Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Animale salbatice in captivitate

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Speta: cineva creste in captivitate 3 caprioare, intr-un tarc, intravilan(intr-un sat). Cunoasteti care este legea care interzice acest lucru? Cei de la Directia Silvica mi-au spus ca era o lege din 2002 care a fost abrogata in 2008 si ei se ocupa DOAR de animalele salbatice tinute in captivitate pe fondul forestier. Cu alte cuvinte, daca faci un tarc in padure si cresti animalele acolo este de competenta Directiei Silvice. Fiind in intravilan este de competenta politiei sau a primariei.

Cine cunoaste legea si-mi poate spune care este aceasta?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Habar n-am de o astfel de lege. Dar de ce crezi ca ar trebui sa existe? Adica, mai concret, care este nemultumirea fata de activitatea respectivului? Ca, de exemplu, daca te deranjeaza mirosuri/mizerie/etc., din postura de vecin, ar trebui cautata solutia in alta parte (avize, constructii, etc.). Adica, in functie de "vatamare", poate veni si raspunsul referitor la legea care solutioneaza problema.

Daca te deranjeaza strict captivitatea caprioarelor, ma indoiesc ca exista. Prin vest se practica tarcuri in care sunt crescute caprioare, pe langa restaurante, care au un dublu rol: unul decorativ (vezi animalul pe langa tine), si unul culinar (meniul casei este carnea de caprioara). Trist, gen "l-am mancat pe Bambi", dar e o realitate.

#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 vax, on 20th August 2009, 10:34, said:

Multumesc pentru reply dar nu m-ai ajutat. Exista o lege care INTERZICE cresterea animalelor salbatice in captivitate!
Acestea pot fi crescute in anumite conditii: daca animalul este bolnav si atunci medicul veterinar vine zilnic si hotaraste cand animalul poate fi eliberat. Totodata trebuie anuntat si ocolul silvic de detinerea acestor animale.

Intrebarea mea a fost simpla: cunoasteti sau nu care este aceasta lege!
Restul e offtopic.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 December, on 20th August 2009, 10:39, said:

Exista o lege care INTERZICE cresterea animalelor salbatice in captivitate!
Zi-le asta crescatorilor de struti, crescatorilor de lame, crescatorilor de nutrii/vulpi/etc. (animale "de blana"), si administratorilor de gradini zoologice si a circurilor.

In fine, revenind on-topic. Legea care reglementeaza protectia animalelor este Legea 205/2004 (modificata).

Si mai on-topic. Nu exista o lege care sa interzica cresterea acestor animale. Cel mult se poate pune problema originii lor. Daca animalele (autohtone) au fost libere (crescute in salbaticie) se poate pune problema capturarii lor ilegale, si implicit nici "cultivarea" lor ulterioara nu poate fi legala. In schimb (vezi ca este un senator care a facut asta - ai acolo si raspunsul autoritatilor) daca au fost achizitionate asa (originand din afara tarii, direct sau indirect, prin spor de prasila ulterior in tara) nu se pune problema "salbaticiei" lor.
Mai mult, este vorba de insusi scopul interdictiilor, si anume de a proteja fauna (salbatica), nu de a interzice cresterea.

Edited by vax, 20 August 2009 - 10:15.


#5
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Vezi http://www.dreptonli..._animalelor.php

Si pe aici:
http://www.ansvsa.ro

#6
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

 December, on 20th August 2009, 10:39, said:

Exista o lege care INTERZICE cresterea animalelor salbatice in captivitate!
atunci ar intra sub incidenta legii si pet-shop-urile care chiar comercializeaza diverse animale salbatice, nu?

#7
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Ce dracu` nu va obositi sa cititi inainte sa chibitati nu pot sa inteleg. Oboseste neuronu` sau adunati kkturi de postari? :drac:

E ilegal DACA provenienta lor e "salbaticia inconjuratoare". Daca-s provenite din parinti legal in captivitate pot fi chinuite cum vrea muschiul stapanului si impotenta legilor si a reprezentantilor ei din tarrrrrisoara asta.

#8
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

 malone6x6, on 20th August 2009, 14:50, said:

Ce dracu` nu va obositi sa cititi inainte sa chibitati nu pot sa inteleg. Oboseste neuronu` sau adunati kkturi de postari? :drac:

E ilegal DACA provenienta lor e "salbaticia inconjuratoare". Daca-s provenite din parinti legal in captivitate pot fi chinuite cum vrea muschiul stapanului si impotenta legilor si a reprezentantilor ei din tarrrrrisoara asta.
tu ce dracu' te tot oparesti atata?
eu nu inteleg de ce ne tot obosim pe aici... legea in ro oricum nu se aplica. fiecare face ce vrea.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 malone6x6, on 20th August 2009, 14:50, said:

Ce dracu` nu va obositi sa cititi inainte sa chibitati nu pot sa inteleg. Oboseste neuronu` sau adunati kkturi de postari?
Eu nu inteleg ce-ai vrut sa spui. Ai dat un link catre legea la care facusem referire ceva mai devreme, si ai sustinut fix acelasi punct de vedere pe care l-am afirmat si eu ceva mai devreme, si ne acuzi ca am "chibita" si ca adunam "kkturi de postari"?!
Loooogic ca da....

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

Quote

Exista o lege care INTERZICE cresterea animalelor salbatice in captivitate!
Acestea pot fi crescute in anumite conditii: daca animalul este bolnav si atunci medicul veterinar vine zilnic si hotaraste cand animalul poate fi eliberat. Totodata trebuie anuntat si ocolul silvic de detinerea acestor animale.

Intrebarea mea a fost simpla: cunoasteti sau nu care este aceasta lege!



Când afli care este "legea care interzice creșterea animalelor sălbatice în captivitate" ca să te citez textual, te rog să ne spui și nouă!
Mulțumesc anticipat!  :thumbup:

#11
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Era o admonestare pt cei care ii tot dadeau cu "daca ar exista asa o lege" ar fi ilegala si cresterea nutriilor, vulpilor, lamelor, strutilor, pet-shop-urilor... va simtira-ti messirs?

LOL

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 malone6x6, on 20th August 2009, 16:53, said:

Era o admonestare pt cei care ii tot dadeau cu "daca ar exista asa o lege" ar fi ilegala si cresterea nutriilor, vulpilor, lamelor, strutilor, pet-shop-urilor... va simtira-ti simtirati messirs?
Era o ironie, dar banuiesc ca a fost prea subtila. Ca si cea din citatul de mai sus (nu stiu daca "te simti").

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Multi au ramas cu sechele de pe vremea comunistilor, cand numai alesul poporului avea dreptul sa se "dedea" la animale salbatice.
Nu vad care este "chinul" la care sunt supuse caprioarele, in afara de cel de a fi transate eventual pentru mancare. Dar ala este un fapt acceptat de orice om normal (ca oamenii mananca carnea a diverse animale).
Provenienta ar fi eventual de discutat - este branconaj pe teren public sau au fost cumparate de la cei ce au "dreptul" sa vanda asa ceva.

#14
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Detinerea si comercializarea de animale salbatice se sanctioneaza cu inchisoarea.

Conform legii  constituie infracțiuni următoarele fapte:
a) deținerea și comercializarea de animale sălbatice de către persoane fizice și juridice neautorizate, cu excepția grădinilor zoologice;

Totodata, deținătorii de animale pot deține animale sălbatice pe o perioadă determinată de timp, în vederea îngrijirii și recuperării fizice,pentru animalele aflate în impas de supraviețuire, cu acordul Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor.”

Am gasit intr-un final ceea ce ma interesa.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sper ca ai observat link-ul de mai devreme, unde era prezentat punctul de vedere al autoritatilor referitor la neaplicarea prevederilor privind animalele salbatice (in speta chiar caprioare) in cazul in care acestea nu sunt autohtone si sunt crescute in ferma:

 vax, on 20th August 2009, 11:14, said:

vezi ca este un senator care a facut asta - ai acolo si raspunsul autoritatilor
Oricum, cand vei primi un raspuns de la autoritati, sper sa ni-l comunici si noua, indiferent care este acesta.

#16
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005

 vax, on 20th August 2009, 16:58, said:

nu stiu daca "te simti".

Nu ma simt ca nu ma simt nici vreun profesor de romana. So who gives a shit afterall... sa fi vazut cum scriam acum 10 ani! Ma amuz insa. De aia care se iau de nick-uri si de micile greseli gramaticale ale celorlati forumisti... Da-i la idee si lasa fleacurile!
Bafta`n toate messir!

#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 vax, on 20th August 2009, 11:14, said:

Si mai on-topic. Nu exista o lege care sa interzica cresterea acestor animale.
Multumesc. De foarte mare folos.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sesizez ironia, dar este inutila. Inca odata: vezi raspunsul autoritatilor, ti-am dat link-ul de doua ori. Animale salbatice NU sunt acelea care apartin unei anumite specii, ci acelea care chiar sunt crescute in salbaticie. Caprioara cumparata de la o ferma si crescuta in continuare la o ferma, conform Garzii de Mediu, NU este animal salbatic din punctul de vedere al legii.

Cam multe ironii. In special in conditiile in care ti-am dat chiar eu numarul legii respective de la inceputul conversatiei (chiar in mesajul in care am facut si precizarea pe care-o citezi) si despre care anunti victorios ca "ai gasit intr-un final ce cautai". Cu mentiunea (care nu-mi apartine) ca NU se aplica fermelor precum cea in discutie.
Ca nu-ti convine mentiunea respectiva e problema ta. Cata vreme apartine unui reprezentant al unei autoritati publice, mi se pare de bun simt precizarea ei, si complet aiurea reactia ta.

Edited by vax, 20 August 2009 - 20:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate