Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Spania sau Portugalia in mijlocul lui Septembrie?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
joeblow

joeblow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.02.2007
Salut!

A venit si vremea vacantei de anul asta si pentru ca vrem sa mergem undeva unde e cald si se poate ajunge cu low cost-uri ne-am orientat catre Spania sau Portugalia.

Ca sa fiu mai exact, lupta se da intre Malaga si a sa Costa del Sol (in coltul rosu) si coasta Portugaliei (in coltul verde). Dupa ce am tot studiat forumul si am aflat tot felul de lucruri bune si folositoare (cum ii sade unui forum bine sa ofere) mi-au mai ramas doua intrebari destul de importante. Cele mai bune pentru avion sunt in perioada 16 septembrie - 2 octombrie asa ca se nasc intrebarile:

1. E destul de cald sa stai la soare si sa trandavesti?
2. Apa e destul de calda incat sa faci baie (mai ales pentru fete)?

La prima intrebare mi-am mai raspuns cat de cat de pe tot felul de site-uri dar ar fi utile si niste pareri ale unora care au fost acolo. Problematica e a doua intrebare - din ce am vazut pe net temperatura apei ar fi cam de 20-23 in Malaga si 18-20 in Portugalia. Mie mi se pare rece dar nu era cu mult mai calda nici in iulie asa ca nu stiu ce sa cred.

In Portugalia suna mai bine pentru ca as vrea sa fac si putin surf dar am inteles ca Atlanticul ar fi putin mai rece decat Mediterana. De asemenea cred ca nu vom merge in nordul Portugaliei ci mai degraba in centru sau sud (putin mai cald in perioada asta).

Orice sfat este binevenit si nicio experienta personala nu va fi trecuta cu vederea.

Multumesc anticipat.

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Sigur nu stiu, dar incerc... Cald va fi, bine va fi. Poate nu ca acum in august dar va fi ok.
Intr-adevar, in Portugalia apa este mai rece si valurile sunt mai mari, numai bune pentru surf. Am fost acum 2 ani in Portugalia in mai multe locuri si vreau sa spun ca abia am putut intra in apa, era foarte rece.
Dar asta depinde de locuri...
Dintre cele 2 locatii cred ca as alege Malaga, unde este frumos si cred ca va fi ok si apa, totul. :)

#3
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Am fost in Malaga anul trecut la inceput de august... si-am prins o caldura de povestit nepotilor. Cald-cald-cald-cald-cald... de cite ori vrei cald :D . Dar o caldura suportabila (nu ca in Bucuresti), briza marii face toti banii. La umbra chiar este bine dupa-amiaza, la o cafea sau o inghetata pe o terasa. Deci eu cred ca in septembrie vei prinde o vreme exact cum trebuie pentru  o vacanta.
Plaja din Malaga e lunga, lata, si are tot ce-i trebuie, inclusiv dusuri de spalat sarea de pe corp cind iesi din apa. Nisipul mi se pare insa cam pamintiu asa... adica nu te astepta la un nisip ca la Eforie Nord, care pentru mine, din ce-am vazut pina acum, nu se compara cu nimic :P . Si din pacate, fiind mai pamintiu-prafos, nisipul din Malaga se incinge foarte tare la soare (cel putin in august asa se intimpla) si abia daca poti sta descaltat pe plaja. Dar una peste alta merita. Daca te prinde ora 19.00 la plaja, ai grija la flux. Ai sa vezi ca in jurul orei asteia localnicii se departeaza de mal si apoi se amuza de turistii care nu stiu ca vine fluxul si se trezesc cu toate prosoapele, gentile, etc. in apa :roflmao: .
In Portugalia n-am fost, dar pot confirma spusele lui d4m4g3 din ce am auzit de la prieteni ca intr-adevar apa e destul de rece acolo in septembrie.
Atasez citeva poze cu plaja din Malaga sa-ti faci o idee.

Attached File  DSCF2719.JPG   161.8K   242 downloads Attached File  DSCF2730.JPG   167.11K   203 downloads Attached File  DSCF2702a.jpg   257.05K   139 downloads

Attached File  DSCF2727.JPG   164.32K   170 downloads Attached File  DSCF2728.JPG   196.33K   119 downloads Attached File  DSCF2733.JPG   240.26K   185 downloads

#4
joeblow

joeblow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.02.2007
Va multumesc amandurora pentru raspunsurile detaliate  :worthy:.
Pe mine ma cam tragea ata inspre Portugalia pentru surf dar daca apa e chiar atat de rece nu stiu daca se merita - in Malaga am vazut ca erau si o gramada de piscine prin statiuni, prin Portugalia nu prea am vazut (nici n-am cautat) si ar fi cam nasol sa nu poti face baie deloc.

Mai astept cateva impresii si pareri care sper sa vina inainte de a-mi lua biletele (1-2 zile).

P.S. Acum ca v-am prins, imi spuneti va rog unde ati fost in Malaga si cam cat ati dat pe cazare?

P.S.S. Imi poti spune pe unde ai fost in Portugalia de a fost apa asa rece? Nu orase ci mai degraba zona / zonele. Tot in septembrie?

Merci.

Edited by joeblow, 19 August 2009 - 00:03.


#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Eu am stat prin Sevilia, dar am calatorit prin mai toata Andalucia, adica... jumatatea sudica a Spaniei, si am ajuns si prin Malaga. Dar nu am stat acolo asa ca nu pot spune despre cazare nimic.

In Portugalia am fost de la Lisabona, spre sud. Lagos, Albufeira, etc. Plaja nu mai stiu exact unde am facut, dar undeva in jumatatea sudica a distantei dintre Lisabona si Lagos, cred. Stiu ca nu e precis sau clar ce spun, dar nu a contat atunci, pur si simplu...am calatorit. :) Dar pot spune sigur ca in Portugalia este apa mai rece, deci nu stiu cat de ok va fi daca in cazul tau chiar conta asta.
In Portugalia am fost prin august si era rece-rece...

In Spania este chiar ok in luna septembrie, deci te poti duce fara probleme. :)

#6
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007
joeblow Mi-ai citit gandurile. Acum o saptamana, ma gandeam sa plec o saptamana pe la sfarsitul lunii septembrie undeva, intr-o zona cu soare, poate si plaja, si ne gandeam la Malaga, sau Portugalia. Din cate am citit si eu, coasta Portugaliei este expusa la anumiti curenti, iar apa incepe sa se raceasca in septembrie. Pe cand in Malaga, vremea se strica din octombrie. Au fost ani in care vremea a fost frumoasa pana la mijlocul lui octombrie. Un alt avataj, este ca, Costa del Sol, este o zona minunata, iar daca apa nu va lasa sa faceti baie, aveti ce vizita, si unde sa va plimbati. Foarte multe nu stiu nici eu, sunt la inceput cu cercetatul, asa ca voi urmarii acest subiect.

#7
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View Postjoeblow, on 19th August 2009, 00:58, said:

Va multumesc amandurora pentru raspunsurile detaliate  :worthy:.
Pe mine ma cam tragea ata inspre Portugalia pentru surf dar daca apa e chiar atat de rece nu stiu daca se merita - in Malaga am vazut ca erau si o gramada de piscine prin statiuni, prin Portugalia nu prea am vazut (nici n-am cautat) si ar fi cam nasol sa nu poti face baie deloc.

Mai astept cateva impresii si pareri care sper sa vina inainte de a-mi lua biletele (1-2 zile).

P.S. Acum ca v-am prins, imi spuneti va rog unde ati fost in Malaga si cam cat ati dat pe cazare?

P.S.S. Imi poti spune pe unde ai fost in Portugalia de a fost apa asa rece? Nu orase ci mai degraba zona / zonele. Tot in septembrie?

Merci.

Noi n-am stat in statiuni, pozele pe care le-am atasat mai sus sint de pe plaja din orasul Malaga. In statiuni n-am fost. Vacanta noastra n-a fost una de relaxare pe plaja. In cele 10 zile cit am stat in Malaga, am fost doar de doua ori la plaja, pentru citeva ore. Ne-a interesat mai mult vizitarea diverselor orase/obiective din Andaluzia.
In Malaga am stat la Ibis (pentru prima oara intr-un Ibis). Am facut rezervare la ei pe site si am platit cind am ajuns acolo 531 de euro pe camera de 2 persoane pentru 9 nopti. Mi s-a parut confortabil spre foarte confortabil, desi este un hotel de business. Cel putin pentru banutii dati a fost parfum. Sint mai multe Ibis-uri in Malaga, noi am stat aici. Se face cam 20-25 de minute pe jos pina la plaja.
Statiunile din jurul orasului Malaga, pe Costa del Sol, am inteles ca sint dragute si destul de luxoase si probabil ca ti se potrivesc mai bine, ca inteleg ca te intereseaza plaja. Cred ca daca sapi mai adinc pe SP vei gasi si nume de statiuni si sfaturi mai la obiect despre ele.
Cit priveste Portugalia, eu stiu ca apa este cam rece de la niste prieteni buni care au fost in Lisabona in a doua jumatate a lui septembrie. Mi-au spus ca, de exemplu, la Cascais (statiune de linga Lisabona) este o plaja absolut superba. Au facut plaja, era cald, dar in apa au intrat doar doi din grupul de opt, pentru ca apa era foarte rece. Asa mi-au spus, asa povestesc si eu. Si nu cred ca aveau niciun motiv sa ma minta. ;) Bafta!

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Sigur apa este mult mai rece pe oriunde prin Portugalia, fata de Spania unde e mult mai ok. Stiu sigur asta, pe pielea mea, si din surse sigure (oamenii locului...).
Eu votez pentru Spania, Malaga! Este foarte frumos, va fi cald, ok, apa buna, ai ce vedea, ce face, si tot asa.
Si Portugalia este foarte frumoasa, dar acolo e mai altfel si nu prea se potriveste cu ce vrei tu acum. :)

#9
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Despre Spania pot spune ca apa e calda si la inceputul lui Octombrie.Zone in care am incercat:Valencia,Benicassim,Peniscola(sa nu radeti,asa se cheama :D )Barcelona.

Edited by zuv, 19 August 2009 - 22:03.


#10
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
joeblow@ sa nu uiti sa ne spui si noua ce ai ales pina la urma... de curiozitate, asa... ^_^

#11
joeblow

joeblow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.02.2007
Merci din nou pentru toate sfaturile si impresiile de vacanta.
Cred ca pana la urma vom merge in Malaga si pe restul coastei de sud a Spaniei. Apa pare totusi prea rece in Portugalia si, cum nu vreau sa fac doar surf, Spania e probabil o optiune mai buna. S-ar putea sa mergem si mai la sud, spre Tarifa, unde am inteles ca sunt conditii excelente pentru kite surf asa ca sper ca totul sa iasa bine.

Merci inca o data si sper sa nu uit sa povestesc la intoarcere (aici sau pe thread-ul Malaga)  :unsure:.

p.s. sugestii cu locuri de vizitat sau lucruri de facut sunt inca binevenite.

#12
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005
am revenit alaltaieri din concediu, ultimele 5 zile petrecandu-le in algarve (mai exact in lagos). nu stiu cum o fi fost in alti ani sau in alte parti ale portugaliei, dar treaba cu apa rece e (cel putin zilele astea) doar poveste. apa e foarte ok pentru baie, nu cu mult mai rece decat la mamaia de exemplu (unde am fost aprox acum o luna si parca era ciorba intr-adevar). nisip fin, plaje curate, oameni cu bun simt.... toate premisele pentru o vacanta reusita. evident, vorbesc de zona in care am fost eu (cu cateva zile inainte am ajuns si prin cascais si, legat de apa, nu e nicio diferenta notabila fata de temperatura apei din lagos). singura problema ar putea fi eventual vantul (care, evident, iti poate oferi anumite senzatii cand iesi din apa). poate eu am fost si un pic norocos - lagos este un loc in general "vantos" dar, in afara de ultima zi petrecuta acolo, am avut parte de caldura mare, vant mai deloc si, cum ziceam, de apa super ok (apropo, o multime de copii mici in apa). in ultima zi a fost cam vant asa ca am stat mai mult in apa (unde imi parea mai cald decat afara :D). ceva poze din zona aici http://hipppaul.myph...u...um37&page=6 (si in urmatoarele pagini).

Edited by hipppaul, 29 August 2009 - 03:46.


#13
joeblow

joeblow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.02.2007
Stiu ca a trecut ceva timp de la intoarcerea mea din Spania dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
Pana la urma am fost in sudul Spaniei si am stat in Tarifa si torremolinos, pe langa Malaga (15 septembrie - 1 octombrie).

Prima data ne-am oprit in Tarifa, cel mai sudic punct al Spaniei continentale. Atlanticul era intr-adevar foarte rece - faceai baie dar nu era atat de placut. Am ales Tarifa datorita kite-surf-ului - sunt vanturi bune tot anul. Pentru asta a fost excelent dar cand am intrebat de surf normal, lumea cam stramba din nas. Valuri nu prea erau si ziceau ca prin octombrie incep sa apara.

Am fost apoi si langa Malaga in Mediterana - si acolo apa nu era foarte calda dar totusi mai buna. Vremea era asa si asa - am nimerit cateva zile innorate si cateva ploi asa ca ne-am bronzat destul de putin. Daca vrei sa te bronzezi trebuie sa te duci pana pe la jumatatea lui septembrie.

Oricum, cred ca am nimerit o perioada mai ploioasa cu totul - a plouat si in madrid (17-19 septembrie) desi intelesesem ca pe acolo precipitatiile sunt destul de rare. Spre sfarsit noi eram in sud si auzeam ca mai la nord, spre barcelona ar fi fost ok, fara ploi in timp ce la noi era putin frig (prietena mea mai statea cu o bluza pe ea pe plaja).

Ca o concluzie, cred ca cel mai bine era sa mergem cu vreo 2 saptamani mai devreme pentru soare si bronz. N-a fost chiar rau, am mai facut si baie dar nu iti venea tot timpul sa te bagi in apa. Poate am avut noi putin ghinion cu vremea dar statiunile de pe langa Malaga erau toate destul de goale in perioada asta asa ca poate nu a fost un caz izolat.

Multumesc inca o data celor care mi-au dat sfaturi si ponturi.

p.s. aici am scris mai multe detalii despre partea cu surf si kite-surf pentru cei interesati:
http://forum.softped...t...=578040&hl=
Daca va intereseaza si alte detalii da-ti-mi un pm caci nu intru foarte des.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate