Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Discutii despre agentiile de turism

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2771 replies to this topic

#1
nico_70

nico_70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.04.2005
Care sunt impresiile voastre privind diferite agentii de turism la serviciile carora ati apelat ?

#2
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
n-am calatorit cu ele dar din ce am citi, J'info Tours si Romantic Travel sunt naspa rau.
eu in grecia am fost cu Hellen Travel (parca asa se numea) si a fost acceptabil

#3
acredus

acredus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.11.2004
nu mergeti nicaieri cu cristian tour..mi-am luat o teapa de zile mari..Si apoi m-am mai interesat..se pare ca n-am fost singurul

#4
acredus

acredus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.11.2004
Cu Christian Tour am fost in Franta. Si  i-am ales  pe considerent de pret, si ca au sediul destul de central..pe kogalniceanu...m-am gandit ca sunt seriosi.
probleme:
1. nu s-a stat in autocar in ordinea inscrierii, a iesit un scandal groaznic, care a continuat pe tot parcursul drumului
2. desi in pliant scria ca vor asigura ghid, dupa ce am plecat ne-au spus ca e vorba doar de ghid insotitor, care de fapt n-are datoria sa explice nimic, si nici n-a facut-o
3. am schimbat 3 autocare, pt ca s-au stricat(sa zicem ca asta n-a fost vina lor, dar puteau sa se organizeze mai bine - nu-ti mai spun de asteptat ore intregi pe ploaie sau ninsoare in camp, sau la statie shell din germania, sau la nu stiu ce sediu de firma de transport, pana au gasit ei un autocar )
4. au inscris mai multi oameni decat capacitatea autocarului, asa ca vreo 20 au mers pana la arad intr-un autocar neincalzit deloc(si am plecat pe 27 decembrie noaptea). La arad, oamenii aveau literalmente turturi pe nas, sprancene, etc. NU exagerez, m-am ingrozit cand i-am vazut.
5. Nu au respectat oprile din pliant. In loc de turul vienei, ne-au facut o tura prin centru de max. 5 min. invartindu-ne de 2 ori prin acelasi loc. "Ghidul" n-a scos un cuvant, doar ne-a arata de 2 ori opera din viena (asta pt ca am trecut de doua ori prin fata ei, cum am mai zis).
2. La intoarcere, trebuia sa faca turul budapestei. Soferul nici macar n-a luat-o prin oras, ci pe centura.
6. Au oprit doar cand a vrut penis lor, fara sa respecte nimic din ce ziceam noi.
7 NU au stiut unde era hotelul de la marginea parisului unde terbuia sa ne cazam. Dupa ce s-au invartit 2 ore jumate fara sa-l gaseasca, au chemat un taxi si a mers ala in fata autocarului pana acolo. Asta se intampla dupa 2 zile si o noapte pe drum.(eram morti toti).
8. In prima noapte pe drum ne-am cazat la marginea budapestei. Desi au zis ca plecarea e a doua zi la 9, la 7.30 ne-au bubuit la usa si a trebuit sa ne strangem catrafusele in 5 min. Mi-am si lasat niste lucruri pe-acolo.
9 In viena , desi au zis ca ne lasa 2 ore pt cumparaturi, autocarul a plecat cu o jumatate de ora mai devreme. Ultimii care au sosit, au trebuit sa se suie in autocar aproape din mers. NU exagerez!!
10. In autocar, desi era de 4 stele, a putit incontinuu a pisat de la buda (nu stiu ce garnitura era defecta).
11. Ghidul era aproape balbait, nu era in stare sa dea nici o explicatie, habar n-avea de nimic. Au vrut oamenii sa-l bata de vreo 10-12  ori. O data, eu si cu inca vreo doi mai zdraveni, de-abia l-am scos din mainile lor(desi nici eu nu mai puteam de nervi, mi-era frica ca-i da cineva una-n cap si-l omoara acolo).

La intoarcere am facut plangere mai multi la opc, dar nu mai stiu ce s-a intamplat. Oricum, am multumit Domnului ca am ajuns teafar si m-am jurat pe ce-am avut mai sfant ca in viata mea n-o sa mai merg cu christian tour nicaieri.  
Faza misto e ca peste un an un prieten a mers in franta tot cu ei. A avut exact aceleasi probleme, cu mentiunea ca ei chiar l-au batut pe ghid(desi nu era acelasi cu al nostru)

#5
ajax13

ajax13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.01.2005

acredus, on May 26 2005, 21:06, said:

Cu Christian Tour am fost in Franta. Si  i-am ales  pe considerent de pret, si ca au sediul destul de central..pe kogalniceanu...m-am gandit ca sunt seriosi.
probleme:
1. nu s-a stat in autocar in ordinea inscrierii, a iesit un scandal groaznic, care a continuat pe tot parcursul drumului
2. desi in pliant scria ca vor asigura ghid, dupa ce am plecat ne-au spus ca e vorba doar de ghid insotitor, care de fapt n-are datoria sa explice nimic, si nici n-a facut-o
3. am schimbat 3 autocare, pt ca s-au stricat(sa zicem ca asta n-a fost vina lor, dar puteau sa se organizeze mai bine - nu-ti mai spun de asteptat ore intregi pe ploaie sau ninsoare in camp, sau la statie shell din germania, sau la nu stiu ce sediu de firma de transport, pana au gasit ei un autocar )
4. au inscris mai multi oameni decat capacitatea autocarului, asa ca vreo 20 au mers pana la arad intr-un autocar neincalzit deloc(si am plecat pe 27 decembrie noaptea). La arad, oamenii aveau literalmente turturi pe nas, sprancene, etc. NU exagerez, m-am ingrozit cand i-am vazut.
5. Nu au respectat oprile din pliant. In loc de turul vienei, ne-au facut o tura prin centru de max. 5 min. invartindu-ne de 2 ori prin acelasi loc. "Ghidul" n-a scos un cuvant, doar ne-a arata de 2 ori opera din viena (asta pt ca am trecut de doua ori prin fata ei, cum am mai zis).
2. La intoarcere, trebuia sa faca turul budapestei. Soferul nici macar n-a luat-o prin oras, ci pe centura.
6. Au oprit doar cand a vrut penis lor, fara sa respecte nimic din ce ziceam noi.
7 NU au stiut unde era hotelul de la marginea parisului unde terbuia sa ne cazam. Dupa ce s-au invartit 2 ore jumate fara sa-l gaseasca, au chemat un taxi si a mers ala in fata autocarului pana acolo. Asta se intampla dupa 2 zile si o noapte pe drum.(eram morti toti).
8. In prima noapte pe drum ne-am cazat la marginea budapestei. Desi au zis ca plecarea e a doua zi la 9, la 7.30 ne-au bubuit la usa si a trebuit sa ne strangem catrafusele in 5 min. Mi-am si lasat niste lucruri pe-acolo.
9 In viena , desi au zis ca ne lasa 2 ore pt cumparaturi, autocarul a plecat cu o jumatate de ora mai devreme. Ultimii care au sosit, au trebuit sa se suie in autocar aproape din mers. NU exagerez!!
10. In autocar, desi era de 4 stele, a putit incontinuu a pisat de la buda (nu stiu ce garnitura era defecta).
11. Ghidul era aproape balbait, nu era in stare sa dea nici o explicatie, habar n-avea de nimic. Au vrut oamenii sa-l bata de vreo 10-12  ori. O data, eu si cu inca vreo doi mai zdraveni, de-abia l-am scos din mainile lor(desi nici eu nu mai puteam de nervi, mi-era frica ca-i da cineva una-n cap si-l omoara acolo).

La intoarcere am facut plangere mai multi la opc, dar nu mai stiu ce s-a intamplat. Oricum, am multumit Domnului ca am ajuns teafar si m-am jurat pe ce-am avut mai sfant ca in viata mea n-o sa mai merg cu christian tour nicaieri. 
Faza misto e ca peste un an un prieten a mers in franta tot cu ei. A avut exact aceleasi probleme, cu mentiunea ca ei chiar l-au batut pe ghid(desi nu era acelasi cu al nostru)

<{POST_SNAPBACK}>



multumesc mult lui Acredus pt ca a avut bunavointa sa ne impartaseasca din impresiile lui!! Eu oricum cred ca ma orientez spre alta agentie :)
Thx again man ..u really helped

#6
nico_70

nico_70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.04.2005
Multumesc tuturor celor au postat mesaje pentru acest subiect. E interesant ca pana acum nimeni nu a povestit despre servicii foarte bune. Se pare ca sunt multe agentii candidate la "top rusinica"

#7
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
cu Travel House am avut o experienta foarte placuta. profesionisti.

#8
ajax13

ajax13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.01.2005

zahei, on May 27 2005, 10:44, said:

cu Travel House am avut o experienta foarte placuta. profesionisti.

<{POST_SNAPBACK}>


Zahei unde ai fost cu Travel-house? ai calatorit cu autocar ? da si tu mai multe detalii daca poti ca eu sunt in cautari de agentie de turism :)

#9
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

ajax13, on May 27 2005, 19:42, said:

Zahei unde ai fost cu Travel-house? ai calatorit cu autocar ? da si tu mai multe detalii daca poti ca eu sunt in cautari de agentie de turism :)

<{POST_SNAPBACK}>

in turcia. am fost cu masina personala, de la ei am rezervat doar serviciile hoteliere. in plus, pe acolo am ratacit pasaportul si mi-au oferit asistenta telefonica. din fericire l-am gasit :) anul asta ma gandesc sa plec in vacanta tot cu ei.

#10
soho

soho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.01.2004
Nu mergeti cu Romantic Travel! Nu sunt seriosi!

#11
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
1 august este perioada cand vreau sa plec la mare. cu cine plec? la neptun hotel 2 stele...merge si olimp...ceva curat fara fite 7 nopti...cam asa...
voi ce ziceti?

#12
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

zahei, on May 27 2005, 21:19, said:

in turcia. am fost cu masina personala, de la ei am rezervat doar serviciile hoteliere. in plus, pe acolo am ratacit pasaportul si mi-au oferit asistenta telefonica. din fericire l-am gasit :) anul asta ma gandesc sa plec in vacanta tot cu ei.

<{POST_SNAPBACK}>


pai faptul ca ti-au facut doar rezervarile ii face seriosi?
be serious, man!!! acelasi lucru il puteai face si tu prin internet.
nu zic ca n-or fi seriosi, dar ce spui tu nu e un criteriu de seriozitate

#13
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

bogwol, on May 31 2005, 13:21, said:

pai faptul ca ti-au facut doar rezervarile ii face seriosi?
be serious, man!!! acelasi lucru il puteai face si tu prin internet.
nu zic ca n-or fi seriosi, dar ce spui tu nu e un criteriu de seriozitate

<{POST_SNAPBACK}>

eram asteptati, etc. si apoi se vede treaba ca n-ai citit tot postul. si sa rezervi tu online la pretul ala mic. imi dai voie sa-i consider seriosi sau trebuie sa te iau la bataie ca sa am dreptul la o opinie?

#14
craciun_iulian

craciun_iulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.05.2005
Si eu am auzit ca J'Info e naspa rau dar sa stii ca am mers cu Romantic Travel si nu am avut probleme. Adica totul a fost ok. Nu puteam cere mai mult la banii pe care i-am dat. Adica la 55euro o excursie in grecia nu puteam cere conditii de 5*

#15
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

zahei, on May 31 2005, 13:29, said:

eram asteptati, etc. si apoi se vede treaba ca n-ai citit tot postul. si sa rezervi tu online la pretul ala mic. imi dai voie sa-i consider seriosi sau trebuie sa te iau la bataie ca sa am dreptul la o opinie?

<{POST_SNAPBACK}>

vreau sa iti spun ca gasisem la Istambul un hotel in Cornu de Aur la 4 stele in care baietii veneau sa te ia de la aeroport, sau daca nu puteau iti plateau taxiul. asta si la venire sii la plecare. totul pt 60usd/noapte/doua pers.
tu crezi ca agentiile de turism nu-ti percep comision pt activitatea presstata? eu ama verificat cat cer firmele organizatoare de excursii si cat e pretul real la hoteluri. pot sa spun ca cresterea e de cel putin 10% cand pleci prin firme de turism.
dar ma rog, daca tu consideri ca ai facut o afacere, e treaba ta.

#16
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
si ca sa-ti faci o idee despre preturi, consulta si tu www.venere.com si www.tripadvisor.com. poate iti schimbi un pic pctul de vedere (desi sincer ma indoiesc)

#17
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

bogwol, on Jun 1 2005, 10:10, said:

vreau sa iti spun ca gasisem la Istambul un hotel in Cornu de Aur la 4 stele in care baietii veneau sa te ia de la aeroport, sau daca nu puteau iti plateau taxiul. asta si la venire sii la plecare. totul pt 60usd/noapte/doua pers.
tu crezi ca agentiile de turism nu-ti percep comision pt activitatea presstata? eu ama verificat cat cer firmele organizatoare de excursii si cat e pretul real la hoteluri. pot sa spun ca cresterea e de cel putin 10% cand pleci prin firme de turism.
dar ma rog, daca tu consideri ca ai facut o afacere, e treaba ta.

<{POST_SNAPBACK}>


Tu ai impresia ca un tur sau un circuit e mai ieftin individual decat prin agentie ? Astea sunt povesti.
Exista insa situatii ... in special in Romania unde nu prea exista notiunea de cedare de comision si atunci iesi mai scump.
In spatele www.venere.com exista tot o agentie de turism. Nu stiu de ce unii au impresia toate agentiile sunt puse pe umflat preturi.
Ti se pare mult 20% comision la un pachet de servicii ? Tu ai idee cat costa un trasfer bancar ? 60USD iti spun eu ... + munca + telefoane + alte cheltuieli. Scopul agentiei este acela de a usura munca omului si de a oferi pachete gata facute , sugestii , recomandari.
Ce ai scris tu acolo este o mentalitate tipic romaneasca. De ce sa sun la agentie sa fac rost de informatii cand pot sa ma duc pe cont propriu si sa risc sa-mi stric concediul.
In fine , nu merita dezbatuta problema pentru ca nu e decat o opinie. Orice firma isi percepe un comision pentru ce face.. si cand te duci si cumperi paine sau un alt serviciu.... se numeste economie de piata... altfel s-ar numi munca patriotica.

#18
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

cosx, on Jun 1 2005, 13:20, said:

Tu ai impresia ca un tur sau un circuit e mai ieftin individual decat prin agentie ? Astea sunt povesti.
Exista insa situatii ... in special in Romania unde nu prea exista notiunea de cedare de comision si atunci iesi mai scump.
In spatele www.venere.com exista tot o agentie de turism. Nu stiu de ce unii au impresia toate agentiile sunt puse pe umflat preturi.
Ti se pare mult 20% comision la un pachet de servicii ? Tu ai idee cat costa un trasfer bancar ? 60USD iti spun eu ... + munca + telefoane + alte cheltuieli. Scopul agentiei este acela de a usura munca omului si de a oferi pachete gata facute , sugestii , recomandari.
Ce ai scris tu acolo este o mentalitate tipic romaneasca. De ce sa sun la agentie sa fac rost de informatii cand pot sa ma duc pe cont propriu si sa risc sa-mi stric concediul.
In fine , nu merita dezbatuta problema pentru ca nu e decat o opinie. Orice firma isi percepe un comision pentru ce face.. si cand te duci si cumperi paine sau un alt serviciu.... se numeste economie de piata... altfel s-ar numi munca patriotica.

<{POST_SNAPBACK}>

de ce sa ma duc cu o agentie care ma alearga in 10 zile prin 7 orase cand pot sa ma duc linistit intr-unul singur si sa-l vad  cum trebuie. plus ca la ofertele care sunt la noi, poti sa iei o teapa super cu hotelul. (vezi "sau similar").
iar vacanta nu am de ce sa mi-o stric pt ca pe site-urile respective sunt comentarii a celor care au fost si au stat deja in hotelul respectiv si nu povesti de genul romantic travel care te cazeaza la hotel de 3 stele cand in realitate e o stea.
initial eram si eu pro agentie dar dupa ce am cercetat un pic piata am constatat ca la anumite chestii e mai bine pe cont propriu (binenteles aici nu intra in discutii circuitele)
si, da, ai dreptate, mentalitatea romaneasca, de ce sa dau cu 20% mai mult pe comisionul agentiei si sa ma duca la un hotel pe care nu-l cunosc(chiar pe la periferie de cele mai multe ori), cand fac economie de 20% si imi aleg hotelul care il vreau.
si de curiozitate: de ce agentiile nu dau exact denumirea hotelului daca e o oferta asa de buna? eu, ca romanul patit, ma gandesc ca de teama sa nu vezi de la inceput in ce conditii o sa stai si sa nu ti se mai para asa de atragator!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate