Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Pui de pisica, foarte foarte mic

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
salut. astazi fratele meu a gasit un pui de pisica extrem de mic. are pana intr`o saptamana, nu are nici ochi macar, e cat jumatate de palma. l`a gasit intr`o cutie lasata pe masina. de mila l`a luat si mi l`a adus sa`l ingrijesc, insa eu nu ma pricep deloc la cresterea puilor de pisica. am caine de talie mare, am perusi si nimfa, am avut hamster insa pisica ioc.
vreau sa va rog sa ma ajutati sa il pot creste in conditii "normale" pt ca imi e si teama sa il "manevrez"
de la un cabinet veterinar mi s`a spus astazi sa`l hranesc numai cu lapte gras, cu o pipeta, sa`l masez pe abdomen sa isi faca nevoile.
insa plange cam din 2  - 3 ore in 2 - 3 ore. il hranesc la aceste intervale si il masez.
daca a crescut cineva pui de pisica atat de mici si stie cum se face acest lucru, rog sa ma indrume. practic puiul e abia nascut.
orice sfat din partea voastra imi este de folos.
spuneti`mi va rog pana la ce varsta se hraneste cu pipeta, cat va dura perioada asta de hranire din 2 in 2 ore, de la ce varsta nu va mai trebui masat si isi va face singur nevoile?
astept raspunsuri si multumesc anticipat.

#2
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
sa ne pui o poza sa-l vedem si noi.
DA-I LAPTE CU PIPETA, DACA ARE ZILE VA TRAI!

#3
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
multumesc pt raspunsuri. deja l`am hranit pana acum de 4 ori cu pipeta, bea destul de mult. a facut o gramada de shushu, azi la veterinar a facut si un "carnat"

cum adica DACA are zile, va trai?! :-o
s`asa imi e teama ca nu prea stiu cum sa ma ocup de el pt ca este incredibil de mic, mai vad si ce ai scris deja ma ia capul :D

in curand o sa atasez si o poza si va tin la curent cu ce se intampla.

#4
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Eu o am pe a mea de la o lună și atunci tot cu seringa îi dădeam laptic, tot așa mai des, din 3 în 3 ore sau ori de câte ori se trezea din somn vroia mâncare.
Mare lucru nu ai de făcut pe lângă ce ți-a zis vetul. Păpică îi trebuie, somn și să își facă nevoile (masaj pe burtic, vată umedă pe la funduleț).

Să-ți trăiască, o să ai o satisfacție mare dacă va reuși :)

#5
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
multumesc mult.
deci ma fac asistent personal de pisica.

#6
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Cam da, tre să fie cineva mereu cu el acasă să-i dea păpică atunci când plânge (sau la un interval aproximativ). Știu și eu cum fugeam după un curs acasă, neștiind că era colega de apartament totuși acolo :lol:

#7
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Cum a reactionat cainele? Al meu, ciobanesc de Bucovina, a adoptat instant puiul de pisica pe care l-am gasit pe strada.

#8
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
pisicul a dormit destul de mult si bine azi`noapte, acum plange de ma apuca nebuneala, mananca mult, insa cainele tot timpul vine peste el si`l miroase. pisoiul e agitat, insa a facut de ieri si pana acum numai shushu. n`am idee daca cheche trebuie sa faca des sau nu, l`ma tot masat, la`m mangaiat, il tin la caldurica. mai mult de atat nu prea stiu ce pot face insa, din pacate e clar ca nu`l pot tine. cainele e mai tot timpul agitat, am 2 perusi si o nimfa, ma gandesc totusi ca e greu sa tin in aceeasi casa si dog german, si pisica si papagali plus 3 persoane.
deja am inceput sa ma interesez sa gasesc pe cineva dispus sa vrea si sa creasca pisicul.
cat timp il tin il hranesc in continuare cu lapte gras, insa nu e lapte de la vet special pt pisica :| o sa am grija de el sa nu ii lipseasca nimic si in rest...sa fie el sanatos si voinic.

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Din păcate așa-i cu mâții ăștia mici. Miorlăie într-una. Mai ales dacă nu-i pisica lângă ei, sau măcar surogatul.
Problema cea mare în omentul de față e reprezentată de disponibilitatea de a petrece tot timpul lângă mâț. Din păcate nu există altă alternativă deocamdată. Până pe la 2 săptămâni trebuie attat cu ochii pe el ca pe butelie. Abia apoi mai poate fi lăsat mai liber, când va incepe să exploreze împrejurimile culcușului. E bine să-l înveți încă de pe acum cu un cuvânt la care să reacționeze pavlovian (să știe că trebuie să vină la tine orice ar face atunci).
E trist că nu are pisica lângă el să-l ajute șisă-l învețe. Din acest motiv va treui să te străduiești tu să-l înveți să vâneze (prin multă joacă), să folosească tăvița cu nisip (puțin mai greu) și să se spele (ceva mai greu). Deci mult timp dedicat.
Nu e altceva decât un copil abandonat.
Mai grele or să fie primele două-trei săptămâni, apoi bucurie crescândă pe zi ce trece.
Eu vă doresc multă baftă și răbdare.
Din păcate mai mult nu te pot ajuta.

#10
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostPsych0Bitch, on 5th August 2009, 13:31, said:

pisicul a dormit destul de mult si bine azi`noapte, acum plange de ma apuca nebuneala, mananca mult, insa cainele tot timpul vine peste el si`l miroase. pisoiul e agitat, insa a facut de ieri si pana acum numai shushu. n`am idee daca cheche trebuie sa faca des sau nu, l`ma tot masat, la`m mangaiat, il tin la caldurica. mai mult de atat nu prea stiu ce pot face insa, din pacate e clar ca nu`l pot tine. cainele e mai tot timpul agitat, am 2 perusi si o nimfa, ma gandesc totusi ca e greu sa tin in aceeasi casa si dog german, si pisica si papagali plus 3 persoane.
deja am inceput sa ma interesez sa gasesc pe cineva dispus sa vrea si sa creasca pisicul.
cat timp il tin il hranesc in continuare cu lapte gras, insa nu e lapte de la vet special pt pisica :| o sa am grija de el sa nu ii lipseasca nimic si in rest...sa fie el sanatos si voinic.

Asa am gasit eu in Israel un pui de pisica la coltul casei unde locuiam.
Cand l-am adus in casa sotia mi-a spus ca sa nu imi fac iluzii daca nu va trai caci era mic cat un pachet de tigari.
Acum e o pisica superba.Se cheama Tzipourina adica pasarica.

Sa cumperi lapte praf pt noi nascuti.Sa nu-i dai din cel cumparat de la magazin.La inceput asa i-am dat si a avut diaree.
Ia o stiucluta de plastic de picaturi ceva mai marisoara si o suzeta dintraia pe care bebelisii o tot mozolesc.
Taie -i capul suzetei in asa fel incat sa incapa pe sticluta de plastic.Si fa-i o gaurice cat sa poata crge laptele .
Si asa da-i papica.Sa ai preparat in frigider ca sa poti sa il incalzesti la nevoie.
Eu ma trezeam si noaptea din 3 in trei ore caci plangea de foame.
Sa ai grija sa nu lasi afara laptele preparat caci cu ., calduriile astea se strica.

Gaseste-i un cosulet unde sa-i pui ceva carpe sa simta caldura.Si pregateste-i o tavita pt viitor pt a-si face nevoiile.
Si foarte important cand face caca sa-te uiti daca nu cumva o sa aiba viermisori.
Din cauza laptelui o sa faca.A mea a facut si tot tuse-a si nu stiam ce are.Pana cand am datuit care e cauza.
Tinene la ,,curent,,




Si cum spune-a cineva ca vei avea parte de bucurii ,asa este.
Sa o vezi crescand hranita de tine si crescuta si sa vezi primii pasi in viata e super.
Au trecut 8 ani de cand am gasit-o si nici acum nu pot uita cum state-am pe fotoliu si o tineam ca pe copii pe car ii alaptezi.
Pe bratul stang si cu dreapta cu sticluta.
Si ea pe spate i-mi cuprindea cu labutele din fata sticluta si sugea.
Si in timp ce sugea urechiile i se miscau in fata si in spate in ritmul suptului.
Imi pare rau ca nu am avut o camera video sa o inregistrez.
Apoi dupa o saptamana a reusit sa iasa din cosuletul ei si direct la tavita cu nisip, fara sa-i arat unde este.
Apoi prima data cand a mancat altceva decat laptele.Stateam cu ea in brate si mancam sunca si am incercat sa-i dau o bucatica pe care a si halito.
Si stai linistita ca nu o vei cadorisi.

#11
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
zippo multumesc pt sfaturi. sa iti traiasca mult petul si sa fie sanatos.
oricum i`am cumparat lapte praf special pt pisici cu vitamine si minerale, ii dau numai lapte pregatit atunci, proaspat facut, ii dau tot cu pipeta pentru ca la biberon nu are cum sa manance, suzeta fiind mult prea mare pt gura lui. astazi si`a facut si nevoile complet, doarme ca porcum in medie 6 ore, ba mai mult trebuie sa`l trezesc eu sa`l hranesc pt ca altfel ar dormi el mai mult.
zilele astea am inceput sa ma interesez de iubitori de pisici care si`ar dori puiutul, astept niste raspunsuri si sa vad ce pot face pt ca am stat si am analizat din multe puncte de vedere ce e de facut cu pisoiul si chiar este foarte foarte greu sa`l pot opri.
asa ca va rog daca stiti cumva iubitori de pisici care si`ar dori un pui, poate cine stie, am putea sa`i gasim un camin.
:worthy:

#12
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostPsych0Bitch, on 6th August 2009, 18:02, said:

zippo multumesc pt sfaturi. sa iti traiasca mult petul si sa fie sanatos.
oricum i`am cumparat lapte praf special pt pisici cu vitamine si minerale, ii dau numai lapte pregatit atunci, proaspat facut, ii dau tot cu pipeta pentru ca la biberon nu are cum sa manance, suzeta fiind mult prea mare pt gura lui. astazi si`a facut si nevoile complet, doarme ca porcum in medie 6 ore, ba mai mult trebuie sa`l trezesc eu sa`l hranesc pt ca altfel ar dormi el mai mult.
zilele astea am inceput sa ma interesez de iubitori de pisici care si`ar dori puiutul, astept niste raspunsuri si sa vad ce pot face pt ca am stat si am analizat din multe puncte de vedere ce e de facut cu pisoiul si chiar este foarte foarte greu sa`l pot opri.
asa ca va rog daca stiti cumva iubitori de pisici care si`ar dori un pui, poate cine stie, am putea sa`i gasim un camin.
:worthy:

Nu ai bunici la sat., sau prieteni care sa aiba bunici la sat.Si daca e pisica sa o castrezi inainte sa o dai.Cel putin sa nu faca pui si persoana la care o dai sa-i arunce.Cum fac majoritatea.
Suzeta are capul mai mic cabiberonul cred.Si oricum nu-l baga tot in gura.Incearca totusi si o sa vezi ca daca functioneaza o sa fie o distractie.Cand am gasit-o pe a mea si eu m-am gandit ca o voi da dar crescand cu mine si vazand ceeaca putini au posibilitatea sa vada pana la urma am pastrat-o.Ce mai conteaza o pisica :OK: Acum am in casa un yorkterrier pa care cineva ni-la cadorisit cu forta o minunatie ,o pisica care sa prezentat intr-o seara la usa unde stam.Inca o pisicuta caruia ii duc mancare si vreau s-o prind sa o aduc acasa.Iar acum mi-au adus vecinii in grija 4 testoase de california mari cat o palma desfacuta ,un canar de canarias.Asa ca am un zoo.Daca as fi in tara ti-as fi luat eu pisica.Dar nu te preocupa ca o sa.i gasesti un stapan-a.Tine-ne la curent.

#13
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Nu cred că bunicii la țară vor sta să dea lăptic la pisoi din 3 în 3 ore.

Eu recomand să mai aștepți 2 săptămâni să fie cât de cât pe picioarele lui, apoi să îl dai cuiva.

Sau dacă găsești acum...dar să explici bine persoanei ce are de făcut, că poate nu vrea să se lege la cap cu așa ceva și când va vedea cum e îl va abandona.

#14
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
Cam in 7 zile o sa deschida ochii si o sa iti fie mai usor..cu cat trece timpul o sa te atasezi de el si nu o sa mai vrei sa il dai.

#15
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='Dida' date='6th August 2009, 23:45' post='6880567']
Nu cred că bunicii la țară vor sta să dea lăptic la pisoi din 3 în 3 ore.

Eu recomand să mai aștepți 2 săptămâni să fie cât de cât pe picioarele lui, apoi să îl dai cuiva.

Eu ma refeream mai tarziu cand va fi in stare sa manance singur

#16
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
eu din pacate nu am bunici la tara, ai mei stau tot in bucuresti, tot la bloc.
oricum pisicul nu aveam de gand sa`l dau acum cuiva care nu ar avea timp la dispozitie sa`l hraneasca des, sa`l maseze, sa stea dupa el. am si spus ca daca e nevoie il tin pana face o luna si pe urma gasesc sa`l dau unor prieteni care inca nu sunt hotarati daca sa`l ia sau nu.
pisoiul e baietel si problema castratului pt moment nu se pune in discutie decat daca stapanii vor dori asta.
spre surprinderea tuturor pisoiul doarme mult si bine, mananca destul de mult. spre exemplu de aseara si pana astazi a dormit 12 ore nonstop, ba mai mult a trebuit sa`l trezesc tot EU ca sa`l hranesc si sa`l ajut sa`si faca nevoile.
au inceput sa`i apara ochii, la dreptul a deschis deja pe jumatate ochiul, la stangul mai putin. se vede clar ca s`a marit, il hranesc momentan tot cu pipeta, de maine o sa incerc si cu suzeta.
dupa masa, il masez si se intoarce cu rotile`n sus, incepe sa toarca si se alinta.
ieri m`am speriat ca incepuse sa aiba niste secretii la ochi si ma ingrijoram pt el, insa astazi am constatat ca deja facea ochi.
maine il duc iar pt o deparazitare externa pt siguranta, o sa mai intreb si la veterinar ce sa`i mai fac.
in rest va tin la curent cu intamplarile bestiei si in caz de ceva va mai intreb pe voi cate ceva.
:hug:

#17
dibla

dibla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.08.2009
[si eu am avut un oui de pisica foarte mic si lam crescut cu seringa (fara ac) si cu lapte si cand plangea ii bagam la somnik si acum are 4 ani si e foasrte batran traieste si acuma

#18
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View PostPsych0Bitch, on 7th August 2009, 20:06, said:

eu din pacate nu am bunici la tara, ai mei stau tot in bucuresti, tot la bloc.
oricum pisicul nu aveam de gand sa`l dau acum cuiva care nu ar avea timp la dispozitie sa`l hraneasca des, sa`l maseze, sa stea dupa el. am si spus ca daca e nevoie il tin pana face o luna si pe urma gasesc sa`l dau unor prieteni care inca nu sunt hotarati daca sa`l ia sau nu.
Când va veni vremea să-l dai, îi faci niște poze mumoase și te ajut eu cu anunțuri peste tot. Sigur îl va dori cineva, majoritatea vor puiuți :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate