Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Parcul National Plitvice-Calator pe meleaguri de basm

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#19
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View PostBuhani73, on 24th April 2010, 15:43, said:

o sa trec si eu anul asta pe acolo.ceva despre cazare?o noapte stau


Cazare o sa gasesti fara probleme la fata locului,unde sunt foarte multe pensiuni .

#20
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postspaily, on 24th April 2010, 20:43, said:

Cazare o sa gasesti fara probleme la fata locului,unde sunt foarte multe pensiuni .


noi am fost de 2 ori pe acolo. odata in turul europei ( 1 saptamana croatia, 1 sapt restul) odata doar croatia (1 sapt).
prima data am dormit la camping,incortul propriu, mie mi s-a parut extrem de scump. Insa conditiile erau bune.

a doua oara am fost mai "destepti", nu am cautat cazare in imediata apropiere a rezervatiei, ci cu 10-15 km inainte , pe marginea drumului. Asa am gasit la 10 eur/om intr-un loc superb si linistit (adica nu exact la sosea).

De tinut minte faza cu trezirea de dimineata! Nemtolaii (hai sa le zicem vesticii) se trezesc dupa ora lor, iar dupa ce au dat iama in rezervatie, nu mai ai loc nici sa faci o poza calumea.

Informatii despre trasee si preturi gasiti pe situl rezervatiei: aici Deocamdata doar in engleza si germana.

recomand oricui, oricand!

PS: pentru "blatisti". desi nu recomand, se poate merge cu "blatul" prin parc, insa trebuie luate traseele invers, adica intrat pe la statiile de autobuz finale, si iesit tot pe acolo. ;-)

Edited by kamikz, 24 April 2010 - 21:05.


#21
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
deci faza cu cazarea e sau inainte sau dupa parc...
si cu parcarea pe acolo?pe la care intrare sa merg?

#22
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
este inainte de parc. de vor vedea pe dum o multitudine de case familiale/pensiuni/minihoteluri care au afisate tablita "SOBE" care echivaleaza cu "zimmer frei" adica cazare/camere libere.

unii mai de doamne ajuta afiseaza si pretul. dupa parc nu mai tin minte daca sunt astfel de posibilitati eram cu mintea limpede si dezinteresata :-)

parcarea care se poate folosi este cea de la intrarea principala, acolo unde sunt si hotelurile. parca alea de la hotel nu sunt cu plata (pe partea dreapta a drumului cum mergi inspre). mai este o parcare vis-a-vis, insa aia cred ca e cu plata. cred.
la parcarea aceasta "principala" de la intrare sunt vreo 2 hoteluri, in holul carora este bancomat, de unde se pot scoate "kuna".

Iesirile pt blatisti  :naughty:  sunt f. aproape de sosea, cu 2-3 kilometri inainte de a ajunge la intrarea principala. acolo nu se poate parca (deh!) masina !!!!!

#23
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
am vazut pe site preturile si la parcare si la intrare

#24
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View PostBuhani73, on 24th April 2010, 22:11, said:

deci faza cu cazarea e sau inainte sau dupa parc...
si cu parcarea pe acolo?pe la care intrare sa merg?
cum bine precizezi ,inainte sau dupa parc ,depinde de unde  si unde mergi.nu-ti face probleme o sa gasesti cazare, daca nu te descurci intreaba si tu la fata locului .din cite retin eu exista o singura intrare(unde se platesc biletele) restul sint iesiri .se poate face blatul dar nu cred ca ti-ar conveni sa te faci de cacao la vreun control in plus politia croata este o institutie serioasa.parcare se gaseste la intrarea in parc ,pe partea opusa a strazii ,din parcare la intrarea in parc soseaua se traverseaza pe o pasarela suspendata.in satul unde se gaseste cazare ajungi mergind pe sensul cu parcarea,adica ai parcul in partea stinga (vreau sa spun : mergind cu masina).nu va aruncati la prima locatie ,cautati ceva care sa va convina  ca pret si conditii.de la parc la respectivul sat sint citiva km buni

#25
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
nu stiu ce tot aveti cu blatul in parc...faci un concediu, mergi 2000 de km cu masina si faci c..a pt 12 euro...
in fine
eu m-am gandit asa-plec din Rab sambata si vin cu totul.imi gasesc o cazare de o noapte 20-30 e, fie inainte fie dupa parc, las bagaje apoi merg in parc.lasa masina, vizitez, nani o noapte apoi vin spre casa fie prin budapesta fie prin osijek

#26
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
daca vrei sa vii acasa direct, nu mai trebuie sa ajungi la Budapesta, mi se pare ca ocolesti. Noi am trecut pe la Virovitica - Pecs- Baja - Szeged. Ce-i drept nu am mers pe autostrada deloc.

Eu am dat indrumarile de mai sus gandidu-ma ca mergeti incolo si va opriti la Plitvice. Daca veniti, atunci toate se inteleg a fi pe partea cealalta. :D

#27
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Posthaplea82, on 25th April 2010, 12:55, said:

....din cite retin eu exista o singura intrare(unde se platesc biletele) restul sint iesiri ....

Exista la ambele porti de intrare case de bilete!

#28
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View Postkamikz, on 25th April 2010, 23:12, said:

daca vrei sa vii acasa direct, nu mai trebuie sa ajungi la Budapesta, mi se pare ca ocolesti. Noi am trecut pe la Virovitica - Pecs- Baja - Szeged. Ce-i drept nu am mers pe autostrada deloc.

Eu am dat indrumarile de mai sus gandidu-ma ca mergeti incolo si va opriti la Plitvice. Daca veniti, atunci toate se inteleg a fi pe partea cealalta. :D


nu, intru pe acolo cand vin acasa.tot am ptimit oferte pe la 30 euro insa nu am putut plati deoarece cardul meu e maestro si nu accepta....
sincer nu vreau sa ma bag prin sudul ungariei unde sunt multe sate cu restrictiile de rigoare.prefer sa fac cativa 70 de km in plus dar merg pe autostrada

#29
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View PostBuhani73, on 24th April 2010, 15:43, said:

o sa trec si eu anul asta pe acolo.ceva despre cazare?o noapte stau

Cand vizitezi doar in trecere (noi am fost acum in drum, de la Zagreb la Split), nu ai nevoie de cazare. Daca vrei sa stai o zi in parc, ceea ce se poate si merita (si la intrare si sus, gasesti locuri de luat masa sau iti poti duce de acasa, ca doar esti la iarba verde  :rolleyes: ), gasesti cazare fie la hotelurile de langa parc (mai scumpe), fie in satele din amonte sau aval de parc. Exista o multime de pensiuni, cu preturi diferite, trebuie sa cauti pe net.

Acum 2 ani, noi am stat in Grabovac, la 11 km de parc, la pensiunea Plitvice House, cu rezervare pe booking.com Dar gasesti multe altele. Zona toata este frumoasa si poti sa stai chiar cateva zile, sa te odihnesti, sa faci excursii. Sunt si konobe in zona, ai unde manca sau mici marketuri de unde te poti aproviziona.

#30
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
cum am mai zis, intru in parc la intoarcerea spre casa.deci nu ma grabesc asa ca stau o noapte si plec odihnit.
am gasit o cazare la 28 e in Smoljanac, la 17 km de plitvice, Sobe Ruza.am platit un avans de 3 e restul de 25 cand ajung acolo

#31
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
cazare f ieftina gasiti aproape de a parc in localitatea Slunj (rastoke). in plus aceasta localitate e un paradis. Un fel de Venetia dar pe cascade. Am atast o poza cu o pensiune de la marginea localitatii.
Scuze calitatea pozei nu e prea reusita
Am uitat sa precizez ca acesta localitate e la vreo 20 de km de parc.

Attached Files



#32
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
da, mai vb cineva de slunj.probabil pe drumul de intoarcere o sa arunc o privire...

#33
aruncus

aruncus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.04.2010

View Postbranco_no, on 8th May 2010, 16:45, said:

cazare f ieftina gasiti aproape de a parc in localitatea Slunj (rastoke). in plus aceasta localitate e un paradis. Un fel de Venetia dar pe cascade. Am atast o poza cu o pensiune de la marginea localitatii.
Scuze calitatea pozei nu e prea reusita
Am uitat sa precizez ca acesta localitate e la vreo 20 de km de parc.

O varianta de traseu pana in Zagreb, tinand cont de faptul ca plecam din Bacau? Si care e numele pesiunii din Slunj unde ai stat?

#34
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postaruncus, on 24th May 2010, 17:51, said:

O varianta de traseu pana in Zagreb, tinand cont de faptul ca plecam din Bacau?

In cazul in care nu ai GPS, foloseste cu incredere viamichelin:

http://www.viamichelin.com/

#35
aruncus

aruncus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.04.2010

View Postbogdan10, on 24th May 2010, 21:27, said:

In cazul in care nu ai GPS, foloseste cu incredere viamichelin:

http://www.viamichelin.com/

multumesc. ti-am urmat sfatul.

#36
narcisab1

narcisab1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.08.2008
Buna tuturor
va rog sa imi spuneti, daca se poate, care ar fi un traseu ok pentru o familie cu 2 copii mici - am vazut ca sunt mai multe posibilitati - si cum e cu vaporasul si trenuletul? (cat costa, de unde se pot lua - inteleg ca si asta depinde de traseu). De asemenea, ma intereseaza sa ajung sa vad asa cascadele http://www.flickr.co...lano/131235734/

multumesc anticipat!

Narcisa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate