Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

microcarcinom tiroidian

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
firaflor

firaflor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.07.2009
Buna ziua,
va cer sfatul in urmatoarea problema: sora mea diagnosticata cu gusa hipertiroidizata a fost operata in luna iunie practicindu-se TIROIDECTOMIE TOTALA. In urma examenului histopatologic postoperator a rezultat urmatorul diagnostic: 1.Microcarcinom papilar "varianta foliculara", focar de 0,2/0,2 cm intraparenchimatos LST. 2. Parenchim de fond cu aspect de adenomatoza cu epitelii hiperplazice cu aspect hiperfunctional. Cod Citologic: ST1/G1?RX, Cod Stadializare: PNX, Cod Morfologic: M8340/3, Stadializare: PT1A. La o luna dupa operatie am efectuat urmatoarele analize:
Anti-tiroglobulina - 210 Ul/ml - valoare de referinta <115 (metoda electrochemiluminiscenta)
TG (tiroglobulina) - 0.6 ng/ml - valori normale: <78ng/mL. La pacienti atiroidieni < 0.1ng/mL (metoda electrochemiluminiscenta kit 2)
Calcitonina - <2pg/ml - valori de referinta <13 (metoda chemiluminiscenta 2)
Pentru aceste analize a fost chemata de dna dr. Belgun  la Parhon in luna septembrie, noi le-am facut anticipat.
La primirea rezultatului histopatologic dna doctor Belgun ne-a comunicat ca in luna ianuarie 2010 va urma tratament cu iod radioactiv.
Va rugam daca ne puteti spune mai multe despre aceasta forma de microcarcinom, tratament, investigatii, pronostic. daca este nevoie sa mai repetam inca o data examenul histopatologic si unde.
va multumim foarte mult

#2
Alin36

Alin36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.07.2009
Buna seara!!

Sotia mea a fost diagnosticata cu microcarcinom papilar stg 1, a fost operata de dr. Ghermigean si a fost trimisa de urgenta pentru iod dar cei de acolo au zis ca este mai bine sa nu i se administreze iod radioactiv, oricum vreau sa va spun ca din asa ceva nu se moare, doar ca va lua toata viata eutyrox sotie mele i-a administrat o doza soc de 125 mg de eutyrox, normal ca este un soc ca si pentru noi dar are nevoie de sustinerea noastra a celor din jur si sa gandeasca pozitiv daca se poate, daca doriti sa repetati analizele este cu atat mai bine eu am fost cu sotia la o clinica pe strada Roma este una dintre cele mai bune si unde se fac si markeri tumorali care nu costa  foarte mult dar trebui asteptat dupa rezultat 21 de zile . Sotia mea a fost programata pentru markeri la Parhon pe 8 septembrie a intrerupt tratamentul cu eutyrox deoarece numai asa se va vedea daca mai are ceva sau nu.

Daca mai ave-ti ntrebari cu cea mai mare placere va raspund

O seara buna si nu in ultimul rand sanatate sa sa ganditi pozitiv

Alin

#3
viori59

viori59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.11.2009

View Postfiraflor, on 14th August 2009, 10:44, said:

Buna ziua,
va cer sfatul in urmatoarea problema: sora mea diagnosticata cu gusa hipertiroidizata a fost operata in luna iunie practicindu-se TIROIDECTOMIE TOTALA. In urma examenului histopatologic postoperator a rezultat urmatorul diagnostic: 1.Microcarcinom papilar "varianta foliculara", focar de 0,2/0,2 cm intraparenchimatos LST. 2. Parenchim de fond cu aspect de adenomatoza cu epitelii hiperplazice cu aspect hiperfunctional. Cod Citologic: ST1/G1?RX, Cod Stadializare: PNX, Cod Morfologic: M8340/3, Stadializare: PT1A. La o luna dupa operatie am efectuat urmatoarele analize:
Anti-tiroglobulina - 210 Ul/ml - valoare de referinta <115 (metoda electrochemiluminiscenta)
TG (tiroglobulina) - 0.6 ng/ml - valori normale: <78ng/mL. La pacienti atiroidieni < 0.1ng/mL (metoda electrochemiluminiscenta kit 2)
Calcitonina - <2pg/ml - valori de referinta <13 (metoda chemiluminiscenta 2)
Pentru aceste analize a fost chemata de dna dr. Belgun  la Parhon in luna septembrie, noi le-am facut anticipat.
La primirea rezultatului histopatologic dna doctor Belgun ne-a comunicat ca in luna ianuarie 2010 va urma tratament cu iod radioactiv.
Va rugam daca ne puteti spune mai multe despre aceasta forma de microcarcinom, tratament, investigatii, pronostic. daca este nevoie sa mai repetam inca o data examenul histopatologic si unde.
va multumim foarte mult
este cea mai usoara de cancer tiroidian se vor face cateva sedinte de iod radioactiv si inainte de asta se urmeaza un tratament de pauza de euthyrox asa cum va vor recomanda medicii din parhon Dupa iod se fac analizele tg si scintigrama care trebe sa fie negativa Daca nu va iesi negativ dupa prima iodare se vor face altele la intervale de minim 6 luni si se fac din nou analizele dupa Medicii din parhon sant cei mai buni Multa sanatate

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate