariul pe care il visati.
De ce nu va dati demisia? Va zic eu! Pentru ca la patron nu se angajeaza pe pile ci pe competenta si eficienta. Asa ca lasati-o moarta si rabdati si voi ca sa vedeti cum o duc cei care nu lucreaza la stat si n-au sindicate.
Din pacate, masura asta cred ca este doar o alta propaganda politica....din pacate.
Pana n-o sa crape din cauza impozitelor si ultimul intreprinzator din tara asta, n-o sa se faca nimic. Atunci sa te vad, stimata capusa bugetara, de unde o sa te mai hranesti.
Nu stiu de ce ai tu impresia ca bugetarii traiesc de pe urma ta ? Crezi ca cetatenii care muncesc in institutiile de stat. Cei care muncesc la spital fac inclusiv tura de noapte, ceea ce nu e usor sa muncesti cu somnul in cap.

Chiar si la privat am remarcat, mai ales la firmele de constructii, un cetatean munceste si alti patru stau.

#8
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009

View PostGabysh, on 13th January 2010, 23:04, said:

Cei care muncesc la spital fac inclusiv tura de noapte, ceea ce nu e usor sa muncesti cu somnul in cap.
De fiecare data cand am avut nevoie de vreun serviciu al unui spital din Romania, am platit cateva zeci de milioane de lei desi pacientul era asigurat. Nu ma convingi sa le plang de mila saracilor medici romani.

#9
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Prin 2005 parca, Banca Mondiala ne-a cerut sa angajam 400.000 oameni la stat pentru a ne pregati pentru integrarea in UE. Au fost angajati. Integrarea s-a facut. Acum cei 400.000 angajati de la stat sunt vazuti ca niste paraziti ai bugetului si FMI a cerut concedierea lor. Punct.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
ce treaba avea in 2005 banca mondiala cu UE-ul? banca mondiala e finantata de US, nu vad de ce ne-ar fi cerut ei sa ne pregatim de integrare in UE :)

#11
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

Quote

Rolul Băncii Mondiale în România

In primul rând, ași dori să clarific două aspecte. Chiar dacă își are sediul la Washington DC, Banca Mondială nu este o instituție americană.  In cadrul acestei bănci de tip cooperativă între țări care este Banca Mondială, cel mai important acționar este de fapt Uniunea Europeană, dacă se adună părțile de capital ale tuturor țărilor sale membre. Pe de altă parte, un membru al Uniunii Europene precum România poate apela în continuare la serviciile Băncii Mondiale.

De la BM de pe site.

Nu mai dau de recomandarea aia cu 400.000 angajati noi pentru absorbtia fondurilor europene, deh, Google are memorie scurta. Daca sapi, o gasesti.

#12
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004

View PostAstor, on 15th January 2010, 11:29, said:

De la BM de pe site.

Nu mai dau de recomandarea aia cu 400.000 angajati noi pentru absorbtia fondurilor europene, deh, Google are memorie scurta. Daca sapi, o gasesti.

pai daca absorbtia fondurilor europene a fost de doar 10,26% intre 2007 si 2009 nu crezi ca e o idee buna sa-i dea afara?

#13
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postsuri, on 20th January 2010, 15:34, said:

pai daca absorbtia fondurilor europene a fost de doar 10,26% intre 2007 si 2009 nu crezi ca e o idee buna sa-i dea afara?

Ba cred, dar nu pe aia ii dau afara ci pe profesori si alti salariati care nu au avut nici o legatura cu integrarea in UE.

Aia angajati pe la servicii gen "Integrare Europeana" (fiecare primarie avea un astfel de departament) sunt pilosii care au fost mutati pe alte locuri caldute de frecat menta.

#14
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006
Multi dintre cei de la stat ar trebui concediati. Problema nu este numarul de angajati ci structura angajatilor, sunt foarte multi angajati pe posturi care nu ar trebui sa existe , de exemplu la DADL ( directia de apa dobrogea litoral) 40% dintre cei angajati au functie de conducere, mai mult exista un dedpartament de marketing cu un director si 3 angajati, imi puteti spune si mie ce mama dracului face un director de marketing la o institutie ca DADL-ul.
Precizez faptul ca DADL-ul este o institutie care nu prea are de a face cu vanzarea de bunuri si servicii, ba mai mult nu are nevoie de promovare, fiindca DADL-ul se ocupa de plaje , si de apa reziduala rezultata de la marile companii, practic vrei nu vrei singura institutiie la care trebuie sa apelezi in cazul in care vrei sa concesionezi plaja si autorizatii pentru functionare din partea mediului cand se deschide o mare companie este DADL, atunci la ce mama drcului avem director de marketing ba mai mult avem si 3 tute la relatii cu publicul care desigur au angaj sofer sa le care............super.

#15
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View PostTuvene, on 21st January 2010, 13:42, said:

Multi dintre cei de la stat ar trebui concediati. Problema nu este numarul de angajati ci structura angajatilor, sunt foarte multi angajati pe posturi care nu ar trebui sa existe , de exemplu la DADL ( directia de apa dobrogea litoral) 40% dintre cei angajati au functie de conducere, mai mult exista un dedpartament de marketing cu un director si 3 angajati, imi puteti spune si mie ce mama dracului face un director de marketing la o institutie ca DADL-ul.
Precizez faptul ca DADL-ul este o institutie care nu prea are de a face cu vanzarea de bunuri si servicii, ba mai mult nu are nevoie de promovare, fiindca DADL-ul se ocupa de plaje , si de apa reziduala rezultata de la marile companii, practic vrei nu vrei singura institutiie la care trebuie sa apelezi in cazul in care vrei sa concesionezi plaja si autorizatii pentru functionare din partea mediului cand se deschide o mare companie este DADL, atunci la ce mama drcului avem director de marketing ba mai mult avem si 3 tute la relatii cu publicul care desigur au angaj sofer sa le care............super.
Pe respectivii angajati poate sa-i dea afara, de asemenea si pe angajatii din ministere. Dar, asta e foarte putin probabil. Cel mai mult vor avea de suferit clasa cea mai saraca de bugetari, functionarii publici, profesorii, precum si alti salariati. Concedierile nu vor avea niciun efect asupra economiei, nu vor creste deloc veniturile statului, pentru ca se paseaza cheltuielile de la o institutie la alta, si nu va rezolva absolut nimic.

Daca se concediaza niste foarte multi oameni de la stat, si parca numarul lor creste de pe o zi pe alta, ma intreb va mai lucra cineva la stat ? Si, daca se concediaza niste foarte multi cetateni, atat de la stat cat si de la privat, va mai avea statul bani pentru cheltuilelile curente si pentru furaciunile lor. Vom trece printr-un an extrem de dificil.

#16
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004

View PostGabysh, on 21st January 2010, 18:06, said:

...Cel mai mult vor avea de suferit clasa cea mai saraca de bugetari, functionarii publici, profesorii, precum si alti salariati...

Gabysh, anul trecut am vrut sa-mi platesc impozitele locale si intr-o dimineata, in drum spre serviciu, m-am oprit la sediul biroului de taxe locale la care sunt arondat. era 8 si un pic; ma indrept plin de energie spre usa, bucuros ca o sa scap repede - vazusem prin geam ca nu e aglomerat - iar cand ajung in dreptul usii un pulica de gardian ma ia cu "alo, domnu', unde va grabiti? programul incepe la si jumate". ridic ochii si vad intr-adevar programul prins pe usa: intre 8:30 si 14:30 in fiecare zi :blink: , marti (sau miercuri) cu un supliment de la 15:30 la 18:30. am strins din dinti si am venit marti seara; o tanti sictirita imi spune ca NU SE MAI INCASEAZA la sediu, ci doar la posta; ii spun ca vreau sa platesc cu cardul si da in bilbiiala: ca nu merge "aparatul", ca s-a terminat hartia, ca nu e fata care stie sa umble etc. plin de draci i-am spus ca nu plec de acolo pina nu-mi platesc impozitul si ca nu ma intereseaza daca trebuie s-o aduca de acasa pe fata respectiva. a facut ea operatiunea, a durat cam 15 minute, din care vreo 10 a vorbit la telefon. anul de gratie 2009, bucuresti, sector 2 :curse: .

acum vreo trei ani am avut de plata o amenda de circulatie. luata in bucuresti, platita in bucuresti, la posta (parca). n-am trimis chitanta la sectia de politie, c-am zis ca suntem in capitala. ajung peste cateva luni la taxe si impozite cu nu mai stiu ce treaba: "figurati cu o amenda de circulatie neplatita" :wallbash: .  

acuma, dupa povestea asta in doua acte de mai sus explica-mi si mie: ce pusca mea fac toata ziua tanticilea alea (sunt vreo 8 sau 10 ghisee la taxe si impozite in floreasca, plus inca ceva sefi si sefuleti prin spate) in cele 6 ore zilnice de munca (si 9 martea) daca:
- nu se incaseaza numerar la ghiseu;
- nu prea se incaseaza nici cu cardul, ca daca s-ar fi incasat ar fi stiut sa umble cu "aparatul";
- nu sint in stare sa imperecheze un debit (amenda de la politie) cu o incasare (de la posta), ambele pe acelasi rol fiscal?
si mai ales: iau salariul nominal (40 ore pe saptamana) sau diminuat corespunzator programului?

(ultima intrebare e retorica, sunt absolut convins ca pina anul trecut luau probabil si prime pentru "ore suplimentare" sau "rezultate deosebite").
crede-ma ca n-am nici un regret ca astfel de oameni o sa aiba de suferit din cauza reducerilor de personal.

ps in sfarsit, incepind de anul asta la sectorul 2 se poate plati cu cardul, online :worthy: . si sunt absolut convins ca doar datorita campaniei VISA. din pacate insa pentru ei, eu am platit cu mastercard :naughty: .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate