Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Anticonceptionale +Ampicilina=Mami?

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#91
emma

emma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.05.2005

Ana_Karr, on May 9 2005, 17:44, said:

Anticonceptionalele luate pe perioade lungi, pot crea si neplaceri unei femei care vrea sa devina mama (desi a intrerupt administrarea lor de cel putin 4 luni). Daca vine o mamica si zice ca nu e asa, poate ea a fost cazul norocos, dar exista si cazuri nefericite.
Eu personal am o reticienta fata de antconceptionale, si evit orice fel de administrare de hormoni. Slava Domnului, mereu am fost sanatoasa si nu am avut nevoie ... Dar am vazut la altii ce efecte dezastruase pot avea.
Iar de chisturi ... tu parca numeai tratamentul chirurgical macelarire ? Prin operatie laparoscopica nu se face nici macar o incizie. Se taie chistul, spalaturi abundente, tub de dren o zi si esti pe picioare ca noua, a doua zi. Nu ramane nici un semn. Decat sa iau hormoni 2 ani, care nu stiu ce efecte vor avea asupra mea, mai bine apelez la o simpla operatie. Dar fiecare isi alege varianta care i se pare mai buna ... Mie personal, hormonii mi se par un mare pericol, si sunt de parere ca numai un doctor endocrinolog poate sa-i prescrie, dupa ce a facut analizele necesare.

<{POST_SNAPBACK}>



:confuzzled:  totusi...nu pot sa nu ma intreb de ce un obstetrician mi-ar fi precris altceva decat cel mai bun tratament... De altfel, chiar dupa operatie, sansa de refacere a altor chisturi pe "teren" predispus, continua sa existe... Cred ca tratamentul hormonal oricum trebuie facut...daca nu din necesitate, macar preventiv...


   cum se realizeaza de fapt interventia de care vb tu...?  :ermm: si cam cat costa...?  :mellow:

#92
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
nu mi-ati raspuns...
ce se intampla daca iau maine timp de o luna EU anticonceptionala ? pur ipotetic :)

#93
emma

emma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.05.2005

shumilica, on May 9 2005, 17:57, said:

nu mi-ati raspuns...
ce se intampla daca iau maine timp de o luna EU anticonceptionala ? pur ipotetic :)

<{POST_SNAPBACK}>



   nu mare lucru shumi...ai intra si tu in randul nostru sarbatorind prima menstruatie iar cu putin noroc, te-ai alege si cu o pereche strashnica de sani... :D



(just jokin`... :rolleyes:  habar n-am sincer...  :) )

#94
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

emma, on May 9 2005, 17:57, said:

totusi...nu pot sa nu ma intreb de ce un obstetrician mi-ar fi precris altceva decat cel mai bun tratament... De altfel, chiar dupa operatie, sansa de refacere a altor chisturi pe "teren" predispus, continua sa existe... Cred ca tratamentul hormonal oricum trebuie facut...daca nu din necesitate, macar preventiv...

cum se realizeaza de fapt interventia de care vb tu...?  :ermm: si cam cat costa...?  :mellow:

<{POST_SNAPBACK}>


Corect, dar dupa tratamentul chirurgical iei doze cu mult mai mici, eventual la anumite intervale.

Am vazut o interventie de genul asta. Se introduc niste instrumente miniaturale, si un "ochi" de camera care va reda tridimensional pe vreo 3 monitoare (sau poate sunt mai multe camere). Examinarea cu acele camere este extrem de minutioasa iar vizibilitatea este fantastica. Totul se intampla inauntru, nici o incizie externa, nici un muschi taiat, nimic. Se taie chistul, se scoate (totul cu acele instrumenete), apoi se fac spalaturi. Sangerarea este minora, si  peste o zi pleci acasa. Daca nu, chiar in seara aia (se lasa totusi un tub de dren, pt a se elimina lichidul de la spalaturi). Cam asta este in mare.
Am vazut asta la spitalul Filantropia. Poti merge la un control acolo, si ei decid daca este necesara interventia laparoscopica.
Fara spaga pt chirurg si anestezist, legal nu costa mult (maxim 1 milion - cred) pt ca este operatie de rutina, cum este operatia de apendicita.

#95
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

shumilica, on May 9 2005, 17:57, said:

nu mi-ati raspuns...
ce se intampla daca iau maine timp de o luna EU anticonceptionala ? pur ipotetic :)

<{POST_SNAPBACK}>


Nu stim, dar suntem curiosi !

#96
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004

shumilica, on May 9 2005, 17:57, said:

nu mi-ati raspuns...
ce se intampla daca iau maine timp de o luna EU anticonceptionala ? pur ipotetic :)

<{POST_SNAPBACK}>



Ejaculezi praf ... iar spermatozoizii tai vor fi ajea cum esti tu dupa vreo 10 beri si o sticla de Ion Plimbaretul sau Jean Daniel.

#97
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004

Vanish, on May 9 2005, 23:23, said:

Ejaculezi praf ...

<{POST_SNAPBACK}>

dar ce bei, anticonceptionalele deshidrateaza ?

#98
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004

shumilica, on May 9 2005, 22:27, said:

dar ce bei, anticonceptionalele deshidrateaza ?

<{POST_SNAPBACK}>


Nush, incearca si ai sa vezi. Si am mai auzit k cica iti creste par pe limba, plame si pe talpi dar nush, poate sunt doar zvonuri. Incearca in combinatie cu antibiotice si vezi ce iese.(in afara de suflet, poate unul/una mica de sa-ti zica mami:P)

#99
emma

emma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.05.2005

Ana_Karr, on May 9 2005, 18:32, said:

Corect, dar dupa tratamentul chirurgical iei doze cu mult mai mici, eventual la anumite intervale.

Am vazut o interventie de genul asta. Se introduc niste instrumente miniaturale, si un "ochi" de camera care va reda tridimensional pe vreo 3 monitoare (sau poate sunt mai multe camere). Examinarea cu acele camere este extrem de minutioasa iar vizibilitatea este fantastica. Totul se intampla inauntru, nici o incizie externa, nici un muschi taiat, nimic. Se taie chistul, se scoate (totul cu acele instrumenete), apoi se fac spalaturi. Sangerarea este minora, si  peste o zi pleci acasa. Daca nu, chiar in seara aia (se lasa totusi un tub de dren, pt a se elimina lichidul de la spalaturi). Cam asta este in mare.
Am vazut asta la spitalul Filantropia. Poti merge la un control acolo, si ei decid daca este necesara interventia laparoscopica.
Fara spaga pt chirurg si anestezist, legal nu costa mult (maxim 1 milion - cred) pt ca este operatie de rutina, cum este operatia de apendicita.

<{POST_SNAPBACK}>


as minti daca as spune ca suna "tentant" dar oricum, nu suna nici pe departe asa rau ca si operatia clasica care iti lasa un fermoar amintire pe viata si te obliga sa infunzi spitalul cateva zile bune...
  mie mi s-a spus de varianta laser (oficial 0- lei, neoficial 5 milioane), perspectiva total neatragatoare, oricat de superioara variantei clasice.

   nadajduiesc, in lashitatea mea, ca se va resorbi de la sine...:down:

#100
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
shumilica, sa ne pui poze "before" and "after" si ne dam noi cu parerea!

#101
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Emma, a trecut aproape o saptamana. S-a intamplat ceva interesant cu tine? Ti-a venit, nu ti-a venit? Se lasa cu botez (ii chemi si forumisti de pe Softpedia?poate se mai ridica si ei din fata monitoarelor:P)?

#102
emma

emma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.05.2005

Vanish, on May 10 2005, 18:09, said:

Emma, a trecut aproape o saptamana. S-a intamplat ceva interesant cu tine? Ti-a venit, nu ti-a venit? Se lasa cu botez (ii chemi si forumisti de pe Softpedia?poate se mai ridica si ei din fata monitoarelor:P)?

<{POST_SNAPBACK}>



      nici o manifestare inca. SLAVA CERULUI! trebuia maine sa merg la gine dar mi-am anulat programarea. astept sa vad daca "vine"...  oricum de acum, tot acolo e...  :mellow:

    cat despre botez...cum sa nu va chem! ce bucurie pe ala mic! 10-15 nashi care de ziua ta toti te cadorisesc...!  :D

#103
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004

emma, on May 10 2005, 20:08, said:

nici o manifestare inca. SLAVA CERULUI! trebuia maine sa merg la gine dar mi-am anulat programarea. astept sa vad daca "vine"...  oricum de acum, tot acolo e...  :mellow:

    cat despre botez...cum sa nu va chem! ce bucurie pe ala mic! 10-15 nashi care de ziua ta toti te cadorisesc...!  :D

<{POST_SNAPBACK}>




Romanul, tot practic este ... la cadouri iti sta mintea.

#104
emma

emma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.05.2005

Vanish, on May 11 2005, 15:43, said:

Romanul, tot practic este ... la cadouri iti sta mintea.

<{POST_SNAPBACK}>



  Deci stai... tu chiar credeai ca te chem la botez numai ca element decorativ!?   :D

  i like to get people involved... :naughty:

#105
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
si daca totusi e rezultat negativ ma ofer voluntar, sa nu-i lasi pe nasi dezamagiti :naughty:

#106
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
@ emma  , am fost sa-mi iau rezultatul analizelor  , nu mi-au dat nici un fel de tratament ptr. chistul ovarian ,  nu-i cancerigen , nu exista posibilitatea maririi acestuia , medicamentele  cu hormoni au si reactii adverse asupra glandei tiroide si de aceea la persoanele tinere nu-s indicate .

chistul poa' sa dispara daca are loc o schimbare majora hormonala  , sau daca faci un bebe.
Mi -au administrat doar anticonceptionale , asta de luna viitoare odata cu venirea menstruatiei .

femeile care iau  anticonceptionale  nu au voie sa fumeze deoarece exista posibilitatea formarii cheagurilor de singe  si ingreunarea cirulatiei periferice .

Edited by toyomi, 12 May 2005 - 03:24.


#107
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003

aleka008, on May 5 2005, 21:24, said:

Un test se poate face si dupa o saptamana si mie nu mi s-a demonstrat pana acum ca nu ar fi bune!

<{POST_SNAPBACK}>

dupa o saptamana testul ala poate fi negativ, dar nu poti fi sigura ca situatia este intr-adevar asa. doar ca tie pana acum toate ti-au iesit negative dupa o saptamana nu inseamna ca e o regula general valabila.

#108
aleka008

aleka008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 19.01.2005

magister, on May 12 2005, 21:46, said:

dupa o saptamana testul ala poate fi negativ, dar nu poti fi sigura ca situatia este intr-adevar asa. doar ca tie pana acum toate ti-au iesit negative dupa o saptamana nu inseamna ca e o regula general valabila.

<{POST_SNAPBACK}>



   Ai dreptate, dar vroiam sa punctez faptul ca nu sunt ca pocnitorile, te poti baza oarecum pe ele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate