Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Modem Wireless HG520s Romtelecom Problema

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
nick15

nick15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2009
Am modem wireless HG5202 de la romtelecom si nu pot sa tin servere, am cautat pe forum si nu am gasit decat ca nu am ip-ul routabil.

#2
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
"Asa face toate", ca sa citesc un mecanic auto.
Este normal ce ti se intampla tie : toate echipamentele tale sunt in spatele unui NAT. Daca ai nevoie ca anumite porturi sa fie "publicate" pe IP-ul extern, trebuie sa faci port-forwarding (procedeu ce lucreaza in linii mari cam asa : daca router-ul primeste pe portul WAN un request pentru un anumit port, cauta in lista de port-forwarding o corespondenta si daca face match atunci forwardeaza acel request catre IP-ul nerutabil din spatele NAT-ului - la una din statiile din LAN).
Pentru detalii de configurare click aici

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
cere - in primul rand - de la romtelecom un serviciu "IP FIX" (cred ca e 1 EUR / luna).

Din pacate modemul tau nu suporta configurare de DDNS (Dynamic DNS), asa ca va trebui sa stii / spui prietenilor IP-ul dat de catre Romtelecom sau - daca te strofoci un pic - sa intretii manual un cont pe un serviciu de DynDNS (vezi mai multe aici: http://www.dyndns.com/ ).

Pe de alta parte, va trebui sa faci port-forwarding pentru aplicatiile / porturile pe care vrei sa "tii" server. Detalii gasesti:

- pe forum aici - s-a discutat destul de mult despre port forwarding
- in manualul routerului tau
- pe google sau aici, pentru identificarea porturilor si setarilor necesare fiecarei aplicatii (joc) in parte, dupa ce le lamuresti pe primele doua

Succes!

#4
nick15

nick15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2009
Am luat ip fix special pentru a tine servere  si l-am facut o data si nu mai stiu ce setari am facut la modem.

Edited by Ravy, 04 May 2010 - 09:19.


#5
nick15

nick15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2009
Hai ma ajuta careva?

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ti s-a explicat ce ai de facut. Ce ajutor mai vrei?

#7
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Primele doua raspunsuri sunt exact ce ai nevoie. In ambele ai linkuri care sunt arhisuficiente pentru ce ai tu nevoie...
Dar... daca totusi nu te descurci spune-ne TEHNIC ce vrei sa faci... ce servere, ce ipuri, etc... adica TEHNIC...

Bafta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate