Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

RAM soc anafilactic-va rog cititi!

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
niculici2006

niculici2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2009
Pe 21 sept 2008 am trimis un msj pe forum (alergo.ro) in ,,imunoterapia specifica cu alergeni (desensibilizare) si drept urmare am primit un rsp. evaziv , sfatuidu-ma o pers. cadru medical sa fac un consult. Din acest motiv apelez si la d-voastra vis-a-vis de probl. mele , in speranta ca voi primi un rsp. Si sper sa nu fie inoportun mesajul meu si va rog sa aveti rabdarea necesara citindu-l , nu vreau sa va plictisesc. Imi cer scuze si pt faptul ca voi scrie si ceva mai mult si chiar simt nevoia sa fac asta. Nicoleta ma numesc si am 42 ani Si pt. ca nu am primit un raspuns mai explicit , va rog pe d-voastra sa-mi raspundeti si sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac si care ar putea sa fie cauza, deoarece efectul il cunosc. Si revin in mare spus: dupa 5 ani , adica acum 2 luni am repetat testele TTL la unele anestezii si pe o scala a val normale 1-5% , rezultatele au fost: xilina 8% , acum 4 ani aveam val 6% , scandonest 6%, acum 4 ani 5% , mepivastesin 6%, pavulon5%, propofol 4% (anestezic general am inteles) , o (martor) 2%. Si acum 4 ani am mai facut teste TTL la aspirina 4% , manitol 2% , ubistezin 5% , tetraciclina 4%, ciprinol 4% . Mentionez ca la sf. lui 2003 am facut un soc anafilactic la xilina 2% si din acel moment si pana azi nu am facut o injectie sau vreo anestezie! Am facut recent analize care sunt bune: doar limfocitele au iesit ceva peste val. normala, alergologice si imunologice am facut , endocrinologice nu sunt probl. cu glanda, doar ca in cativa ani e posibil sa ma astept la menopauza (rez. analizelor a confirmat acest lucru) si din acest motiv iau duphaston 3 luni la care am avut emotii la inceput deoarece nu stiam cum reactionez.. Probabil treb. sapat undeva mult mai adanc, vorba vine ; facute alte investigatii deoarece nu se stie cauza si ma asteptam ca medicii sa-mi spuna ce treb . sa fac mai departe nu doar teste , le-am facut si gata.. De ce dupa atata timp la repetarea unor teste TTL gradul de permeabilitate TTL este in crestere? ce se intampla ? Oganismul meu a luat-o razna , vreo boala autoimuna , probl. cu sangele? Asta trebuie sa stiu! Am fost la dr. alergologi renumiti (buni in ceea ce fac) : Benea Vasile si in special Alecu Mihail si vreau sa spun ca nu am primit un rsp .Concret nu stiu ce e de facut !!! Nu pot decat sa ma rog sa nu am nevoie vreodata de o operatie sau dif. medicamente, anestezii ? Ca banuiesc ca e inevitabil totusi. Acum 5 ani am facut un vaccin pt desensibilizare cu histamina vreo doua luni si ceva. Pana la aceasta varsta nu am facut niciun fel de operatie. Incerc sa fac ceva d.p.d.v stomatologic si nu stiu ce sa fac... Sunt alergica la leucoplast si in urma efectuarii unor teste epicutane la metale, 20parca , si mi-a iesit pozitiv la nichel si crom . In ziua efectuarii testului la metale, de fapt chiar in acea zi m-am trezit brusc cu un ciclu menstrual mult prea devreme . Am intrebat med .dermatolog si alergolog daca are vreun efect acest test asupra c.m. si mi s-a raspuns ,,NU"`` ! Nu stiu nici de ce tot din acea zi , mi-a disparut si o durere , mai degraba o sensibilitate la sanul stang pe care o aveam de f. mult timp , ani. N-a stiut ce sa spuna nici alergologul , ginecologul si nici med. de la endocrinologie . Poate un bio-energetician ar avea un rsp. ? Va rog dati-mi un rsp .referitor la ce am scris ! Exista vreo rezolvare la toate aceste probleme ale mele ? Vreau sa merg la stomatologie si mi-e tare teama ce ma poate astepta... Am intrat si pe dif. forumuri cu medici stomatologi care se contrazic intre ei vis-a -vis de anesteziile fol. in stomat. , cat si dif . pareri cum ar fi : n-au intalnit asa ceva , nu-si doresc astfel de pacienti , ca sunt cazuri f rare , ca nu se face alergie la anestezice, impropriu spus; ci la dif. subst. sau e-uri din compozitia acestora. Ce fel de investigatii ar trebui sa mai fac? Tin sa mentionez ca am facut soc anafilactic dupa cateva secunde nu minute , xilina nu s-a folosit nici 10% din fiola`` nu am simtit nici cea mai mica durere , am spus doar ca simt un nod in gat si un gol in stomac (acestea au fost simptomele si simultan cu aceste simptome am devenit rigida brusc . Pt. ca treb. sa ma intinda la orizontala si pers. respectiva nu-mi putea indoi mainile si picioarele ) Si totul a durat 4 min si ceva. Cu edem glotic , cu pierderea functiilor vitale. Am avut un noroc fantastic si am fost salvata de prietena mea cea mai buna , cadru medical cu 23 ani vechime si s-a intamplat acasa . Mi-am revenit cu cateva secunde dupa pierderea sfincter. (si stiu ce inseamna asta !) , auzind-o pe prietena mea , de fapt auzeam vocea ei de foarte departe ca un ecou si treptat din ce in ce mai clar in momentul cand striga ,,Nicoleta te rog respira , nu pe nas , pe gura ! repeta continuu; a incercat sa-mi scoata limba si mi s-a inclestat gura , a ramas cu rani la degete 2 saptamani. S-a luptat cu mine cum a putut cu respiratie gura la gura , a incercat sa forteze cumva sa-mi redea bataile inimii si a reusit . Cand mi-am revenit , pt ca eu eram intinsa la orizontal inca ,mi-a spus sa nu ma ridic brusc si mi-a pus cateva intrebari, ce zi e , ce data ( se gandea sa nu raman cu sechele ceva ) si pot sa spun ca e totul ok doar ca acest soc anafilactic mi-a afectat cred viata de zi cu zi intr-o singura privinta : de atunci mi s-a dereglat total somnul de noapte - stres. Si dupa ce am baut un pahar cu apa pt. ca-mi era f. sete mi-a luat tensiunea (7 cu...) si incet , incet mi-am revenit. Ce ti-e si cu medicina asta ... vesnic un infinit de intrebari fara raspunsuri -numai mister ! Dar va dati seama ce a fost in sufletul prietenei mele ; a vazut ea f. multe la viata ei si asemenea cazuri , dar la asa ceva cred ca nu se astepta vreodata sa se intample. Am fost mai mult decat surori pot spune , si ea vroia sa ma ajute si ..... ce putea sa se intample ! Ceea ce redau acum in cuvinte , d-voastra stiti mai bine ce inseamna . Ceea ce nu voi uita niciodata a fost aceasta intamplare tragica din viata mea si faptul ca in acele momente ma vedeam pe mine de undeva de sus- si cuvantul care se potriveste cel mai bine este cred: ,eram ca intr-o cutie de chibrituri````! Nu stiu ce a fost asta dar sigur am vazut ; si acum atat de proaspat inca mi se pare totul . Parca fost ieri. Si acolo unde eram eu...era f.f. multa liniste, o liniste desavarsita si nefireasca unde era f.f. placut ; Aici nu exista acel vid , acea stare, sentiment (cred ca pot sa o cataloghez cel mai bine ca STARE SUFLETEASCA da, acesta cred ca e cuvantul potrivit. Daca nu era ea, prietena mea atunci ,nu mai eram eu acum. Ironia sortii, acum ea a decedat de 5 luni din cauza unui cancer galopant (favorizat de un soc emotional asociat cu o cura de slabire) perioada in care astepta cu nerabdare sa vina la nunta la mine 12 iunie 2008 ca doar era cea mai buna prietena nu? si desigur a inceput sa se simta rau, nu mai avea pofta de mancare , obosea f. repede , analize bune, doar la tomograf s-a vz. si brusc din iunie s-a simtit rau, a aflat, a luptat cat a putut si in august ... s-a dus. Si inainte cu o zi , doua , de a muri, si-a scos cateva sec. masca de la gura si mi-a spus cu vocea lipsita de vlaga de pe patul de la terapie intensiva ,, saru`mana pt tot````! Am fost alaturi una de cealalta mereu, a fost ceva special pt mine si va ramane ceva cu totul special , ingerul meu . Tineam f .mult una la cealalta , era un om deosebit prin caracterul ei puternic si avea o inima mare de tot ! In mod cert atunci nu mai era timp de salvare in cazul meu. Am dobandit-o in timp alergia deoarece am mai facut in trecut anestezie la stomat. de 2 ori si la chirurgie cv. banal, vroiam sa port cercei si aveam urechea putin taiata si a fost nevoie de anestezie pt a o coase dar pe o portiune f mica si toate astea cam in 12 ani cred , f rar am facut si nu am avut nimic.Am avut acum 5 ani o avitaminoza si apoi problema cu alergiile (in acea perioada probabil s-a intamplat ceva cu organismul meu) Eu am o singura probl de sanatate si anume reumatism ; de la 23 ani a inceput cu o spondiloza, apoi spondilita si o tendinita la genunchi si in trecut acum 12 ani aveam probl .chiar am intepenit de vreo 2 ori dar am facut tratam. balnear la sanatoriul din Mangalia cand am avut ocazia. Stiu ca nu pot scapa vreodata de el dar nu ma mai simt deloc rau din acest p.d. v. F. rar la schimbare de vreme, coloana cu dormitul , o anumita redoare dar nu mai e ca inainte deloc si asta pt .ca am renuntat la servici cred ( domeniul de activitate ) .Posibil ca aceste probl .ale mele sa aiba leg si cu reumatismul. Nu stiu daca pot spune ca am noroc dar cab med. de fam .e la parterul blocului meu si bineinteles ca am fost sa vad ce se poate face .Tot eu am intrebat de acel kit (autoinjector-tip stilou ANAPEN si nu a stiut despre ce vorbesc; mi-a spus ca nu a auzit de asa ceva si cand am revenit cu rez. testelor si analize pt. fisa i-am aratat .Mi-a spus ca e bine de retinut si de stiut (pt medic .adica pt ea ,normal) Am dat acele foi la cineva de la ministerul sanatatii si mi-a dat niste anumite informatii (pliante) in care explica cat de cat in detaliu socul anafilactic si specifica aceste autoinjectoare pt a le administra medicii cu retete acolo unde e cazul si explica si cum si cand se folosestc . Am intrebat med. de fam ce fac daca am o reactie severa la un medicament ceva. Si mi s-a spus sa cumpar hemisuccinat de hidrocortizon de la farmacie dar cine sa mi-l faca imediat? Sau sa chem salvarea... si a dat din umeri . Atunci am spus , pt ca i-am povestit tot , ca daca dureaza secunde si nu minute pt .ca asa am patit - ce fac? Dar probabil nu a putut crede asa ceva, credea ca imi arde de glume. Si asa am facut c-da la farmacie in caz de ceva sa fiu precauta. Am intrebat alerg . de acele bratari sau coliere pt . pers. alergice. Unul a zambit ca si cum nu considera necesar si cel de-al doilea s-a uitat la mine f .ciudat si mi-a zis ca nu stie despre ce vorbesc , nu am putut crede asta. Acesti oameni au scris carti in medicina..... Pt .ca am citit si m-am informat si stiam si de la prietena mea ceva mult mai mult ! Doar e vorba de viata mea.... Si acum citez ce mia scris med. alerg .referitor la rez. testelor efectuate ca observatie: medic .cu val TTL de peste 5% nu se administreaza.. Medic .cu val TTL de 5% se adm ..doar cu supraveghere medicala , cu protectie antihistaminice si corticoizi si uitandu-se la mine verbal imi spune : cu f. mare atentie din partea medicului respectiv ! Val productiva a TTL (GRAD sau risc de permeabilitate a TTL de 60-70% ). Rezultatele au o val. ORIENTATIVA. Nu certa pt . stabilirea diagnosticului de alergie la medicamente . Asta dupa ce la un interval de 5 ani am repetat unele teste la dif .anestezii si am facut si la alte anestezii si val. ( ca grad de risc a crescut) .Daca intelege cineva .......ce face ,se contrazice singur? Si med .endocrinolog mi-a dat pt. insomnii stilnox pe care nu l-am luat pt. ca mi-a fost teama de medicament in sine. Si cand am revenit la cabinet m-a cam certat putin . Mi s-a parut prea periculos, cu reteta si cu observatii cu kit la indemana si sa stau pe langa o cam. de garda 2 ore dupa ce iau medicamentul si primele 2 zile . Acest lucru a fost valabil si pt. duphaston dar din fericire nu au fost probleme . Am inteles ca intotdeauna aproape daca ai ceva probl. exista acest risc sa dezvolti o reactie destul de severa nu cand iei pt .prima oara acel medic. ci mai degraba a doua oara (dar asta nu e o regula) . Adica dupa ce-l luam in 30 min. ma lua somnul greu ,de simteam ca ma scufund pt. ca stiu de la cineva care foloseste si sa astept 2 ore sa vad daca se intampla ceva! Cum- daca adorm instantaneu si in timp ce dorm.... vin acasa sau cum fac ? Mi s-a parut ceva nelalocul lui , usor de spus , greu de facut. Dar stia de probl. mele si ca o justificare pt. ea in caz de ceva a consimtit sa specifice acest lucru. Ma rog, si-a facut datoria ...Am spus daca nu se poate substitui cu ceva naturist dar rsp. a fost ca e de acord cu aceste droguri clasice si ca nu e ceva complex ci are in compozitie doar o singura subst. Si sa nu cred ca cele naturiste nu prezinta nici un pericol . Nu mai inteleg nimic . Asta e.... II simt enorm lipsa prietenei mele ; nu stiu; aveam o siguranta ! Acum simt ca sunt pe cont propriu... si treb sa rezolv probl. cu dantura neaparat dar nu stiu cum , cat sa mai aman? Ce stiu e ca la cab. de stom. nu cred ca se baga cineva, sunt un bibelou pt .ei asa mi s-a zis. Singurul loc... la fac. de stom. unde medicii nu prea au incredere in testele , metodele si subst. fol . de ei de cei din exterior . Mi-am notat undeva ceea ce pot lua ca medicamente , la care nu am probl. Bine ca pot lua algocalmin macar in caz de durere ceva. Nu uitati , astept un raspuns ! O zi buna sa aveti si....... PRETUITI VIATA ! NICO

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ai facut un test pentru sensibiliate la arsenic? Este singura solutie "umana" de lucru fara anestezie pe canal.

#3
niculici2006

niculici2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2009

 SuperDuper, on 21st August 2009, 06:03, said:

Ai facut un test pentru sensibiliate la arsenic? Este singura solutie "umana" de lucru fara anestezie pe canal.
Multumesc pt raspuns !!!!!!!!. Luni merg la fac de Stom. pt ca am mai fost acum 2 zile, am facut o consultatie si o radiogr. panoramica dar la urg. si acolo nu se fac extractii- in cazul meu nici nu se pune problema deoarece treb. sa discut ce se poate face cu dr. Silaghi Tiberiu sau Bucur Alexandru, problema e f. delicata si treb sa stiu despre ce e vorba. Sper sa am bafta si sa-i pot aborda pe unul din acesti medici .Am si trimitere de la med de fam , fisa a ramas la urg. si treb sa revin cu niste analize sange,Alt, Ast, uree , creatinina,coagulograma,uree, hemoleucograma...si s-ar putea sa mai repet sa fac ceva teste alerg sa gasim o subst. anestezica ceva, fara teste nu fac nimic........ce fac , merg acolo ca o floare  ??!!! Am multe extractii de facut...Important e sa pot lua legatura cu acesti medici pt ca nu stiu cum dau de ei, te poti programa , au un program mai special? Momentan asta e problema mea..........si scuze pt. raspunsul tardiv ! Nico

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate