Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Pui de pisica, foarte foarte mic

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
chin?! chin e putin spus. eu de 4 zile, ma rog 5 nu am inchis un ochi pt ca nici noaptea dinaintea venirii lui n`am dormit, insa ma terorizeaza cu plansul lui.
mai nou a prins un prost obicei sa roada si sa suga degetele. in timp ce face asta, adoarme, iar daca`l pun in cutia lui incepe si urla cat il tine gura si adoarme f f greu. vorba maica`mii asta deja e fita.
am incercat sa`l obijnuiesc sa doarma cam 6 7 ore si cand se trezeste sa`i dau sa manance, numai ca de cand cu problemele cu treaba mare, se trezeste mai des si m`a dat peste cap si mai mult.
acum sa o scot la capat si cu trezitul asta al lui f des, si cu problemele pe care le are plus ca trebuie sa gasesc o metoda sa adoarma rapid si sa nu mai stea la ros atat :-??
singurul lucru ce ma face mai optimista e faptul ca i`am gasit mama adoptiva, o pisica adevarata, nu mama denaturata ca mine :))
insa, recunosc imi va fi dor de el, dar nu de fandoselile lui :D

#38
Animalutze

Animalutze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2008

 Psych0Bitch, on 11th August 2009, 01:11, said:

ma terorizeaza cu plansul lui.
mai nou a prins un prost obicei sa roada si sa suga degetele. in timp ce face asta, adoarme, iar daca`l pun in cutia lui incepe si urla cat il tine gura si adoarme f f greu. vorba maica`mii asta deja e fita.
Asta e un comportament normal de pui foarte mic. Are nevoie sa se simta protejat si reflexul suptului il ajuta sa se linisteasca si adoarme. In cutia lui e probabil frig pentru el (la varsta asta nu-si regleaza temperatura) si de asta plange. Mama ta se inseala si a uitat cum era cand erai tu bebe mic si urlai noaptea si trebuia sa te ia in brate. NU SUNT FITE.

 Psych0Bitch, on 11th August 2009, 01:11, said:

am incercat sa`l obijnuiesc sa doarma cam 6 7 ore si cand se trezeste sa`i dau sa manance, numai ca de cand cu problemele cu treaba mare, se trezeste mai des si m`a dat peste cap si mai mult.
acum sa o scot la capat si cu trezitul asta al lui f des, si cu problemele pe care le are plus ca trebuie sa gasesc o metoda sa adoarma rapid si sa nu mai stea la ros atat :-??
La varsta asta mananca des si face des caca si pipi. E PUI si e, dupa cum tu insati ai scris in titlul topicului, FOARTE MIC!

 Psych0Bitch, on 11th August 2009, 01:11, said:

singurul lucru ce ma face mai optimista e faptul ca i`am gasit mama adoptiva, o pisica adevarata, nu mama denaturata ca mine :))
insa, recunosc imi va fi dor de el, dar nu de fandoselile lui :D
Si mama adoptiva l-a acceptat? Daca nu-l accepta, n-ai facut nimic...

Repet, manifestarile puiului NU SUNT FANDOSELI. Daca ti l-ai asumat, ai grja de el asa cum e normal si nu te mai plange atat. O luna trece repede si puiul o sa creasca.

#39
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
inca nu stiu de mama sa adoptiva prea multe, pt ca nu este din acelasi oras cu mine. pisoiul va fi dus zilele astea in orasul de unde e mama matza cu puii ei si atunci vedem ce se intampla. oricum pisica repsectiva a adoptat nu stiu cate randuri de pui iar stapanii mi`au spus sa nu imi fac probleme. si in cel mai rau caz in care pisica nu il accepta, stapanii mi`au garantat ca se ocupa de el ca sunt iubitori mari de pisici.
frig nu are cum sa ii fie in culcus pt ca tot timpul are puse sticle cu apa fierbinte invelite in paturici si ii tin de cald.
problema cu ochii s`a rezolvat dupa ce l`am spalat ieri mult si bine cu ceai de musetel, nu mai are secretii la ochi si nici nu i se mai lipesc. singura problema a lui a ramas cu treaba mare. sunt 2 zile aproape in care i`am dat amestecul cu orez si parca avea tendinta de a`si reveni, insa acum pe la 12 a trantit 2 puncte moi pe asternutul lui. :|
voi incerca si varianta cu ceai de menta sa ii dau doar o pipeta de ceai de menta la 3 pipete de lapte. sper sa functioneze si asta, daca nu trecem iar pe orez.
spusesem de fandoselile lui sub forma de gluma si nu ca un repros. stiu foarte bine ce inseamna sa cresti pui de animale foarte mici, stiu foarte bine de la pui de caini si ce probleme am avut cu aia nu isi poate imagina nimeni.
de crescut matul, il cresc cu prea multa grija si imi e drag de el, chiar mai mult de atat nu am ce sa fac, nu ma plang ca e greu insa ma plang ca nu ma pricep deloc la pisici, nu le stiu comportamentul, nu cunosc ce probleme pot interveni la ele. pt ca am citit pe niste forumuri anumite lucruri despre pui de pisica si m`a luat capul cand am descoperit cate complicatii apar, cati pui au murit si din ce motive. eu de asta imi faceam griji.
la urmatoarea trezire aplic ceai de menta la matz sau ii leg fundul cu sfoara :))

#40
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='Psych0Bitch' date='11th August 2009, 15:28' post='6898068']


Continua cu orezul.

#41
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
i`am bagat deja o tura de ceai de menta. diseara bag orez :D
macar una din doua.

#42
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Mai pune si cate o poza sa vedem daca a mai crescut. :D

#43
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
maine ii fac poza si postez pt ca oricum vreau amintire cu el. poimaine ne despartim. o sa ajunga la o mama pisica, ceea ce ma bucura ca poate ii va fi mai bine.
problema cu scaunul a inceput sa se regleze de cum i`am dat ceai de menta, cu asta functioneaza.
revin maine cu amanunte si poze :>

#44
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 Psych0Bitch, on 12th August 2009, 01:23, said:

maine ii fac poza si postez pt ca oricum vreau amintire cu el. poimaine ne despartim. o sa ajunga la o mama pisica, ceea ce ma bucura ca poate ii va fi mai bine.
problema cu scaunul a inceput sa se regleze de cum i`am dat ceai de menta, cu asta functioneaza.
revin maine cu amanunte si poze :>


O sa ne fie dor de el.Si cand va creste mare ce va face familia aia cu el .Daca il va arunca in strada mare branza nu ai facut,doar te-ai chinuit degeaba.Cred ca ar fi bine sa explici familiei respective cum sa-l hraneasca pe Luciano in cazul ca pisica nu-l accepta si ei nu stiu sa-i dea papica.Si cum vom mai putea sa-l vedem in poze in perioada de crestere :confuzzled:

#45
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
viitorii stapani ai bestiei stau la curte, e o mini ferma, unde au si 5 pisici mature, din care una are pui. ei nu au dat nici o pisica pana acum, pe toate le aduna sa le creasca de mila.
oamenii stiu cum sa hraneasca pisoi, stiu sa ingrijasca orice animal si sunt si persoane grijulii.
pe matz cred ca o sa`l pot vedea prin poze cum creste pt ca sunt prietena cu fata viitorilor stapani.
e normal sa`i duc dorul pt ca m`am atasat de el f mult, chiar acum faceam comparatie cat era de mic cand l`a adus si cat s`a facut acum.
diseara revin cu foto. :>

#46
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 Psych0Bitch, on 12th August 2009, 15:27, said:

viitorii stapani ai bestiei stau la curte, e o mini ferma, unde au si 5 pisici mature, din care una are pui. ei nu au dat nici o pisica pana acum, pe toate le aduna sa le creasca de mila.
oamenii stiu cum sa hraneasca pisoi, stiu sa ingrijasca orice animal si sunt si persoane grijulii.
pe matz cred ca o sa`l pot vedea prin poze cum creste pt ca sunt prietena cu fata viitorilor stapani.
e normal sa`i duc dorul pt ca m`am atasat de el f mult, chiar acum faceam comparatie cat era de mic cand l`a adus si cat s`a facut acum.
diseara revin cu foto. :>

Va fi lumea lui acolo.Ingrijit ,harem la dispozitie.Nu mai ca daca intre puii aia vor fi si motani cred ca va fi cam complicat.
De obicei la o casa daca sant mai multi motani ramane doar unul restul pleaca.Cred nu sant sigur.Enerveaza-tesi nu-l da.

#47
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008

 zippo68, on 12th August 2009, 17:06, said:

Va fi lumea lui acolo.Ingrijit ,harem la dispozitie.Nu mai ca daca intre puii aia vor fi si motani cred ca va fi cam complicat.
De obicei la o casa daca sant mai multi motani ramane doar unul restul pleaca.Cred nu sant sigur.Enerveaza-tesi nu-l da.
Nu sunt de acord !
La bunicamea la tara am 2 motani . La inceput isi scoteau ochi dar acum sunt cei mai buni prieteni (diferenta de varsta este de 1-2 ani)


L.E: Ii poti vedea in semnatura mea :D

Edited by CTH, 12 August 2009 - 17:00.


#48
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
eu sper sa nu fie probleme intre motani. sper. iar prietena asta a mea a spus ca in momentul in care se muta in apartamentul ei poate il ia la ea sa stea.
oricum nu`mi fac griji pt el pt ca sigur o sa`i fie bine unde merge.

cth exact ca cel din poza ta, cel tigrat la fel o sa se faca si asta

ma duc sa iar aparatu foto sa trantesc pozele.
revin :>

#49
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Sa creasca mare, sanatos si voios . Asta e important.;)

Edited by CTH, 12 August 2009 - 21:08.


#50
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
am revenit cu poze, numai ca sunt f f mari @-)
Attached File  IMG_1282.jpg   5.17MB   176 downloads
Attached File  IMG_1283.jpg   4.39MB   144 downloads
Attached File  IMG_1268.jpg   4.64MB   187 downloads
Attached File  IMG_1285.jpg   4.79MB   108 downloads

asta e prima runda...


runda a 2`a :>
Attached File  IMG_1287.jpg   4.32MB   84 downloads
Attached File  IMG_1293.jpg   4.86MB   96 downloads
Attached File  IMG_1296.jpg   4.89MB   99 downloads
Attached File  IMG_1299.jpg   5.08MB   139 downloads

#51
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
In ultima fotografie din runda a doua priveste spre viitor. So cute! :clapping:

#52
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ce-a crescuuuuut! Chiar te lasa inima sa-l dai? :)

#53
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
nu ma lasa inima sa`l dau, sincer chiar incep sa regret ca pleaca maine de la mine, dar chiar nu am alta solutie.
l`as opri cu cea mai mare placere insa e imposibil sa`l pastram. si daca vreau, il pot vizita in viitor :D
btw, se vede ca a crescut, ca si cat lapte am pompat in el, si spalat, si somn cat mai confortabil. in 3 zile i`au dat dintii bine de tot, are niste gheare de ma seaca la inima cand le infige in pielea mea, i`au crescut mustatile luuuungi, sprancenele i`au aparut. burta s`a rotunjit, coastele se simt acum mai zdravene, nu ca oasele de peste :D

#54
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
s`a amanat plecarea matului pt sambata. pana atunci imi mai jumuleste mainile :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate