Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

monitoare LED

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
melancolia

melancolia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2008
ce parere aveti de noile monitoare LED, care inlocuiesc lumina rece de neon cu lumina led ?
sunt mai bune pentru sanatatea ochilor ?

#2
andrei_andyground

andrei_andyground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 07.06.2006
La care modele te referi mai exact?

#3
andrei_andyground

andrei_andyground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 07.06.2006
Deocamdata nu am gasit decat acest model de la LG , iar de la Samsung am inteles ca ar fi XL2370, dar pe piata din Ro nu l-am gasit in schimb am gasit modelul P2370 care are niste specificatii bune dar la care nu am gasit nici un review. Mai astept si alte pareri.

Edited by andrei_andyground, 01 September 2009 - 10:04.


#4
QED

QED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 04.05.2009

View Postmelancolia, on 22nd August 2009, 08:11, said:

ce parere aveti de noile monitoare LED, care inlocuiesc lumina rece de neon cu lumina led ?
sunt mai bune pentru sanatatea ochilor ?

Nu cred dar se vede mai bine mai ales culorile si consuma ceva mai putin. Uite un exemplu:

http://www.shopit.ro...dell-g2410-dell

#5
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Lampa CCFL tot emite radiații, lucru ce dăunează sănătății ochilor, însă la partea cu lumină rece/caldă sunt blocat. Monitoarele WLED (White-LED, iluminate din fundal cu LED-uri albe) emit o lumină la fel de "rece" ca și cele CCFL.

#6
coxatu

coxatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.11.2007

View Postandrei_andyground, on 1st September 2009, 11:03, said:

Deocamdata nu am gasit decat acest model de la LG , iar de la Samsung am inteles ca ar fi XL2370, dar pe piata din Ro nu l-am gasit in schimb am gasit modelul P2370 care are niste specificatii bune dar la care nu am gasit nici un review. Mai astept si alte pareri.

Cum de nu exista nicaieri un review? Merita cumparat un astfel de monitor?

#7
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007
si Samsung are modelul : XL-2370
uite si review la el

#8
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Televizoarele LED TV îs chiar tari, imagine +multe dotări. Are contrastul net superior LCD-urilor normal.
La calitatea televiziunii digitale se vede destul de bine. Încă n-am pus pc-ul să văd cum arată în full HD și în jocuri.

#9
andrei_andyground

andrei_andyground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 07.06.2006
Am mai gasit inca un review la Samsung XL2370.

Edited by andrei_andyground, 17 October 2009 - 08:21.


#10
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postandrei_andyground, on 17th October 2009, 09:21, said:

Am mai gasit inca un review la Samsung XL2370.

Nu doar Samsung are asa ceva - exista si monitoare similare de la Dell si Benq. Dell G2210 pare candidatul ideal pentru un PC silentios ce consuma putin ( plasticul alb de la Benq nu e pe gustul tuturor ).

#11
tibro

tibro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.09.2009
uite ca de Samsung si LG nu stiam ca au lansat monitoare LED, stiam doar de Benq . modele astea doua am inteles ca sunt eco si au consum mai mic + o protectie mai buna asupra ochilor :)

#12
andrei_andyground

andrei_andyground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 07.06.2006

View PostAMDG, on 19th October 2009, 11:38, said:

Nu doar Samsung are asa ceva - exista si monitoare similare de la Dell si Benq. Dell G2210 pare candidatul ideal pentru un PC silentios ce consuma putin ( plasticul alb de la Benq nu e pe gustul tuturor ).

Da intr-adevar modelul Dell G2210 pare tentant. Am gasit aici un mic review.

#13
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
acum am citit despre aceste monotoare LED care defapt sunt LED doar pe jumatate, sunt monitoare LCD obisnuite doar ca lampa care da lumina a fost inlocuita cu LED, este mai econom si mai sanatos la ochi, dar tot acele cristale sunt in ecuatie si cica 100% LED este OLED tehnologia, ai doar LED-uri

#14
andrei_andyground

andrei_andyground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 07.06.2006

View PostChiril, on 20th October 2009, 11:57, said:

acum am citit despre aceste monotoare LED care defapt sunt LED doar pe jumatate, sunt monitoare LCD obisnuite doar ca lampa care da lumina a fost inlocuita cu LED, este mai econom si mai sanatos la ochi, dar tot acele cristale sunt in ecuatie si cica 100% LED este OLED tehnologia, ai doar LED-uri

Ai dreptate tot TN este doar ca lapma este inlocuita cu LED cum ai spus si tu. Am gasit totusi un TV cu tehnologie LED. Pretul este cam mare.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

stiam doar de Benq
Samsung si Sony au fost primii are au venit cu tehnologia asta. De fapt ei au creat-o.
Exista marele avantaj din punct de vederea al sanatatii ca se scapa de radiatiile UV emise e tuburile tip neon folosite pana in prezent. Alte avantaje tehnologice de data asta - consum mai mic de curent si contrast dinamic imbunatatit - se pot stinge din leduri in zonele de negru complet - comparativ cu lumina de neon care era uniforma pe tot ecranul LED-urile permit o iluminare zonala.

#16
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
Eu as procura un monitor LED de la Samusung dar nustiu, sa astept pana apare OLED. Monitoarele de mai sus sunt unice pe piata in Ro ?
plus ca vreau sa fie prin HDMI nu prin D-Sub

Edited by Chiril, 20 October 2009 - 14:42.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
OLED a aparut inaintea lor. La noi a fost prezentat la CERF-ul din 2008 la standul SONY. Dar te rupe la PRET.

#18
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Posteiffel, on 21st October 2009, 12:32, said:

Dar te rupe la PRET.

Pana va aparea un AMOLED vom vedea monitoare IPS cu LED - discutam insa de o tehnologie ce se demodeaza foarte repede iar asta o face un produs exotic de nisa fara relevanta asupra pietei - cam ca si monitoarele de 30"  :rolleyes:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate