Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Labrador/Golden in garsoniera? Ce alta rasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postcrank_, on 17th August 2009, 18:37, said:

@ darkangelo Intentionez sa imi cumpar un labrador (mai nou SAU golden). Stau la casa,deci o sa il tin in curte,rar in casa. Problema este ca se va indragostii de florile mele si mi le va distruge. M-am gandit sa ii fac un tarc,dar iar revenim la libertatea ingradita. Ce zici,rezista in tarc?

ingradeste florile  :rolleyes:

#38
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Nu am cum. Sunt multe,si totusi daca as pune un gard as pune unul micut (pe care cu siguranta il va sari). Am avut un Fox Terrier care statea in tarc si nu a murit,dar cand iesea din tarc facea ture prin curte de abia il vedeai :lol:

Edited by crank_, 17 August 2009 - 20:16.


#39
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postcrank_, on 17th August 2009, 20:14, said:

Nu am cum. Sunt multe,si totusi daca as pune un gard as pune unul micut (pe care cu siguranta il va sari). Am avut un Fox Terrier care statea in tarc si nu a murit,dar cand iesea din tarc facea ture prin curte de abia il vedeai :lol:


Pt ca asa fac cainii pe care ii ti in tarc sau lant.Cand le dai drumul parca au ardei iute in fund :w00t: .De ce iti spun ca nu trebuie ingradit.Cand ii dai drumul paguba e mai mare decat l-ai fi lasat liber. Poate de mic va rupe cateva flori dar cand va creste putin nu va fi asa tampit sa le calce cu labutele.

#40
radust

radust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.08.2009

View Postzippo68, on 17th August 2009, 22:31, said:

Pt ca asa fac cainii pe care ii ti in tarc sau lant.Cand le dai drumul parca au ardei iute in fund :w00t: .De ce iti spun ca nu trebuie ingradit.Cand ii dai drumul paguba e mai mare decat l-ai fi lasat liber. Poate de mic va rupe cateva flori dar cand va creste putin nu va fi asa tampit sa le calce cu labutele.
Un caine care nu e deloc tampit nu e asa simpatic. Trebuie sa fie putin idiot. :D

Cand erau mici, cainii mei de acasa ii furau telecomanda mamei din casa, ii mai tragea rufele de pe culme si tot asa. :)) Umbla cu telecomanda in gura prin curte, foarte tantos, ca si cum era prada lui, iar maica-mea il fugarea cu matura sa o ia inapoi. Nici acum cand matura maica-mea nu sta langa ea, o ia la fuga. :D

#41
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostAngelina1986, on 17th August 2009, 19:19, said:

ideea e ca acelasi catel a fost cumparat de curand (deci la 6 luni) de altcineva si zilele acestea a fost diagnosticat cu displazie sold  grad IV. Nu mi-a venit sa cred cand am citit ce povestea fata respectiva.Si cand ma gandesc ca puteam avea eu catelul acela si sa indur asemenea chinuri pentru a 2 a oara (in martie mi-a murit de jigodie un catelus cumparat din petsop)
in conditiile astea...inca iti mai doresti sa cumperi caine de la crescator?

@radust...
sfatul meu e sa adopti un caine.... ca atentie si rabdare vei gasi. posteaza anunturi de adoptie....si nu te limita doar la o rasa....asteapta sa vezi ce ti se ofera.... si fii sigur ca dupa cateva luni acel caine pe care il vei adopta va fi cainele pe care ti l-ai dorit intotdeauna. cei 300-500 de euro astfel economisti iti vor fi suficienti sa-l cresti in puf 3-6 luni.... inca mai sunt oameni care isi doresc ca puii sa ajunga pe maini bune si care se vor bucura sa iti ofere un puiut fara nici o plata. garantia ca vei avea grija de el va fi mai mult decat suficienta. si pe la cabinete vet. se gasesc anunturi de adoptii.
daca vei da bani pe el....il vei privi tot timpul ca pe un obiect....ca pe o marfa....ca pe un copil cumparat de la cineva.
incearca sa te feresti de vanzatorii de animale. cazuri de tepe nu sunt deloc putine...ba din contra.

Edited by bubalus, 17 August 2009 - 23:20.


#42
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postbubalus, on 17th August 2009, 23:19, said:

in conditiile astea...inca iti mai doresti sa cumperi caine de la crescator?

tocmai de aceea sfatul meu pt initiatorul topicului era sa astepte.
eu m-am grabit atunci si din toate canisele cunoscute doar radu mai avea puiul respectiv.am dat-o in bara tocmai din cauza ignorantei.totusi, ma bucur ca nu am ajuns eu sa platesc atat de scump prin simplul fapt ca m-am retras la timp.
actuala persoana de la care iau catelul are de mult planificat cuibul si astept dupa pui dinainte de a se naste.am certitudinea ca este o persoana dedicata si ca nu exista sanse sa iau vreo teapa tocmai pentru ca m-am interesat in toate partile despre acest crescator.Cu serban nu am facut asta.avea un pui atunci si asta m-a multumit.

#43
radust

radust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.08.2009
bubalus, sunt mai multe aspecte care trebuie luate in calcul aici. Nici eu nu suport ideea de "fabrica de animale" si nu cred ca e corect sa privim toti crecatorii din lumina aceatsa cenusie. Cainele "de rasa", pe langa detaliile fizice care sunt, trebuie sa recunosc, importante, mai prezinta si o anumita siguranta ca genetica buna ii sporeste sansele la o viata cat mai lipsita de probleme medicale si un comportament adecvat. Exemplul dat mai sus este o exceptie, cred eu. Un crescator de animale adevarat investeste timp si bani in cainii sai, cei mai multi din dragoste pentru rasa si, in plan secund, pentru avantajele materiale.

Atat timp cat nu sunt manati 100% de goana dupa bani, eu inteleg perfect si sunt total de acord cu vanzarea puilor. Banii obtinuti ii ajuta sa continue munca pe care o fac si sa le ofere cainilor lor ingrijirea de care au nevoie. Trebuie sa recunoastem ca, oricat am fi de indragostiti de idee, pasiunea nu tine de foame. Eu am o educatie economica si cred in diviziunea muncii: daca cineva are talentul si pasiunea necesara pentru a creste caini, ajutand astfel la imbunatatirea rasei, de ce sa nu faca asta si sa isi castige existenta de aici? Repet, atat timp cat nu-si priveste cainii ca pe o "intreprindere de productie" care trebuie, cu orice chip, sa scoata bani.

Unghiul din care privesti tu crescatorii (de oameni fara scrupule care produc animale pe banda rulanta cu scopul imbogatirii) te indreptateste sa ai acest punct de vedere negativ. Daca insa vei da insa un pic la o parte "perdeaua sentimentala" vei vedea un om la fel ca restul, cu o meserie si niste responsabilitati fata de familie. :)

#44
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
nu am stiut unde sa postez documentarul
il pun aici si daca nu e unde trebuie rog un moderator sa il mute

http://vids.myspace....ideoid=44215931

cu toate ca apreciez munca crescatorilor  pe mine m-a socat.

#45
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Nu vă înțeleg... când cineva spune ”vreau să iau un câine boxer, dar nu am sute de euro la dispoziție” și caută samsari, îi săriți în cap că de ce cumpără de la ei. Sau dacă spune că are un câine de o rasă anume, îi ziceți că dacă nu are pedigree e un câine comun, nu de rasă.

Acum o persoană dorește să cumpere un câine de rasă, de la un crescător, așa cum ar trebui să facă toată lumea ca să nu mai existe ofertă și să ”falimenteze” toți vânzătorii care-și împerechează fără pauze câinii, fără cont de boli, fără condiții, îi îndrumați către altceva. Să adopte. Da, e frumos să se adopte, dar el a specificat clar ce vrea, un labrador/golden, pentru înfățișare, comportament.

RAREORI găsești așa ceva la adopții, un golden veritabil, dar al nimănui deci fără pedigree.

Radust, eu nu pot decât să mă bucur că ești dispus să dai mai mult decât ai putea găsi la vânzători neautorizați, din moment ce ai totuși o garanție că-ți crește puiul golden și nu se transformă încet și seamănă a corcitură (pe lângă alte boli excluse).

#46
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postcrank_, on 17th August 2009, 19:37, said:

@ darkangelo Intentionez sa imi cumpar un labrador (mai nou SAU golden). Stau la casa,deci o sa il tin in curte,rar in casa. Problema este ca se va indragostii de florile mele si mi le va distruge. M-am gandit sa ii fac un tarc,dar iar revenim la libertatea ingradita. Ce zici,rezista in tarc?

nu prea sunt interesati de plante decat daca atarna. au un interes deosebit pentru incaltaminte, pot deschide singuri usile, poate sa-ti scoata gunoiul din tomberon si sa ti-l imprastie prin curte, poate sa manance pisicile vecinilor (eu am platit doua birmaneze pana acum), s-ar putea sa sape pe sub gard ca sa ajunga la vecini, dar de flori nu prea am observat sa fie interesati. nu e o idee buna sa-l tii in tarc. labradorii sunt caini deosebit de inteligenti, poti sa-l faci sa inteleaga sa-ti lase florile in pace daca cumva l-ar tenta. ideea cu tarcul e foarte proasta pentru ca sunt caini depresivi.

#47
bull_terrier

bull_terrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.08.2009

View Post934, on 16th August 2009, 16:28, said:

Nu-mi explic de ce simt unii nevoia sa chinuie niste animale tinindu-le in garsoniera. Deasemena de ce trebuie sa iti chinui vecinii cu urletele animalului aflat intre patru pereti atunci cind stapinul e la munca?

Frate daca nu stai la bloc nu ai cum sa intelegi.........ori ca e garsoniera ori, ca ai 2, 3, 4, camere e aceelasi lucru, doar nu crezi ca face maraton cainele in casa  :wallbash:
Tu probabil ai vazut animale doar in libertate pe dealuri si in curte dar se poate si altfel. :roflmaofast:
Si cainii astia pe care ii vezi in lesa nu "put" si nu au paraziti cum sunt bietele animale chinuite in lanturi de toti taranii......... ......
Crezi ca un caine legat cu lant dar sta la curte, sau un caine in tarc la tara, sau porcu din cotet e mai fericit?

Ideea e ca daca il scoti la plimbare si ii acorzi atentie este mai mult decat suficient.
Iar cu "urlatul" cainilor trebuie aleasa rasa potrivita in general cainii nordici, primitivi, sau  "lup", au aceasta tendinta sau contrar, unii caini de talie mica latra excesiv.
Eu am un bullterrier in apartament, are tendinta de a roade dar in rest e ok, fiind un terrier este activ dar e mai mult decat fericit in apartament....... :thumbup:
PS: "Deasemena" SE SCRIE CORECT ASA:------ De asemenea (dezlegat)-------- :gunsmilie:

Edited by bull_terrier, 03 September 2009 - 22:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate