Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

IGRASIE

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Salut,

Am fost inundat prin bunavointa unei vecine si a aparut igrasia...ideea e ca trebe sa curat peretele si sa revopsesc coltul respectiv. Stiu ca se scapa greu de igrasie dar sunt niste substante cu care poti spala peretele (curatat - placa) si care ajuta.

#2
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 plmokn, on 20th August 2009, 14:50, said:

Salut,

Am fost inundat prin bunavointa unei vecine si a aparut igrasia...ideea e ca trebe sa curat peretele si sa revopsesc coltul respectiv. Stiu ca se scapa greu de igrasie dar sunt niste substante cu care poti spala peretele (curatat - placa) si care ajuta.
Clor

#3
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
Solutie anti-mucegai Bison. Costa destul de mult, dar e foarte eficienta: albeste inclusiv plinta parchetului.  :lol:
http://temad.ro/prod...mp;produs_id=56

#4
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Rezolvat. Trecem la pasul doi - cind am curatat peretele s-a curatat cu tot ce era pe el, pina la placa. Pe asta cu ce il mai incarc??

PS Incet-incet se transforma in "do it yourself"!  :)

#5
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
Exista un chit pentru reparatii minore dar eficienta lui depinde de cat de adanca e spalatura, mai ales cand e DIY (din proprie experienta  :D ). Daca nu e diferenta mare, se poate sa acopere vopseaua nediluata si data in mai multe straturi.

#6
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Are ceva adancime. In unele locuri s-a ajuns la placa de beton.

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 03.02.2005
Cred ca mai bine chemi un zugrav sa te ajute.

#8
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Teoretic ar fi mai simplu asa dar mesterii din Romania...

#9
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Cheama unu din Italia...Am auzit ca aia lucreaza bine!

#10
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Iei un sac de glet, o gletiera, tragi singur cu fierul ala pana netezesti cat de cat, astepti o zi sa se usuce gletul , dupa care dai cu lavabila. E simplu, mai ales daca nu tii foarte-foarte mult la estetica, sa iasa perfect, nu e mare istorie. La fel m-am speriat si eu la inceput, cand am inceput treaba in noua casa, dar am vazut ca e foarte simplu. Ba chiar m-am apucat de zugraveala si pe scara blocului ! :lol:

#11
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
:)))) Ai dreptate....Nu e mare scofala demna de pusa in carte... Si scara ce culoare ai facut-o?

#12
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009

 SINEKT, on 1st September 2009, 13:15, said:

Iei un sac de glet, o gletiera, tragi singur cu fierul ala pana netezesti cat de cat, astepti o zi sa se usuce gletul , dupa care dai cu lavabila. E simplu, mai ales daca nu tii foarte-foarte mult la estetica, sa iasa perfect, nu e mare istorie. La fel m-am speriat si eu la inceput, cand am inceput treaba in noua casa, dar am vazut ca e foarte simplu. Ba chiar m-am apucat de zugraveala si pe scara blocului ! :lol:
Booon..deci glet se cheama. Daca iau un sac, la ce dimensiuni are lucrarea mea, s-ar putea sa ma apuc si eu de scara blocului!  :)

#13
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
A, si uitasem, inainte de glet se da cu pensula un strat de amorsa pe perete ca sa faca priza gletul. Se gasesc si in cantitati mai mici, in functie de nevoi.

#14
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Si dupa ce dai gletul si se usca sa il slefuiesti ca sa fie neted.

Edited by cristyz, 02 September 2009 - 14:43.


#15
Petruenache

Petruenache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.06.2013
Atentie! Se face mare confuzie intre Igrasie si Mucegai. Mucegaiul este o ciuperca care se dezvolta la suprafata peretelui umed in timp ce igrasia inseamna perete "imbolnavit" ca urmare a acumularii de apa.
Spalarea cu lamaie sau alte substante chimice nu este o solutie decat temporar. Este omorata ciuperca de la suprafata peretelui dar aceasta revine in scurt timp datorita umiditatii din perete. Trebuie sa scapi de apa din perete.
Nu poti scapa de mucegai definitiv fara a rezolva igrasia.
Daca ai igrasie inseamna ca ai apa in perete. Apa nu poate iesi de acolo intrucat finisajul peretelui nu permite evaporarea ei. Asta inseamna ca trebuie sa inlocuiesti tencuiala actuala cu una anti-igrasie gen igrastop, adica foarte poroasa.
Cum iti dai seama daca o tencuiala este poroasa? Simplu. Porozitate mare inseamna ca tencuiala contine mult aer si asta inseamna ca este usoara. O tencuiala obisnuita are peste 1000 Kg pe metrul cub. Tu trebuie sa cauti una care are sub 500Kg pe metrul cub.
Izolarea peretelui cu polistiren nu este o solutie anti-igrasie ci dimpotriva solutia care izoleaza peretele si mai mult si apa chiar nu mai are nici o sansa sa iasa de acolo.

#16
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Petruenache, esti bine intenentionat dar...au trecut vreo 4 ani de la problema omului. La orice forum exista data la care a fost facuta postarea careia vrei sa-i raspunzi. Posted Image

Daca te pricepi poti da sfaturi in sectiunea dedicata...http://forum.softped...m/365-casa-mea/ Posted Image

Edited by dreaQ, 21 June 2013 - 11:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate