Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

!Wireless Network!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
nat_bornkiller

nat_bornkiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2004
Salut!

As dori sa fac cu cativa prieteni o retea wireless intr-un orasel mic. Problema e ca nu stiu ce sa-mi iau si de unde sa-mi iau.

Suntem vreo opt, iar unul este in centrul nostru. Adica ceilalti sapte sunt la maxim 2-3 km de el, de centru. Acolo vrem sa instalam serverul, iar ceilalti sa se lege intre ei prin server.

Daca ati putea va rog sa-mi spuneti exact ce-mi trebuie:

1. pentru un server
2. pentru client

Antena stiu ca trebuie sa fie de min. 2 km legata de server si sa raspandeasca semnalul. Unde gasesc toate echipamentele astea? Ce imi recomandati?

P.S. Am mai cautat prin celelalte posturi despre wireless, dar nu am gasit exact ce imi trebuia.

#2
moktagar

moktagar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.03.2005
Salut,

In primul rand ai nevoie de un AP (Acces Point), care sa fie centrul de distributie. Antena te sfatuiesc sa fie de 24 dB. Pentru client poti folosi tot un AP, sau poti folosi un modem client, care este mai ieftin, dar nu poate face retransmisie (depinde de ce ai nevoie).Bineinteles, ai nevoie de antena cu grid si pigtail in ambele locatii pentru transmiterea semnalului.  Sa fi foarte atent ca locatiile sa se vada intre ele, adica sa nu fie ceva obstacol care ar putea perturba transmiterea semnalului.
Ca firma de unde poti cumpara asemenea acesorii, iti recomand RAL (www.ral.ro), unde gasesti echipamente Zyxel de buna calitate (testat).

Spor la treaba
Respect


nat_bornkiller, on May 3 2005, 15:15, said:

Salut!

As dori sa fac cu cativa prieteni o retea wireless intr-un orasel mic. Problema e ca nu stiu ce sa-mi iau si de unde sa-mi iau.

Suntem vreo opt, iar unul este in centrul nostru. Adica ceilalti sapte sunt la maxim 2-3 km de el, de centru. Acolo vrem sa instalam serverul, iar ceilalti sa se lege intre ei prin server.

Daca ati putea va rog sa-mi spuneti exact ce-mi trebuie:

1. pentru un server
2. pentru client

Antena stiu ca trebuie sa fie de min. 2 km legata de server si sa raspandeasca semnalul. Unde gasesc toate echipamentele astea? Ce imi recomandati?

P.S. Am mai cautat prin celelalte posturi despre wireless, dar nu am gasit exact ce imi trebuia.

<{POST_SNAPBACK}>



#3
costi0n

costi0n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.06.2003
pai tre sa mai studiezi retelele si sa strangeti multi $

in esenta ai nevoie de 1 access point si niste placi de retea wireless, cabluri pt a conecta antenele outdor si evident antene pe masura. Antena centrala trebuie sa fie omnidirectionala si sa aiba castig de la 18db in sus, iar pt a acoperi o raza de cca 2-3 km ai nevoie de un booster wifi in 2.4G de 1-2W....

so.. creca ai cam schimbat ideea, daca inca nu ai schimbat-o, atunci iti va trece definitiv cand vei vedea ca aveti nevoie de cca 1000$ pt tot echipamentu :( pe langa faptu ca nu stiu cum stau lucrurile in romania in materie de autorizatii pt freq wifi

#4
costi0n

costi0n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.06.2003
moktagar  ai fost mai rapid cu 1 min decat mine :D

#5
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Salutari tuturor!

Sunt unul dintre cei care vrem sa facem aceasta retea. Noi ne-am gandit ca ne-ar trebui un server, langa antena, la care sa fie conectata aceasta antena. Distanta este buna sa fie chiar si pana la un km. Antena va fi pusa pe un bloc cu 4 etaje (maximul la noi in oras, deci nu-i problema vizibilitatea). Ne trebuie neaparat un Acces Point?

Nu e destul sa fie acest server (pe care punem un Win 2003 Server si il configuram adecvat), antena si fiecare sa avem cate un card WLAN 802.11g sau b cu antena de-aia mica. Sau ne trebuie o antena directionala (gen California Amplifier)? Pentru distante pana la 600 m, merge si antena normala?

Autorizare am inteles ca nu e nevoie.

Antena stiu ca ne trebuie omnidirectionala si nu e scumpa, am gasit si la 2 milioane pe UltraPro, cu raza de 2-4 km, dar cu 8 dB. Este destul? Sau antena Horizon Maxi de aici, ca are 12 dB?

Schema este mai jos.

Attached Files

  • Attached File  wlan.GIF   4.21K   319 downloads

Edited by ThEDaMn3d, 03 May 2005 - 18:51.


#6
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Uita-te in thread-ul "Cum sa fac o retea wireless" Ai sa gasesti acolo chiar si o schema de conectare, cu setari si cam tot ce e necesar. Studiaza bine schema aia.
Iti trebuie o antena omni cu mai multi db (vezi la www.ral.ro).

#7
volhov

volhov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.11.2004
Cred ca nu  chiar asa de complicat (daca am inteles bine ce vrei sa faci). Dpdv
al echipamentelor  cred ca ai putea sa folosesti routere wireless (CN WF514 de exemplu,
dar sunt sigur ca poti gasi si altele), care sunt destul de ieftine si  avantajul ca pot
lucra in modul AP Bridge - WDS (repeater wireless). M-am ocupat de curand de asa ceva si
am constatat ca poti conecta pana la 6 echipamente de genul acesta in acest mod si
in acelasi timp fiecare dintre acestea pot accepta si clienti wireless. Sunt echipamente indoor
insa daca iei cateva masuri de siguranta le poti instala in locatii mai inalte (acoperis, pod, etc)
si astfel vei avea pierderi mici pe partea de RF.
In functie de locatiile pe care vrei sa le conectezi si de distantele de acoperit trebuie sa alegi
antenele necesare tinand cont ca un plus de 3dBi asigura dublarea zonei de acoperire. Ramane
valabila obligativitatea de a avea vizibilitate directa intre antene sau in cazul acesta se poate
si asa:

AP1 --- AP2 --- AP3 ... unde AP1 nu se "vede" direct cu AP3 dar ambele vad AP2 ....

Parerea mea este ca trebuie sa faci intai o schema a locatiilor pe care le vrei conectate, cu
distante , vizibilitati, etc si in functie de aceasta sa stabilesti exact ce-ti trebuie.
Bafta!

PS . Nu am inteles de ce ai nevoie de server .... pentru conectarea la internet poti folosi portul WAN
al routerului .

Edited by volhov, 05 May 2005 - 12:20.


#8
bresti

bresti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.08.2005
dati exemple ca mor de inima


pentru AP ti-as recomanda natena xxxx nume marca xxxxx  asta ca ar fi mai lesne si bunjcel ceva mai bun decat asta gaesti bla bla bla

pentru antena ti-as recomnda xxx nume marca gasesti pe aici....

pentru router ar fi bun ruterul asta

asta ar fi tot pt o raza de 15km patrati

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate